۲۰ سایت برتر ایران در الکسا ‎ Alexa.Com- دوره هشتم – بهمن ۹۸

سایت برتر ایران

هشتمین دوره از گزارش ۲۰ سایت برتر ایران مطابق با رتبه‌بندی انجام شده توسط سایت الکسا به دست آمده است. در این گزارش نیز همانند دوره‌های قبلی گزارش، وب‌سایت آپارات پربیننده‌ترین سایت برتر ایران لقب گرفته و دیجی کالا همچنان در رتبه دوم است.

رتبه نام وبسایت آدرس وبسایت جایگاه در گزارش خرداد 98
1 آپارات Aparat.com 1
2 فروشگاه اینترنتی دیجیکالا Digikala.com 2
3 ورزش 3 Varzesh3.com 3
4 مجله اینترنتی نمناک Namnak.com 4
5 شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت شاپرک Shaparak.ir 7
6 تلوبیون Telewebion.com 5
7 نیازمندی‌های رایگان دیوار Divar.ir 6
8 وب‌سایت مرجع مادران و کودکان نی‌نی‌سایت Ninisite.com 9
9 سرویس رایگان اشتراک ویدئو نماشا Namasha.com 8
10 خبرگزاری فارس Farsnews.com 14
11 پرتال جامع بیتوته Beytoote.com 11
12 خبرگزاری رکنا Rokna.net حضور نداشت
13 فیلیمو Filimo.com 20
14 بانک ملت Bankmellat.ir 10
15 سایت خبری جام نیوز
Jamnews.com حضور نداشت
16 سایت خبری فرارو Fararu.com حضور نداشت
17 سایت خبری عصر ایران Asriran.com 18
18 باشگاه خبرنگاران جوان Yjc.ir 12­
19 سایت خبری خبر فارسی Khabarfarsi.com حضور نداشت
20 سایت روزنامه دنیای اقتصاد Donya-e-eqtesad.com حضور نداشت

سایت‌های خبری؛ تازه‌ واردهای پرقدرت

نکته عجیب و جالب فهرست این دوره آن است که همه تازه واردهای فهرست سایت برتر ایران، سایت‌های خبری و خبرگزاری‌ها هستند. احتمالا این موضوع به دلیل حجم بالای اتفاقات و خبرها در ماه‌های اخیر است.
از آبان‌ماه، سیر حوادث در ایران زیاد شده و روزی نیست که کاربران با یک اتفاق عجیب و خارق‌العاده رو به رو نشوند! به همین دلیل کاربران به دنبال خبرها می‌گردند و فعلا دوره تازاندن خبر و خبرگزاری‌هاست!

خبرگزاری رکنا: رتبه 12
سایت خبری جام‌ نیوز: رتبه 15
سایت خبری فرارو: رتبه 16
سایت خبری خبر فارسی: رتبه 19
سایت روزنامه دنیای اقتصاد: رتبه 20

سایت برتر ایران

بیشترین صعود در میان سایت برتر ایران

  1. قاعدتا 5 سایتی که در بالا گفته شد دارای بیشترین صعود هستند اما باید دو نکته عجیب‌تر را نیز مدنظر قرار دهیم.
  2. خبرگزاری رکنا که در فهرست قبلی اصلا حضور نداشت ناگهان به رتبه 12 جدول آمده است! دلیل این موضوع آن است که خبرگزاری رکنا به صورت تحصصی خبرهای حوادث را انتشار می‌دهد و در این چند ماهه ایران چیزی نبود جز حوادص!
  3. بیشترین صعود بعدی مربوط به سایت فیلیمو است. این تلویزیون اینترنتی در دوره ششم اصلا حضور نداشت. در دوره هفتم به رتبه 20 آمد و حالا در این دوره به رتبه 13 رسیده است!

سایت‌هایی که خداحافظی کردند!

  1. سایت دانلود فیلم Film2movie.ws از لیست سایت برتر ایران خداحافظی کرده که بی‌ارتباط با مسدود کردن سرورهای سایت‌های دانلود فیلم و پخش با سانسور فیلم‌ها از سایت‌های دانلود نیست.
  2. سایت‌های سبک زندگی و سرگرمی نیز به طرز عجیبی از این فهرست خارج شده‌اند. سایت‌هایی مانند تبیان، طرفداری و مجله اینترنتی ستاره‌ها. احتمالا در ماه‌های گذشته کسی حوصله وب‌گردی مثل سابق را نداشته است.

همان همیشگی‌های فهرست!

با نگاهی به رده‌بندی‌های دوره‌های سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم و هشتم، متوجه می‌شویم چند سایت خاص همواره در فهرست سایت برتر ایران حضور داشته‌اند و تاج پادشاهی بر روی سر آن‌هاست.

  • سایت آپارات در دورانی که یوتیوب همچنان فیلتر است، همواره در رتبه یک یا دو قرار داشته است.
  • فروشگاه اینترنتی دی‌جی کالا با وجود همه مشکلاتی که در زمینه پشتیبانی، قیمت‌ها و… دارد اما در این فهرست حضور دارد. این موضوع نشان می‌دهد که خلا وجود سایت‌های فروش آنلاین قوی در ایران نیز وجود دارد.
  • قرار گرفتن نی‌نی سایت در همه فهرست‌ها نشان می‌هد که عدم وجود یک راهنمای خوب و جامع درباره روش‌های تغذیه نوزادان به شدت احساس می‌شود. با وجود آنکه برخی مطالب نی‌نی سایت قدیمی است یا از نظر علمی چندان مورد اعتماد نیست اما همچنان پر بیننده است. پیش‌بینی می‌شود به زودی سایت نستله فارسی (سالم آغاز کنید سالم بمانید) که مقالات علمی قابل اعتماد از دوران بارداری تا 24 ماهگی نوزاد را منتشر می‌کند به رقیب جدی نی‌نی سایت تبدیل شود.
  • سایت‌های خبری و خبرگزاری‌ها نیز جزو علاقه‌مندی‌های کاربران است. موضوعی که نشان می‌دهد عصر روزنامه‌ها و رسانه‌های چاپی رو به پایان است.