بستن
آمار و ارقام

بررسی سهم بازار تلویزیون در ایران: حکمرانی سامسونگ + اینفوگرافیک

سهم بازار تلویزیون ایران Iran Television Marketshare

اگر بازار لوازم صوتی و تصویر ایران را در طی پانزده سال گذشته بررسی کنیم برندهای این حوزه تغییرات بسیاری داشته‌اند بطوریکه براساس همکاری مشترک آیمارکتور و اپلیکیشن تحقیقات نظربازار می‌توان گفت برند پاناسونیک که در آن سال‌ها جز دو برند اصلی و تعیین کننده سهم بازار تلویزیون بود در حال حاضر سهم ذهنی آن کمتر از ۱ درصد است. البته یکی از دلایل آن را می‌توان به عملکرد ضعیف نماینده سابق این برند (بانیان) در ۱۰ سال گذشته دانست که سهم بازار بسیاری را از دست داده است. از طرفی این تغییرات مربوط می‌شود به تحریم‌هایی که ایران درگیر آن بوده و شرکت‌های ژاپنی در این حوزه را دچار مشکل کرده بود. ولی اگر آمار رقیب وطنی این برند را مشاهده کنیم با توجه به شرایط مساوی سهم ذهنی سونی با ۱۷درصد بسیار مناسب‌تر از پاناسونیک است.
از طرف دیگر برند سامسونگ Samsung با نمایندگی سام سرویس و ۳۹ درصد سهم ذهنی و همچنین برند ال‌جی LG با پشتیبانی گلدیران و ۳۵ درصد، بیشترین سهم ذهنی TOP of Mind را در حوزه برند تلویزیون بین ایرانیان دارند.
در دومین سوالِ مطرح شده از مخاطبین کمی به یادآوری برندها کمک کردیم و نتایج امیدوارکننده‌تری برای دو برند قدیمی این حوزه یعنی سونی و پاناسونیک حاصل شد که از طرفی برای رقبای آنان سامسونگ و ال جی می‌تواند کمی نگران‌ کننده‌ باشد.

وقتی از مخاطب در مورد آشنایی با برندهای تلویزیون سوال شد، سامسونگ با ۲۸ درصد و ال‌جی ۲۷ درصد بسیار به یکدیگر نزدیک ظاهر شدند و سونی با ۲۲ درصد و جالب‌تر اینکه پاناسونیک سهمی ۱۴ درصدی را به خود نسبت دادند. بدین ترتیب پاناسونیک با نماینده جدیدش یعنی شرکت آژندسرویس در ایران می‌تواند با یک برنامه منسجم تبلیغاتی و استراتژی مناسب بازاریابی به یادآوری و سهم گیری مجدد در بازار ایران اقدام کند.

در مرحله بعدی با بررسی وضیعت کنونی می‌توان نیازسنجی مناسبی برای سهم بازار تلویزیون آینده متصور شد. بدین ترتیب با توجه به بازار ایران با بیش از ۲۰ میلیون خانوار برآورد می‌شود، ۵۹درصد از ایرانیان حداقل یک تلویزیون در منزل دارند و ۳۶درصد از دو عدد تلویزیون بهره می‌برند و ۴درصد از ایرانیان بیش از دو تلویزیون دارند.

همچنین با توجه به ورود تلویزیون‌ها با تکنولوژی جدید با صفحه نمایش‌اولد (OLED)، تنها سه درصد از ایرانیان از این نوع صفحه نمایش استفاده می‌کنند و تلویزیون‌های ال‌ای‌دی (LED TV) با ۴۲درصد بیشترین سهم از توزیع این محصول با عمری ۵ ساله از تولیدشان را در خانه ایرانیان به خود اختصاص داده‌اند. تلویزیون ال‌سی‌دی (LCD TV) که تقریباً بیش از ۱۰ سال از ورودش به بازار ایران می‌گذرد ۳۳درصد از تلویزیون‌های مورد استفاده ایرانیان را به خود اختصاص می‌دهند.
جالب اینکه حضور ۱۰درصدی تلویزیون‌های پلاسما و ۱۲درصدی تلویزیون‌های CRT در خانه ایرانی‌ها، نوید یک بازار بیش از ۲۰درصدی برای تعویض تلویزیون را می‌دهد.

برای اثبات این مدعا و تخمین طول عمر تلویزیون توسط ایرانیان، نمودار زیر مشخص می‌کند ۴۰درصد از مخاطبین بیش از پنج سال است که تلویزیون جدید خریداری نکرده‌اند و همچنین ۳۳درصد در سه تا پنج سال گذشته تلویزیون خریداری کرده‌اند یعنی در همان زمان معرفی تکنولوژی از LCD به تلویزیون های LED (البته به نقل از کاسبان بازار این نوع تلویزیون ها LED/LCD هستند و تنها نمونه‌ای جدیدتری از LCD هستند که در ایران به آنها LED گفته می‌شود).
از طرفی نیز تنها ۱۰درصد تلویزیون جدید خریداری کرده‌اند و ۱۷درصد کمتر از سه سال است، بدین ترتیب شاید این ۲۷درصد تارگت دورتری برای خرید باشند.

سهم بازار تلویزیون در خانه مصرف‌کنندگان ایران با ۳۹درصد در اختیار سامسونگ است و ال‌جی ۳۴درصد از سهم صفحه نمایش‌های ایرانیان را به خود اختصاص داده‌اند و نزدیک یه ۲۷ درصد آن مربوط به برندهای دیگر است.

در این بخش سوالی از مخاطب پرسیده شد که بتوانیم ضریب نفوذ تبلیغات در تصمیم گیری اولیه مصرف‌کننده را بررسی کنیم:
بدین ترتیب مشخص شد درصورتی که مصرف‌کننده ایرانی تصمیم به تعویض تلویزیون خود داشته باشد ۳۸درصد برند سامسونگ را ترجیح می‌دهند و ال‌جی در ۳۰درصد لیست انتخاب آنان قرار می‌گیرد. ۲۱درصد مخاطبین ترجیح می‌دهند سونی خریداری کنند و تنها ۶درصد پاناسونیک را انتخاب اول خود می‌دانند.

بر همین منوال سوالی مطرح شد که بودجه خرید تلویزیون جدید مورد بررسی قرار گرفت:
در نتیجه ۴۱درصد دو تا سه میلیون تومان و ۳۵درصد کمتر از ۲میلیون تومان برای تعویض و یا خرید تلویزیون بودجه در نظر می‌گیرند. عرضه تلویزیون با قیمت ۳ تا ۴٫۵ میلیون می‌تواند ۱۴درصد مخاطبین را به خود اختصاص دهد و تنها ۱۰درصد حاضرند بیش از ۴٫۵ میلیون تومان برای خرید تلویزیون بودجه کنار بگذارند.

همچنین با تحقیقات میدانی که در بازار صوتی و تصویری تهران بعمل آمد، میانگین قیمت تلویزیون‌های ۴۰ تا ۴۷ اینچ در بازار ایران ۲۷۵۰۰۰۰ تومان است و مشتری بدون در نظر گرفتن ویژگی‌های خاص مانند SMART، HD یا FHD بودن ، امکان انتخاب هر چهار برند اصلی سامسونگ، ال جی، پاناسونیک و سونی را دارد. ولی در خصوص تلویزیون‌های ۵۵ اینچ میانگین قیمت ۴۸۰۰۰۰۰ تومان است و حق انتخاب برای خرید نزدیک به ۳ میلیون تومان فقط به دو مدل از برندهای سامسونگ و ال‌جی معطوف می‌شود.
لذا با وجود مدل‌های متنوع مونتاژی ال‌جی و سامسونگ، رقابت برای برندهای وارداتی با توجه به اضافه شدن تعرفه‌های گمرکی در رنج قیمت ۳ میلیون تومان و پایین‌تر بسیار دشوار خواهد بود.

با توجه به رشد زندگی شهرنشینی و آپارتمان‌های کوچک تلویزیون‌های ۳۲ اینچ با میانگین قیمت ۱۲۰۰۰۰۰ تومان جز انتخاب‌های ۷ درصد از مخاطبین هستند و ۳۷درصد از ایرانیان تلویزیون‌های ۴۰ تا ۴۳ اینچ را ترجیح و ۳۳درصد نیز تلویزیون‌های ۴۹ و ۵۰ اینچ را برای خرید در الویت قرار می‌دهند. لذا معیار اینچ نسبت به محل استفاده تلویزیون در بین ایرانیان آنچنان مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرد. چه بسا اینکه ترجیح دهند تلویزیون با ویژگی کمتر ولی اینچ بالاتر را با بودجه خود تهیه کنند.

در این قسمت سعی شده تا با طرح سوالی برترین برند تلویزیون در ذهن مخاطب را با برندی که برای خرید انتخاب می‌کند مقایسه کنیم:
نتایج نشان داد که اکثر مخاطبین همان برندی را بعنوان بهترین انتخاب کردند که در زمان اقدام به خرید برایشان الویت دارد ولی ۵درصد از مخاطبین برند سونی را برتر از انتخاب خودشان در زمان خرید می‌داند. لذا نماینده سونی (بازرگانی ایران) در صورت کمی ذکاوت می‌تواند با تبدیل این مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل ۵درصد سهم بازار تلویزیون در ایران را به خود اختصاص دهد.

اما در خصوص محل و نوع خرید، همچنان تهیه تلویزیون بصورت حضوری از فروشگاه‌های لوازم خانگی و صوتی و تصویری ترجیح اصلی است بطوریکه ۸۴درصد اذعان دارند که برای خرید به اینگونه مراکز مراجعه می‌کنند و ۸درصد از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید خود را انجام می‌دهند و تنها ۶درصد تلویزیون مورد نظرشان را فروشگاه اینترنتی تهیه می‌کنند.

اما از دیگر عوامل اثربخش در انتخاب و خرید مشتری می‌توان به بررسی‌های مشتری در اینترنت و خواندن مقالات اشاره کرد بطوریکه ۳۴درصد از مخاطبین قبل از خرید در این حوزه تحقیق می‌کنند و ۲۴درصد به پیشنهاد دوستان و آشنایان توجه دارند. از طرفی نیز با اشتیاق مصرف‌کننده به خرید حضوری تنها ۱۸درصد مخاطبین توصیه‌های فروشنده را مدنظر قرار می‌دهند و پروموشن محصول (تخفیف، جشنواره یا ….) ۱۵درصد در خرید مخاطبین تاثیر گذار هستند.

لذا با توجه به آمار فوق که شاید از بی‌اعتمادی مشتری به فروشنده و جشنواره‌ها نشات گرفته است روند بهبود برندها در سهم بازار تلویزیون در ایران باید به سمت اطلاع‌رسانی در فضای مجازی، آگاهی رسانی در مراکز فروش (POP) و استراتژی تبلیغات دهان به دهان (Word of Month) پیش برود.

لینک دریافت اینفوگرافیک سهم بازاز تلویزیون در ایران

مقاله‌های مرتبط را مطالعه کنید
آژندسرویس ارائه دهنده محصولات لوازم شخصی پاناسونیک در ایران، در چند سال اخیر فعالیت‌هایی را
کمپین تبلیغاتی پاناسونیک در ایران با همت شرکت آژند سرویس و با حضور نینجاها در
یکی از محبوب‌ترین روش‌های تبلیغات دیجیتال Digital Advertising استفاده از روش پرداخت به ازای کلیک
برچسب : iran TV marketshareآژندسرویسانتخاب برند تلویزیونبهترین مارک تلویزیونپرطرفدارترین سایز تلویزیونخرید تلویزیونراهنمای خرید تلویزیونسام سرویسسهم بازار تلویزیونسهم بازار لوازم صوت و تصویر در ایرانسهم برند تلویزیونگلدیراننمایندگی پاناسونیکنمایندگی سونی

۱ دیدگاه

دیدگاه خود را وارد نمایید

پیشنهاد میکنیم بخوانید
تعداد و درآمد فروشگاه‌های اینترنتی ایران در سال‌های اخیر رشد…