هفت دلیل فوربز برای موفقیت ایران در زمینه کارآفرینی

هفت دلیل فوربز برای موفقیت ایران در زمینه کارآفرینی

ایران با اقتصاد ۴۰۰ میلیارد دلاری، پس از عربستان سعودی، دومین قدرت اقتصادی در خاورمیانه است و بر اساس پیش‌بینی بانک جهانی، در سال پیش‌رو، شاهد رشدی ۷ درصدی خواهد بود.
هرچند تغییرات و تحولات اقتصادی ایران هنوز کاملا قابل پیش‌بینی نیست اما با توجه به سیستم آموزش عالی ایران که سالانه نزدیک به ۲۳۳ هزار مهندس و متخصص وارد بازار کارآفرینی می‌کند باید امید زیادی به راه‌اندازی کسب‌و‌کارهای نوین یا استارتاپ‌ها داشت.

مجله فوربز هفت دلیل برای رشد کارآفرینی در ایران منتشر کرده است که در زیر می‌توانید مطالعه کنید:

۱-حجم اقتصاد و برداشته‌شدن تحریم‌های جهانی

ایران کشوری با جمعیت ۸۰ میلیون نفر و با ظرفیت‌های صنعتی بالا، از لحاظ تولیدی جایگاه ممتازی را در بین کشورهای خاورمیانه به خود اختصاص داده است. به درآمدهای حاصل از فروش گاز و نفت تنها ۱۰ درصد تولید ناخالص کشور GDP را تشکیل می‌دهد و این بدان معنی است که دامنه‌ی تولیدات ایران بسیار گسترده‌تر از دیگر کشورهای نفتی است.
همچنین با برداشته‌شدن تحریم‌های جهانی موج سرمایه‌گذاران مشتاق از اروپا و آسیا به این کشور سرازیر شده است اما هنوز تحریم‌های آمریکا به قوت خود باقی است و معامله‌گران آمریکایی راهی به این بازار پیدا نکرده‌اند.

۲-جمعیت تحصیل کرده و باسواد
نزدیک به ۹٫۴ درصد از جمعیت کشور، یعنی ۷٫۵ میلیون نفر دارای تحصیلات عالی هستند که بیشتر از کل جمعیت کشور اردن یا اسرائیل است.

۳-پتانسیل زیاد در حوزه‌ی فناوری
ایران دارای دانشگاه‌های معتبری در حوزه‌ی فناوری‌های نو Nanotechnology است و پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی بزرگی مانند دانشگاه MIT برای پیشروی در حوزه‌های فناوری ایجاد کرده است.

۴-ارتباط میان کارآفرینان ایران و آمریکا با وجود تحریم‌ها
با وجود تحریم‌هایی که از سوی آمریکا برای ایران وجود دارد، فعالیت و دانش کارآفرینی این کشور با مجموعه‌های مرتبط در آمریکا و دیگر کشورهای جهان مانند TED و iBridges در ارتباط و همکاری هستند.

۵-نوسازی زیرساخت‌های کشور
زیرساخت‌های ایران، مخصوصاً در حوزه‌ی مخابرات در حال بازسازی و پیشرفت است.

۶-تغییرات با سرعت زیادتر از انتظار مردم اتفاق می‌افتد
کریستوفر شرودر Christopher Schroeder ، از سرمایه‌گذاران آمریکایی در حوزه‌ی استارت‌آپ‌های نوین می‌گوید، خاورمیانه دستخوش طوفانی از کارآفرینی است که به سرعت و با شتاب همه‌چیز را تغییر می‌دهد. وی در مورد دو سفر متوالی خود به ایران از تغییرات در زمینه مخابرات و فعال شده خدمات ۳G و ۴G برای ۲۰ میلیون نفر شگفت زده شده بود.

۷- کارآفرینی بازده بالایی دارد
در بازار آمریکا اکثر بخش‌های تولیدی در آن از فناورای متاثر شده‌اند. اما کارآفرینی در ایران جوان است و این بدان معناست که کارآفرینان در ایرانی می‌توانند عرصه‌های جدیدی را فعال کنند.

منبع: فوربز

مطالب مرتبط با این موضوع
مثل هر کار دیگری برای موفقیت در کارآفرینی نیز اصولی وجود دارد که کارآفرین باید
هر کشوری فرهنگ و ساختار استخدامی و پروش منابع انسانی خود را دارد و تعریف

درباره نویسنده

سهیل قدری
سهیل قدری 386 نوشته

مشاور بازاریابی ، برندینگ و تبلیغات هستم. تمرکز فعالیت من در حوزه دیجیتال مارکتینگ هست و علاقه‌مند به موضوع مارکتینگ و برندینگ هستم. در تیم طراحی چندین کمپین بازاریابی و تبلیغاتی برای برندهای ایسوس، بانک سامان، کارگزاری بانک پاسارگاد، برند تاژ و ال‌جی به عنوان ایده‌پرداز یا استراتژیست کمپین همکاری کرده ام.

نوشته های مشابه

مقاله یک نظر

مروری بر رشد صنعت برندسازی در چین – بخش دوم

در این مقاله با اشاره به چند مورد از مشاهدات وضعیت صنعت برندسازی در چین، به بررسی رشد برندینگ در سال‌های اخیر در چین می‌پردازیم؛ بخش اول این مقاله را

مقاله ۳ نظر

بهترین خطوط هوایی در سال ۲۰۱۵ Best Airlines

آیا شما جزو افرادی هستید که زیاد سفر کاری می روید؟ آیا خطوط هوایی مورد علاقه شما در میان برترین خطوط هوایی جهان است؟ در پاریس شرکت تحقیقاتی هوایی Skytrax

مقاله بدون نظر

مهمترین موضوعات جستجو شده در سال ۲۰۱۵ از نگاه گوگل

موتور جستجوی گوگل برای سال ۲۰۱۵ به رسم سال‌های اخیر مهمترین موضوعات جستجو شده توسط کاربران را منتشر کرد. در این فهرست مهمترین مطالب و سوالات جستجو شده در سال

۲ نظر

  1. منصور
    اردیبهشت ۳۰, ۱۰:۵۱ پاسخ
    واقعا امیدوار شدم به آینده... ممنون

نظر دهید

معادله را حساب کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.