اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing به روش اصولی

اینفلوئنسر مارکتینگ
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

امسال نیز همانند سال گذشته اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing نقش بسیار پررنگی در دنیای دیجیتال مارکتینگ ایفا کرده‌است. این ترند به این زودی متوقف نخواهد شد، بلکه همواره در حال رشد بوده و برندها را ناچار می‌کند تا دست از مقاومت برداشته و هرچه زودتر وارد حوزه اینفلوئنسر مارکتینگ بشوند.

حال سوال این است که برای اینکه از اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing حداکثر استفاده را ببرید باید چه کارهایی انجام دهید؟ آیا تکنیک‌هایی که در سال‌های پیش از آن‌ها استفاده می‌شد، امسال نیز به شما کمک خواهند کرد؟

ما در اینجا به شما کمک می‌کنیم تا با استفاده از به روز ترین تکنیک‌ها موفقیت خود را تضمین کنید:

  1. از قوانین FTC پیروی کنید.

اصل اول برای شروع اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing این است که تمامی نکات همکاری شما با اینفلوئنسرها کاملا واضح و شفاف باشد. در ابتدای فراگیر شدن اینفلوئنسر مارکتینگ، برندها و یا آژانس‌های تبلیغاتی نحوه همکاری خود با اینفلوئنسرها را به صورت شفاف نمایش نمی‌دادند. از آن سو اینفلوئنسرها نیز علیرغم گذاشتن پست‌های تبلیغاتی در صفحه خود، مخاطبان خود را از دریافت پول از برند مربوطه به ازای تبلیغ مطلع نمی‌کردند.

در سال 2017 FTC در جهت مقابله با این وضعیت، اکیدا از برندها و اینفلودنسرها درخواست کرد تا شرایط همکاری خود را به طور واضح بیان کنند. اضافه کردن هشتگ تبلیغ یکی از کارهاییست که اینفلوئنسرها باید در پست‌های تبلیغاتی خود انجام دهند.

اینفلوئنسر مارکتینگ

متاسفانه این قوانین در کشور ما اجرایی نشده‌اند و همچنان شاهد تبلیغات اصطلاحا زیرپوستی توسط اینفلوئنسرها هستیم. اما چه برندها و چه آژانس‌های تبلیغاتی باید بدانند که صداقت داشتن با مخاطب از طریق اینفلوئنسرها به جذب هرچه بیشتر آن‌ها کمک می‌کند.

  1. اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing را به اینستاگرام محدود نکنید

بسیاری از برندها اینفلوئنسر مارکتینگ را تنها در اینستاگرام انجام می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهند در سال 2017 اینستاگرام پلتفرم مورد علاقه 92 درصد از اینفلوئنسرها بوده است.

اینفلوئنسر مارکتینگ

اما با وجود اینکه اینستاگرام در صدر لیست اینفلوئنسر مارکتینگ قرار داد، بدان معنی نیست که شما از دیگر شبکه های اجتماعی غافل شوید. این نمودار نشان می‌دهند اینفلوئنسرها به چه میزان در شبکه های اجتماعی مختلف فعال هستند:

کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

بسیاری از اینفلوئنسرها فالوورهای بالایی در اینستاگرام داشته و نرخ مشارکت زیادی هم دارند. بنابراین به ازای تبلیغات برای برند شما هزینه زیادی درخواست می‌کنند، اما همان اینفلوئنسر ممکن است در فیس بوک یا توییتر فالوور کمتری داشته و درنتیجه شما می‌توانید با هزینه پایین‌تر تبلیغات خود را مدیریت کنید. قطعا با اینفلوئنسر مارکتینگ در پلتفرم‌های دیگر، شما به اندازه اینستاگرام دیده نخواهید شد. ولی با در نظر گرفتن هزینه پایین‌تر این کار، احتمالا نرخ بازگشت سرمایه ROI شما بیشتر خواهد بود و می‌توانید مخاطبان متفاوتی را نسبت به اینستاگرام به خود جذب کنید.

  1. استفاده از ابزارهای اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing

همزمان با فراگیر شدن اینفلوئنسر مارکتینگ، یافتن اینفلوئنسرها و مدیریت روابط کاری میان آن‌ها و برندها تبدیل به چالش بزرگی شد. درحقیقت مراحل کار به این شکل بود:

  • در هر شبکه اجتماعی که مایل هستید به دنبال اینفلوئنسرهایی می‌گردید که برای کار شما مناسب هستند.
  • به آن‌ها ایمیل زده و یا پیغام خصوصی می‌دهید.
  • در مورد شرایط همکاری و مبلغ پرداختی با آن‌ها صحبت می‌کنید.
  • پس از به توافق رسیدن و پرداخت پول منتظر می‌مانید تا در زمان معین اینفلوئنسر مورد نظر به انتشار پست بپردازد.

این روش ممکن است در نگاه اول کارآمد باشد، اما با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی و همچنین استفاده از اینفلوئنسرهای مختلف برای کمپین‌های مختلف، بهتر است از ابزاری برای کنترل کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنید. برای مثال Tapinfluence یا Upinfluence دو نمونه از این ابزارها هستند که هم به معرفی اینفلوئنسرها و هم به مدیریت کمپین کمک می‌کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ

  1. محاسبه نرخ بازگشت سرمایه ROI

آیا کمپین اینفلوئنسر مارکتینگی که برگزار کرده‌اید مفید بوده و به شما در راستای رسیدن به اهدافتان کمک کرده است؟ انجام کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ تنها ابتدای راه شماست. بسیار مهم است که در پایان کمپین اطلاعات دقیقی از میزان عملکرد اینفلوئنسرها به دست آورید. با استفاده از این اطلاعات می‌توانید در کمپین‌های بعدی با موفقیت بیشتری ظاهر شوید.

یکی از بهترین راه‌ها برای مشاهده نحوه عملکرد اینفلوئنسرها استفاده از لینک UTM است. از این طریق به راحتی درمی‌یابید چه تعداد افراد و از طریق کدام اینفلوئنسر وارد سایت شما شده‌اند.

روش دیگر استفاده از کد مخصوص به هر اینفلوئنسر است. برای مثال اگر شما برای خرید اینترنتی در سایتتان اقدام به اینفلوئنسر مارکتینگ کرده‌اید، با استفاده از هر کدی که اینفلوئنسرها به مخاطبان خود می‌دهند، می‌توانید برآورد کنید که از هر اینفلوئنسر چه تعداد مخاطب در سایت شما اقدام به خرید کرده‌اند.

اینفلوئنسر مارکتینگ

  1. استفاده از محتوای کاربردی به جای محتوای تبلیغاتی

هنوز هم یکی از رایج ترین عکس‌هایی که اینفلوئنسرها برای تبلیغات از آن استفاده می‌کنند این است که محصول یا خدمات شما را در کنار خود گذاشته و از آن عکاسی می‌کنند. حتما شما هم قبول دارید که این تصویر بسیار خسته کننده است!

کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ شما نباید شبیه تبلیغات قدیمی باشد. هدف شما از استفاده از اینفلوئنسرها این است که مخاطبان آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهید. بنابراین با اینفلوئنسرها به توافق برسید تا برایتان محتوای خلاقانه و جذابی تولید کنند، نه صرفا یک تصویر تبلیغاتی معمولی.

با توجه به محبوبیت ویدیو در شبکه های اجتماعی که هر روز نیز بیش از پیش می‌شود، بهتر است به این نوع محتوا نیز فکر کنید. اینفلوئنسرهایی که کار تولید ویدیو انجام می‌دهند، در قبال کار خود هزینه بیشتری نیز از شما درخواست می‌کنند. پس با دقت بودجه اینفلوئنسر مارکتینگ خود را بررسی کنید و تا حد امکان از یک محتوای ویدیویی در طول کمپین استفاده کنید.

اولین کار شما در شروع کمپین باید این باشد که می‌خواهید از طریق اینفلوئنسرها چه داستانی را روایت کنید؟ مایلید کدام محصول یا خدمات خود را بیشتر به مخاطب نشان دهید؟ چگونه می‌توانید مخاطب را راضی کنید تا از محصولات شما استفاده کند؟ حال در مورد تمام این سوالات با هر یک از اینفلوئنسرها صحبت کرده و نظرات آن‌ها را نیز جویا شوید تا در نهایت به یک جمع بندی مناسب برسید.

  1. به همکاری خود با اینفلوئنسرها شکل جدیدی بدهید

برای اینکه از کمپین خود نتیجه مطلوبی دریافت کنید باید سعی کنید روابط خود با اینفلوئنسرها را بهبود ببخشید. روش عادی کار کردن با اینفلوئنسرها به این صورت است که شما به آن‌ها پول پرداخت می‌کنید و آن‌ها نیز در ازای مبلغ دریافتی برای شما پست می‌روند. اما در سال 2018 برندهایی که در زمینه اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing به موفقیت‌های چشمگیری رسیدند یکی از رازهای موفقیت خود را همکاری کارآمد با اینفلوئنسرها اعلام کردند.

شما نباید این احساس را به اینفلوئنسرها انتقال بدهید که آن‌ها کارمند شما هستند. بلکه باید حس کنند در این پروژه با شما همکاری دارند و از نظراتشان برای بهبود کمپین استفاده می‌شود. وقتی اینفلوئنسرها بدانند شما برای موفقیت کمپین روی آن‌ها سرمایه گذاری کرده و به عبارتی به آن‌ها اعتماد دارید، با علاقه و وفاداری بیشتری با شما همکاری می‌کنند.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0