ثبت نام ایران خودرو | نحوه ثبت نام در قرعه کشی ایران خودرو

نحوه ثبت نام ایران خودرو
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

در این مطلب با نحوه ثبت نام ایران خودرو برای قرعه کشی خودرو، تمام نکات مربوط به آن و تجربه خرید از ایران خودرو به این روش آشنا می‌شویم.

شرایط ثبت نام در قرعه کشی ایران خودرو

با توجه به این که این بخشنامه برای جلوگیری از دسترسی دلالان خودرو به خودروهای صفر کیلومتر و همچنین به منظور کنترل قیمت خودرو و ایجاد امکان خرید خودرو با قیمت پایین‌تر توسط افرادی که در حال حاضر خودرویی ندارند، در نظر گرفته شده‌است، ثبت نام و شرکت در قرعه کشی شامل شرایطی است که در صورت عدم رعایت این شرایط، اگر فردی در قرعه کشی برنده شود نوبت خودرو او رد شده و برای فرد دیگری که مشمول این بخشنامه می‌شود، قرعه کشی خواهد شد.

این شرایط شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. به هر كد ملي فقط يك دستگاه خودرو تعلق مي‌گيرد.
 2. حداقل فاصله از آخرين خريد (ثبت نام يا تحويل خودرو) از شركت ايران خودرو 48 ماه مي‌باشد. اما ثبت نام هم‌زمان در شرکت ایران خودرو و سایپا امکان پذیر نخواهد بود.
 3. ثبت نام براي متقاضيان داراي پلاك انتظامي فعال (نصب شده بر روي خودروهاي سواري با كاربري شخصي) ممنوع بوده، همچنين ارائه گواهينامه رانندگي حداقل پايه سوم معتبر (و داراي تاريخ اعتبار) الزامي مي‌باشد.
 4. انتقال امتياز و حقوق ناشي از انتخاب شدن در قرعه كشي به اشخاص ثالث ممنوع مي‌باشد.
 5. متقاضي بايد در هنگام ثبت نام، شماره حساب (شماره شبا) مربوط به خود را معرفي نمايد و براي واريز وجه، الزام است از كارت‌هاي بانكي به نام خود استفاده نمايد.
 6. شماره تلفن همراه معرفي شده بايد به نام فرد متقاضي باشد.
 7. ثبت نام براي مشتريان حقوقي ميسر نخواهد بود.
 8. فرد انتخاب شده، مي‌بايست در مرحله واريز وجه، جهت انتخاب كد نمايندگي مطابق با استان محل سكونت (آدرس و كدپستي) اقدام نمايد.
 9. گارانتي خودرو پس از 5 ماه از زمان تحويل در صورت عدم مراجعه به نمايندگي براي دريافت سرويس اوليه باطل مي‌گردد و در مراجعه به نمايندگي كاركرد حداقل 1،000 كيلومتري خودرو نيز الزامي است.
 10. امكان صلح در قرارداد و نقل و انتقال خودرو حتي به صورت وكالتى (مطابق با مصوبات كميته خودرو) وجود ندارد.
 11. خودروهاي قابل ارائه از طريق اين بخشنامه، براساس آخرين استاندارد زيست محيطي و مقررات اعمال شده و حاكم بر كشور در زمان تحويل خودرو، برخوردار خواهد بود.

نحوه ثبت نام ایران خودرو

برای شرکت در قرعه‌کشی‌های پیش فروش و فروش فوق العاده ایران خودرو ابتدا باید برای تشکیل حساب کاربری در سایت ایران خودرو به آدرس esale.ikco.ir بروید.

بعد از ورود به سایت باید روی بخش ورود کاربر در بالا و سمت چپ صفحه کلیک کنید.

سپس با پنجره زیر مواجه می‌شوید که باید روی بخش ثبت نام آن کلیک کنید.

نحوه ثبت نام ایران خودرو

سپس وارد صفحه‌ای می‌شوید که باید کد ملی خود را در آن وارد کنید و در صورتی که کد ملی شما در حال حاضر دارای حساب کاربری نباشد، به مرحله بعدی ثبت نام می‌روید.

در مرحله بعد با پنجره بزرگ زیر مواجه می‌شوید که باید اطلاعات آن را به صورت کامل تکمیل نمایید.

اطلاعات ثبت نام ایران خودرو

بعد از تکمیل این فرم و طی کردن مراحل ساده بعدی، وارد میز کار حساب کاربری خود خواهید شد.

برای ثبت نام تنها کافی است تا روی دکمه خرید خودرو کلیک کنید و در صورت وجود بخشنامه خودرو، لیست خودروهای قابل خرید برای انتخاب به شما نمایش داده خواهد شد.

ثبت نام ایران خودرو برای قرعه کشی‌های بعدی

برای ثبت نام در قرعه کشی ایران خودرو در دفعات بعدی نیازی به طی کردن مراحل بالا را ندارید؛ تنها کافی است تا با کد ملی و رومز عبور خود وارد حساب کاربری خود شوید و با کلیک گزینه خرید خودرو از لیست خودروهای موجود خودرو مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تجربه خرید خودرو پیش فروش یک ساله از ایران خودرو

تجربه پیش فروش خودرو از ایران خودرو

ایران خودرو در زمان ثبت نام، زمان تحویل خودرو را اعلام می‌کند و در صورتی که در قرعه‌کشی برنده شوید، می‌توانید در برنامه پیش فروش خودرو ثبت نام کنید؛ اما اگر در قرعه‌کشی برنده شوید چه اتفاقی می‌افتد؟

قرعه کشی ایران خودرو

توجه کنید که قرعه‌کشی هر مرحله از پیش‌فروش‌های یک ساله ایران خودرو در یک مرحله اتفاق نمی‌افتد.

به عنوان مثال اگر شما برنده قرعه کشی شوید و مبلغ پیش ثبت‌نام را در زمان مقرر واریز نکنید، از قرعه کشی حذف می‌شوید و نوبت شما دوباره در میان ثبت‌نام کنندگان قرعه کشی قرار خواهد گرفت و اگر در نوبت دوم برنده شوید، در سایت ایران خودرو با عنوان «برنده دوم» ثبت خواهید شد.

برنده قرعه کشی ایران خودرو

این فرآیند می‌تواند تا مرحله چهارم و پنجم نیز پیش برود و تا زمانی این اتفاق می‌افتد که تمامی نوبت‌های پیش فروش هزینه ثبت نام را پرداخت کنند؛ پس اگر بعد از زمان قرعه کشی برنده نشدید ناراحت نباشید، همچنان احتمال برنده شدن دوباره وجود دارد.

در صورتی که برنده قرعه کشی ایران خودرو شوید، پیامکی حاوی متن زیر را دریافت خواهید کرد.

پیام برنده شدن در قرعه کشی ایران خودرو

سپس 5 روز به شما فرصت داده می‌شود تا مبلغ ثبت نام را برای ایران خودرو واریز کنید. توجه کنید که پرداخت باید از طریق حساب با شماره شبا ثبت شده در اطلاعات شما، در زمان ثبت نام انجام شود.

در زمان پرداخت مبلغ ثبت نام، باید نمایندگی مورد نظر برای تحویل خودرو را مشخص کنید.

بعد از پرداخت مبلغ باید برای دریافت قرارداد به نمایندگی که مشخص کرده‌اید بروید. البته می‌توانید این کار را در زمان تحویل خودرو نیز انجام دهید و تا آن زمان نیازی به مراجعه به نمایندگی نخواهید داشت.

زمان تحویل خودرو

در زمان مشخص شده برای تحویل خودرو متن زیر را به صورت پیامک دریافت خواهید کرد.

دعوتنامه ایران خودرو

در این زمان 5 روز برای پرداخت مابه‌التفاوت فرصت دارید. بعد از پرداخت این مبلغ می‌بایست به یکی از مراکز تعویض پلاک برای احراز هویت مراجعه کنید.

بعد از انجام این مرحله باید برگه احراز هویت را به همراه قرارداد به نمایندگی خود تحویل دهید.

زمان واقعی تحویل خودرو

یکی از نکاتی که به شما در زمان ثبت نام گفته نمی‌شود، آن است که در دعوتنامه شما برای دریافت خودرو تاریخ تحویل قطعی از زمان ابتدایی تحویل تا حداکثر دو ماه بعد از آن مقرر شده است.

به عنوان مثال در فروش خودرو این فرد ثبت نام اولیه در بخشنامه پیش فروش برای خرداد ماه 1399 انجام شده است و زمان تحویل خرداد ماه 1400 ثبت شده است؛ درصورتی که بعد از دو ماه از دریافت دعوتنامه و تکمیل وجه زمان تحویل قطعی این فرد در 31 مرداد ماه 1400 در سامانه ایران خودرو توسط ایران خودرو ثبت شده است و تحویل این خودرو در تاریخ 21 شهریور 1400 صورت گرفته؛ یعنی تقریباً 3 ماه پس از زمان اولیه مقرر شده برای تحویل.

پیام دریافت خودرو از ایران خودرو

این نکته نیز قابل ذکر است که تنها 15 روز تأخیر در زمان تحویل خودرو برای این فرد در نظر گرفته شده است. و حتی با وجود در نظر گرفته شدن تاخیر در زمان تحویل خودرو مبلغی به عنوان جریمه دیرکرد پرداخت نشده و پی‌گیری از طرف ایران خودرو انجام نشده است.

همچنین قبل از پرداخت وجه می‌توانید تا اقدام به تغییر تریم خودرو خود، به عنوان مثال تغییر خودرو از 207 دستی سقف فلزی به 207 دستی سقف شیشه‌ای اقدام کنید؛ تغییرات ممکن برای شما در برگه دعوتنامه نوشته شده است و ممکن است برای هر مدل خودرو متفاوت باشد.

همچنین خودرو شما دارای بیمه شخص ثالث بوده و به صورت پلاک شده به شما تحویل داده می‌شد و پلاک خودرو نیز به نام شخص ثبت‌نام کننده خواهد بود.

آزاد کردن سند خودرو از رهن ایران خودرو

در گذشته یکی از شرایط ثبت نام ایران خودرو، باقی‌ماندن سند خودرو در رهن ایران خودرو به مدت یک سال پس از دریافت خودرو بود.

دلیل این کار جلوگیری از فروش خودرو بلافاصله پش از تحویل توسط مشتریان بود تا دلالان خودرو از این طریق اقدام به خرید خودرو نکنند و تنها افرادی که خودرو را برای خودشان می‌خواهند از این طریق خودرو خریداری کنند.

با این وجود این کار از فروختن خودروهای تازه تحویل جلوگیری نکرد و حالا خودروها با سند به مشتریان تحویل می‌شوند؛ اما خودروهای پیش‌فروش یا تحویل فوری که ثبت نامشان با این شرایط صورت گرفته بود چه شدند؟

این افراد در زمان مراجعه با وب سایت ایران خودرو و در قسمت واریز وجه با پرداختی به مبلغ 1،200،000 تومان مواجه می‌شدند که باید این مبلغ را بابت آزاد کردن سند خودرو پرداخت می‌کردند و 2 هفته بعد از پرداخت می‌توانستند با مراجعه به نمایندگی انتخابی خود سند خودرو را تحویل بگیرند.

البته برخی از خریداران بعد از پرداخت این مبلغ پیام زیر را نیز دریافت می‌کردند که برای آزاد کردن سند خودرو علاوه بر مبلغ قبلی باید مبلغ دیگری در حدود 1،900،000 تومان را دوباره به ایران خودرو پرداخت می‌کردند.

در نهایت این افراد مبلغ 3،100،000 تومان را برای آزاد کردن سند خودرو خود از رهن ایران خودرو پرداخت می‌کردند.

البته خریداران می‌توانند از پرداخت این مبلغ صرف نشر کنند، اما سندشان نزد ایران خودرو باقی می‌ماند.

بیشتر بخوانید: خرید خودرو را از کدام وب سایت به صورت اینترنتی انجام بدهیم؟

چه کارهایی گارانتی ایران خودرو را باطل می‌کند؟

خدمات پس از فروش ایران خودرو به اصطلاح به دنبال باطل شدن گارانتی شما هستند و تقریباً هرکاری که بر روی خودروی خود انجام دهید، در صورتی که از طریق شرکت آپکو انجام نگیرد، می‌تواند باعث ابطال گارانتی شود.

دودی کردن شیشه، نصب سیستم صوتی، نصب سیستم امنیتی مانند دزدگیر و GPS، و… باعث باطل شدن گارانتی شما خواهد شد.

تعویض رینگ و لاستیک، در صورتی که به عنوان مثال رینگ فولادی خود را با یکی از رینگ‌های آلومینیومی که توسط ایران خودرو برای نصب روی خودروها استفاده می‌شود، مانعی ندارد. اما رینگ‌های سایز متفاوت با سایز فابریکی خودرو منجر با باطل شدن گارانتی شما خواهد شد.