بهترین برند‌های نوشیدنی در خاورمیانه کدامند؟

بهترین برندهای نوشیدنی

خاورمیانه برای بسیاری از برند‌های نوشیدنی در جهان، جامعه ای خاص و منحصر به فرد به شمار می‌رود که فروش الکل را دشوار کرده و در نتیجه فروش نوشابه را آسان می‌کند. این واقعیت به خصوص در مورد کشور‌هایی مانند عربستان صادق است، جایی که تنها شرکت‌های خارجی یا دولتی می‌توانند محصولات الکلی بفروشند. حال ما در این مطلب به معرفی بهترین برندهای نوشیدنی که در خاورمیانه محبوبیت بالایی دارند، پرداخته‌ایم.

بهترین برندهای نوشیدنی

نوشیدنی محبوب هاینکن (Heineken)

نوشیدنی هاینکن

هاینکن برند پیشرو آبجو در خاورمیانه است و این شرکت در چند سال گذشته با نرخ رشد ترکیبی سالیانه 6 درصدی همچنان به روند رو به رشد خود ادامه می‌دهد.

استراتژی شرکت حول محور بازاریابی و نوآوری می‌چرخد. برای مثال، در سال 2016، هاینکن دست به راه اندازی کمپینی به نام «مرز‌های دنیای خود را به روی همه بگشایید.» زد که در صدد تشویق مصرف کنندگان در خاورمیانه به کشف دنیای اطراف خود بود. در کنار آن، هاینکن بر روی بسته بندی‌های جدید محصولات خود تمرکز کرد تا بیش از پیش امکان کسب تجربه نوشیدن یک نوشیدنی لذت بخش را برای مصرف کنندگان به وجود آورد. تمام این مسائل باعث شده تا این برند در لیست بهترین برندهای نوشیدنی خاورمیانه قرار بگیرد.

نوشابه ردبول (Redbull)

ردبول از بهترین برندهای نوشیدنی

از جمله برند‌های پر فروش ردبول در خاورمیانه می‌توان به ردبول معمولی و ردبول بدون قند اشاره کرد. Redbull از طریق نوآوری و تنوع در روند تولید محصولات در خاورمیانه به سرمایه گذاری در این منطقه روی آورده است. به عنوان مثال، ردبول یک سری نوشیدنی‌های انرژی زا را به بازار معرفی کرد که شامل ردبول بدون قند می‌شود تا بتوانند نیاز‌های بخش‌ بزرگ تری از مشتریان را تامین کنند.

مطالعه بیشتر: مسئولیت اجتماعی برند نوشیدنی CSR

نوشیدنی میراندا (Mirinda)

از جمله برند‌های پرفروش و یکی از بهترین برندهای نوشیدنی، میراندا در خاورمیانه می‌توان به میراندای معمولی و میراندا زیرو اشاره کرد. شرکت از طریق تبلیغ محصولات سالم در خاورمیانه به سرمایه گذاری در این منطقه مهم می‌پردازد.

نوشیدنی میراندا

علاوه بر این میراندا راه سرمایه گذاری در خاورمیانه را نوآوری و تنوع در ارائه محصولات دانسته و در این زمینه تلاش‌هایی از خود نشان داده است. برای نمونه، شرکت نوشیدنی میراندا زیرو را به بازار معرفی کرد. این نوع نوشیدنی بدون کالری با انرژی اضافه، طیف گسترده تری از مشتریان را هدف قرار داده است.

سانتوری (Suntory)

«Suntory Beverage & Food» یکی از شرکت‌های تابعه «Suntory Holdings Ltd»، تحت عنوان بزرگ ترین شرکت تولید کننده نوشیدنی در ژاپن است. این شرکت دارای مجموعه ای از برند‌های معتبر در سرتاسر خاورمیانه بوده و در بازار منطقه پیشتاز است. این شرکت برخی محصولات پرفروش در منطقه از جمله «Suntory»، «Schweppes» و «Fruitella» را در پرونده محصولات خود دارد.

نوشیدنی ژاپنی سانتوری

Suntory مجهز به یک شبکه توزیع قوی است که در مقایسه با رقبای خود به آن از لحاظ هزینه مزیتی خاص بخشیده است.

دانون از بهترین برندهای نوشیدنی

دانون (Danone) با برند‌هایی نظیر «Light»، «Activia» و «DanActive» سهمی از بازار نوشیدنی‌های لبنی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) را به خود اختصاص داده است. تمام محصولات فروخته شده تحت عنوان «Activia» هم اکنون گواهی حلال دارند.

دانون از بهترین برندهای نوشیدنی

بخش خاورمیانه Danone دومین شرکت بزرگ تولید کننده محصولات لبنی تازه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) به شمار می‌رود. بسیاری از برند‌های منطقه ای و بین المللی مانند «Danimals»، «Actimel»، «Activia»، «Numlik»، «Danio» و «Oikos» زیرمجموعه Danone هستند. بیش از 7 هزار نفر به استخدام این شرکت درآمده اند. بر اساس برآورد‌ها گردش مالی Danone پانصد میلیون یورو است.

در سال 2015، Danone خبر از عقد یک قرارداد انحصاری با یک شرکت عربستانی فعال در عرصه کشاورزی و صنایع غذایی موسوم به «Almari» برای فروش مستقیم محصولات خود در منطقه داد. Danone از طریق اجرای یک طرح توسعه منطقه ای تهاجمی، 6 درصد از کل فروش لبنیات در منطقه خاورمیانه را به نام خود ثبت کرده است.

نوشیدنی نستله (Nestle)

از جمله محصولات پرفروش نستله در خاورمیانه می‌توان به «Nestea»، «Nescafe»، «Perrier»، «Nesquik»، «Milo» و «Dibs» اشاره کرد. محصولات نستله در خاورمیانه تولید می‌شود. این امر به شرکت اجازه می‌دهد تا موفق به کاهش هزینه‌های تولید خود شده و در نتیجه با کاهش قیمت‌ها و ارائه محصولی با قیمت مناسب به مصرف کنندگان کمک کند تا بر پس انداز خود بیفزایند.

نوشیدنی نستله

نستله در چند سال گذشته با راه اندازی تسهیلات جدید و خرید بخشی از سهام شرکت‌های داخلی، سرمایه گذاری گسترده ای در خاورمیانه انجام داده است. علاوه بر این، نستله در زمینه بهداشت و سلامت سرمایه گذاری کرده که یک ترند کلیدی در خاورمیانه بوده است.

پپسی (Pepsi)

برند‌های پرفروش زیرمجموعه PepsiCo در خاورمیانه عبارتند از: پپسی، سون آپ، میریندا و Mountain Dew. PepsiCo در خاورمیانه، نوآوری و حفظ محیط زیست را محور فعالیت‌های خود قرار داده است.

پپسی از بهترین برندهای نوشیدنی

به عنوان مثال، PepsiCo در راستای بازیافت 88 درصد از آب مورد استفاده در فرایند تولید خود، یک سری بطری‌های جدید موسوم به «Dawah» را به بازار معرفی کرد. PepsiCo همچنین یک نوع بسته بندی نوشیدنی جدید را به بازار عربستان معرفی کرد که در عین قابل بازیافت بودن، استفاده از آن آسان تر بوده و در فرایند تولید آن نیاز به استفاده از آب به هیچ وجه نیست.

PepsiCo همچنین از طریق خط تولید نوشیدنی انرژی زای «Gatorade» خود در زمینه سلامت و تندرستی سرمایه گذاری کرده است. علاوه بر این، PepsiCo با اجرای برنامه‌های بازیافت و افزایش میزان مشارکت خود در امور خیریه در منطقه، سرمایه گذاری در زمینه حفظ محیط زیست و مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها را در پیش گرفته است.

کوکاکولا یکی از بهترین برندهای نوشیدنی

از پرفروش ترین برند‌های کوکاکولا در خاورمیانه می‌توان به کوکا کولا، فانتا، اسپرایت، Powerade، Minute Maid و Aquarius اشاره کرد.

کوکاکولا

سلطه کوکا کولا بر بازار عربستان سعودی نیز تا حدی به دلیل تمرکز این شرکت بر روی نوآوری در ارائه محصولات و بازاریابی با محوریت مشتری مداری است. در چند سال گذشته، کوکا کولا سرمایه گذاری زیادی بر روی بسته بندی‌های جدید انجام داده که به مشتریان اجازه می‌دهد نوشیدنی‌ها را مطابق با سلیقه خود با شکل و شمایلی سفارشی تحویل بگیرند.

علاوه بر این، کوکا کولا تلاش کرده تا عمل به مسئولیت اجتماعی خود در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را از طریق انجام ابتکارات مختلفی از جمله اجرای برنامه‌های بازیافت، پر کردن مجدد بطری‌های آب و افزایش میزان مشارکت خود در امور خیریه را شدت ببخشد. به طور کلی، تمرکز کوکا کولا بر روی نوآوری و حفظ محیط زیست، آن را در یک موقعیت رقابتی قوی در مقایسه با PepsiCo قرار می‌دهد.

یونیلور (Unilever)

مجموعه برند‌های زیرمجموعه یونیلور شامل بعضی از معروف ترین برند‌های دنیا مانند لیپتون، Cup A Soup و Pure Leaf می‌‌شود. سبد محصولات این شرکت طیف گسترده ای از برند‌ها در سرتاسر خاورمیانه را در بر گرفته و با سهمی بیش از 40 درصدی در بازار منطقه، سردمدار به شمار می‌رود.

برند نوشیدنی یونیلور

برند‌های نوشیدنی یونیلور از طریق کانال‌های مختلفی از جمله خرده فروشان، تجارت الکترونیک و مستقیم خانه به بازار، عرضه می‌شوند. با این حال، خاورمیانه کانون اصلی یونیلور نیست و به همین دلیل فعالیت‌ها و فروش محصولات خود در منطقه را به کوکا کولا و پپسی واگذار کرده است.

شرکت ‌های تولید کننده و فروشنده نوشیدنی به شدت بر روی توسعه برند‌های خود در خاورمیانه سرمایه گذاری کرده اند. برند‌های فعال در عرصه نوشیدنی می‌خواهند از پایگاه مصرف کنندگان بزرگ و رو به رشد در منطقه بهره می‌برند.

به هر حال، پورتفولیوی یونیلور هنوز هم سهم عمده ای از بازار نوشیدنی در خاورمیانه دارد. حضور پر رنگ آن در منطقه به دلیل شبکه توزیع قوی و قدرتمند آن در خاورمیانه است. با این وجود، تمرکز یونیلور بر روی دیگر بازارهای موجود مانند آفریقا و آمریکای جنوبی بدان معنی است که این شرکت میدان را در خاورمیانه به کوکا کولا و پپسی واگذار و کمتر خود را مشغول آن می‌کند.

کوکا کولا و پپسی کولا در بازار نوشیدنی خاورمیانه بسیار نزدیک به هم با یکدیگر رقابت می‌کنند. سبد‌های محصولات پر و بزرگ، حضور پر رنگ در بازار و وجود شبکه‌های توزیع وسیع و گسترده به آن‌ها کمک خواهد کرد تا به رقیبی قدرتمند برای یونیلور تبدیل شوند. با این حال، پپسی یکی از کمترین جریانات نقدی در خاورمیانه را به خود اختصاص داده است.

پپسی و کوکاکولا

صنعت نوشیدنی در خاورمیانه آشکارا بازاری است که در آن فضای کافی برای فعالیت همه شرکت‌های تولید کننده و فروشنده نوشیدنی در آن وجود دارد تا مجموعه ای از برند‌های زیرمجموعه خود را در آن توسعه دهد.

منبع: www.globalbrandsmagazine.com