نگاهی گذرا بر کمپین شب یلدا در کسب‌وکارهای استارتاپی

نگاهی گذرا بر کمپین شب یلدا در کسب‌وکارهای استارتاپی

شب یلدا بی‌شک یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین جشن‌های ایران است که به‌صورت سراسری در ایران بین خانواده‌ها جشن گرفته می‌شود. شب یلدا فرصت مناسبی هست برای کسب‌وکارها تا بخواهند در راستای برندینگشان قدمی بردارند. امسال، پاییز ۹۵ شرکت‌های زیادی را شاهد بودیم که کمپین شب یلدا راه انداختنند.

در شبکه‌ها و کانال‌های مجازی گذری مطالب را نگاه می‌کردم و یک سیر مشابه از مدل کپی پیستی رو در اکثر کسب‌وکارها مخصوصاً کسب‌وکارهای استارتاپی شاهد بودم که میتونم اسمش رو جنگ فروش و مزایده‌ی تخفیف بزارم. گویا وقتی اسم شب یلدا که میاد برای بسیاری از کسب‌وکارها این موضوع تداعی میشه که شب یلدا یه چیزی شبیه همون جمعه سیاه هست پس درنتیجه باید تخفیف‌های ویژه بدن و جوایز نفیس در نظر بگیرن و برای همین چوب حراج میزنن و تخفیف‌ها و پرموشن ها هم به همین مناسبت از رنج ۱۰% – ۲۰% شروع میشه تا پیشنهاد خدمات یا محصولات رایگان.
untitled-155
در همین راستا در کمپین‌های شب یلدایی شاهد تخفیف‌های صعودی استارتاپیها نیز بودیم: روکلند ۲۵%، صباسل ۳۰%، همیاروردپرس ۵۰%، فیلیمو ۵۰% و پرچم‌دار این قضیه هم که ریحون با ۶۰% تخفیف بودند. از طرفی دیگر برخی شرکت‌ها مثل آنتینو، صبا ویژن و ای نتورک، پیشنهاد جوایز ویژه و میلیونی می‌دادند. زرین پال که شب یلدای بدون کارمزد را وعده داده بود و شرکت دیجی کالا هم که یلدای شگفت‌انگیز را جشن گرفته بود.

سؤالی که برای من پیش آمد این بود که چرا کسب‌وکارها علی‌الخصوص کسب‌وکارهای اینترنتی شب یلدا را بهانه کرده‌اند برای فروش خدمات و محصولاتشان؟ چرا رویداد مهمی مثل یلدا را فرصتی دیده‌اند برای تخفیف‌های فصلی؟ آیا این درست هست که رویدادهای مهم ایرانی بجای گرامیداشت و یادآوری ارزش و جایگاهش رنگ و بوی حراج فصلی به خود بگیره و از ماهیت اصلی‌اش دور بمونه؟

همه ما میدانیم که رویدادها، فرصت بسیار مناسبی هست برای کسب‌وکارها که با مشتری‌های بالقوه و بالفعلشان ارتباط بگیرن و این فرصتی است که نباید نادیده گرفته بشه.. در این فضای سنگین رقابتی، کسب‌وکاری موفق‌تر هست که از رویداد پیش رو طرح و ایده‌ی جدیدی در راستای ماهیت و مفهوم اون ایونت ارائه بده که بتونه نظر مساعد مخاطب رو به خودش جلب کنه. لکن متأسفانه اکثر کسب‌وکارها در تبلیغات یلدایی خودشان تخفیف‌های کلی و فصلی در نظر گرفتن و خواسته یا ناخواسته از مردم به‌ویژه جوانان دعوت می‌کردند که شب یلدا را در پای اینترنت سپری کنند حالا یا خرید کنند یا جایزه ببرند دقیقاً حرکتی که مغایر با رسم و رسوم چله‌نشینی هست.
شرکت‌ها اگر می‌خواهند از رویدادی در راستای برندینگشان استفاده کنند، باید پیشنهادهایی بدهند که طعم رویداد رو برای مخاطبینشان شیرین‌تر کنه و یا با استفاده از خدمات یا محصولاتشان لذت بیشتری را در آن شب برای مشتری‌هایشان ایجاد کنند.

در بین کمپین‌های یلدایی تنها آپارات را دیدم که بسیار متفاوت و خلاقانه عمل کرده بود. آن‌ها با فروش انار به روش سنتی در خیابان‌های تهران ، پشت نیسان آبی هم تکنیک‌های فروش را تمرین کردند هم محتوای خیلی خوبی برای رسانه‌ها و اجتماعی ساختند و از همه مهم‌تر اینکه یلدایی عمل کردند. البته اینکه بخواهیم یک‌طرفه قضاوت کنیم و شرکت‌ها رو فقط موردانتقاد قرار دهیم و هیچ اقدامی انجام ندهیم هم کار درستی نیست.

در همین راستا علاقه‌مند بودم ۳ پیشنهادی که به ذهنم رسید برای این تیپ کمپین‌های مناسبتی ، به‌عنوان یک عضو کوچک در حوزه مارکتینگ با دوستان استارتاپی در میان بگذارم.

۱- بیاییم از دادن تخفیف‌های کلی برای تمامی محصولات و خدمات جلوگیری کنیم.
اکثر کسب‌وکارها رنج محصولات و خدمات متنوعی دارند. اینکه در شب یلدا و به این مناسبت همه خدمات و محصولاتشان را مشمول تخفیف کنند تا فروش بهتری داشته باشند یا یوزر بیشتری جذب کنند، مسلماً روش درستی نخواهد بود. تبلیغ‌ها شبیه یکدیگر خواهد شد، در ذهن مخاطب نخواهد ماند و در دنیای رقابتی تبلیغ‌ها و پروموشن ها بی‌صدا می‌ماند. بعنوان مثال اگر روکلند فقط محصولات مرتبط با شب یلدا اعم از آجیل، شیرینی، خشکبار و میوه را در معرض فروش ویژه می‌گذاشت و کمپینی به‌عنوان “دورهمی یلدا با شیرینی و آجیل، هندوانه و انار روکلند” راه‌اندازی می‌کرد، مخاطبان بیشتری را می‌توانست جذب کند و کمپین فروشش هم مرتبط با جشن یلدا بود. و یا اگر ریحان بجای ۶۰% تخفیف، وعده‌ی غذاهایی مثل خورش ناردون ، انار پلو یا خورش انار و بادمجان را به مناسبت شب یلدا پیشنهاد می‌داد قطعاً سفارش‌های بیشتری را دریافت می‌کرد.

۲- سنت‌ها را نه‌فقط در فضای خانوادگی بلکه در فضای کسب‌وکار هم گرامی بداریم
شب یلدا از مهم‌ترین جشن‌های ایرانی است و شبی هست که همگی ما در کنار خانواده، فامیل و یا دوستان جمع می‌شویم و یک دقیقه بیشتر باهم بودن را جشن می‌گیریم. پس بیاییم این فضای صمیمانه و این سنت دیرینه را به خاطر فروش بیشتر و منافع مالی از بین نبریم. کسب‌وکارهای استارتاپی مطرح و پیشرو همچون دیجی کالا، ای نتورک و صباویژن اگر فروش ویژه ایی برای محصولات و یا خدماتشان تدارک می‌بینند بهتر است که محدودیت زمانی را به‌صورت دقیق‌تر تا قبل از شروع برنامه یلدا در نظر بگیرند. به‌عنوان‌مثال دیجی کالا یلدای شگفت انگیزش را بجای اینکه از تاریخ ۲۹ آذر تا ۱ دی اعلام کنه، از تاریخ ۲۸ آذر تا ۷ عصر ۳۰ آذر در نظر بگیرد. چون از ۷ عصر به بعد جشن یلدا در فضای خانوادگی آغاز می‌شود و قراره که شبی بدون نت داشته باشیم. و یا ای نتورک بجای استفاده ازجمله تبلیغاتی “در شب‌نشینی یلدا بازی کنید و جایزه ببرید” تأکید کنه: “تا قبل از شب‌نشینی یلدا بازی کنید و جایزه ببرید”
اگر کسب‌وکارهای مطرح و پیشتاز خود را مقید کنند که چنین تغییرات زمانی در کمپین‌های یلدایی‌شان اعمال کنند هم مسئولیت فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی خود را برای حفظ رسم و رسومات ایرانی بجا آورده‌اند و هم الگوی خوبی برای سایر شرکت‌ها خواهند بود.
anetwork-yalda-750x450
۳- در انتخاب هدایا و جوایز متفاوت‌تر عمل کنیم
اهدای جوایز از مهم‌ترین روش‌های جذب مشتری جدید و یا حفظ مشتری قدیم به‌حساب می‌آید. در نظر گرفتن جایزه می تونه ویژه هر فصل و زمانی باشه و محدودیتی در نوع جایزه وجود نداره. کسب‌وکارهای زیادی را دیدیم که به مناسبت شب یلدا وعده‌ی جایزه می‌دادند. ولی اینکه جایزه چی هست اصلاً مشخص نبود. اگر قرار است اهدای جوایز به مناسبت شب یلدا باشد پس چه‌بهتر که جوایزی که رنگ و بوی یلدا را می‌دهد در نظر گرفته شود. شاید جایزه دادن بزرگ‌ترین هندوانه شهر یا ۵ کیلو آجیل درجه ۱، یا ۱ جعبه انار ساوه، یا یک جلد کتاب حافظ با خط استاد امیرخانی و جلد چرمی و یا یک رومیزی ترمه ، ارزش مادی کمتری داشته باشد و در ظاهر جذابیتی نداشته باشد ولی وقتی مشتری شما هدیه‌ی یلدایی از شرکتتان با بسته‌بندی هیجان‌انگیز و یک کارت تبریک شب یلدا دریافت کنه مطمئن باشید که لبخند میزنه و حس خوشحالی بیشتری خواهد داشت چون میتونه اون هدیه رو با بقیه تقسیم کنه و چند نفر دیگه رو هم خوشحال کنه. این روش چند تا حسن داره. اول اینکه شما فقط به یک نفر هدیه نمی‌دهید بلکه تعداد مخاطبین بیشتری رو مورد هدف قرار دادین. دوم اینکه نام برند شما در سفره یا همان میز شب یلدا حضور خواهد داشت و دیده خواهد شد و در عکس‌ها نیز ثبت میشه و قطعاً یکی از سوژه‌های بحث آن شب به‌یادماندنی خواهید شد.

امیدوارم کسب‌وکارها در رویدادهای آتی عصاره‌ی قوی از ماهیت رویدادها در برنامه‌هایشان تزریق کنند و با نوآوری بهتر و کمپین‌های خلاقانه قدمی برای حفظ و نگهداری جشن‌های ایرانی بردارند و با غنیمت شمردن این فرصت‌ها مخاطبین بیشتری را جذب برندشان کنند و فروش بهتری را در آخر برای خود رقم بزنند.

نویسنده میهمان: مونا ذولفقاری

مطالب مرتبط با این موضوع
ای‌نتورک برای مخاطبان و مشتریان خود به بهانه شب یلدای امسال، بازی هیجان‌انگیزی فراهم کرده
هر کشوری فرهنگ و ساختار استخدامی و پروش منابع انسانی خود را دارد و تعریف

درباره نویسنده

مونا ذوالفقاری
مونا ذوالفقاری 2 نوشته

کارشناس مارکتینگ و توسعه بازار

نوشته های مشابه

مقاله بدون نظر

دلایل و چگونگی اثربخشی بازاریابی پارتیزانی Guerrilla Marketing

امروزه اطراف ما پُر شده از آگهی‌ها و تبلیغات پیامکی، نوشتاری و محصولات پرزرق و برق که در دنیایِ پرمشغله ما، تنها مجبور به عبور سریع از کنار آنها هستیم.

مقاله بدون نظر

راهنمای طراحی و اجرای کمپین های تبلیغات دیجیتالی هدفمند

امروزه دنیای دیجیتالی درتمامی جنبه های زندگی وکار افراد توسعه پیدا کرده و استفاده از ابزارهای دیجیتالی یکی از الزامات اصلی زندگی هر فردی شده است. دراین میان ضریب نفوذ

مقاله ۶ نظر

آمار و ارقام جالب از شبکه اجتماعی اینستاگرام Instagram در سال ۲۰۱۵

شبکه اجتماعی اینستاگرام Instagram در حال رشدترین رسانه اجتماعی در دنیاست و هر روزه بر محبوبیت آن افزوده می‌شود. همین نکته سبب شده است که این شبکه اجتماعی بیش‌از سیصد

یک نظر

  1. طراحی سایت
    دی ۲۸, ۱۶:۴۶ پاسخ
    مطلبتون خیلی مفید بود . ممنون که ان را به اشتراک گذاشتید

نظر دهید

معادله را حساب کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.