بستن
تبلیغات

نقدی بر تیزر تن ماهی ایلیکا: توهین به جایگاه و ارزش موسیقی

ilika-banner

اخیراً تیزها‌ی تبلیغاتی به سمت استفادۀ هر چه بیشتر از عناصر و مفاهیمی می‌روند که تا به امروز کمتر شاهد آن‌ها بوده‌ایم.
تیزر تبلیغاتی کنسرو ماهی ایلیکا، یک نمونه از تبلیغاتی است که عناصر خاصی را دربر دارد به گونه‌ای که برای عده‌ای از مخاطبان، قابل توجه و مطلوب قلمداد می‌شود و برای عده‌ای نامطلوب.
ilika-banner
قبل از هر چیز، موسیقی آشنای این تیزر (ترانه‌‌ای از «فریدون فروغی») که تنها با تغییر کلمات آن سعی در جلب توجه مخاطب داشته است، قابل تأمل و بررسی است.
ترانه‌ای که برای بسیاری از مخاطبان ارزشمند است و جایگاه خاصی در میان علاقه‌مندان به موسیقی دارد. سوء استفاده از این نوع موسیقی‌ها به‌ویژه در فضایی که هیچ تناسبی با مفهوم آن ندارد، اقدامی ناشایست است.
استفادۀ نابه‌جا از موسیقی‌هایی که در این سطح از اعتبار و علاقه‌مندی قرار دارند، به ارزش آن‌ها لطمه وارد می‌کنند و خشم بسیاری از فرهنگ‌دوستان و هنردوستان را برمی‌انگیزد.

مشاهده تیزر تبلیغاتی تن ماهی ایلیکا:

حال جای سوال است که چرا گروه آریا ملل زرین برای معرفی یک محصول در قد و قوارۀ تن ماهی، به خود اجازۀ استفاده از این موسیقی ماندگار را می‌دهد؟
در واقع با طراحی و نمایش این تیزر تبلیغاتی تن ماهی ایلیکا بیشتر از آنکه به عنوان محصولی با کیفیت در ذهن مخاطب جای بگیرد، به عنوان محصولی که هیچ توجهی به فرهنگ و موسیقی نمی‌کند در ذهن مخاطب حک خواهد شد.

نکتۀ قابل توجه دیگر، نمایش اغراق‌آمیز مصرف تن ماهی ایلیکا است.
ساخت وسایلی چون لوستر یا وسایل تزئینی و … گواهی بر مصرف‌گرایی‌ست. مصرف تن ماهی ایلیکا به این صورت از نظر مخاطب غیرعاقلانه و اغراق آمیز است. شاید ساخت مبلمان و دکوراسیون منزل از نگاه سازنده تیزر تبلیغاتی خلاقانه باشد اما حقیقت این است که این ایده از منظر تبلیغاتی زیاده‌روی در انتزاعی بودن است.
همچنین از سوی دیگر الگوی صرفه‌جویی را زیر سوال می‌برد؛ اگر نمایش این نوع مصرف‌گرایی از تبلیغ حذف می‌شد، شاید تبلیغ برای مخاطب قابل قبول‌تر بود.
ilika-ton-banner
نقش اصلی اکثر تیزر‌های تبلیغاتی با موضوع محصولات خانگی و یا غذایی را بانوان ایفا می‌کنند.
تن ماهی ایلیکا از جمله تیزرها‌یی است که نقش اصلی را در آن یک مرد ایفا کرده است. پدر خانواده در منزل با شادمانی و به دور از هر گونه نارضایتی در حال پخت‌و‌پز است و با ورود همسر و فرزندانش با احترام آن‌ها را سر میز ناهار دعوت می‌کند. با این دیدگاه شاید بتوان این تیزر را یک تبلیغ فمنیستی تلقی کرد.

رنگ از جمله عناصر مهمی است که از نظر کارگردان دور نمانده و سعی شده با استفاده از رنگ‌های گرم در وسایل منزل و لباس مرد خانه توجه مخاطب را برانگیزد.
نوع تیپ و لباس شخصیت مرد نیز گواه بر هنرمند بودن اوست و شاید بازگو کنندۀ این مطلب است که تن ماهی ایلیکا، تن مورد علاقۀ هنرمندان است!

در نهایت به نظر می‌رسد با‌توجه به سوء استفاده از یک موسیقی محبوب (یک اثر هنری) و نمایش یک هنرمند به عنوان بازیگر اصلی، شاهد یک نوع نمایش پارادوکسیکال در این تیزر هستیم.

مقاله‌های مرتبط را مطالعه کنید
سهام نایکی (NKE) پنج‌شنبه گذشته کاهشی بیش از یک درصدی را تجربه کرد. نایکی خود
افزایش تبلیغات برنامه ریزی شده در فضای اجتماعی، پیش روی برندها دریایی از فرصت برای
سال ۲۰۱۹ مطمئنا چالش‌های جدیدی را برای بازاریابان خواهد داشت. در ادامه ترندهای تبلیغات در
برچسب : ارزش و جایگاه موسیقی در تیزرایلیکاترانه فریدون فروغیتن ماهیتن ماهی ایلیکافریدون فروغیگروه آریا ملل زرین
آیمارکتور

آیمارکتور

آیمارکتور به عنوان یک رسانه مستقل و مشاور در حوزه بازاریابی ، برندینگ و تبلیغات فعالیت می‌ کند. آیمارکتور با هدف بررسی و معرفی کمپین های بازاریابی ، دیجیتال مارکتینگ ، برندینگ و تبلیغات برندهای داخلی و خارجی و همچنین ارائه به روزترین مقالات این حوزه‌ها راه‌اندازی شده است.

No Comments

  1. البته عموم مردمی که مخاطب این تبلیغ در پخش تلویزیون هستند نسبت به این موسیقی حساسیت ندارند (مطمئنن)
    و اینکه نشانه مصرف گرایی به بازیافت مانده محصول ختم میشه و میتونه حرکت این فرد در تبلیغ یک الگو بشه در تمامی محصولات مصرفی با پسماند (اینکه از باقیمنده محصول چه فلزی یا کاغذی و… تولیداتی داشته باشیم همینطور که نمونه های هنری زیادی داشتیم که ازاین طریق ساخته می شوند)

دیدگاه خود را وارد نمایید

پیشنهاد میکنیم بخوانید
بی‌شک حضور در جشنواره‌های معتبر بین‌المللی فیلم یکی از افتخارات…