ترند‌های جدید لوازم آرایشی کدامند؟

ترند‌های جدید لوازم آرایشی کدامند؟ | برترین لوازم آرایشی کدامند؟ | آیمارکتور

سال 2021 یک نقطه عطف برای صنعت زیبایی بود. با تغییر ارزش‌ها و انتظارات مصرف کننده، شرکت‌های بزرگ تولید کننده لوازم آرایشی و استارتاپ‌ها مجبور شدند خود را با شرایط جدید وفق دهند. محصولات زیبایی «بدون آب» (آن دسته از لوازم آرایشی که در فرایند تولید ان‌ها از آب استفاده نشده است) و سیستم آرایش مجازی از جمله ترند‌ها و فناوری‌هایی هستند که در ادامه و در سال 2022 نیز در این صنعت تغییرات شگرفی را به وجود خواهند آورد.

با توجه به اطلاعات دریافتی از شرکت مشاوره «مک کینزی»، میزان فروش لوازم آرایشی در نیمه نخست سال 2021 سی درصد کاهش یافت. حتی برند‌های بزرگ نیز از شیوع کرونا ضربه خوردند: میزان فروش شرکت «Coty» (صاحب برند‌های CoverGirl و ریمل) در اواخر ماه مارس 52 درصد و میزان فروش فروشگاه زنجیره ای «Ulta Beauty» نیز در این مدت 29 درصد کاهش پیدا کرد. این در حالی است که طبق پیش بینی‌های انجام شده مبنی بر بازگشت بازار محصولات آرایشی ایالات متحده آمریکا به ‌روز‌های پر رونق قبل از همه گیری، وضعیت آن‌ها در نیمه دوم سال 2021 بهبود خواهد یافت.

با کاهش سطح روابط اجتماعی افراد در گذشته، میزان علاقه به محصولات آرایشی نیز افتی نسبی را تجربه کرده بود. این روند نزولی با شیوع گسترده کووید-19 شدت گرفت. با این وجود حوزه‌های خاصی از زیبایی مثل مراقبت از پوست بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت زیرا مردم این روز‌ها به دنبال کشف راه‌هایی برای از بین بردن استرس هستند.

در نتیجه حفظ محیط زیست به یک نیروی محرک برای آن دسته از مهم ترین فعالان صنعت زیبایی تبدیل شد که تمایل داشتند توجه خریدار با سطح آگاهی فزاینده را به سوی خود جلب کنند. برخی برند‌ها نظیر « L’Oréal» و «Estée Lauder» از اهداف خود در راستای حدف کامل میزان کربن منتشر شده خبر دادند. در عین حال برخی دیگر شروع به ارائه نوآوری در زمینه‌های خاص تر مثل مواد آرایشی با قابلیت استفاده مجدد یا لوازم آرایش مصنوعی کردند.

در ادامه قصد داریم به تازه ترین نوآوری‌ها در بخش‌های مختلف صنعت لوازم آرایش و ترند‌های اصلی در این صنعت نگاهی بیندازیم:

بیشتر بخوانید : ایده خلاقانه در معرفی لوازم آرایشی ضد آب

 

توسعه و شخصی سازی محصولات

ترند‌های جدید در حوزه لوازم آرایشی کدامند؟ | برترین لوازم آرایشی کدامند؟ | آیمارکتور

با وجود آن که شخصی سازی محصولات ترند جدیدی نیست اما برند‌های زیبایی همچنان به ارائه نواوری و استفاده از تکنیک‌های خاص خود در راستای تهیه فرمولاسیون‌های شخصی برای مصرف کنندگان – از تطبیق رنگ لب گرفته تا مراقبت‌های کاملا شخصی، می‌پردازند.

بسیاری از افراد به کمک انواع فناوری‌ها و رویکرد‌های مختلف از جمله نظرسنجی‌های گوناگون با چالش شخصی سازی مقابله می‌کنند. این قبیل نظرسنجی‌ها ضمن در نظر گرفتن اولویت‌های مشتری، بر اساس نتایج دست به تولید محصولاتی سفارشی می‌زنند. در قالب یک سری محصولات سفارشی، شرکت‌ها برای هر مشتری یک نوع محصول خاص را تولید می‌کنند. به عنوان مثال، شرکت MAC شانگهای دست به تولید یک سری پالت‌های سایه چشم سفارشی برای مشتریان خود می‌زند. این در حالی است که «Shespoke» نیز نرم افزاری برای تولید رژ لب‌های ترکیبی شخصی و منحصر به فرد در مقیاس بزرگ ساخته است.

انواع گوناگونی از دستگاه‌های خانگی می‌توانند داده‌های فیزیولوژیکی کاربر را دریافت و برای مثال هر روز لکه‌های تیره موجود بر روی پوست او را اندازه گیری کنند. دستگاه « L’Oréal Perso» هر روز این داده‌ها را جهت برنامه ریزی برای آرایش شخصی شما در نظر خواهد گرفت.

کیت‌های آزمایش دی ان ای به شرکت‎‌ها این امکان را می‌دهد تا محصولات مورد نظر خود را به طور پیشنهادی عرضه کرده یا دست به تولید محصولاتی بر اساس ژن‌های کاربر بزنند. به عنوان نمونه، Allel با استفاده از نتایج آزمایش دی ان ای به تجزیه و تحلیل پوست تک تک افراد پرداخته و محصولات شخصی و منحصر به فرد را با توجه به وضعیت آن‌ها عرضه می‌کند.

پارسال، L’Oréal یک دستگاه هوش مصنوعی موسوم به «Perso» را به بازار عرضه کرد که برای تولید و توزیع محصولات مراقبت از پوست، رژ لب و کرم پودر طراحی شده است. برنامه Perso اقدام به پردازش اطلاعات پوست کاربر از طریق سلفی‌های آپلود شده، شرایط مکانی و محیطی و نگرانی‌های آرایشی و بهداشتی او می‌کند تا یک سری فرمول‌ سفارشی را ارائه دهد.

در همین حال، Johnson & Johnson در قالب یک سری سیستم‌های مراقبت از پوست، از دستگاه‌های اسکن پوست مثل «Neutrogena Skin360» گرفته تا ماسک‌های صورت چاپ شده سه بعدی با استفاده از فناوری Neutrogena MaskiD بهره می‌برد.

بیشتر بخوانید : استراتژی بازاریابی سینره در بازار لوازم آرایشی

 

جوامع جدید فرصت‌هایی عظیم را ایجاد می‌کنند

ترند‌های جدید لوازم آرایشی کدامند؟ | برترین لوازم آرایشی کدامند؟ | آیمارکتور

از زمان راه اندازی برند لوازم آرایشی «Fenty Beauty» در سال 2017 توسط ریحانا، اصطلاح «زیبایی فراگیر» وارد صنعت مد شده و بازار‌های جدید جمعیتی که روز به روز اهمیتشان نزد فعالان صنعت مراقبت از پوست بالا می‌رود، را در بر می‌گیرد.

به عنوان مثال خرده فروشان بزرگی مانند Sephora، Macy’s و Bluemercury متعهد شده اند که 15 درصد از فضای قفسه‌های فروشگاه خود را به کسب و کار‌هایی با صاحبان سیاهپوست اختصاص دهند. فروشگاه لوازم آرایشی زنجیره ای «Ulta Beauty» نیز قول داد که تا پایان سال 2021 تعداد برند‌های متعلق به سیاهپوستان در این فروشگاه را دو برابر کند. در همین حال فروشگاه متعهد گردید تا بیش از 25 میلیون دلار به پیگیری برای ایجاد تنوع نژادی بیشتر در میان صاحبان کسب و کار اختصاص دهد.

ترند‌های جدید در حوزه لوازم آرایشی کدامند؟ | برترین لوازم آرایشی کدامند؟ | آیمارکتور

در این میان بسیاری از گروه‌های جمعیتی هستند که به درستی از پتانسیلشان استفاده نشده است. در زیر به شرح بعضی از این بازار‌ها می‌پردازیم که در شکل گیری تعریف «زیبایی فراگیر» در آینده نقشی ضروری داشته و باید در ذهن برند‌هایی که قصد رشد دارند، در اولیت قرار بگیرند:

بیشتر بخوانید : تجربه خرید اینترنتی از دیجی کالا

 

بهداشت شخصی و درمان‌‌‌های زیبایی برای مردان

ترند‌های جدید لوازم آرایشی کدامند؟ | برترین لوازم آرایشی کدامند؟ | آیمارکتور

در چند دهه گذشته بهداشت عمومی مردان از مواد پاک کننده، مرطوب کننده‌ها و محصولات بهداشتی اصلی فراتر رفته و کرم‌های دور چشم، ماسک‌های صورت، ضد آفتاب‌ها، لوازم آرایشی و موارد دیگر را در بر می‌گیرد.

اکثر برند‌های مدرن نظیر «Stryx»، «Shakeup Cosmetics» و «War Paint» از سیستم توزیع فروش مستقیم و بی واسطه اینترنتی و بسته بندی به روز شده برای جذب نسل جدیدی از مصرف کنندگان مرد استفاده می‌کنند.

سال‌هاست که در آسیا، مراقبت از پوست و آرایش نزد مردان روندی رو به رشد پیدا کرده و اخیرا ایالات متحده آمریکا را نیز غافلگیر کرده است. برخی آن را «گستاخی در قرنطینه» می‌نامند.

رویکرد جدید مردان در کره جنوبی موجب گردید تا این کشور در سال 2018 رتبه پنجم را در زمینه بودجه اختصاص داده شده به بهداشت و سلامتی پوست مردان در دنیا به دست آورد.

علاوه بر این، چین یکی از سریع ترین بازار‌های در حال رشد در عرصه لوازم آرایشی و بهداشتی مردان و محصولات مراقبت از پوست در جهان به شمار می‌رود. طبق اطلاعات دریافتی از شرکت تحقیقات بازار «Euromonitor»، حجم معاملات در بازار مراقبت از پوست مردان در چین دو برابر کره جنوبی و بیش از سه برابر بازار ایالات متحده آمریکا در مقایسه با سال گذشته میلادی است.

ترند‌های جدید در حوزه لوازم آرایشی کدامند؟ | برترین لوازم آرایشی کدامند؟ | آیمارکتور

در عین حال، برند‌های جهانی قبلا نیز خط تولید محصولات آرایشی مردانه را راه اندازی کردند. Chanel برای اولین بار «Boy de Chanel» را در کره جنوبی راه انداخت. این در حالی است که شرکت آرایشی و بهداشتی «Shiseido» اعلام کرده که میزان فروش محصولات و لوازم آرایشی مردانه در دوران همه گیری رشدی دو رقمی داشته و صاحبان کسب و کار‌های ژاپنی با چهل تا پنجاه سال سن بر این رشد دامن زده اند.

بیشتر بخوانید : سئو مارکتینگ

 

محصولات زیبایی خنثی از نظر جنسیتی

ترند‌های جدید لوازم آرایشی کدامند؟ | برترین لوازم آرایشی کدامند؟ | آیمارکتور

در شرایطی که نسل جوان هنجار‌های سنتی جنسیتی را شکسته، محصولات آرایشی خنثی از نظر جنسیتی گام بعدی در مسیر دستیابی به زیبایی فراگیر به حساب می‌آیند. بیش از نیمی از نوجوانان و جوانان با سنی کمتر از 25 سال (نسل z) معتقدند که جنسیت دیگر ماهیتی دودویی (binary) ندارد بلکه طیفی کامل را شامل می‌شود.

در نتیجه، برند‌ها آن دسته از محصولات زیبایی را ارائه می‌دهند که به جنسیتی خاص تعلق ندارد. برند‌های مراقبت از پوست از «Aesop» گرفته تا «Ursa Mjor» و «Non Gender Specific» بازاریابی جنسیتی را به نفع بسته بندی و فروش محصولات unisex کنار گذاشته اند که پیشتر نگرانی‌ها یا شرایط خاص پوستی را هدف قرار می‌داد.

 

رنگ پوست

در حالی که توجه دقیق و موثر به رنگ پوست‌های مختلف در صنعت زیبایی سر و صدای زیادی را به پا کرده است، هنوز کار‌های زیادی هست که باید در این زمینه انجام شوند.

شرکت‌های فعال در بازار بر روی رشد برند‌هایی تمرکز کرده اند که موسسان آن‌ها را افراد سیاهپوست تشکیل می‌دهند. به این ترتیب شکاف موجود در محصولات زیبایی سنتی برطرف خواهد شد. قدرت خرید مصرف کنندگان سیاهپوست 1.3 تریلیون دلار است. ارزش بازار محصولات مراقبت از مو‌های تیره 2.5 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

برای ورود به این بازار بسیار بزرگ، یک سری کمک و پشتیبانی مالی پشت و پناه بنیانگذاران این محصولات طی سال گذشته بوده است. از آن جمله می‌توان به کمک‌های مالی شرکت تولید کننده لوازم آرایشی «Glossier» و «L’Oréal» به کسب و کار‌های متعلق به سیاهپوستان اشاره کرد.

عدم وجود نمایندگانی از هر جامعه و نژاد در بازار کمبودی است که اثر آن همیشه احساس می‌شود. متخصصان پوست سیاهپوستان فقط 3% از کل متخصصان ایالات متحده آمریکا را تشکیل می‌دهند که همین موضوع نقش بسزایی در تولید محصولات آرایشی دارد. پوست تیره واکنش متفاوتی نسبت به بیماری‌های پوستی مثل آکنه، اگزما و کلوئید‌ها از خود نشان می‌دهد و به دلیل داشتن ملانین بیشتر، بیش از بقیه در معرض هایپرپیگمانتاسیون است اما بسیاری از محصولات بر روی پوست‌هایی با رنگ روشن تر مورد آزمایش قرار می‌گیرند و اثر بخشی آن بر روی سایر رنگ‌های پوست نادیده پنداشته خواهد شد.

بیشتر بخوانید : تبلیغات دیجیتال

 

محصولات زیبایی مخصوص نسل‌های مختلف

ترند‌های جدید لوازم آرایشی کدامند؟ | برترین لوازم آرایشی کدامند؟ | آیمارکتور

در صنعت زیبایی فرصت‌های فراوانی برای پاسخ به نیاز‌های جامعه هدف وجود دارد که گروهی فراتز از جوانان و افراد 18 تا 35 ساله را در بر می‌گیرد.

برند‌های مختلف در صنعت زیبایی مشغول خدمت رسانی به مصرف کنندگان قدیمی یا گروه سنی بین 40 تا 60 سال هستند و به طور خاص مسائل مربوط به یائسگی و در ادامه راه‌های مراقبت از پوست در این دوران را محور کار‌های خود قرار می‌دهند.

«Pause Well-Aging» در زمینه تولید محصولات مراقبت از پوست در دوران یائسگی تخصص دارد که مسائل مربوط به یائسگی مثل گر گرفتگی، تعریق شبانه و کشش پوست را برطرف می‌کنند.

برند «State Of Arfa» (در حال حاضر Chord) نیز محصولاتی را ارائه می‌دهد که برای رفع مشکلات ناشی از یائسگی از اسپری خنک کننده گرفته  تا کرم دست و مفصل طراحی شده اند.

مطالعه بیشتر: کمپین های خاموش در بازار لوازم آرایشی

برند‌های لوازم آرایشی و بهداشتی نوزادان و کودکان را نیز خطاب قرار می‌دهند:

«Honest Company» زیر نظر جسیکا آلبا، که در حوزه مراقبت از کودکان فعالیت خود را آغاز کرد، اخیرا مورد توجه قرار گرفت و برای اولین بار موفق شد بیش از 412 میلیون دلار کمک نقدی را به سوی خود جذب کند.

ترند‌های جدید در حوزه لوازم آرایشی کدامند؟ | برترین لوازم آرایشی کدامند؟ | آیمارکتور

به لطف فعالیت چهره‌های مشهور در رسانه‌های اجتماعی، برند‌های «CeraVe, e.l.f» و «Ordinary» با صعود در رده بندی‌های موجود به دو عدد از بهترین برند‌های مراقبت از پوست محبوب نوجوانان در سال گذشته تبدیل شده اند. برای مثال 24 ساعت پس از تایید چسب‌های ضد جوش «Peace Out Skincare» توسط یک اینفلوئنسر پوست در تیک تاک موسوم به «هیرام یاربرو»، میزان فروش آن چهار برابر افزایش یافت. این در حالی است که ویدئوی تولیدی توسط یک نوجوان دیگر منجر به تقریبا 850 هزار دلار آمار فروش برای The Ordinary شد.

البته والدین باید نظارت کافی بر روی واقعی بودن و تایید کارایی این محصولات داشته باشند تا یقین پیدا کنند که استعمال آن‌ها به مدت طولانی خطری برای نوجوانشان ایجاد نمی‌کند.

در حال حاضر برند‌هایی مثل Chanel در فکر تولید محصولات و اجرای استراتژی‌های بازاریابی جدید برای جلب توجه خریداران جوان تر به سر می‌برند. در این میان رسانه‌های اجتماعی نقش موثری را در زمینه ایجاد فرصتی بسیار بزرگ برای افزایش میزان فروش و تغییر اولویت‌ها نزد مصرف کننده ایفا خواهند کرد.

شرح کامل مواد تشکیل دهنده و مواد افزودنی غیر سمی بسیار زیاد مورد توجه این قشر از جامعه قرار گرفته و آمار استقبال و فروش را بالا خواهد برد. طبق اطلاعات دریافتی از سازمان غیر انتقاعی آموزشی «DECA»، 80 درصد از دختران نوجوان گفته اند که مایلند هزینه بیشتری را به زیبایی «ناب» اختصاص دهند.

بیشتر بخوانید : فیلیمو یا نماوا ؟ اسنپ یا تپسی ؟

 

محصولات زیبایی «جهانی» و «منطقه ای»

ترند‌های جدید لوازم آرایشی کدامند؟ | برترین لوازم آرایشی کدامند؟ | آیمارکتور

استفاده از فناوری‌های موبایل پیشرفته در حوزه زیبایی‌های مجازی در بازار‌های آسیایی مثل چین رونق یافته است.

این قبیل فناوری‌ها برای مثال در می‌یابند که چه چیزی برای پوست یک آسیایی بهتر از همه است. در ادامه با درک ترند‌های موجود در میان مصرف کنندگان چینی، به زودی محصولی روانه بازار می‌شود که به مذاقشان خوش بیاید.

اندونزی که بیشترین جمعیت مسلمانان جهان را در خود جای داده بازار محصولات آرایشی و زیبایی حلال را رونق می‌بخشد. برند‌های آرایشی و بهداشتی مختلف از جمله «Base»، «Esqa» و «Rosé All Day» برخی برند‌های حلال اندونزیایی هستند که این بازار را هدف قرار داده اند.

شرکت‌های بزرگ تولید کننده لوازم آرایشی همچنین در تلاشند تا در بازار‌های جدید، به ویژه در آفریقا و آسیای جنوبی نفوذ پیدا کنند. L’Oréal سهم خود را در مناطق جنوب اقیانوس آرام، خاورمیانه و شمال آفریقا دو برابر می‌کند که به اعتقاد مدیران برند، عمده تجارت جدید برند را طی یک دهه آینده تشکیل خواهد داد.

در نهایت هدف قرار دادن قاره‌های جدید یا حتی بازار‌های خاص در کشور‌های مختلف به بومی سازی بیش از حد نیاز دارد که باید حتما لحاظ شود.

 

منبع : www.popsop.com