جمعه سیاه (Black Friday) چیست؟ 5 ایده کمپین بازاریابی برای بلک فرایدی

ایده کمپین جمعه سیاه
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

جمعه سیاه مدت زیادی است که در ایالات متحده آمریکا به اجرا در می‌آید؛ اما به دلیل اغتشاشات بسیار 4 سال گذشته در روز بلک فرایدی در آمریکا امروزه تعداد بسیار بیشتری از کشورهای جهان به برگزاری کمپین بازاریابی برای Black Friday می‌پردازند.

در این مطلب شما را با 10 ایده برای برگزاری بازاریابی در روز بلک فرایدی آشنا می‌کنیم.

تخفیف بلک فرایدی

Black Friday چیست

جمعه سیاه (Black Friday) روز بعد از جشن گرفتن روز Thanksgiving در آمریکاست که در این روز فروشگاه‌ها محصولات خود را با تخفیف‌های بسیار زیادی به فروش می‌رسانند که امروزه از این روز برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی با هدف افزایش فروش در سراسر جهان استفاده می‌شود.

اولین بار Black Friday در سال 1961 و در فیلادلفیا شروع شد و به یک فستیوال فروش تبدیل شد؛ البته با ابعادی بسیار کوچکتر.

نکته‌ای که در بلک فرایدی وجود دارد این است که علاوه بر محصولات، بسیاری از شرکت‌ها خدمات خود را با تخفیف ارائه می‌دهند.

بلک فرایدی کی است؟

Black Friday در تاریخ 26 نوامبر (5 آذر) هر سال، یعنی روز بعد از جشن Thanksgiving برگزار می‌شود.

چرا جمعه سیاه برگزار می‌شود؟

ممکن است تا از خود بپرسید چرا فروشگاه‌ها در این روز محصولات خود را با تخفیف بسیار زیاد به فروش می‌رسانند؟ این سوال چند پاسخ خوب دارد.

با توجه به این که در آمریکا در این تاریخ در حال نزدیک شدن به تعطیلات کریسمس و سال نو هستیم میزان خرید مصرف‌کنندگان برای خود و خرید کادو برای دوستان و اعضای خانواده‌شان افزایش پیدا می‌کند و این تخفیف‌ها به تصمیم گیری راحت‌تر و افزایش میزان فروش و در نتیجه میزان گردش مالی بسیار از فروشگاه‌ها کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید:  برندهای لوکس محبوبیت خود را بین جوانان از دست داده‌اند

از طرف دیگری با توجه به این که در حال نزدیک شدن به سال آینده میلادی هستیم بسیاری از شرکت‌های بزرگ و فروشگاه‌های نمایندگی (Retailer) می‌خواهند تا انبار محصولات خود را با محصولات جدید پر کنند تا در سال آینده میلادی مدل جدید تمام محصولات را موجود داشته باشند.

همچنین با شروع فروش محصولات جدید دیگر محصولات قبلی به سادگی به فروش نمی‌روند و صرفاً با دیرتر به فروش رفتن آن‌ها هزینه انبار و نگهداری آن به فروشندگان تحمیل می‌شود.

راه‌حل هر 3 مشکل بالا ارائه تخفیف‌های جذاب با هدف فروش محصولات موجود کنونی و خالی کردن انبارها برای اجناس جدید سال آینده است.

با توجه به تقویم شمسی جمعه سیاه روز بسیار جذابی برای برگزاری کمپین تخفیفاتی نیست؛ اما با توجه به تمرکز جهانی که روی این موضوع ایجاد می‌شود شما می‌توانید تا از این روز برای افزایش فروش خود استفاده کنید.

ایده برای Black Friday

در ادامه 5 ایده برای بازاریابی در روز بلک فرایدی را به شما معرفی می‌کنیم.

تخفیف ساعتی Black Friday

ارائه تخفیف‌های ساعتی

شما می‌توانید برای محصولات خود 30 درصد تخفیف برای طول روز بگذارید؛ در این صورت در ابتدای روز ترافیک زیادی به وب سایت و یا پیج فروشگاهی شما وارد می‌شود و بعد از گذشت چند ساعت این میزان ترافیک از بین می‌رود؛ افرادی که قصد خرید داشتند خریدشان را انجام داده‌اند و حالا تمام مشتریان شما از تخفیف‌تان باخبراند و دیگر تخفیف‌های شما در این روز جذابیتی نخواهد داشت.

یا می‌توانید تا برای چند محصول خود تخفیف 50 درصدی ارائه دهید، اما این تخفیف تنها برای 1 ساعت در دسترس خواهد بود و بعد از گذشت 1 ساعت لیست محصولات جدیدی وارد تخفیف خواهند شد.

بیشتر بخوانید:  محصول جدید پپسی برای حضور در جنگ کولا ها

با این کار شما شدت ترافیک افزوده از جمعه سیاه را در طول روز در صفحه خود نگه خواهید داشت و حتی ممکن است افراد به جای خرید یک کالا، چند کالا را در چند ساعت مختلف و با توجه به لیست محصولات داخل تخفیف بخرند و سفارش دهند.

بیشتر بخوانید: 8 استراتژی برای افزایش ترافیک

ارائه کادو رایگان به هر خرید

می‌توانید تا برای هر خریدی که از شما انجام می‌شود یک کادو رایگان ارسال کنید.

حتی چند کادو در نظر بگیرید و به مشتریانتان حق انتخاب کادو خود را بدهید.

حتی می‌توانید یک کادو برای خریدهای زیر یک عدد خاص قرار دهید و برای خریدهای بالای آن عدد چند کادو ارزنده‌تر قرار دهید و به مشتریان در صورتی که بیشتر از حداقل میزان خرید مورد نظر شما را داشتند از بین چند کادو ارزنده‌تر حق انتخاب دهید.

البته به این نکته نیز توجه کنید که در صورتی که نیاز به ارسال کادو به صورت جداگانه را دارید باید تا هزینه ارسال را برای مشتری رایگان در نظر بگیرید؛ کادو رایگان حتی اگر مشتری هزینه ارسال آن را بپردازد جذابیت کمتری خواهد داشت.

افزایش تخفیف با افزایش خرید

یکی از ایده‌های جذابی که می‌تواند به افزایش فروش شما کمک کند افزایش میزان درصد تخفیف با افزایش تعداد کالای خریده شده است.

به عنوان مثال به عنوان تخفیف پایه 20 درصد تخفیف را برای تمام محصولات خود در جمعه سیاه لحاظ کنید؛ سپس با افزایش تعداد اقلام خریده شده تخفیف کل آن‌ها را افزایش دهید؛ اگر دو کالا از شما خریداری کردند 25 درصد تخفیف برایشان لحاظ کنید، اگر 3 کالا خریدند 30 درصد تخفیف و…

بیشتر بخوانید:  کمپین نوع‌دوستانه باربی در آستانه سال جدید میلادی

همچنین میزان حداکثر تخفیف برایشان لحاظ کنید به عنوان مثال بیشترین میزان تخفیف برای تمام کالاها را تا 40 درصد قرار دهید. با پله‌های 5 درصدی برای گرفتن تخفیف 40 درصد هر فرد باید تا 5 کالا از شما خریداری کند.

پکیج تخفیف دار جمعه سیاه

مجموعه کالای تخفیف دار معرفی کنید

در روز بلک فرایدی می‌توانید تا مجموعه‌ای از محصولات خود را با تخفیف ارائه دهید؛ به عنوان مثال اگر فروشگاه لباس دارید، ست پیراهن و کفش را با تخفیف بفروشید؛ اگر مشغول به فروش لوازم الکترونیکی هستید مجموعه آداپتور و کابل شارژ یا کیبورد و ماوس را با یکدیگر در یک پکیج با تخفیف به فروش برسانید.

هشتگ بلک فرایدی

استفاده از هشتگ‌ها

امروزه با توجه به میزان علاقه‌مندی جامعه و میزان استفاده افراد از شبکه‌های مجازی یکی از از بهترین فرصت‌ها برای بازاریابی هشتگ‌های ترند در فضای مجازی است.

شما نیز می‌توانید تا با کمک هشتگ‌هایی که برای بلک فرایدی استفاده زیادی پیدا خواهند کرد تخفیفات خود را تبلیغ کنید و افراد بیشتری را از وجود این تخفیف‌ها مطلع کنید.

بیشتر بخوانید: هشتگ اینستاگرام و نحوه استفاده درست از آن

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0