آیا جناب خان سفیر برند مناسبی است؟

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

جناب خان کاراکتر معروف برنامه خندوانه که خیلی ها او را عامل موفقیت خندوانه می‌دانستند و برخی نیز برنامه خندوانه را عامل معروف شدنش می‌دانند، در حال حاضر همچون دیگر همکاران خود در تلویزیون و سینما وارد عرصه جدیدی شده است. جناب خان که به گفته صاحب هنری خود پتانسیل زیاد درآمدی دارد، در اولین حضور خود خارج از تلویزیون سفیر برند هوم کر (محصولات شوینده) شده است.

استفاده از مفهوم سفیر برند در ایران

ما در حال حاضر سفیران برند زیادی در کنار برندهای ایرانی می‌بینیم:

  • رضا یزدانی سفیر برند نوین چرم به مقتضای استایل و پوشش  در موسیقی راک
  • بهرام رادان سفیر برند نوین چرم به عنوان یک سوپراستار شیک پوش
  • الیکا عبدالرزاقی و امین زندگانی سفیر برند آلتون گاز در قالب زوجی محبوب
  • احمدرضا عابدزاده سفیر برند جکسون (کرم ورزشی) در قالب یک ورزش کار موفق

 

عابدزاده در تبلیغ جکسون

که در تمامی موارد بالا می‌توان یک نقطه مشترک یافت و آن هم توصیه سفیر برند به استفاده از محصول و خدمات است.

در دنیای تبلیغات به این پدیده با نام سفیر برند (Brand ambassador)  یاد می‌شود که با توجه به محبوبیت و طرفدارانی که ستارگان مشهور دارند استفاده از برند را تبلیغ می‌کنند.

کارکتر اختصاصی برند

مقوله دیگری که در دنیای تبلیغات از آن استفاده می‌کنند کاراکتر اختصاصی برند یا ماسکات Mascot است که در راستای تثبیت‌کننده وانتقال هویت بصری برند از آنها استفاده می‌شود. مثال اخیر آن ماسکات دوراسل Duracell بودو همانطور که پدیدار است بزرگترین دلیل خلق یک کاراکتر یا ماسکات انتقال پیام نشاط‌آور و انتقال حس مثبت آن برند به مخاطب است.

 

ماکت دوراسل

حالا که به دو مفهوم بالا عمیق تر فکر کنیم، دوباره این سوال پیش می‌آید که آیا جناب خان سفیر برند مناسبی است؟

جناب خان یک عروسک است، این موضوع درست که عروسک مذکور شخصیتی پیدا کرده و بین مخاطبین بسیاری محبوب شده است ولی آیا شخصیت شکل گرفته تا این حد تاثیرگذار در توصیه پودر شوینده به مخاطبین جامعه هدف خود که اکثرا خانم هستند، می‌باشد؟

از طرفی در تبلیغ اشاره شده جناب خان، حامی تولید ملی !! یعنی جناب خان فقط برای این موضوع در تبلیغ استفاده شده است که با این تفاسیر قبلا حمایت آقای رامبد جوان از تولید ملی نیز زیر سوال بود.

گذشته از این موضوعات آیا شخصیت طنز او موجب افزایش فروش هوم کر و یا ایجاد آگاهی برند Awareness می‌شود؟ اگر به خاطر داشته باشید در مقاله تب داغ حضور ستارگان در تبلیغات عنوان کردیم که در انتخاب شخصیت سفیرتان وسواس داشته باشید. کمااینکه بسیار به عملکرد گذشته بهرام داران در قبال نوین چرم ایراد گرفته شد.

استفاده از جناب خان در جایگاه سفیر برند اگر هم درست باشد مانند استفاده از آقای جواد رضویان و یا مهران غفوریان بعنوان سفیر برند هوم کر است.

ولی شاید یک احتمال دیگر باشد…

جناب خان تصمیم گرفته تا کاراکتر اختصاصی  برند یا ماسکات Mascot  هوم کر باشد،در نتیجه این داستان، موضوع را کاملا متفاوت می‌کند و علاوه بر ابعاد گوناگون شخصیتی جناب خان، پس از این دیگر نباید جناب خان را در کنار برند دیگری ببینیم که این موضوع بسیار بعید می‌رسد.

 

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0