از کپی لوگو تا فریب کاری گسترده… (نام و لوگوی محصول خود را طراحی کنیم یا جعل!؟)

از کپی لوگو تا فریب کاری گسترده… (نام و لوگوی محصول خود را طراحی کنیم یا جعل!؟)

دیروز وقتی از خیابان های مرکزی تهران عبور می کردم با بیلبورد تبلیغاتی عجیب یک برند مواجه شدم.

در نگاه اول تصویر احمدرضا عابدزاده یکی از بهترین دروازه بانان تاریخ فوتبال ایران و لبخند اوست که نظر هر رهگذری را به خود جلب می کند، اما به کارگیری چنین فردی در کمپین تبلیغاتی کرم ماساژ هم جالب، و هم تامل برانگیز است. او که یکی از اسطوره های محبوب ترین و موفق ترین تیم فوتبال تاریخ ایران در دهه ی هفتاد است، برای مردم جایگاه و منزلت ویژه تری از حضور در کمپین تبلیغاتی کرم دارد؛ آن هم کرمی که به نظر نام آشنا هم نیست، امروزه استفاده از افراد سرشناس و ورزشکاران در عالم تبلیغات مسئله ای عادی است و حتما هم بازخورد مناسبی دارد، اما ای کاش این شخصیت تراز اول ورزش کشور برند معتبرتری را برای حضور در این عرصه انتخاب می کرد.
janson 0
اما از این مسائل ظاهری که بگذریم و کمی دقیق تر در کالبد آن فرو برویم، می بینیم که جزئیات جالب تری راجع به این برند و کمپین تبلیغاتی اش نیز وجود دارد. اطلاعات دقیقی از تاریخچه و خواستگاه این برند در سایت اینترنتی این شرکت وجود ندارد، اما چیزی که مشخص است این است که محصول ساخت ایران است و با برند انگلیسی Dr. Jackson’s که محصولات لوکسِ مراقبتیِ پوست و محصولات گیاهی تولید می کند هیچ ارتباطی ندارد، اما به نوعی نام این برند را که فعالیتی مشابه در جهان دارد را جعل کرده است.
janson 1
به لوگو که دقت می کنیم، می بینیم که این لوگو دقیقا همان لوگوی Johnson’s است، Johnson’s یک برند آمریکایی است که تخصص اش در محصولات زیبایی و مراقبت از پوست کودکان است، این برند یکی از محبوب ترین برندهای موجود در این زمینه است و بیش از ۱۲۰ سال است که در این حوزه فعالیت می کند.
janson 3
نداشتن ایده و عدم وجود خلاقیت چیزی است که تولید کنندگان و ایده پردازان ایرانی همیشه از آن رنج برده اند و با آن مواجه بوده اند، ما همه روزه کپی های متنوعی از محصولات مختلف در اطراف خود می بینیم، اما این گونه کپی کردن شرکت جاکسون از آن گونه هاییست که درسرتاسر جهان کم و بیش با پیگرد قانونی روبرو خواهد بود، این شرکت حتی بسته بندی های خود را طوری طراحی کرده که اگر دقت نکنید ممکن است محصولاتش را با محصولات Johnson’s اشتباه بگیرید. در نظر بگیرید که آمده اید محصولی که بیش از ۱۲۰ سال نام خوش به جای گذاشته را برای کودک دل بند خود بخرید، اما با تشابه زیاد این دو محصول دچار اشتباه شده و محصولی را می خرید که حتی در وب سایتش مشخص نشده که خواستگاهش کجاست و از چه زمانی تولید می شود؛ خودتان قضاوت کنید که بعد از اطلاع چه حسی خواهید داشت.
janson-4
در بازار و در بیان بازاری به این کار قالب کردن قورباغه به جای قناری گفته می شود و باید گفت این کار تعدی به حقوق مصرف کننده هم به حساب می آید؛ این کالاها باید به نوعی طراحی شوند که هیچ شباهتی با هم نداشته باشند، تا مصرف کننده بتواند به راحتی آن ها را از یکدیگر تمایز دهد. می دانیم که محصولات Johnson’s به طور رسمی به کشور وارد می شود، پس انتظار می رود تا این برند با کمک متولیان امر یعنی مرکز حمایت از مالکیت معنوی سازمان ثبت و سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان نسبت به برخورد با این فریب کاری ها به میدان آمده و یا حداقل وجود این کپی را به مصرف کننده ها اطلاع دهند. از شرکت جاکسون هم انتظار می رود تا نسبت به شفاف سازی بیشتر اقدام کند و لااقل تاریخچه و خواستگاهی از برند خود در وبسایتش منتشر کند تا حداقل افراد بخاطر ظاهر محصول و کپی بودنش راجع به کیفیتش قضاوت زودهنگام نکنند. به امید روزی که در کشور، به حقوق مصرف کنندگان ارج بیشتری نهاده شود و تمامی بندهای قانون رقابت تجاری هم به طور کامل و بدون تفسیر به رای اجرا شوند.

نویسنده میهمان: آرش ابراهیمی

مطالب مرتبط با این موضوع
آژانس سوئدی اکستام هولتس (Åkestam Holst) سال گذشته را برای ایکیا تبلیغاتی با موضوعاتی مانند
پسری که از نارسایی کلیوی رنج می‌برد، بازنده نیست، بلکه جنگجویی شجاع است که خود

درباره نویسنده

نوشته های مشابه

تبلیغات بدون نظر

کتاب کیمیاگر را در یک صفحه تبلیغ بخوانید!

کتاب کیمیاگر The Alchemist یکی از معروف‌ترین آثار پائولو کوئیلو است. تمام برزیلی‌های می‌توانستند رمان کیمیاگر را به صورت رایگان مطالعه کنند. برای اینکار کافی بود آنها یک نسخه از

تبلیغات ۲ نظر

مک‌دونالدز و ساده‌ترین پیکتوگرام‌های تبلیغاتی

مک‌دونالدز در یک کمپین جدید دست به تبلیغ ۶ نوع از محصولات اصلی خود زده است اما بسیار متفاوت و ساده. مک‌دونالدز در این کمپین تبلیغاتی که ۶ بزرگ یا

تبلیغات ۲ نظر

ارتقا فرهنگ رانندگی : زندگی دنده عقب ندارد!

آژانس تبلیغاتی بادکوبه همراستا با اجرای تعهدات خود در حوزه مسئولیت اجتماعی سازمانی CSR دست به ساخت یک تیزر تبلیغاتی اجتماعی زده است. در تیزر تبلیغاتیِ “زندگی دنده عقب ندارد!”

بدون نظر

هنوز نظری ارسال نشده است!

شما اولین نفری باشید که درباره این موضوع می نویسید!

نظر دهید

معادله را حساب کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.