بازاریابی چریکی : بزرگترین اسکوربرد جام جهانی توسط آئودی

معمولاً بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی Guerrilla marketing به روشی ارزان، سریع و آسان اطلاق می‌شود که به خاطر عجیب و منحصر به فرد بودنِ نوع اجرای طرح، باعثِ ماندگاری طولانی مدتی در ذهن مخاطب می‌شود.
در دورۀ برگزاری مسابقات جام جهانی 2014 برزیل، برند آئودی Audi دست به راه‌اندازی کمپین بازاریابی چریکی جالب در بروکلین زده است، که البته کمی از مفهموم بازاریابی چریکی دور است!

در این کمپین آئودی Audi با روی هم قرار دادن 45 کانتینر در 5 ردیف 9 تایی یک اسکوربرد Scoreboard برای نمایش نتیجۀ بازی ساخته است. از 28 آئودی مدل A8 استفاده شد که هر کدام در یک کانتینرِ بدون درب با دیوارۀ قرمز به گونه‌ای قرار داده شده بودند که با روشن شدن چراغ‌هایشان می‌‌توانستند یک تصویر دیجیتال 8:8 را نمایش دهند.
audi-soccer-scoreboard-hed-01-2014
البته کمپین آئودی دردسرهای خاصی را نیز همراه داشت:
اول اینکه فضایی که 45 کانتینر 40 فوت اشغال می‌کردند امکان برگزاری آنرا در هر مکانی میسر نمی‌کرد.
دوم زاویۀ مناسب قرارگیری طرح اسکوربرد بود تا نورِ چراغ A8 در شب نمایش واضحی را داشته باشد.
در آخر نیز هماهنگی و تمهیداتِ لازم برای اعلام نتیجۀ سریع بازی‌های برگزار شده در برزیل و نمایش آن در نیویورک بر روی این اسکوربرد.

به هر حال تمام موارد فوق و تخمین هزینه‌ای معادل با 1.2 میلیون دلار با مفهوم بازاریابی چریکی تناقض زیادی داشته ولی می‌توان این کمپین آئودی را یک موفقیت خوب در دورۀ جام جهانی عنوان کرد.

audi-soccer-scoreboard-hed-02-2014
تصویر نمایش نتیجۀ بازی آمریکا و پرتقال در جام جهانی 2014 برزیل
USA 2 : 2 Portugal