بسته آموزشی بالا بالا ؛ کودکان از تبلیغات یاد می‌گیرند

بسته آموزشی بالا بالا ؛ کودکان از تبلیغات یاد می‌گیرند

فقط کافیست کلمه بالا را دوبار در یک موتور جستجوگر تایپ کنید تا با واکنش‌های جالب مخاطبان تبلیغ پکیج آموزشی بالابالا روبرو شوید.

تبلیغی با مهارتی ناشیانه در تخریب فرهنگ تربیت فرزندان یک خانواده، توسعه فرهنگ هرچه دیدی همان را بخواه و ترویج ذهنیت غلط آموزش کودکان قبل از ورود به مدرسه، اما مهم‌ترین اثر این تبلیغ آن است که کودکان بعد از دیدن آن بر خرید این محصول پافشاری می‌کنند همچون خرید یک وسیله بازی نه فراتر از آن!
bala-bala-banner
در این مجال به تشریح برخی از آسیب‌هایی که یاد شد می‌پردازیم.
امروزه اهمیت و ضرورت آموزش و پرورش در دورۀ پیش‌از دبستان بیش از گذشته مورد توجه بوده که افزایش روزافزون متقاضیان آموزش‌های این دوره، نیازهای والدین شاغل و شرایط فعلی جامعه ضرورت تهیه برنامه‌های غنی و کیفی را در این دوره نشان می‌دهد. اما این آموزش باید در یک نظام درست و جامع صورت بگیرد. رشد و گسترش کتاب‌ها و پکیج‌های آموزشی برای کودکان قبل از دبستان نه تنها کار را برای آموزش در مدارس دشوار می‌کند بلکه خود کودکان را نیز دچار دوگانگی آموزشی می‌کند. شرکت‌ها و مؤسساتی که دغدغه‌های فرهنگی و رشد و تعالی کودکان را دارند باید مراقب باشند در مسیر درستی دست به آموزش کودکان بزنند.

حال دربارۀ اینکه پکیج آموزشی « بالا بالا » تنها یک دغدغۀ سرمایه‌گذاری را دنبال می‌کند یا هدفی والاتر از کسب درآمد را دارد چند سال دیگر باید سخن گفت. اما در خصوص موضوع آموزش به همین نکته بسنده می‌کنیم که این آموزش باید در سیستمی جامع و فراگیر در سطح کلان کشور اجرایی شود که در مدرسه دانش‌آموزان در دوره پیش از دبستان و دبستان تنها با تفاوت هوشی خود از هم متمایز شوند نه واسطه دیگری.
bala-bala-package
نکته قابل توجه در این تبلیغ که نگارنده را بر آن داشته تا دست به قلم ببرد فرهنگسازی این فرهنگ نابجاست که به کودکان می‌آموزد آنچه را در دست دوستان خود دیدند بخواهند! والدین به جای اینکه همواره بکوشند هرچه فرزندانشان می‌خواهند در اختیار آنها قرار دهند باید موضوعاتی همچون کسب درآمد و صرف هزینه و مدیریت دخل و خرج را به فرزندانشان آموزش دهند. در گذشته در فرهنگ ایرانی جا افتاده بود که پدرها فرزندانشان را به محل کسب‌شان می‌بردند یا آنها را برای شاگردی به مغازه‌ای می‌فرستادند تا آنها با الفبای کسب درآمد آشنا شوند در حالیکه امروزه والدین نه تنها این کار را انجام نمی‌دهند بلکه حتی اصول ساده مدیریت مالی را هم به فرزندانشان نمی‌آموزند و در مقابل می‌کوشند همه انتظارات آنها را برآورده کنند. طبیعی‌ست که در این شرایط بچه‌ها بسیار پرتوقع شده و در آینده هم نمی‌توانند در جامعه و بازار کسب‌و‌کار موفق عمل کنند و روی پای خود بایستند.

در تمام دنیا مردم فرزندانشان را برای آینده آماده می‎‌کنند، مثلاً پدر و مادرها در چین مسائل مالی کسب‌و‌کار را به عنوان بازی و در عین حال نوعی آموزش به آنها یاد می‌دهند. دختران و پسران چینی در فصل تابستان یا کریسمس در حال کمک کردن به پدر و مادرهای خود هستند حتی در حد شمارش پول. در کشور آلمان نیز بچه‌ها با حضور در کلاس‌های مختلف انواع مهارت‌ها را کسب می‌کنند و آموزش مهارت از سنین پایین مهم تلقی می‌شود. در خانواده‌های فرانسوی بچه‌ها از سنین پایین مثلاً چهار سالگی با مفهوم پول در برابر کار آشنا می‌شوند و والدین به آنها می‌آموزند که در برابر کارهای کوچک که در خانه انجام می‌دهند پول دریافت خواهند کرد.
bala-bala
ادعای نابجایی‌ست اگر بگوییم در فرهنگ و خانواده‌های ایرانی این دغدغه وجود ندارد اما همین که ما محصولی را به این شیوه تبلیغ می‌کنیم که فراتر از یادگیری سلیس زبان فارسی، به آنها یاد می‌دهد که هرچه را دیدند بخواهند و برای به دست آوردن چیزی که در دست بچه‌های هم سن و سال خود دیده‌اند پافشاری کنند، خود زمینه را برای نهادینه کردن فرهنگی غلط و اثرگذاری آن فرهنگ در جامعه تا مدت‌ها فراهم کرده است.

بازیگر اصلی این تبلیغ بعد از اینکه می‌بیند بقیۀ هم‌بازی‌هایش به وسیله « بالابالا » می‌توانند بخوانند و این خواندن را به رُخ هم می‌کشند، به سمت مادرش می‌آید و می‌گوید: « منم اگه « بالا بالا » داشتم می‌تونستم مثل دوستام بخونم »! حتی یادگیری خواندن را محدود به داشتن «بالا بالا» می‌کند. من و شما که قوۀ تشخیص و تحلیل‌مان فعال شده و در اجتماع حضور داریم شاید ب‌توانیم تشخیص دهیم اما کودکانی که مخاطب اصلی این تبلیغ هستند نمی‌‌توانند تشخیص دهند که هزار‌و‌یک راه برای فراگیری خواندن وجود دارد، آنها فقط مهارت ‌کودکان را می‌بینند و ‌تعریف و تجمید مادران و پافشاری کودک و در نهایت تسلیم شدن مادر!

ای کاش سازندگان تیرزهای تلویزیونی برای ساخت آنچه بابتش میلیون‌ها تومان دستمزد می‌گیرند، قبل از استفاده از بازیگران و رنگ‌های متنوع و داستان‌سرایی ضعیف کمی به اثرگذاری فرهنگی بی‌اندیشند.

ما در این مطلب پکیج آموزشی « بالا بالا » را نقد نمی‌کنیم چرا که همانطور که یادآور شدیم ‌تحلیل این موضوع نیاز به گذشت زمان دارد، اما تبلیغ تلویزیونی و تأثیرات فرهنگی‌اش را چرا.

مطالب مرتبط با این موضوع
یکی از رسانه‌های محیطی مورد بازدید مخاطبین در طول روز، تبلیغات دیوار مترو است. مخاطبین
نام‌گذاری یک روز با عنوانی خاص، یکی از راه‌هایی است که حداقل یکبار در سال

درباره نویسنده

راضیه غنجی
راضیه غنجی 8 نوشته

دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت رسانه؛ دوره‌هاي خبرنگاري را در باشگاه خبرنگاران جوان گذرانده. فعاليت در همشهري محله، چندین خبرگزاری، ماهنامه، هفته‌نامه و روزنامه را در کارنامه کاری خود دارد. هم‌اکنون نیز کارشناس روابط عمومی یکی از بانک‌های خصوصی است با دغدغه‌هایی توامان روابط عمومی و تبلیغات ...

نوشته های مشابه

تبلیغات یک نظر

حفظ هویت برند پیتزا دومینو به قمیت فراوان

پیتزا دومینو Pizza Domino در یکی از آخرین تبلیغاتِ بازاریابی و برندینگ خود دست به خلق یک ایده متفاوت و نوآوری با پیامی جسورانه زده است. در این ویدئوی تبلیغاتی

موضوع یک نظر

اپل Apple برنده جایزه امی Emmy Awards برای بهترین آگهی تبلیغاتی شد

اپل در سال‌های گذشته فراز و نشیب‌های زیادی در زمینه تبلیغات داشته است اما در سال گذشته این روند رو به بهبودی گذاشت. آگهی تبلیغاتی اپل با نام «Misunderstood» که

موضوع یک نظر

پشتی باراد درست است اما پشت سیستم نادرست!

اگر تجربه تکیه بر پشتی باراد را داشته باشید، حتماً تصدیق می‌کنید در نشستن‌تان تحولی رخ می‌دهد. تبلیغ درستِ درست است، و محصول علمی و با کیفیت طراحی شده است

۱۵ نظر

 1. سعید نجاران
  آذر ۲۱, ۲۱:۰۱ پاسخ
  خسته نباشید خانم غنجی... مطلبی که توسط کارشناس آن موضوع ارایه شود واقعا به خواننده می چسبد.
 2. tetis
  آذر ۲۲, ۱۱:۲۴ پاسخ
  كاملا موافقم ،يه چيز جالبي كه تو قيمتش برام بود ختم شدنش به عدد 9.
 3. نیلوفر فیاض
  آذر ۲۳, ۰۸:۴۵ پاسخ
  خانم غنجی بسیار ممنون از مطلبی که به اشتراک گذاشتید..نکته بینی شما قابل تقدیراست.لحظه به لحظه ی تبلیغات تلویزیونی نیاز به نقد و بررسی دارد.
 4. احسان
  آذر ۲۴, ۱۱:۲۰ پاسخ
  متاسفانه هدف اول در تبلیغات چه برای سیما و چه برای شرکت های تولید کننده پول و پول و پول است
 5. خانوم قاسم زاده
  آذر ۲۴, ۱۲:۳۴ پاسخ
  سلام خانوم غنجی عزیز و دوست داشتنی از اینکه ما را آگاه ساختید سپاس. به نکات جالب توجهی اشاره کردیداتفاقا فرزند من نیز پافشاری عجیبی برای خریداین بسته آموزشی بالا بالا دارد و قانع کردن او برایم کار بسیار دشواری است وحتی می خواستم به اصرار او این بسته آموزشی رابرایش بخرم که با خواندن مطلب شما به او خواهم گفت: بالا بالا نه بالا بالا
 6. فردید
  دی ۱۳, ۱۹:۵۷ پاسخ
  سلام من با تبلیغات زیاد موافق نیستم اما با شما هم موافق نیستم. اگه بخواهید اینجوری قضاوت کنید من هم باید بگم که لابد شما برای شرکتهای رقیب کار میکنید و قصد تخریب دارید.
 7. خلاقیت
  بهمن ۰۳, ۱۲:۰۳ پاسخ
  به نظر من هم به جای این روش های نادرست تبلیغاتی و تشویق چشم و هم چشمی بهتر هست ارزشی که کالا برای مشتری ایجاد می کنه رو تبلیغ کنیم.
 8. سهیلا
  بهمن ۱۹, ۱۴:۵۰ پاسخ
  سلام . بنده کارشناس زیبایی شناسی کودک هستم و این تبلیغ را از نظر هنر تاثیرگذاری بر کودک بررسی می کنم . با بخشی از مطالب بالا موافقم. یکی دیگر از اشکالات تبلیغ بالابالا کیفیت بسیار پایین تبلیغ از نظر محتوا و ساخت هست . شاید بتوان گفت ضعیف ترین تبلیغ تلویزیونی در سال 92 که از نظر صدا (موزیک نامناسب و صدای نامناسب بازیگران) و تصویر هر دو بسیار بی کیفیت است.
 9. محمدی
  بهمن ۲۶, ۱۹:۳۱ پاسخ
  سلام من از محصولتون خریداری کردم سی دیش بالا نمیاد باید چیکار کنم
  • محمد حسین رشیدفرخی
   آبان ۰۵, ۱۵:۵۳ پاسخ
   درست است که من پسرم ولی داداش کوچیکم راستین این محصول را دارد من امتحان کردم بالا نمی یاد اینا اسم محصول را گذاشتن بالا بالا بعد بالا نمی یاد باید می زاشتن پایین پایین
 10. هاله
  اسفند ۰۶, ۰۱:۲۶ پاسخ
  سلام ممنون ار نظرتان،واقعا استفاده کردم
 11. هادی
  خرداد ۰۹, ۱۵:۰۱ پاسخ
  متاسفانه کارشناسان ما، فقط انتقاد میکنند. خانم غنجی لطفا" از رزومه کاری خود و کارهای فرهنگی که برای کودکان این کشور انجام داده اید نیز بنویسید.
 12. عباس نیا
  آبان ۰۵, ۱۲:۰۳ پاسخ
  سلام،واقعا بایدبگم که شیوه تبلیغاتتون جالب بود.باتخریب تبلیغات،خیلی راحت تبلیغاتتون رو مطرح کردین.خوب سلیقه مردم روشناختین..درست حدس زدم؟
 13. امير حسين
  آبان ۱۷, ۱۵:۲۰ پاسخ
  سلام.خواستم بگم شما توي مقالتون يك نكته مهم رو از قلم انداختين اونم اينه كه از نظر قانون جمهوري اسلامي ايران هرگونه تبليغات براي بچه ها غير قانونيه.همون طور كه در كشورهاي ديگه هم همين طوره اما از اونجاييكه صدا و سيما نياز به پول داره به اين قانون بهايي داده نميشه و اينكارو انجام ميده
 14. asZeftrstsk7
  آبان ۰۴, ۰۰:۴۳ پاسخ
  http://buyprozac.link/ - buy prozac http://cheap-levitra.science/ - levitra http://crestor.host/ - crestor 10mg price

نظر دهید

معادله را حساب کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.