اسنپ دکتر ، هاسپیتل ، پزشکت یا آپ ؟ کدام پزشک آنلاین بهتر است؟

اسنپ دکتر
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

اسنپ وارد اکوسیستم پزشک آنلاین شده و با اسنپ دکتر در حال کنار زدن رقیبان است. از سوی دیگر هاسپیتل ، پزشکت و آپ نیز در این مارکت حضور دارند. کدامیک بهتر است و قرار است بازار به سلطه در آورد؟ پیشنهاد شما چیست؟

چرا پزشک اینترنتی روی بورس آمد؟

طبق گزارش کافه بازار، در دوران کرونا، ، اپلیکیشن‌های دسته «دارو و درمان» با افزایش 313 درصدی دانلود و به‌روزرسانی مواجه شدند. اپلیکشین‌های « هاسپیتل »، « پزشکت »، « ماسک »، « گهواره » و « سفیران سلامتی » از جمله این برنامه‌ها بودند.
« هاسپیتل » یکی از مشهورترین و قدیمی‌ترین آن‌ها بود. در ابتدا دسته پزشک مورد نظر را پیدا می‌کنید، از میان آن‌ها پزشک مورد نظر را انتخاب کرده و ویزیت را پرداخت می‌کنید. (ویزیت‌ها معمولا بین 20 تا 40 هزار تومان). سپس از طریق اپلیکیشن با پزشک مورد نظر صبحت کرده (در حدود 15 دقیقه) و سپس نسخه و تجویز مورد نظر برای شما فرستاده می‌شود.
در دوران اوج کرونا که توصیه شده بود مردم به جز کارهای ضروری به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها نروند، بسیاری از کاربران ترجیح دادند از این دسته از اپلیکیشن‌ها استفاده کنند. حالا اسنپ تصمیم گرفته با قدیمی‌ترین آن‌ها « هاسپیتل » همکاری کند. مانند همکاری با زود فود که در آخر منجر به خرید همه سهام آن شد و اسم برند نیز به اسنپ فود تغییر کرد.

همکاری اسنپ دکتر و هاسپیتل

شرکت اسنپ در توضیج خود گفته درباره راه‌اندازی اسنپ دکتر گفته: «با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور و توصیه به حضور حداقلی در مراکز بهداشتی، اسنپ با همکاری هاسپیتل سرویس «پزشک و مشاور» را به اپلیکیشن خود اضافه کرده است. به این ترتیب امکان دریافت مشاوره پزشکی و روان‌شناسی به صورت آنلاین برای کاربران اسنپ فراهم شده است. تمامی کاربران سوپراپلیکیشن اسنپ، از این پس می‌توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری در مراکز درمانی، با استفاده از سرویس «پزشک و مشاور» در تمامی زمینه‌های پزشکی و روان‌شناسی به صورت آنلاین مشاوره دریافت کنند. تمامی مشاورانی که با این سرویس همکاری می‌کنند طی یک فرآیند دقیق تایید شده‌اند و با پایبندی به حفظ حریم شخصی، تمامی جزئیات مشاوره و شماره تماس کاربران به صورت محرمانه خواهد بود.» آیا اسنپ دکتر موفق خواهد شد؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است چند نمونه از خرید برندها توسط اسنپ را مرور کنیم.

 1. ماجرای ریحون و چیلیوری:
  اسفند سال گذشته بود که علیرضا صادقیان، مدیرعامل سرویس آنلاین غذای چیلیوری، در حساب توئیتری خود از توقف فعالیت چیلیوری، حداقل به‌ صورت موقتی خبر داد. این سرویس که کار آن با سرمیز شروع شده بود، در همین ماه‌های اخیر با استارتاپ ریحون، دیگر سرویس آنلاین غذا در کشورمان به‌منظور رقابت با اسنپ فود و کم کردن فاصله با آن ادغام شده بود. او در بخشی از متن خود نوشته بود:‌ «تیم چیلیوری، ریحون و سرمیز، تلاش شبانه‌روزی خود را در ماه‌های اخیر نیز ادامه داده‌اند ولی شیوع بحران کرونا باعث افت ۷۰ درصدی میزان سفارش آنلاین غذا شده و آن‌ها را مجبور کرده تا مذاکره برای جذب سرمایه‌ی جدید را به پایان این شرایط موکول کنند. در دو سال گذشته و حتی اکنون، انرژی و هزینه‌ی زیادی بابت خنثی‌سازی اقدامات انحصارگرایانه‌ی رقیب آن‌ها به‌جای تمرکز بر کسب‌وکار خود صرف شده است. این رقابت ناسالم جلوی همکاری رستوران‌ها با چیلیوری را می‌گرفت و حتی باوجود رأی شورای رقابت به نفع آن‌ها، به‌دلیل نبود رگولاتور و شرایط رقابتی سالم، این روش انحصارگرایانه همچنان ادامه داشته است.» به این ترتیب در حال حاضر نه نامی از زود فود که اسنپ آن را خریده باقی مانده و نه نامی از سایر رقبا. آیا این ماجرا برای اسنپ دکتر و  اپلیکشین « هاسپیتل » و سایر رقبا تکرار خواهد شد؟
 2. ماجرای اسنپ تریپ:
  در ادامه تعدیل نیروهای فعالان صنعت گردشگری آنلاین، اسنپ تریپ طی یک بیانیه از خداحافظی با ۳۴ تن از نیروهای خود خبر داده است. این سومین تعدیل یک گروه فعال آنلاین در حوزه گردشگری بود و طبق شنیده‌ها و شایعات البته تعداد تعدیلی‌های اسنپ بیشتر از این مقدار بوده است. اسنپ در بیانیه خود گفته بود: «قطعا این تصمیم که به دلیل شرایط کنونی اتخاذ شده خسارت‌های ناشی از این شرایط را جبران نخواهد کرد و جدا شدن هر یک از اعضای تیم اسنپ‌‎تریپ برای ما دشوار است.» آیا با فروکش کردن کرونا و کاهش استفاده از اپلیکیشن‌های پزشکی آنلاین، اسنپ دکتر اقدام به تعدیل نیرو خواهد کرد؟

نحوه کار با هاسپیتل

 • هاسپیتل مجموعه‌ای برای ارتباط و بیست و چهار ساعته با پزشکان و دیگر متخصصان بهداشتی درمانی است. در هاسپیتل می‌توانید پرسش‌های پزشکی خود را به صورت تلفنی یا متنی بپرسید و از پزشکان مختلف مشورت بگیرید. با نصب اپلیکیشن یا ورود به نسخه وب هاسپیتل، شماره تلفن خود را وارد کنید، تا بتوانید از خدمات این مجموعه استفاده کنید.
 • خدمات این مجموعه به طورکلی شامل مشاوره پزشکی و پرسش از پزشکان است. بین دسته بندی‌ها و تخصص‌های گوناگون پزشکی جستجو کنید، پروفایل پزشکان را بررسی کنید، نظرات سایر کاربران را مطالعه کنید و پزشک مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
 • در ابتدا دسته پزشک مورد نظر را پیدا کنید، از میان آن‌ها پزشک مورد نظر را انتخاب کرده و ویزیت را پرداخت می‌کنید. (ویزیت‌ها معمولا بین 20 تا 40 هزار تومان). سپس از طریق اپلیکیشن با پزشک مورد نظر صبحت کرده (در حدود 15 دقیقه) و سپس نسخه و تجویز مورد نظر برای شما فرستاده می‌شود.

هاسپیتل

اپلیکیشن آپ و ورود به پزشکی آنلاین

با امضای قراردادی میان آپ و مشوِرَپ، سرویس مشترک پزشک و مشاوره به اپلیکیشن آپ اضافه شد.  برپایه قراردادی که میان آپ و استارتاپ مشوِرَپ امضا شده، خدمات سلامت‌‌محور این استارتاپ از 17 اسفند 98، با توجه به شیوع بیماری کرونا و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استقبال مردم از خدمات آنلاین پزشکی به اپلیکیشن آپ اضافه شده است. به گفته مدیران مشورپ، کاربران می‌توانند در این سرویس از خدمات پزشک و مشاور، روانشناسی، مشاوره کرونا، مشاوره تحصیلی و مشاوره حقوقی به صورت آنلاین استفاده کنند. گفته شده تعدادی از پیام‌های ابتدایی برای مشاوره رایگان است و بعد از پایان دوره‌ رایگان، منوی پرداخت برای کاربران نشان داده می‌شود که با توجه به زمان مشاوره مبلغ موردنظر را پرداخت می‌کنند.

به‌گفته امین دولتی، بنیان‌گذار مشوِرَپ در حال حاضر ۶۳۷ مشاور و پزشک با این سرویس همکاری می‌کنند و ۵۵۰هزار و ۲۷۱ نفر کاربر ثبت‌نام کرده‌اند و همه مشاورانی که با این سرویس همکاری می‌کنند طی یک فرآیند دقیق تایید شده‌اند و با پایبندی به حفظ حریم شخصی، تمامی جزئیات مشاوره و شماره تماس کاربران به صورت محرمانه خواهد بود.

اپلیکیشن آپ مشاوره پزشکی

پزشکت یک رقیب تازه نقس

 • پزشکت تازگی‌ها تلاش زیادی برای برندیگ و تبلیغات انجان داده است. یکی از مزیت‌های اپلیکیشن پزشکت این است که کاربران می‌توانند به‌صورت آنلاین و ازطریق تماس صوتی یا تصویری یا متنی با پزشک دلخواهشان ارتباط برقرار و سؤالات خود را مطرح کنند. همچنین درصورت نیاز، امکان برقرار تماس تصویری وجود دارد و کاربران به مقالات و اطلاعاتی دسترسی دارند که پزشکان در اپلیکیشن منتشر می‌کنند و ازطریق اپلیکیشن یادشده می‌توانند از اخبار و یافته‌های تازه‌ی علم پزشکی باخبر شوند.
 • مدل مشاوره اپلیکیشن پزشکت نیز بسته به تخصص پزشک یا تمایل کاربر به سه دسته‌ی مشاوره‌ی متنی‌ و صوتی و تصویری تقسیم می‌شود. برخی از پزشکان خدمات پزشکی را به‌‌رایگان دراختیار کاربر قرار می‌دهند؛ اما برای دریافت وقت مشاوره از سایر پزشکان باید هزینه‌ بپردازید که این مبلغ نیز بسته به مدت زمان مشاوره متفاوت است. بسته‌های مشاوره در سه نوع پایه (حداکثر ۳۰ دقیقه) و تکمیلی (حداکثر ۶۰ دقیقه) و طولانی (حداکثر ۹۰ دقیقه) به کاربر ارائه می‌شوند.

پزشکت