بستن
برندینگ

از چیپوتله تا Chipotle ، کپی‌برداری از نام تا غذا

chipotle-banner

از ایالات متحده آمریکا تا ایران، رستورانی که به دنبال یک لقمه مکزیکی می‌گردد!
chipotle-banner
رستوران‌داری بی بروبرگرد یکی از اون کارهای پُر سود این روزها در کشور است که البته بی‌شک مصائب خودش را هم دارد.
اما بهتر نیست این روزها که داریم سعی می‌کنیم بروز باشیم و به ارائه خدمات خوب برای مشتریان بپردازیم (حداقل ژستش رو خوب بلد هستیم) یک مقدار خلاقیت هم چاشنی این خوراک کنیم تا همه چیز در کنار هم دلپذیر شود، هم برای صاحبان رستوران هم برای مشتریان!
chipotle-logotype
اگر در سطح شهر تهران گشتی زده باشید و اهل رستوران رفتن باشید، حتماً نام رستوران چیپوتله را شنیدید. یک لقمه مکزیکی تند و خوشمزه که توانسته در طول یکسال و چندی طول عمر فعالیتش، مشتریان خود را راضی کند، اما به چه قیمتی!
chipotle fastfood
اما حقیقت این است که چیپوتله نام رستوران زنجیره‌ای در آمریکاست که در چند کشور دیگر نیز شعبه دارد و به ارائه غذاهای مکزیکی می پردازد و البته در ایران هم نمایندگی ندارد، حداقل تا الان که نداشته!
chipotle-store
محصولاتی که در این رستوران ارائه می‌شود با دیگر رستوران‌ها متفاوت است و همیشه بر مواد اولیۀ طبیعی تاکید دارد و برخی از محصولات را به صورت سلف‌سرویس ارائه می‌کند، در اصل این شمائید که برای خودتان لقمه می‌گیرید، آن هم با طعم مکزیکی.

بد نیست داستان چیپوتله را از زبان خودش و در یک ویدئو ببینیم:

اما سوالی که پیش می‌آید این است که چرا یک رستوران در شهری به این شلوغی، با این همه زحمت و انرژی و صدالبته هزینه‌های زیاد برای سرپا ماندن، نام یک رستوران آمریکایی را با افتخار یدک می‌کشد؟
بهتر نیست که این همه انرژی و هزینه را صرف ساخت یک برند شخصی بکنیم تا کپی‌برداری از یک برند فرنگی!

اگر نگاهی به تجربیات رستوران‌های موفق داخلی که از نام منحصربه‌فرد خودشان استفاده کرده‌اند، همچون هایدا، شیلا، بوف، پلاک، نائب و … داشته باشیم، مطمئناً خواهیم دهید که الزاماً کپی‌برداری از یک برند فرنگی حکم موفقیت را امضا نمی‌کند و برعکس استفاده از برند ایرانی ما را محکوم به شکست نمی‌کند!

شاید فراموش کردیم که عامل موفقیتِ همان برندهای فرنگی نیز خلاقیت در محصولات و ارائه خدمات به مشتریان خود است و نه کپی‌برداری!
chipotle-sandwich

مقاله‌های مرتبط را مطالعه کنید
شبکه ماهواره‌ایی جم، در اقدامی غیراخلاقی برای برخی برندهایی که سابقا در این شبکه تبلیغات
حضور فعالان حوزه برندینگ، بازاریابی و تبلیغات در رقابت‌های پیش‌بینی بازی‌های جام جهانی روسیه ۲۰۱۸
اپل توانست برای هشتمین سال متوالی جایگاه اول در فهرست سالانه صد برند برتر مؤسسه
برچسب : chipotleبوفچیپوتلهرستوران چیپوتلهفست‌فودکپی‌برداریلقمه مکزیکیهایدا
آیمارکتور

آیمارکتور

آیمارکتور به عنوان یک رسانه مستقل و مشاور در حوزه بازاریابی ، برندینگ و تبلیغات فعالیت می‌ کند. آیمارکتور با هدف بررسی و معرفی کمپین های بازاریابی ، دیجیتال مارکتینگ ، برندینگ و تبلیغات برندهای داخلی و خارجی و همچنین ارائه به روزترین مقالات این حوزه‌ها راه‌اندازی شده است.

2 دیدگاه

  1. بازتاب: برچسب بوف اصل

دیدگاه خود را وارد نمایید

پیشنهاد میکنیم بخوانید
«می‌رم مدرسه. جیبام پره فندق و پسته...» کُپل، خوشخواب، نارنجی،…