از پفک نمکی مینو تا آدامس وایت

به این مطلب رای دهید:
کل: 0 میانگین: 0

minoo
پفک نمکی ، آدامس خروس ، آدامس شیک ، بیسکویت ترد ، کاکائو کرمی شوکوپارس ، بیسکویت ساقه طلایی و … همه از محصولات گروه صنعتی مینو (خرمدره) هستند که علاوه بر نام پرآوازۀ مینو، خودشان به تنهایی برندی در محصولات هم ردیف خود هستند و هنوز همۀ ما اسنک ذرت را با نام پفک می‌شناسیم.
و چه خاطراتی زنده می‌شد با استشمام بوی کارامل و شکلات در عوارضیِ اتوبان کرج – تهران که لذت‌بخش بود ولی دیگر نه از آن عوارضی خبری هست و نه آن بوی وسوسه‌انگیز تافیِ مینو.
پفک-نمکی-مینو
اگر در روند بازاریابی و برندینگ این شرکت نگاهی داشته باشیم، کاملاً مشهود است که محصولات این شرکت که خود برندی پرآورازه بودند در اوج درخشش و تقاضایشان در بازار و ایجاد یک نیاز جدید در بین مشتریان، به سرعت افول کرده‌ و دو دستی بازار را به رقبا واگذار کردند.

برند جدید مینو نیز در حوزۀ محصول آدامس با نام وایت WHITE در چندسال اخیر، مخصوصاً دورۀ تحریم و گرانی ارز، توانسته سهم مناسبی از بازار را از آن خود کند.
ولی گویا تاریخ در حال تکرار شدن است و دوباره آدامس وایت مینو با ضعف در کیفیت محصول و بسته‌بندی در حال از دست دادن سهم بازار پردرآمد آدامس است.

فراموش نکنیم که ایران بزرگترین بازار مصرف آدامس در جهان است ولی بیش از 50درصد از سهم این بازار مربوط به برندهای ترکی و آمریکائی است! برندهای ریلکس و اوربیت گوی سبقت را در این بازار از دیگر رقبا ربوده‌اند.
آمار بیشتر را در مورد آدامس را در confectionerynews بخوانید.
white-soccer-minoo-imarketor
حالا در مورد مینو و آدامس وایت سوال این است که:
آیا مشکل در تهیۀ مواد اولیه خوب باعث تولید محصول با کیفیت پایین می‌شود؟
آیا با قیمت بیشتر می‌توان محصول با کیفیت‌تری تهیه کرد؟
اگر مشکل در سوال دوم باشد، مطمئناً مینو با قدرت بالایی که در برندسازی دارد، می‌تواند محصول با کیفیت را با قیمت مناسب در بازار نسبتاً بکر آدامس ایرانی بفروشد و مشتری خریدار آن خواهد بود.

اما نکتۀ بعدی مربوط به پکیجِ محصول است، چیزی که حتماً می‌بایست مورد بازبینی مجددِ مسئولین مینو قرار بگیرد، چرا که برای رقابت با برندهای خارجی تنها نمی‌توان به کیفیت بسنده کرد. در سال‌های اخیر در ایران با حضور برندهای خارجی آدامس با بسته‌بندی‌های با کیفیت و خلاقیت زیاد تاکیدی بر بازار پررونق آن دارد اما همچنان برندهای ایرانی از بی‌کیفیت‌ترین مواد برای بسته‌بندی محصولات خود استفاده می‌کنند.