اختراع هایی که روند تاریخ را عوض کردند

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

هیچگاه ضرورت و نیاز، دلیل اصلی و یا مادر اختراعات نبوده است. خیلی از چیزهایی را که روزانه از آنها استفاده می‌کنیم، صرفاً با فکر قبلی اختراع نشده‌اند، بسیاری از آنها کاملاً تصادفی و در پی رسیدن به هدفی متفاوت بدست آمده‌اند.
باید متوجه باشیم که در بازاریابی تنها ارائه خدمات و کالا با هدف رفع نیاز مشتری نیست که ما را متمایز می‌کند، بلکه گاهی اوقات می‎توانیم چیزی را به مشتری عرضه کنیم که پس از آن جزو نیازهای ضروری او شود. در این رابطه مواردی چند را مثال می‌زنیم:
– پنی سیلین
پنسیلین
الکساندر فلمینگ در پی اختراع دارویی جادویی بود که در هنگام آزمایش‌های خود به نکته‌ای پی برد که برخی کپک‌ها (قارچ) در ظرف‌های کنار گذاشته شده، بسیاری از باکتری‌های اطراف ظرف را نابود کرده‌اند. بدین ترتیب در سال 1928 توانست با پرورش همان قارچ‌ها به دارویی برای رفع بیماری‌های عفونی و ملتهب‌کنندۀ لوزه دست یابد.
– الکل
ذکریای رازی در تلاش برای کشف ماده‌ای برای تبدیل فلزات بی ارزش به طلا، موفق به کشف ماده‌ای بنام الکل شد که در طبِ آن زمان ماده‌‌ای جهت ضدعفونی و عمل‌های جراحی مورد استفاده قرار گرفت.
– کوکاکولا
کوکاکولا
جان پمبرتن داروسازی که در دوران منع مشروبات الکلی و در پی ارائۀ یک نوشیدنی برای رفع سردرد و استرس به کشف یک نوشیدنی فرحبخش دست یافت که ترکیبی از عصاره کوکائین و یک نوع نوشیدنی بود. در ادامه او با ترکیب همان مواد و آب گازدار و کربناته توانست نوشیدنی خود را بانام «شراب فرانسوی پمبرتن کولا» ارائه دهد که بعدها به کوکاکولا معروف شد.
– کلوچه کوکی ( مخلوط با شکلات)
کلوچه-کوکی
تمام شدن پودر شکلات برای پختن کلوچه شکلاتی منجر به این شد که خانم ویکفیلد از تکه‌های خردشدۀ شکلات تخته‌ای در خمیر استفاده کند. ولی در نهایت ناباوری تکه‌های شکلات در زمان پخت آب‌نشده و کلوچه کوکی اختراع شد.
– چیپس سیب زمینی
آقای کرام که نوعی سیب‌زمینی سرخ کرده به سبک فرانسوی عرضه می‌کرد، بر اثر اتفاقی به عرضۀ چیپس پرطرفدار رسید .از این قضا که در سال 1853 شبی با مرجوع یکی از سفارشات مشتریان مبنی بر سرخ‌کردن بیشتر سفارش، با عصبانیت از این موضوع سیب زمینی را به نازک‌ترین شکل ممکن درآورد و سرخ کرد که در نهایت مورد استقبال قرار گرفت.
– دستگاه تنظيم کننده ضربان قلب
ضربان-قلب
مهندس جان هاپس در پی ساخت دستگاهی رادیویی برای تنظیم و بازگشت دمای بدن به حالت عادی بود که متوجه شد بر اثر تحریک قلبی که در دمای پایین از حرکت ایستاده، می‌توان مجدداً آنرا به حرکت واداشت.که بعدها دستگاه تنظيم کننده ضربان قلب را در سال 1951 ساخت.
– خمیر بازی
خمیربازی
در پی سفارش دولت آمریکا در حین جنگ جهانی دوم مبنی بر ساخت لاستیکی برای تایر هواپیما و پوتین سربازان، مهندسی از جنرال موتور بانام جیمز رایت به فکر ساخت پلاستیکی عاری از سیلیکون افتاد که نتیجۀ آن کشف خمیری منعطف و منسجم بود که کاربرد خاصی نداشت و بدها به عنوان خمیربازی مورد استفاده قرار گرفت.
– مایکروویو
مهندس اسپنسر در حین آزمایش رادار در پروژۀ لامپ‌های خلاء متوجه آب شدن آبنات‌های داخل جیبش شد که در جهت یافتن این عارضه از ذرت استفاده کرد و مشاهده نمود که ذرت به پاپ‌کورن تبدیل شد، همین اتفاق منجر به اختراع مایکرو ویو برای آشپزخانه شد.
– ال اس دی روان گردان
lSD
آلبرت هافمن در سال 1938 حین آزمایش بروی مشتقات اسید لایسرجیک، به ناخواسته کمی از LSD را بلعید و به خصوصیات آن در رابطه با روان گردان بودنش پی برد.
– ساخارین
فالبرگ محققی که به دنبال کاربردی جدید در قطران زغال سنگ بود. به هنگام خوردن بیسکویت متوجۀ شیرین‌تر شدن آن شد. که دلیل آنرا در وجود ساخارین بجا مانده برروی دست خود یافت و فهمید که می‌توان از ساخارین بعنوان شیرین کننده مصنوعی استفاده کرد.
– کاغذ یادداشت استیکر (پُست ایت)
post-it
اسپنسر سیلور که برای چسبِ سبک اختراعی خود کاربردی نمی‌یافت، بعدها با وجود آمدن مشکلی برای دوستش که نمی‌توانست کاغذها را روی کتاب سرود کلیسا بچسباند منجر به ایدۀ ساختِ کاغذ یادداشت استیکر شد.
– ضد لک
لکه-بر
خانم شرمن در حال تحقیق بروی پلاستیکی بود که در برابر گرمای سوخت جت دوام داشته باشد که به ناگاه مقداری از ماده بروی کفش دستیارش ریخت و باعث از بین رفتن لکه شد.
– کورن فلکس
برادران کلاگ در حال ساخت غذایی از جوشاندن گندم بودند که محصول فوق را بطور اتفاقی در آزمایشگاه رها کردند که پس از بازگشت متوجه شدن که محتوای ظرف حجیم و خشک ولی کپک زده است. که با حذف کپک به این غذای صبحانه رسیدند.
– فنر اکرباتی
slinky
ریچارد جونز مهندس دریایی که می‌خواست مقیاس سنجی برای مانیتور کشتی جنگی بسازد. یکی از فنرهایی که برای این منظور ساخته شده بود از دستش رها شد و متوجه شد که فنر از محلی به محل دیگر می‌غلطدد.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0
بیشتر بخوانید:  20 نمونه تبلیغات چریکی هوشمندانه در جهان