گزارش اختصاصی از نمایشگاه صنعت چاپ در دبی SGI 2016

10 تا 12 ژانویه 2016 محل دائمی نمایشگاه‌های دبی در ساختمان تجارت جهانی، میزبان علاقه‌مندان به صنعت تبلیغات و صنعت چاپ در نمایشگاه SGI 2016 بود. این نمایشگاه که هر ساله با حضور بزرگان صنعت چاپ دیجیتال اجرا شده، امسال بزرگتر از همیشه برگزار شد.
در SGI 2016 بیش از 400 غرفه حضور داشتند و در مجموع تجهیزات و ماشین‌آلاتی مرتبط با صنعت چاپ به ارزش بیش از 220 میلیون درهم به نمایش گذاشته شد.

نکته جالب، حضور قدرتمند شرکت‌های ژاپنی مخصوصاً ریکو RICOH و اپسون EPSON و کانن CANON در این نمایشگاه بود که علاوه بر چاپ اقلام تبلیغاتی و بنرهای بزرگ، تمرکز اصلی این شرکت‌ها روی چاپ پارچه بود که به‌زودی انقلاب جدیدی را در صنعت چاپ و نساجی رقم خواهند زد.

چاپ روی انواع مختلف پارچه Textile Printing و در هر سایز و اندازه‌ای، تواناییِ نسل جدید پرینترها است که با جوهرهای خاصی می‌توان هر طرحی را روی آن چاپ کرد.
از دیگر نکات جالب توجه در این فناوری، توان نگهداری کیفیت چاپ روی پارچه در برابر شستشو تا نزدیک به 50 بار است که تقریباً معادل طول عمر یک لباس است.

مطالعه بیشتر: نمایشگاه بازاریابی و تبلیغات

از دیگر تکنولوژی‌های جدید این نمایشگاه می توان به فناوری شرکت برادر Brother اشاره کرد که جوهرهای چاپی توسط این شرکت در صورت برخورد نور فلش دوربین یا نور شدید، تغییر رنگ ‌می‌دهند.

شرکت‌های چینی در این نمایشگاه حضور ضعیفی داشتند و علت چیزی نبود بجز اینکه مواد مصرفی محصولات آنها به علت سرطان‌زا بودن از سوی امارات اجازه حضور نداشتند.

شرکت اپسون EPSON از نسل جدید تکنولوژی خود در پرینترهای صنعتی تجاری یا پرینتر لارج فرمت Large Format Printer نیز رونمایی کرد. پرینترهای اپسون سری Surecolor قابلیت چاپ همزمان 9 رنگ علاوه‌بر رنگ‌های عادی، که در پرینترها استفاده می‌شود، را دارد؛ رنگ‌هایی مانند صورتی، سیلور و لایه‌های مختلف رنگ قرمز را پشتیبانی می‌کند که باعث می‌شود تصویر طبیعی‌تری را در زمان چاپ ارائه کرد.
پرینتر اپسون
نکته دیگری که تا به امروز کمتر به اون توجه می‌شده است و در اکثر شرکت کنندگان در این نمایشگاه بر روی آن تمرکز داشتند پرینترهایی هست که برای استفاده های دکوراتیو برای منازل، هتل ها و … استفاده میشه که در ایران کمتر شاهد چنین استفاده هایی هستیم.
کیفیت چاپ و اجرا در این نمایشگاه به حدی بالا بود که به راحتی ترکیب یک طرح گرافیکی خوب رو در اجرا دید.