افق کوروش برنده دیجیتال مارکتینگ؛ رفاه و هاپیراستار به دنبال استراتژی (بررسی وضعیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در اینستاگرام – دوره اول – دی 1398)

افق کوروش
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور روز به روز تعدادشان زیادتر می‌شود و به همین اندازه نیز رقابت آن‌ها در دیجیتال مارکتینگ شدیدتر می‌شود: افق کوروش ، رفاه، هایپر استار، شهروند، جانبو، هفت و هایپرمی. در این مقاله؛ وضعیت این فروشگاه در اینستاگرام و میزان استفاده آن‌ها از دیجیتال مارکتینگ را بررسی می‌کنیم.

 

ردیف نام فروشگاه آدرس صفحه تعداد پست منتشر شده تعداد فالوئر نرخ تعامل% تعداد فالوئر واقعی
1 رفاه myrefah 1,805 208,805 0.78 158,701
2 هاپیر استار hyperstar_ir 3,043 151,746 0.81 107,730
3 افق کوروش okcs.ir 1,759 148,713 1.2 125,437
4 جانبو canbo.ir 1,950 34,457 1.1 18,257
5 هایپرمی hyperme.chainstores 804 24,034 1.01 12,017
6 هفت haftstores 1,466 13,576 3.08 9,368
7 شهروند shahrvand 234 7,613 5.02 5,709

 

افق کوروش ؛ رتبه اول در دیجیتال مارکتینگ

بررسی‌ها نشان می‌دهد صفحه اینستاگرام فروشگاه افق کوروش با توجه به پارامترهای مختلف رتبه اول در میان فروشگاه‌های زنجیره‌ای به خود اختصاص داده است.
• با وجود آنکه که صفحه این فروشگاه از نظر تعداد فالوئر رتبه سوم را به خود اختصاص داده اما از لحاظ تعداد فالوئر واقعی رتبه اول را دارد. 83 درصد فالوئرها افق کوروش واقعی هستند که هیچکدام از فروشگاه‌های زنجیره‌ای این رتبه را ندارند.
• پارامتر دیگری که افق کوروش را در رتبه اول قرار می‌دهد، میزان تعداد افزایش فالوئر است. صفحه این فروشگاه به صورت میانگین ماهانه در حدود 16،479 فالوئر جدید کسب می‌کند. تعداد فالوئر جدید ماهانه برای فروشگاه رفاه 3،774 نفر و برای فروشگاه هایپر استار 3،761 نفر است.
• نکته دیگر مهم برای موفقیت یک صفحه در اینستاگرام، میزان نرخ تعامل آن با کاربران است. در میان صفحات دارای فالوئر بیشتر از 50 هزار نفر؛ نرخ تعامل افق کوروش با 1.2٪  است که در رتبه اول قرار گرفته.

افق کوروش

دلایل موفقیت افق کوروش

از دلایل موفقیت افق کوروش در دیجیتال مارکتینگ می‌توان به بارگزاری پست‌های منظم، توجه ویژه به پست‌های تعاملی و قرعه کشی و جایزه، استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ، استوری‌های منظم و استفاده از طرح‌های گرافیکی جذاب و… اشاره کرد.

فروشگاه رفاه، تغییر مداوم در استراتژی دیجیتال مارکتینگ

صفحه فروشگاه رفاه داری فالوئر بیشتری نسبت به سایر فروشگاه‌های زنجیره‌ای است که البته قدیمی بودن عمر این فروشگاه نسبت به سایر رقبا؛ این موضوع را توجیه می‌کند. با این وجود، فروشگاه رفاه در استفاده از استراتژی دیجیتال مارکتینگ چندان موفق نبوده و هر چند وقت یک بار این استراتژی خود را تغییر می‌دهد.
• به عنوان مثال صفحه این فروشگاه برای مدت طولانی؛ تمرکز خود را بر ویدئو مارکتینگ گذاشت اما به دلیل عدم موفقیت آن را تغییر داد.
صفحه فروشگاه رفاه به عنوان اسپانسر تیم والیبال مدتی تبلیغات خود را بر روی بازی‌های تیم والیبال گذاشت اما با کسب نتایج ضعیف تیم والیبال در مسابقات جهانی، این کار را متوقف کرد.
• پخش زنده یا همان لایو یکی از دیگر فعالیت‌های فروشگاه رفاه برای کسب فالوئر بود. در ابتدا قرار این بود فروشگاه رفاه قرعه‌کشی ویژه آذرماه خود را که به صورت روزانه انجام می‌شد؛ هر شب به طور لایو از صفحه اینستاگرام خود پخش کند.
این کار اما پس از یک روز متوقف شد. در نهایت این فروشگاه به همان روش سنتی روی آورد و قرعه‌کشی خود را از شبکه سه پخش و آن را به طور همزمان از اینستاگرام خود نیز پخش کرد!
• به طور کلی صفحه رفاه؛ استراژی مشخصی برای استفاده از دیجیتال مارکتینگ ندارد و از همان تبلیغات سنتی خود که در بیلبوردها و تبلیغات تلویزیونی استفاده می‌کند؛ در صفحه اینستاگرام خود نیز آن را به کار می‌برد.

فروشگاه رفاه

توجه شهروند به مسئولیت اجتماعی

صفحه فروشگاه شهروند نمونه حرکت آهسته و پیوسته در بازاریابی است. صفحه این فروشگاه تا مدت‌ها فقط یک یا پست در ماه منتشر می‌کرد. این فروشگاه اما با کمک گرفتن از کمپین‌های مسئولیت‌های اجتماعی و موسسه محک توانسته موفقیت خوبی به دست بیاورد.

صفحه شهروند

تمرکز هاپیراستار بر سبک زندگی

هاپیر استار تلاش می‌کند در صفحه خود با توضیح نکات آشپزی، سبک زندگی و… تعامل کاربران را به دست بیاورد. این فروشگاه فعلا در حال مانور بر روی تاسیس شعبه‌های جدید خود است.

جانبو؛ استاد بزرگ تقلید!

صفحه فروشگاه جانبو یکی از اساتید بزرگ در زمینه تقلید محسوب می‌شود! صفحه این فروشگاه گام به گام و قدم به قدم از صفحه فروشگاه افق کوروش تقلید مي‌کند و هیچ ابایی از این کار ندارد. نحوه چینش‌ پست‌ها؛ استوری و خلاصه همه چیز عینا شبیه صفحه فروشگاه افق کوروش است.
یکی دیگر از معضلات صفحه جانبو؛ استفاده از فالوئرهای فیک است. فقط 53٪ از 34,457 فالوئر این صفحه واقعی هستند!

افق کوروش جانبو

ماجرای عجیب هایپرمی و قرعه کشی {به روز رسانی}

هاپیرمی قرار بود به سبک مسابقه سال گذشته افق کوروش ؛ به طولانی‌ترین فاکتور خریداران در شب یلدا جایزه بدهد. قرار بود به 40 نفری که دارای بیشترین فاکتور خرید هستند؛ 40 عدد انار طلا هدیه داده شود. شب یلدا تمام شد اما صفحه این فروشگاه (تا لحظه تنظیم این گزارش) هیچ اطلاع‌رسانی در این زمینه نمی‌کند!

هایپرمی

توضیح آیمارکتور: 9 روز پس از انتشار گزارش آیمارکتور؛ هایپرمی بالاخره قرعه کشی‌های خود را انجام داد اما توضیحی درباره اینکه قرعه کشی چگونه انجام شده نداد. (طولانی‌ترین فاکتورها مربوط به چه خریدارانی یودند؟ چند ردیف خرید داشتند؟ در مجموع چند نفر بودند؟ و…)

قرعه کشی هایپرمی

صفحه هفت؛ ضعیف‌ترین

فروشگاه هفت، ضعیف‌ترین صفحه را دارد و در واقع هیچ کار خاصی انجام نمی‌دهد!

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0