حواشی جام جهانی 2022 قطر از فساد و رانت تا ممنوعیت مشروبات الکلی

حواشی جام جهانی

چیزی تا آغاز جام جهانی 2022 قطر نمانده است؛ مسابقاتی که برای اولین مرتبه در زمستان به دلیل وضعیت جوی قطر برگزار می‌شود. جام جهانی قطر بیست و دومین دوره این مسابقات است؛ در بیست و یک دوره گذشته برزیلی‌ها با 5 قهرمانی موفق‌ترین تیم بوده‌اند. پس از برزیل، آلمان با چهار قهرمانی و چهار نایب‌قهرمانی و ایتالیا با چهار قهرمانی و دو نایب‌قهرمانی از موفق ترین کشورهای این تورنمنت محسوب می‌شوند. ما در این مطلب  نگاهی داریم به حواشی جام جهانی 2022 قطر و به آن می‌پردازیم.

پخش مسابقات جام جهانی

یکی از جدیدترین مواردی که به تازگی اخبار آن منتشر شده در مورد پخش مسابقات جام جهانی از شبکه‌های خانگی و همچنین پلتفرم‌های پخش آنلاین است. طبق اخبار اعلام شده ساترا (سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی) طی یه اطلاعیه به پلتفرم‌های پخش کننده فیلم و سریال و همچنین سایر رسانه‌ها اعلام کرد که این رسانه‌ها مسابقات جام جهانی را باید فقط از شبکه 3 و ورزش سیما پخش کنند.

پخش زنده جام جهانی

طبق گفته این سازمان، هدف از انجام این کار حمایت از این پلتفرم‌ها می‌باشد در حالی که این کار کاملا به ضرر آنها بوده و میزان درآمدزایی آنها را به شدت کاهش می‌دهد، چرا که در زمان پخش مسابقات جام جهانی میزان ترافیک آنها به شدت افزایش می‌یابد.

این مورد را نیز در نظر داشته باشید که پخش مسابقات از پلتفرم‌ها کاملا از شبکه‌های سیما می‌باشد یعنی صوت و تصویر به همراه تمام تبلیغات پخش می‌شود و با این کار عملا هیچ پلتفرمی گزارشگر اختصاصی نخواهد داشت.

این انحصار طلبی که قبل‌تر نیز با آن روبرو شده بودیم، نشان دهنده جنگ جدید بین ساترا و پلتفرم‌های محبوبی همچون فیلیمو، نماوا، فیلم نت و .. است که رقابت بین این سازمان و پلتفرم‌های خصوصی پخش فیلم و سریال را شدیدتر می‌کند.

گزارش عادل فردوسی پور در جام جهانی

بسیاری از افراد امیدوار بودند که به لطف وجود این پلتفرم‌ها برای پخش مسابقات ایران در جام جهانی، بتوان بار دیگر صدای عادل فردوسی پور را به عنوان گزارشگر بازی‌ها شنید ولی با این اطلاعیه می‌توان گفت که این مسئله به صورت کامل منتفی شده و باید منتظر گزارش محمدرضا احمدی، پیمان یوسفی و همچنین جواد خیابانی از شبکه 3 سیما باشیم.

گزارش عادل فردوسی پور

حواشی جام جهانی، هزینه آماده سازی

حواشی جام جهانی، هزینه آماده سازی

گفته می‌شود قطر برای  جام جهانی 2022 حدود 200 میلیارد دلار بودجه اختصاص داده است که به نسبت هزینه‌ای که برزیل برای جام جهانی 2014 (11 میلیارد دلار) و روسیه برای جام جهانی 2018 (10 میلیارد و 700 میلیون دلار) انجام داده‌اند بسیار زیاد است. این حجم از سرمایه‌گذاری جام جهانی قطر را به گران‌ترین و پرخرج ترین دوره این مسابقات تبدیل کرده‌است.

حقوق بشر در قطر

حقوق بشر در قطر

مسئله حقوق بشر در قطر به یکی از مسائل اصلی و حواشی جام جهانی 2022 تبدیل شده است. قطر برای آماده‌سازی و انجام پروژه‌های مربوط به جام جهانی، صدها هزار کارگر از اهالی کشورهای جنوب آسیا را به خدمت گرفته‌‌است. نهادهای حقوق بشری می‌گویند که قطر کارگران را مجبور به انجام کارهای خطرناک می‌کند و به بردگی گرفته شده‌اند. قطر همواره گفته‌است که به دنبال بهبود هزینه زندگی کارگران است اما نهادهای حقوق بشری گفته‌اند که تغییر چندانی در سبک زندگی کارگران صورت نگرفته است. همچنین قانون پشتیبانی ویزا که به برده‌داری مدرن معروف است؛ باعث انتقاد گسترده‌ای به این کشور شده‌است. طبق این قانون می‌توان ویزا کارگران را به صورت یکجانبه لغو کرد و آنها را ممنوع‌الخروج کرد.

جام جهانی قطر، گران ترین جام جهانی تاریخ

همانطور هزینه‌های آماده سازی برای جام جهانی قطر بسیار زیاده بوده‌است؛ هزینه سفر و هتل برای این بازی‌ها نیز بسیار زیاد است و یکی از حواشی جام جهانی شده است. جام جهانی قطر را می‌توان گران‌ترین جام جهانی تاریخ دانست و ایرانیانی که به دلیل مسافت نزدیک با کشور قطر انتظار سفری آسان به این کشور را داشتند اما در عمل باید هزینه بسیار زیادی را برای سفر به قطر و تماشای جام جهانی پرداخت کنند. با توجه به پایین بودن ارزش پول ملی هزینه سفر به قطر بسیار نجومی‌تر نیز می‌شود. قطر به دلیل مساحت کوچک خود، برای اسکان مسافران که تخمین زده می‌شود حدود 1.5 میلیون نفر باشند؛ با مشکل روبه‌رو است؛ البته که فیفا اعلام کرده‌است که 175 هزار اتاق، خانه‌های اجاره‌ای و کشتی‌های کروز مشکلی برای اسکان مسافران ندارند اما هزینه آنها بسیار بالا خواهد بود.

غیبت ایتالیا برای دومین دوره متوالی

غیبت ایتالیا

تیم ملی ایتالیا، سومین تیم پرافتخار دنیا به صورت عجیبی از صعود به جام جهانی بازماند. این موضوع آنجایی جالب می‌شود که این تیم توانسته بود به صورت مقتدرانه قهرمان اروپا شود و قطعا یکی از شانس‌های قهرمانی محسوب می‌شدند. ایتالیا که برای دومین دور متوالی از صعود به جام جهانی بازمانده است؛ آخرین بار در سال 2006 توانسته بود فاتح این جام شود. البته شایعاتی درباره بازگشت این کشور به جام جهانی مطرح می‌شود که دور از ذهن است که عملی شود.

مشروبات الکلی در جام جهانی قطر

مشروبات الکلی در جام جهانی

یکی دیگر از حواشی جام جهانی ممنوعیت مشروبات الکلی است. در قطر مصرف مشروبات الکلی در مکان‌های عمومی و ورزشگاه‌ها ممنوع است؛ از این رو کشور قطر گفته‌است که مکان‌های مشخصی را برای عرضه و مصرف مشروبات الکلی ارائه می‌دهد. البته فیفا در تلاش است تا مصرف و فروش آبجو با درصد پایین الکل را در استادیوم‌ها آزاد کند. مسئله بعدی قیمت بسیار گران آبجو در کشور قطر به نسبت کشورهای دیگر است. در قطر به علت مالیات 100 درصدی تحت عنوان مالیات گناه، قیمت مشروبات الکلی بسیار بالا بوده و باید دید که در جام جهانی قطر قیمت مشروبات الکلی را کمتر می‌کند یا خیر؟

رابطه جنسی

در قطر نیز مانند هر کشور اسلامی دیگر رابطه جنسی خارج از ازدواج ممنوع است. به همین دلیل کشورهای اروپایی به شهروندان خود که قصد سفر به قطر برای جام جهانی را دارند که رابطه جنسی خارج در صورتی که زن و شوهر نباشید در این کشور ممنوع است و تا 7 سال زندان دارد. همچنین به زنان توصیه شده‌است که از پوشیدن بعضی از لباس‌هایی که از نظر اسلام مناسب نیستند؛ خودداری شود.

حواشی جام جهانی، جامعه LGBT

همجسنگرایی در جام جهانی قطر

همجنسگرایی در قطر جرم محسوب می‌شود؛ به همین دلیل استفاده از نمادهای همجنسگرایی در این کشور ممنوع بوده و هواداران حق ندارند از نمادهای جامعه LGBT استفاده کنند. البته انتقادات زیادی به این تصمیم قطر شده‌است و شنیده می‌شود که هری کین کاپیتان تیم ملی انگلیس قصد دارد با بازوبند رنگین‌کمانی در این مسابقات شرکت کند. قطر شدیدا روی این موضوع هشدار داده‌است که حاضر نیست برای جام جهانی اعتقادات دینی کشورش را زیر سوال ببرد.

فساد مالی برای میزبانی

شایعاتی همواره مطرح شده است که قطر میزبانی جام جهانی 2022 را خریده استو به یکی از حواشی جام جهانی تبدیل شده‌است. فیفا که متهم به فساد برای دادن میزبانی به قطر شده بود؛ این شایعات را رد کرد. مسائل حقوق بشری، گرمای زیاد، مساحت کم قطر و هزینه بالای آماده سازی از انتقاداتی بود که برای میزبانی قطر مطرح می‌شد.

حواشی جام جهانی، فناوری‌های پیشرفته

قطر برای تنظیم دما در ورزشگاه‌ها از فناوری‌های پیشرفته‌ای استفاده کرده است که دما از 27 درجه سلسیوس بالاتر نرود. این فناوری‌ها باعث ایجاد شرایط ایده‌آل برای برگزاری مسابقه شده‌اند. همچنبن فیفا گفته‌است که در جام جهانی 2022 قطر مسابقات، از فناوری تشخیص آفساید نیمه خودکار بهره می‌برند. توپ این رقابت‌ها که توسط آدیداس تولید می‌شود الحریله نام دارد؛ کاملا هوشمند بوده و 500 بار در ثانیه اطلاعات محیطی خود را به سیستم VAR ارسال می‌کند. این توپ‌ها دارای یک باطری بوده و به صورت بی‌سیم شارژ می‌شوند.

نظر شما راجع به جام جهانی 2022 قطر چیست؟