نواک جوکوویچ؛ واکسن نزدن جوکوویچ چقدر برای اسپانسرها آب می‌خورد؟

نواک جوکوویچ

اخراج نواک جوکوویچ از استرالیا ممکن تنها شروعی برای دردسر ‌های او باشد. در این راستا بزرگ ترین حامی مالی این ستاره صرب دنیای تنیس اعلام کرده که قصد دارد مروری بر روی اتفاق‌های دو هفته گذشته داشته باشد.

این بازیکن 34 ساله که به گزارش فوربس در سال 2021 مبلغ 30 میلیون دلار از قراردادهای اسپانسری کسب کرد، اگر نتواند در سایر گرند اسلم‌ها از جمله رولان گاروس، ویمبلدون و یو اس اوپن شرکت کند، با آینده مبهم و نامشخصی روبرو خواهد بود. همه این‌ها تنها پس از آن اتفاق افتاد که اخباری مبنی بر واکسن نزدن او در برابر کووید-19 منتشر شد.

برخی کارشناسان اسپانسری هشدار دهند که اگر جوکوویچ به نماد ضد واکسن تبدیل شود، ممکن است برند‌ها مجبور باشند فاصله خود را از او حفظ کنند. در این میان برخی دیگر معتقدند که مساله ساده‌تر از این حرف‌هاست.

بر اساس بند فسخ قرارداد که در همه قرارداد‌ها تقریبا مشترک است، هرگاه به نظر اسپانسر، ورزشکار اعتبار خود را از دست داده یا به شکلی رسوایی به بار آورد که بر روی وجهه او تاثیر بگذارد، شرکت می‌تواند در پی ارسال یک اخطاریه کتبی به ورزشکار، فورا قرارداد را به حالت تعلیق درآورده یا فسخ نماید.

واکسن نزدن نواک جوکوویچ

لاکوست غول لباس فرانسوی که رقم قراردادش با نواک جوکوویچ 9 میلیون دلار گزارش شده، روز دوشنبه سکوت خود را شکست. لاکوست در بیانیه ای اعلام کرد که در اسرع وقت با نواک جوکوویچ در تماس خواهد بود تا رویداد‌های برگزار شده با حضور او در استرالیا را بررسی کند. سایر اسپانسر‌های اصلی جوکوویچ از جمله پژو هنوز در مورد این حماسه اظهار نظری نکرده اند.

یک ساعت ساز سوییسی موسوم به «Hublot» که سال گذشته با جوکوویچ تماس گرفت، به نظر می‌رسد که کنار او ایستاده است. Hublot به همکاری با تنیسور شماره یک جهان ادامه خواهد داد. مرد شماره یک تنیس جهان که قرار بود دوشنبه شب گذشته در ملبورن بازی کند، به دنبال رکوردشکنی در بیست و یکمین گرند اسلم مردان بود.

در عوض، نواک جوکوویچ پس از باختن در یک مبارزه حقوقی دو هفته‌ای بر سر وضعیت واکسیناسیون خود، در نهایت از بازی‌ها اخراج شد.

او استرالیا را با پرواز امارات به مقصد دوبی ترک کرد و فردای آن روز به خانه‌اش در بلگراد، پایتخت صربستان رسید. الکس هاوک، وزیر مهاجرت استرالیا با وجود آن که پذیرفت که ابتلای نواک جوکوویچ به کووید-19 خطر بسیار کمی را برای اطرافیاتش در پی دارد، ویزای این ستاره تنیس را لغو کرده زیرا برخی افراد از او به عنوان نماد ضد واکسن یاد می‌کنند.

نواک جوکوویچ بابت این اقدام اظهار تاسف و ناامیدی نمود، او امیدوار است که همه ورزشکاران بتوانند بر روی بازی و مسابقاتی که دوست دارند، تمرکز کنند. او در ادامه برای بازیکنان، مسئولان مسابقات، کارکنان، داوطلبان و هواداران بهترین‌ها را آرزو کرد. این بازیکن 34 ساله ممکن است دیگر گرند اسلم‌ها را نیز به دلیل وضعیت واکسیناسیون خود از دست بدهد.

جوکوویچ چهل و ششمین ورزشکار پر درآمد جهان در سال 2021 بود و بیش از 150 میلیون دلار در طول دوران حضورش در زمین بازی درآمد کسب کرده است. با این حال، این درآمد هنوز از هم عصرانش کمتر است. راجر فدرر و سرنا ویلیامز به ترتیب 90 و 40 میلیون دلار در سال 2021 درآمد کسب کردند. نائومی اوزاکای ژاپنی نیز موفق شد 55 میلیون دلار درآمد به دست آورد.

نیل ماکسول، رئیس استادیوم «SCG Cricket» و یک مدیر کهنه‌کار در زمینه کشف و پرورش استعداد‌های ورزشی برای بیش از دو دهه، به نظر می‌رسد که انتظار نداشته اسپانسر‌های جوکوویچ کنار بروند اما در نهایت پذیرفت که دامن برند او لکه‌دار شده است.

او فکر می‌کند که از دیدگاه مدیریت برند، نواک جوکوویچ می‌توانست بهتر از این رفتار کند. اسپانسر‌ها همیشه دوست دارند از مسائل سیاسی اجتناب کنند، در مورد جوکوویچ مساله اصلی این است که در ادامه افراد واکسینه شده در مقابل افراد واکسینه نشده قرار گرفته‌اند.

واکسن جوکوویچ

مارسل نوبیل بنیانگذار موسسه نظرسنجی Superbrands و شرکت مشاوره Brand Council در مصاحبه با روزنامه تلگراف انگلستان گفت که مطرح شدن نواک جوکوویچ به عنوان نماد ضد واکسن می‌تواند حمایت مالی از او را به خطر بیندازد. پاتریک ریشه، پروفسور اقتصاد ورزشی در دانشگاه واشنگتن در شهر سنت لوئیس ایالات متحده آمریکا باور دارد که علی رغم موفقیت در زمین مسابقه، این تصور وجود دارد که شاید او به اندازه فدرر یا رافائل نادال دوست داشتنی و محبوب قلب‌ها نباشد.

او گفت که اعتراف جوکوویچ به عدم ماندن در قرنطینه با وجود جواب مثبت آزمایش کووید-19 او در ماه دسامبر، شخصیت نواک جوکوویچ را بیش از پیش زیر سوال برده است. در نتیجه، این اتفاق خاص حد‌اقل در کوتاه مدت احتمالا به شعله‌های عدم حمایت مالی برند‌ها از او دامن خواهد زد. مایه تاسف است زیرا او در آستانه ثبت رکورد پیروزی در گرند اسلم ایستاده و حد اقل در کوتاه مدت هیچ کس آینده ای روشن برای او متصور نیست.

منبع: www.foxsports.com