آب ریخته شده آب معدنی دماوند که دیگه جمع نمیشه

آب ریخته شده آب معدنی دماوند که دیگه جمع نمیشه

نویسنده میهمان: مقداد صرامی

طی روزهای پیشین شاهد رسوایی برند آب معدنی دماوند بودیم. هم‌اکنون این شرکت به دلیل تخلفات پیاپی با حکم قضایی مجدد پلمپ و تولیدش توسط سازمان غذا و دارو متوقف‌شده و تحت پیگرد قانونی است. اتفاقی که ریشه در بی‌تدبیری مدیران آن داشت و منجر به دریافت اخطار و توقیف تولید و عرضه محصولاتش گردید. فارغ از تبعات سلامت جامعه، نکاتی قابل‌تأمل بر وضعیت ادامه حیات این برند ارائه می‌گردد.

توهین به مصرف‌کنندگان
دماوند به اخطارهای قانونی توجهی نداشته و با علنی شدن توقیف، لطمه سنگین به اعتبار اجتماعی خویش وارد کرد. عدم پاسخگویی و خونسردی دماوند به حدی بود که بالاخره رئیس سازمان غذا و داروی کشور را وادار به افشاگری و توصیه بهداشتی به پرهیز از مصرف این محصول نمود، علیرغم مسئولیت‌های اجتماعی دماوند که مدعی حمایت از فعالیت‌های انسان دوستانه سازمان جهانی یونیسف است.

فروش به چه قیمتی؟
اصرار دماوند به ادامه عرضه در بازار پس از دریافت اخطارهای مکرر، بیانگر رویکرد لجوجانه فروش به قیمت بی‌اعتباری برند است. این نکته بیان‌کننده ضعف مدیریت یکپارچه و فقدان استراتژی برند است که سایه سنگینی بر پیکره برند انداخته است.

بدنامی صنعت آب معدنی
مسئله پیش‌آمده نه‌تنها منجر بی‌اعتمادی به دماوند شد بلکه باعث بدنامی صنعت آب معدنی در اذهان عمومی گردید و به لحاظ اینکه دماوند سهم بزرگی از بازار داشت به‌صورت کلی مصرف‌کننده ایرانی به تعهدات و مسئولیت‌های اجتماعی تولیدکنندگان ایرانی مشکوک شدند.
damavand-water
سوت پایان برای دماوند
رسانه‌ای کردن توقیف دماوند، این برند را قبض روح نمود و خاطره‌ای آلوده از چهره این واحد صنعتی برای مردم ایجاد نمود و باعث افت شدید محبوبیت شد. در صورت رفع توقیف، بعید به نظر می‌رسد که آب معدنی دماوند بتواند با همین نام، جایگاه قبلی خویش را در بازار بیابد و دوران زوال برند قابل پیش‌بینی است.

روابط عمومی ضعیف
برند دماوند هم‌اکنون در کمای بازار بسر می‌برد و به علت عدم عذرخواهی از مصرف‌کنندگان، روزنه برای بازگشت دماوند به بازار تنگ می‌شود و هرروزی که به تأخیر بی افتد برگشت سخت‌تر خواهد شد. این رفتار که نشان از ضعف روابط عمومی دماوند در مدیریت بحران دارد.

درس‌هایی از دماوند
۱- تبیین استراتژی واقع‌گرایانه
۲- حفاظت از رضایتمندی و وفاداری مشتریان
۳- رعایت مقررات و پایبندی به استانداردهای اجباری
۴- عمل به مفاد ایزوهای داوطلبانه و گواهینامه‌های تشویقی
۵- صدور بیانیه عذرخواهی برند در زمان طلایی
۶- تعامل با نهادهای اجتماعی و سازمان‌های متولی
۷- توانمندسازی واحد روابط عمومی جهت مدیریت بحران
۸- شهامت در عذرخواهی و پذیرش اشتباهات
۹- اهتمام به حقایق مسئولیت‌های اجتماعی
۱۰- فرصت‌یابی برای تصرف سهم بازار توسط رقبا
۱۱- قدمت در تولید، دلیل بر ماندگاری در بازار نیست!

راه‌حل پیشگیرانه
ازآنجایی‌که استمرار بر کیفیت، شرط بقا بر جایگاه برگزیدگی تولیدکنندگان است، پیشنهاد می‌گردد در صورت عدم عذرخواهی برند از مصرف‌کنندگان (طی زمان مشخص)، کلیه تندیس‌ها و لوح‌هایی که مبنی بر کیفیت و برگزیدگی آن واحد تولیدی است را باز پس بگیرند تا تولیدکنندگان بر استمرار کیفیت اهتمام ورزند و فرهنگ پاسخگویی به افکار عمومی را فراگیرند.

مطالب مرتبط با این موضوع
فکر کرده‌اید چرا این روزها مد شده بچه‌ها را به مدرسه گران قیمتی می‌فرستند تا
هر کشوری فرهنگ و ساختار استخدامی و پروش منابع انسانی خود را دارد و تعریف

درباره نویسنده

نوشته های مشابه

مقاله ۴ نظر

کمی در مورد هنر برندینگ و برندسازی بدانیم

در دنیای واقعی هیچکس به منابع نامحدود، بازارهای بی رقیب، محصولات و خدمات کامل و بدونِ عیب دسترسی ندارد و هیچ قادرِ مطلقی وجود ندارد تا کاری کند که مشتریان

مقاله یک نظر

در جدیدترین لیست از ثروتمندترین افراد دنیا، بیل گیتس اول شد

مجموع دارایی‌های ۱۶۴۵ میلیاردرِ جهان عددی معادل ۶۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلار را در برمی‌گیرد، یعنی ۱ تریلیون دلار بیشتر از سال گذشته. در آخرین گزارش از مجله فوربس Forbes، بیل گیتس Bill

مقاله بدون نظر

نمایشگاه لوازم خانگی دکوراتیو تر از نمایشگاه معماری و دکوراسیون داخلی

هفتۀ سوم دیماه ۱۳۹۲ با برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی زیر خاتمه پیدا کرد: – سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم خانگی – چهارمین نمایشگاه بین‌المللی محصولات و فناوری کشاورزی ، گیاهی ، ارگانیک

یک نظر

نظر دهید

معادله را حساب کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.