هفت دلیل فوربز برای موفقیت ایران در زمینه کارآفرینی

هفت دلیل فوربز برای موفقیت ایران در زمینه کارآفرینی

ایران با اقتصاد ۴۰۰ میلیارد دلاری، پس از عربستان سعودی، دومین قدرت اقتصادی در خاورمیانه است و بر اساس پیش‌بینی بانک جهانی، در سال پیش‌رو، شاهد رشدی ۷ درصدی خواهد بود.
هرچند تغییرات و تحولات اقتصادی ایران هنوز کاملا قابل پیش‌بینی نیست اما با توجه به سیستم آموزش عالی ایران که سالانه نزدیک به ۲۳۳ هزار مهندس و متخصص وارد بازار کارآفرینی می‌کند باید امید زیادی به راه‌اندازی کسب‌و‌کارهای نوین یا استارتاپ‌ها داشت.

مجله فوربز هفت دلیل برای رشد کارآفرینی در ایران منتشر کرده است که در زیر می‌توانید مطالعه کنید:

۱-حجم اقتصاد و برداشته‌شدن تحریم‌های جهانی

ایران کشوری با جمعیت ۸۰ میلیون نفر و با ظرفیت‌های صنعتی بالا، از لحاظ تولیدی جایگاه ممتازی را در بین کشورهای خاورمیانه به خود اختصاص داده است. به درآمدهای حاصل از فروش گاز و نفت تنها ۱۰ درصد تولید ناخالص کشور GDP را تشکیل می‌دهد و این بدان معنی است که دامنه‌ی تولیدات ایران بسیار گسترده‌تر از دیگر کشورهای نفتی است.
همچنین با برداشته‌شدن تحریم‌های جهانی موج سرمایه‌گذاران مشتاق از اروپا و آسیا به این کشور سرازیر شده است اما هنوز تحریم‌های آمریکا به قوت خود باقی است و معامله‌گران آمریکایی راهی به این بازار پیدا نکرده‌اند.

۲-جمعیت تحصیل کرده و باسواد
نزدیک به ۹٫۴ درصد از جمعیت کشور، یعنی ۷٫۵ میلیون نفر دارای تحصیلات عالی هستند که بیشتر از کل جمعیت کشور اردن یا اسرائیل است.

۳-پتانسیل زیاد در حوزه‌ی فناوری
ایران دارای دانشگاه‌های معتبری در حوزه‌ی فناوری‌های نو Nanotechnology است و پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی بزرگی مانند دانشگاه MIT برای پیشروی در حوزه‌های فناوری ایجاد کرده است.

۴-ارتباط میان کارآفرینان ایران و آمریکا با وجود تحریم‌ها
با وجود تحریم‌هایی که از سوی آمریکا برای ایران وجود دارد، فعالیت و دانش کارآفرینی این کشور با مجموعه‌های مرتبط در آمریکا و دیگر کشورهای جهان مانند TED و iBridges در ارتباط و همکاری هستند.

۵-نوسازی زیرساخت‌های کشور
زیرساخت‌های ایران، مخصوصاً در حوزه‌ی مخابرات در حال بازسازی و پیشرفت است.

۶-تغییرات با سرعت زیادتر از انتظار مردم اتفاق می‌افتد
کریستوفر شرودر Christopher Schroeder ، از سرمایه‌گذاران آمریکایی در حوزه‌ی استارت‌آپ‌های نوین می‌گوید، خاورمیانه دستخوش طوفانی از کارآفرینی است که به سرعت و با شتاب همه‌چیز را تغییر می‌دهد. وی در مورد دو سفر متوالی خود به ایران از تغییرات در زمینه مخابرات و فعال شده خدمات ۳G و ۴G برای ۲۰ میلیون نفر شگفت زده شده بود.

۷- کارآفرینی بازده بالایی دارد
در بازار آمریکا اکثر بخش‌های تولیدی در آن از فناورای متاثر شده‌اند. اما کارآفرینی در ایران جوان است و این بدان معناست که کارآفرینان در ایرانی می‌توانند عرصه‌های جدیدی را فعال کنند.

منبع: فوربز

درباره نویسنده

سهیل قدری
سهیل قدری 382 نوشته

مشاور بازاریابی ، برندینگ و تبلیغات هستم. تمرکز فعالیت من در حوزه دیجیتال مارکتینگ هست و علاقه‌مند به موضوع مارکتینگ و برندینگ هستم. در تیم طراحی چندین کمپین بازاریابی و تبلیغاتی برای برندهای ایسوس، بانک سامان، کارگزاری بانک پاسارگاد، برند تاژ و ال‌جی به عنوان ایده‌پرداز یا استراتژیست کمپین همکاری کرده ام.

نوشته های مشابه

مقاله یک نظر

حجم خرید اینترنتی ایرانیان از فروشگاه‌های اینترنتی در سال ۱۳۹۴

طبق آمار اعلام شده توسط شرکت پست ۲۹۰۰ فروشگاه اینترنتی در ایران دارای مجوز و طرف قرارداد با پست در حال فعالیت هستند. براساس این آمار و ارقام در هشت

مقاله یک نظر

پنج کلید طلایی که چگونه شرکت‌های بزرگ با شما کار خواهند کرد.

به‌عنوان صاحب یک تجارت کوچک، شما در کسب‌وکار خود سمت‌های زیادی را شخصاً به ‌عهده‌دارید؛ ازجمله مدیر‌عامل، مدیر منابع انسانی، برنامه‌ریز بازاریابی و غیره. داشتن دانش کافی از روند پیشرو

مقاله یک نظر

هفت تاکتیک علمی برای پیروزی در بحث و مناظره

پس از انتخابات بحث برانگیز آمریکا، شما هم به احتمال زیاد با افرادی که دیدگاه مشترکی با شما ندارند، وارد بحث شده اید. منحرف کردن بحث و پیش بردن آن

۲ نظر

  1. منصور
    اردیبهشت ۳۰, ۱۰:۵۱ پاسخ
    واقعا امیدوار شدم به آینده... ممنون

نظر دهید

معادله را حساب کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.