بستن
آمار و ارقام

نقش ابزار موبایلی در تراکنش‌های مالی + اینفوگرافیک

طبق آخرین آمار منتشر شده از سوی شاپرک ماهیانه یک میلیارد و سیصد تراکنش مالی از طریق ابزارهای غیرحضوری مالی مانند کارتخوان، اینترنت و موبایل و دیگر موارد انجام می‌شود.

از تعدا کل ابزارهای پذیرنده شاپرک ۸۸ درصد تراکنش‌های مالی از طریق کارتخوان فروشگاهی POS بوده و ۹درصد از طریق موبایل Mobile بوده و ۳ درصد از تعداد تراکنش‌های مالی را پذیرنده اینترنت به خود اختصاص داده است.


مقایسه این آمار منتشر شده از شاپرک در نمودار زیر نشان می‌دهد که شرکت‌های PSP مانند شرکت به‌پرداخت ملت که در حوزه کارتخوان‌های فروشگاهی سهم بالایی دارند، بازار را به شرکت‌هایی که در حوزه موبایل یعنی USSD و اپلیکیشن فعالیت می‌کنند، واگذار کرده‌اند.

در این قسمت به بررسی روش‌های استفاده از خدمات موبایلی در تراکنش‌های مالی می‌پردازیم:
الف – USSD یا همان *شماره#: که این سیستم نیاز به اینترنت نداشته و از طریق سرویس اپراتورها، توسط شرکت‌هایی ارائه دهنده (PSP) ارائه می‌شود.

ب – اپلیکیشن: این روش از طریق همراه بانک‌ها و یا نصب برنامه (app) بر روی موبایل مصرف‌کننده ارائه می‌شود که در حال حاضر شرکت‌هایی نیز بصورت جداگانه این خدمات را ارائه می‌دهند.

براساس آماری که در خصوص نصب اپلیکیشن‌های مالی از کافه بازار بدست آمده است، بیش از چهار میلیون نصب برای اپلیکیشن“ایرانسل من” بوده و نزدیک به پانصدهزار نصب را برنامه‌های پیشخوان به خود اختصاص داده‌اند. از طرفی نیز اپلیکیشن‌های بانکی یا همراه بانک نزدیک به دومیلیون نصب داشته‌اند و اپلیکیشن‌های تراکنش مالی بیش از ۴ میلیون نصب داشته‌اند.

طبق نظرسنجی که از طریق نظربازار از تهرانی‌ها صورت پذیرفت آمار استفاده از خدمات تراکنش موبایلی در بین تهرانی‌ها با بیشترین اختلاف مربوط به خرید و شارژ بسته اینترنت است. رده‌های دوم و سوم را خرید شارژ سیم کارت و انتقال‌وجه به خود اختصاص داده‌اند و جالب اینکه تنها نیمی از تهرانی‌ها پرداخت قبوض را از طریق موبایل انجام می‌دهند!

با توجه به اینکه بیشترین آمار استفاده از ابزارهای موبایلی برای تراکنش‌های مالی مربوط به شارژ بوده، مبالغ تراکنش را مورد بررسی قرار دادیم:

بدین صورت ۲۶درصد از مخاطبین شارژ دوهزار تومانی و ۲۸درصد شارژ پنج هزار تومانی را از طریق ابزارهای موبایلی خرید می‌کنند و باتوجه به سود تراکنش ۲۵۰ تومان برای مبالغ بالای ۲۵۰۰۰ تومان (۴درصد از تراکنش‌ها)، می‌توان نتیجه گرفت خرید شارژ سیم کارت در تعداد زیاد، برای ارائه دهندگان خدمات سودآور خواهد بود.

در خصوص شارژ و خرید بسته اینترنت معادله کمی متفاوت است و ۲۶درصد تراکنش‌های ۱۰ تا ۱۵هزارتومانی انجام می‌دهند و ۲۰ درصد از مخاطبین بسته اینترنتی ۵۰۰۰ تومانی خرید می‌کنند. و خرید بالای ۲۵ هزار تومان با ۱۲درصد از تراکنش‌های این بخش، سودآوری مناسبی را برای ارائه دهندگان خدمات خواهد داشت.

از طرفی خدمات USSD با توجه به اینکه درصدی قابل توجهی از سود حاصل تراکنش مالی را نصیب اپراتورها می‌کند، شرکت‌های عرضه خدمات تراکنش (PSP) ترجیح می‌دهند تا مخاطب از امکانات مشابه در اپلیکیشن‌ها استفاده کنند. بعضاً شاهد رویکردهای تبلیغاتی این شرکت‌ها جهت سوق‌دهی مخاطب به استفاده از برنامه بوده‌اید.

بدین منظور طریقه آشنایی مخاطب با ابزارهای موبایلی را مورد بررسی قرار دادیم و نتایج بدست آمده بصورت زیر بود :
آشنایی با خدمات از طریق دوستان و آشنایان بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است که این بدان معناست که Word Of Month تاثیرگذارترین ابزار در این حوزه است و تبلیغات اینترنتی و آگهی بازرگانی تلویزیونی با اختلاف بسیار کم در رده بعدی قرار دارند. جالب اینکه تبلیغات در شبکه های اجتماعی و حضور در برنامه پر طرفدار تلویزیونی تاثیرگذاری مشابه‌ایی داشته‌اند و بیلبورد و تبلیغات چاپی از کم اثرترین رسانه تبلیغاتی محسوب می‌شوند.

مقاله‌های مرتبط را مطالعه کنید
موسسه مگنا Magna پیش بینی کرده است که هزینه تبلیغات در آمریکا تا پایان سال
شرکت‌های خودرویی همواره برای عموم جامعه مورد توجه هستند. قیمت و ویژگی‌های خودرو، دو فاکتور
در این مقاله می‌خواهیم به روزترین آمار محبوب‌ترین سلبریتی‌های ایران در اینستاگرام بر اساس تعداد
برچسب : Iran PSP Marketآمار شاپرکسهم USSD و همراه بانکسهم بازار اپلیکیشن مالیسهم تراکنش های مالی در موبایلسهم شرکت های PSP

دیدگاه خود را وارد نمایید

پیشنهاد میکنیم بخوانید
با حضور #هشتگ در شبکه‌های اجتماعی، روند تازه‌ای از تعامل…