استفاده از روانشناسی در بازاریابی شبکه های اجتماعی- قسمت سوم

استفاده از روانشناسی در بازاریابی

در مقالات اول و دوم به معرفی دو راهکار استفاده از روانشناسی در بازاریابی شبکه های اجتماعی پرداختیم. اینک در قسمت سوم مقاله با راهکار سوم برای استفاده از روانشناسی در بازاریابی شبکه های اجتماعی خود آشنا خواهید شد.

استفاده از روانشناسی در بازاریابی شبکه های اجتماعی راهکار سوم) همکاری با اینفلوئنسرها

اعتماد یک عامل مهم مؤثر در گفتگوها و تعاملات است. برای جلب اعتماد مخاطبین در گام‌های نخست باید چه کرد؟ از همکاری با افراد و یا برندهایی که مخاطبان شما هم‌اکنون به آن‌ها اعتماد دارند، شروع کنید. با اینفلوئنسرهایی که می‌توانند به برند شما اعتباربخشی کنند، ارتباط برقرار کنید.

برند لوازم آرایشی و بهداشتی Smashbox با افراد معروف در صنعت زیبایی، مثل آرایشگران و گریمورها وارد تعامل شده است. این اینفلوئنسرها با تعاملات خود با مخاطبان هدف به محصولات شرکت smashbox اعتباربخشی می‌کنند. Casy Holmes که در youtube بلاگ ویدئویی دارد، عکسش را با استفاده از محصولات آرایشی این شرکت در حساب کاربری Instagram خود منتشر کرده است که این پست بیش از 29000 لایک و 500 نظر داشته است.

ارسال مجدد Smashbox 13000 لایک جذب کرد و تعامل در شبکه اجتماعی را به سمت حساب کاربری شرکت در Instagram کشید. نکته جالب این است که شرکت این‌گونه به این مسئله اشاره کرده است که علت جذابیت همیشگی پوست vloggerها (دارندگان بلاگ ویدئویی) استفاده از محصولات این شرکت است. این یک تکنیک نامحسوس برای ارتقای محصول در ذهن مخاطبان است که شما هم می‌توانید استفاده کنید.

مطالعه بیشتر: زن یا مرد؟ کدام در شبکه های اجتماعی فعال هستند

کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ و ریگرام

این تاکتیک بازاریابی روان‌شناختی به علت اعتماد داشتن مردم به کسانی که تحسینشان می‌کنند، مؤثر است. در ادامه نحوه مشارکت با اینفلوئنسرها آمده است:

نوع فرد تأثیرگذاری که مخاطبان هدف شما آن‌ها می‌پرستند را مشخص کنید. یک چهره مؤثر در یک صنعت ممکن است در صنعت دیگر هیچ تأثیرگذاری نداشته باشد. یک بررسی که توسط Variety انجام شده است نشان می‌دهد ستاره‌های YouTube لیست پنج نفره مؤثرترین افراد برای آمریکایی‌های بین 13 تا 18 سال را به تصرف خود درآورده‌اند. اما اگر جمعیت هدف شما مادران باشند شما بایستی به دنبال مشارکت با صاحبان بلاگ‌های مادرانه باشید.

خطوط هوایی Cathay Pacific با Jessica Stein بلاگر مسافرتی برای کمپین Life Well Traveled خود وارد مشارکت شده است. جسیکا تمامی جنبه‌های تجربه‌های مسافرت خود را از فرودگاه تا پرواز به مقاصد مختلف به اشتراک گذاشته است.

همکاری با اینفلوئنسرها

افراد تأثیرگذار راه بسیار خوبی برای کسب اعتماد و اعتبار برای برند شما هستند

بعد از اینکه اینفلوئنسرهایی را که مخاطبین شما با آن‌ها تعامل زیادی دارند شناختید، به دنبال میکرو اینفلوئنسرهای فعال در حوزه فعالیت خود بگردید. در سراسر جهان ابزارهای زیادی برای همکاری با اینفلوئنسرها وجود دارند، از جمله این ابزارها که در ایران می‌توان به پلتفرم اینفلوئنسر مارکتینگ باکس ادز اشاره کرد.

یک لیست از اینفلوئنسرها تهیه کنید و سپس تعداد لایک‌ها، نظرات، به‌اشتراک‌گذاری‌ها و توئیت‌های دوباره آن‌ها را بررسی کنید. شما با این کار میزان تحریک‌کنندگی تعامل در شبکه‌های اجتماعی برای این افراد را به دست می‌آورید. علاوه بر این به میزان تعامل فعال آن‌ها با دنبال کنندگانشان توجه کنید.

سپس با بهترین پیشنهاد، سراغ افراد تأثیرگذاری که می‌خواهید با آن ها کار کنید، بروید. بگذارید تا ایشان بفهمند که در صورت همکاری با شما و ارتقاء اعتبار برند شما، چه منافعی خواهند برد. با آن‌ها با یک استراتژی عملی که تعاملات را در صفحات شبکه اجتماعی شما بالا ببرد، کار کنید. برای مثال آن‌ها شاید بتوانند در پست بعدی خود در شبکه‌های اجتماعی در مورد شرکت شما صحبت کنند و یا یک پست بلاگ در مورد محصولی از شما بنویسند و آن را در حساب کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

همکاری با این چهره‌ها برای شرکت و محصولات شما اعتبار به ارمغان می‌آورد که در نهایت منجر به تعامل و اعتماد بیشتر مردم می‌گردد.