همه چیز در مورد اینفلوئنسر influencer و دیجیتال مارکتینگ

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

قطعاً شما هم می‌دانید که تبلیغات دهان به دهان ( word of mouth) یکی از مؤثرترین و با ارزشترین نوع تبلیغات در دنیای کسب و کار امروز است و براساس تحقیقات مشخص شده است که تبلیغات دهان به دهان 20 تا 50 درصد در تصمیم‌گیری افراد موثرتر است و مشتریان بالقوه به توصیه های فردی که به آن اعتماد دارند یا احترام می گذارند به نسبت تبلیغات شرکت ها بیشتر اطمینان کرده و رفتار مصرفی خود را با توجه به توصیه های آنها تغییر می دهند. در دنیای جدید رسانه های نوین، تبلیغات دهان به دهان به مراتب فراتر از تجربه دوستان و فامیل رفته است و امروزه با پدیده نوظهوری به نام اینفلوئنسر مواجه هستیم.

در حقیقت در تحقیقات توییتر نشان داده شده است که 49 درصد کاربران توییتر به دنبال راهنمایی از تاثیرگذران این شبکه‌های اجتماعی هستید و 20 درصد از کاربران گفته‌اند که توییت و معرفی محصول یا خدمات توسط یک اینفلوئنسر الهام بخش خرید آنها بوده و همچنین 40 درصد از آنها گفته اند که تغییر در میزان فروش آنها به دلیل تأثیر مستقیمی بوده است که یک اینفلوئنسر توییتی در مورد خدمات یا محصول آنها داشته است.

همچنین طبق تحقیقات انجام شده از سوی medialix برندها سالیانه بالای 1 میلیون دلار برای اینفلوئنسرهای اینستاگرام هزینه می کنند.

تأثیر گذار شبکه های اجتماعی یا اینفلوئنسر کیست؟

یک تأثیرگذار شبکه اجتماعی کسی است که بر رفتار مخاطبان خود تأثیرمی‌گذارد و راه نفوذ آن از طریق شبکه های اجتماعی است. تأثیرگذاری این افراد متفاوت است و هیچ کدام شبیه یگدیگر عمل نمیکنند. در خارج از دنیای مجازی یک تأثیرگذار بایستی خصوصیات متفاوتی داشته باشد امّا در دنیا دیجیتال فردی فعال در یک یا چند زمینه خاص که تعداد زیادی دنبال کننده دارد.


چطور (چگونه) تأثیرگذاران (اینفلوئنسرهای) شبکه‌های اجتماعی را در استراتژی های دیجیتال مارکتینگ خود جای دهیم؟

استفاده از تأثیر گذاران شبکه های اجتماعی روشی نوین در بازاریابی دیجیتال است اما باید در نظر داشته باشید که این رویکرد متفاوت در انتقال معنا برای برند شماست. کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ شما با استفاده اینفلوئنسرها باید متناسب با استراتژی های تولید محتوا و تصویر سازی برند شما باشد و از سوی دیگر اعتبار برند شما را افزایش دهد. بازخوردهای پیام های شبکه های اجتماعی شما را گسترش دهد.

بیشتر بخوانید:  ریپورت اینستاگرام و ابزارهای جدید مقابله با محتوای آزاردهنده

در بسیاری از موضوعات شما می توانید با استفاده از اینفلوئنسرها محتوا و پیام خود را انتقال دهید

این افراد می توانند محتوای تازه ای متناسب با استراتژی های سازمانتان تولید کنند یا محتوای تولیدی از سوی شما را در شبکه‌های خود پست کنند تا بازخورد متناسبی به دست آورند. این کار به شما اجازه می دهد که از راه های متفاوت پیغام کمپین خودتان را به مخاطبان متفاوت برسانید. در بسیاری از موارد پیام ها اگر از کانال برند انتشار یابند باید حتما رسمی باشند در صورتی که اگر از اینفلوئنسرها استفاده کنید هیچ الزامی به رسمی بودن نیست.
آگاهی برند خودتان را به وسیله پیام هایی که اینفلوئنسرها در شبکه های اجتماعی شان می گذارند افزایش دهید. شما می‌توانید از این نیروی تازه و کارآمد برای مشارکت و دخیل کردنشان در پست‌هایی که شما در صفحات خود به اشتراک می‌گذارید استفاده کنید.

کدام اینفلوئنسر برای کمپین دیجیتال من مناسب است؟

درهنگام انتخاب اینفلوئنسر باید دقت کنید که
1. زمینه فعالیت آن باید متناسب و مرتبط با برند شما باشد تا گروه مخاطبین که برای برند شما مناسب است را هدف قرار دهند.
2. تعداد مشتری بالقوه ای که از طریق فالوورهای آن اینفلوئنسر می توانید برای خودتان به دست آورید .
3. تعامل بالقوه ای که اینفلوئنسرها می توانید بین مخاطبان و برند شما به وجود بیاورند.

وقتی که این سه مورد را خوب بررسی کردید، سوال زیر را از خودتان بپرسید:
شما تلاش می کنید که روی چه کسی تأثیر بگذارید؟
شما در حال تلاش برای نفوذ به مشتریان و بازار مخاطب بزرگ تر هستید، اما کمپین اینفلوئنسر شما نمی تواند همه مردم را شامل شود.

مانند همه استراتژی‌های بازاریابی جواب این سوال نیازمند تفکر عمیق و تمرکز بیشتری است و باید درک روشنی از هدف و مخاطب داشته باشیم.
شاید شما سعی دارید برروی افرادی تأثیر بگذارید که در یک کار خاص فعالیت می‌کنند یا متخصصان شبکه‌های اجتماعی یا گروه از مردم که قصد خرید یک محصول یا کالا را دارند. مهم این است که متناسب با استراتژی خود تأثیر گذاری درست را انتخاب کنید و با افرادی که مناسب با استراتژی شما برای رسیدن به هدفتان هستند صحبت کنید.

بیشتر بخوانید:  راز موفقیت برندها در اینستاگرام، چگونه پیج برند موفقی در اینستاگرام داشته باشیم

برای رسیدن به موفقیت باید اعتماد کرد

در این نوع بازاریابی نیاز کلیدی برای تأثیر واقعی اعتماد است. مخاطبان باید به اینفلوئنسرها به عنوان شریک کاری شما اعتماد داشته و به نظرات آنها احترام بگذارند.
بدون اعتماد دوطرفه نتیجه بسیار سطحی و غیرقابل اتکا خواهد بود و تلاش شما برای مشاهده نتیجه مطلوب بی نتیجه خواهد بود.
به یاد داشته باشید که شناخت مخاطب نقش تعیین کننده ای در انتخاب و استفاده از اینفلوئنسرها دارد و شما باید با توجه به خواست و نیاز مخاطبان خود اینفلوئنسر انتخاب کنید به این دلیل که اگر انتخابی غیر از این داشته باشید احتمال به نتیجه رسیدن کمپین شما به صفر خواهد رسید.

چگونه اینفلوئنسر را شناسایی و با او ارتباط برقرار کنیم؟

اینفلوئنسرها تبدیل به یک عامل اصلی در افزایش اعتبار برندها در شبکه های اجتماعی هستند آنها انتظار دارند براساس اعتباری که برای برند شما می‌آورند شناخته شوند و درگیر استراتژی‌های بازاریابی شما شوند.

چند راه ساده برای ارتباط با اینفلوئنسر و ایجاد ارتباطی سودمند با او وجود دارد

زمانی که اینفلوئنسرهای مورد نظر خودتان را شناسایی کردید بهترین کار دنبال کردن صفحات آنها، رصد آنچه آنها به اشتراک می گذارند است. کامنت و تعداد لایک های آنها را مشاهده و ثبت کنید. از طریق دایرکت یا چت نظر خودتون را برای آنها ارسال کنید. آنها را در جریان فعالیت شرکت خود قرار دهید و در صورت داشتن برنامه ای آنها را دعوت کرده و در امور خود شریک قرار دهید بدین شکل ارتباطی در سویه ایجاد شده است .
ارزش متقابل ایجاد کنید

شما باید به گونه ای برخورد کند که اینفلوئنسرها خودشان را شریک و همراه برند شما بدانند. این ارزش نباید مالی یا پول باشد. بلکه باید یک ارزش یا احساس باشد که گویی آنها در تجارت شما شریک هستند اگر این احساس ارزشی را از طریق دادن پول یا ارزش های مادی بخواهید به دست بیاورید بسیار سریع از بین می رود و ماندگار نخواهد بود.
شما می توانید با تبادل محتوا، شریک قراردادن آنها در اتفاقات محصول و فعالیتهای خود ارسال بعضی از کالا یا خدمات خود به عنوان هدیه و … آنها را درگیر ارتباط بلند مدت و تعاملی کنید. یک هم صدا،‌ هم فکر و هم احساس را انتخاب کنید.
هنگام انتخاب یک اینفلوانسر علاوه بر توجه به این نکته که حیطه فعالیت اش متناسب با برند و هدف استراتژی شماست باید به نوع و چگونگی تولید محتوای آن نیز دقت کنید.

بیشتر بخوانید:  پربازدیدترین مقالات ویکی‌پدیا

اینفلوئنسری که لحن پست‌هایش (کپشن،‌ ویدئو، عکس) متناسب با استراتژی باشد که شما می‌خواهید برندتان را به مشتری بالقوه معرفی کنید. این دقت در انتخاب اینفلوئنسر باعث می شود که شما با خیال راحت تری کار را به دست آنها بسپارید و تنها نظارتی بر انجام فعالیت ها آنها داشته باشید چون کلام یکدیگر را درک کرده اند.
این موضوع را در نظر داشته باشد که یک اینفلوئنسری که برای به دست آوردن دنبال کنندگان بسیار تلاش کرده به راحتی قبول نمی کند که پرسنال برند خودش را به خاطر بازار یا استراتژی شما زیر سؤال ببرد زمانی که شما اینفلوئنسری انتخاب می کنید که هم صدا و هم فکر شما است می تواندی آن را در انجام فعالیتهای خلاقانه خود آزاد بگذارید و اجازه دهید از روش خودش برای شما محتوا تولید کند.
نتیجه را اندازه بگیرید.

اینفلوئنسر باید بتواند گزارشی کامل از انتشار پست های خود بدهد. تعداد لایک،‌ نظرات و… همگی بایستی به صورت جدا گزارش داده شود البته سایت و نرم افزارهای بسیاری برای اندازه گیری کمپین های اینفلوئنسرها‌ وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد که البته آنها رایگان نبوده و بایستی به صورت ماهانه شارژ شوند.

برای ایجاد و راه‌اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing می‌توانید با آژانس دیجیتال مارکتنیگ لاوان تماس بگیرید.
نویسنده میهمان: بهار دائمی

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0