اسنپ Snapp با سرمایه‌گذاری 20 میلیون یورویی ام‌تی‌ان MTN به تمام ایران می‌رود!

سرمایه‌گذاران، ایران را به آخرین کشوری بدل کرده‌اند که به نرم‌افزارهای اشتراک‌گذاری خودرو و تاکسی‌های نرم‌افزاری مجهز است.
گروه Iran Internet Group هزینه 20 میلیون یورویی را برای توسعه اپلیکیشن به اشتراک‌گذاری تاکسی، یا همان اسنپ Snapp ،تأمین کرده است. شرکت آفریقایی MTN این ابتکار را در ایران آغاز کرد و تنها سرمایه‌گذار این اپلیکیشن است.
ام‌تی‌ان MTN درزمینهٔ‌های دیگر در ایران فعالیت دارد و مالکیت برند ایرانسلIrancell و بخش بزرگی از اینترنت ایران را دارد. اسنپ Snapp ابتدا در سال 2014 با نام تاکسی یاب شروع به کار کرد.


سرمایه‌گذاری 20 میلیون یورویی را می‌توان در رده دوم از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌های استارتاپ در این سال در ایران دانست.
در ماه مارس شرکت سرمایه‌گذاری سوئدی Pomegranate 60 میلیون یورو را برای سراوا Sarava ( شرکت ایرانی با تمرکز بر e-commerce ) سرمایه‌گذاری کرد. سراوا Sarava برند دیجی کالا را پشتیبانی مالی می‌کند که از موفق‌ترین استارتاپ های تجاری در ایران است.

اسنپ Snapp در حال حاضر فقط در تهران، فعالیت می‌کند و در این شهر با جمعیت 8.1 میلیون نفری ، 10.000 راننده دارد و تا این لحظه بیشتر از نیم میلیون کاربر دارد. این اپلیکیشن اطلاعاتی درزمینهٔ درآمد و ارزیابی‌هایش در اختیار دیگران قرار نداده است.
در ایران 27 میلیون خودرو ثبت‌نام‌شده وجود دارد و تعداد تاکسی‌های رسمی ثبت‌نام‌شده در حدود 80.000 عدد است.البته در ایران اندازه‌گیری این مقوله دشوار است زیرا که تاکسی‌های خصوصی و به اشتراک گذاشته نیز وجود دارند.

مدیر اجرایی اسنپ Snapp شهرام شاهکار به ما گفته است که علاوه بر این تعداد حدود 80.000 تاکسی خصوصی و 200.000 تاکسی آزاد و غیررسمی وجود دارند.
اسنپ Snapp مانند اپلیکیشن اوبر Uber کار می‌کند؛ شما نرم‌افزار را دانلود می‌کنید ، مقصد خود را انتخاب می‌کنید و سفر می‌کنید! تفاوت اصلی این اپلیکیشن با اوبر Uber طریقه پرداخت است زیرا در ایران همچنان پرداخت‌های نقدی برای تاکسی‌ها رواج دارند .
به گفته شهرام شاهکار: “و دیگر عامل که اسنپ Snapp را منحصربه‌فرد می‌کند اعلام هزینه قبل از سفر است که از چانه زدن و درگیری‌ها جلوگیری می‌کند.”

اسنپ Snapp راننده‌های خود را آزمایش می‌کند و خودروهای آن‌ها را از همه لحاظ بررسی می‌کند
بیشتر جمعیت 80 میلیونی ایران زیر 30 سال سن دارند و حدود 98% آنان باسواد هستند، حدود 65 درصد خانه‌های ایران به اینترنت دسترسی دارند و آمار استفاده و نفوذ موبایل 136% با تخمین اشتراک و دنبال کردن 83.2 میلیاردی، در خاورمیانه رتبه اول را دارد.

ما درباره برنامه‌های آینده اسنپ Snapp از آن‌ها سؤال کردیم که در جواب آقای شاهکار پاسخ دادند ،توجه اصلی آن‌ها بر روی ” ارائه ارزش” خواهد بود.” ما بر روی گسترش دامنه فعالیت‌های خود در شهرهای دیگر تمرکز می‌کنیم و در تلاشیم تا قابلیت‌های متفاوتی از قبیل خودروهای خاص را ارائه دهیم.”
همانند کشورهای دیگر Snapp در تهران رقیب‌هایی دارد و سازمان تاکسیرانی ایران اعلام کرد که تا سال 2017 نرم‌افزاری مشابه Uber ارائه خواهد کرد. همچنین اپلیکیشن تپ‌سی Tap30 در حال فعالیت است.

در ادامه آقای شاهکار می‌گوید: ” اسنپ Snapp کارکنانی از بهترین دانشگاه‌های کشور را استخدام کرده است، 130 کارمند Snapp قدرت اصلی رقابی این شرکت است زیرا که آنان دانش‌هایی درباره مناطق مختلف تهران دارند که برای شهر بزرگ و شلوغی مانند تهران لازم است.”
منبع :techcrunch.com