بازاریابی در رسانه های اجتماعی: چگونه استراتژی مخصوص به خود را تدوین کنیم

بازاریابی رسانه های اجتماعی و استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی | آیمارکتور

بازاریابی در رسانه های اجتماعی: چگونه استراتژی مخصوص به خود را تدوین کنیم

72 درصد از آمریکایی‌ها حد اقل از یک نوع رسانه اجتماعی استفاده می‌کنند. این بدان معناست که خریداران احتمالی خودرو‌های شما در حال حاضر در رسانه‌ها اجتماعی حضور دارند. بنابراین لزوم حضور نمایندگی‌های خودرو در این فضا را نباید نادیده گرفت.

امروزه روز به روز بر اهمیت فراوان رسانه‌های اجتماعی به عنوان منبعی برای جستجو و خرید خودرو توسط مشتریان مدرن افزوده می‌شود. گوگل اخیرا دریافته که یک خریدار خودرو در دنیای دیجیتال با بیش از 900 کاربر از طرق مختلف تماس برقرار کرده تا در نهایت بتواند اتومبیل مورد علاقه خود را بخرد.

مطالعه بیشتر: تکنیک های افزایش کاربران رسانه های اجتماعی

اخیرا نتایج یک سری تحقیقات نشان داده که 78 درصد از خریداران خودرو، رسانه‌های اجتماعی را در انتخاب خودروی دلخواه خود مفید می‌دانند.

در ادامه 47 درصد از خریداران خودرو مدت زمان زیادی را به گشت و گذار در «Facebook Marketplace» اختصاص می‌دهند.

مطالعات انجام شده همچنین نشان می‌دهند که فیسبوک محبوب ترین بستر در میان رسانه‌های اجتماعی برای کاوش و جستجو در میان نمایندگی‌های خودروست.

بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی به شما اجازه می‌دهند تا به بخش بزرگی از کاربران دسترسی پیدا کنید. علاوه بر این، این پلتفرم‌ها باعث تولید داده‌های اطلاعاتی زیادی از سوی کاربران شده و به شما فرصت آن را می‌دهند تا یک سری مخاطب خاص را به روشی بسیار دقیق هدف قرار داده و درباره آن دسته از مصرف کنندگان آنلاین که با شما تعامل دارند، اطلاعات بیشتری را به دست آورید.

بیشتر بخوانید : دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست ؟

بازاریابی رسانه های اجتماعی و استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی | آیمارکتور

چه کانال‌هایی استراتژی بازاریابی خودرو در رسانه‌های اجتماعی را شکل می‌دهند؟

تدوین یک استراتژی جامع برای بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی، از جمله شناسایی کانال‌های مناسب برای فعالیت نمایندگی شما و تعامل با خریداران خودرو ضروری به نظر می‌رسد.

در این جا به برخی حقایق در مورد کانال‌های برتر رسانه‌های اجتماعی و تدوین استراتژی بازاریابی مناسب برای فروش خودرو در این پلتفرم‌ها اشاره شده است:

بازاریابی رسانه های اجتماعی و استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی | آیمارکتور

فیسبوک ماهیانه بیش از 2 میلیارد کاربر فعال دارد و بیش از نیمی از ساکنان ایالات متحده آمریکا چندین بار در طول روز از فیسبوک استفاده می‌کنند. امکان ارسال ترکیبی از انواع مختلف محتوا از تصویر و فیلم گرفته تا لینک‌های مربوط به نظرسنجی‌ها در این شبکه اجتماعی وجود دارد. این میزان انعطاف پذیری در کنار قابلیت‌های هدف گذاری عمیق تبلیغات در فیسبوک، آن را به فضایی مناسب برای اجرای هر نوع استراتژی بازاریابی خودرو در رسانه‌های اجتماعی تبدیل می‌کند.

اینستاگرام نیز ماهانه بیش از 1 میلیارد کاربر فعال دارد. از آن جایی که اینستاگرام متعلق به فیسبوک است، شما می‌توانید کاری کنید که هر دو کانال تبلیغاتتان را پوشش دهند. در ادامه محتوای بصری بسیار خوبی را با طرفداران و فالوئر‌ها به اشتراک خواهید گذاشت.

توییتر نیز با بیش از 62 میلیون کاربر آمریکایی، مکانی عالی برای به اشتراک گذاری لینک‌ها، آدرس سایت شما و مطالب مرتبط برای تعامل با مخاطبان به شمار می‌رود.

مطالعه بیشتر: 4 نکته طلایی تقویت بازاریابی در شبکه های اجتماعی

چه نوع محتوایی را باید در استراتژی بازاریابی خودرو در رسانه‌های اجتماعی بگنجانید؟

بازاریابی رسانه های اجتماعی و استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی | آیمارکتور

وقتی حرف از تدوین استراتژی برای بازاریابی خودرو در رسانه‌های اجتماعی به میان می‌آید، انواع محتلفی از محتوا هستند که می‌توان آن‌ها را انتخاب کرد.

ویدئوها

محتوای ویدئویی در پلتفرم‌های اجتماعی اصلی به خوبی جواب داده و کاربران زیادی را به سوی خود جذب خواهد کرد. در حقیقت، ویدئو‌ها در شبکه‌های اجتماعی 12 بار بیشتر از پست‌های تصویری و متنی با دیگران به اشتراک گذاشته می‌شوند.

برای ساخت ویدئو می‌توان از ایده‌های مختلفی نظیر گشت و گذار داخل نمایندگی، تقدیر و رضایت مشتری، مصاحبه با یک کارمند، معرفی خدماتی که نمایندگی شما ارائه می‌دهد (مثل تعمیرگاه) یا تست تصویری یک وسیله نقلیه جدید کمک گرفت.

بیشتر بخوانید : 10 ویدئو تبلیغاتی با بیشترین بازدید | در سال 2020

پیوند به مطالب دیگر

می‌توانید پیوند‌هایی (لینک‌هایی) را در فیسبوک و توییتر با دیگران به اشتراک بگذارید تا به عنوان منبعی برای طرفداران و فالوئر‌هایتان به کار ایند.

در این جا انواع مختلفی از محتوا ذکر شده که می‌توانید از آن‌ها ایده گرفته و محتوای تولیدی را در کانال‌های نمایندگی خود با دیگران به اشتراک بگذارید:

به روز رسانی همراه با پیوندهایی به تازه ترین پست وبلاگ.

پیوند‌هایی به مقالات منتشر شده در نشریات حوزه خودرو در مورد نحوه مراقبت از آن.

پیوند‌هایی به منابع خبری درباره فراخوان‌های مربوطه.

پیوند‌هایی به اظهار نظر‌های مثبت راجع به نمایندگی شما.

پیوند‌هایی به مقالات خبری در مورد خودرو‌های جدید.

پیوند‌هایی به اطلاعات محلی که برای مخاطبانتان جالب خواهد بود. نکته مهم این است که همه چیز‌هایی که با دیپران به اشتراک می‌گذارید حتما نباید مربوط به خودرو باشد.

بازاریابی رسانه های اجتماعی و استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی | آیمارکتور

می توان اخباری درباره رویداد‌هایی منتشر کرد که جالب بوده یا شما اسپانسر آن هستید. در کنار اطلاع رسانی درباره وضعیت آب و هوا می‌توانید سایر کسب و کار‌ها یا سازمان‌های محلی تحت حمایت خود را به همگان معرفی کنید.

بیشتر بخوانید : تفاوت اینستاگرام و توییتر

تصاویر در بازاریابی رسانه های اجتماعی

بدیهی است که به اشتراک گذاری تصاویر در اینستاگرام به راحتی آب خوردن بوده و با کمی وقت گذاشتن می‌توان این کار را انجام داد اما کاربران دیگر پلتفرم‌های اجتماعی نیز دوست دارند به همان مقدار با تصاویر تعامل برقرار کرده و جذب آن‌ها شوند. آن دسته از پست‌ها در فیسبوک که تصویر دارند به طور متوسط 34 درصد بیشتر از پست‌های بدون تصویر دیده خواهند شد. در توییتر نیز روال تقریبا به همین ترتیب بوده و به طور متوسط میزان تعاملات با توییت‌های حاوی عکس 35 درصد بیشتر از بقیه است.

در نهایت به عنوان یک فروشنده خودرو این نوع تصاویر را باید در صفحات اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید: 

خودرو‌های جدیدی که به بازار عرضه می‌شوند.

مشتریان خوشحالی که سوییچ در دست در حال ترک نمایندگی هستند.

کارمندان نمایشگاه و تعمیرگاه.

آن دسته از پروتکل‌های ایمنی که در نمایندگی شما رعایت می‌شوند.

بازاریابی رسانه های اجتماعی و استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی | آیمارکتور

بیشتر بخوانید : بهترین آگهی تبلیغاتی چاپی در تمام دوران

در مورد ارسال پست در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی نمایندگی خود چه باید بدانید؟

نوع محتوایی که با دیگران به اشتراک می‌گذارید تقریبا در همه کانال‌های اجتماعی با همدیگر یکی است اما شاید بخواهید بر اساس نوع و قابلیت‌های هر پلتفرم برخی تغییرات را اعمال نمایید. برای مثال، توییتر فقط 288 کاراکتر را مجاز می‌داند، بنابراین ممکن است لازم باشد پست‌های برداشته شده از فیسبوک و اینستاگرام را کوتاه کنید.

همچنین ممکن است متوجه شوید که مخاطبانتان در توییتر از تصاویر لذت برده و در عین حال طرفدارانتان در فیسبوک از پیوند‌هایی به محتوای مربوطه شاد می‌شوند. ضمن توجه به نوع عملکرد مناسب در هر کانال رسانه‌های اجتماعی، استراتژی خود را بر این اساس تنظیم کنید.

به عنوان یک قاعده کلی، بهتر است روزی یک بار در فیسبوک و اینستاگرام و روزی چند بار در توییتر پست بگذارید.

تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی به شما راهی برای دسترسی به مخاطبان جدید و بسیار هدفمند ارائه می‌دهد. در ادامه می‌توانید ردپای دیجیتالی پر رنگ تری از خود به جا بگذارید

بازاریابی رسانه های اجتماعی و استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی | آیمارکتور

بیشتر بخوانید : مخفی کردن کامنت در اینستاگرام

طرز برخورد با نقطه نظرات در صفحات اجتماعی نمایندگی‌های فروش خودرو چگونه باید باشد؟

رسانه‌های اجتماعی این امکان را به مصرف کننده می‌دهند تا با توجه به شرایط خاص خود ارتباطش با نمایندگی را حفظ کند. دریافت بازخورد مثبت یا حتی سازنده در یک فضای عمومی می‌تواند به پیشرفت شما به عنوان یک نمایندگی خودرو کمک کند. در این جا به چند نکته کوتاه در مورد طرز برخورد با نظرات کاربران در رسانه‌های اجتماعی اشاره شده است:

با نظرات مثبت تعامل برقرار کنید: فعالیت در رسانه‌های اجتماعی به منزله برقراری یک مکالمه دو نفره میان شما و مخاطبانتان می‌باشد بنابراین وقتی مخاطبان شما برای اظهار نظر درباره یکی از پست‌هایتان وقت می‌گذارند، با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. لازم نیست چیزی بیشتر از یک «متشکرم» یا «خرسندیم که از این تجربه لذت بردید» باشد اما یک پاسخ کوتاه حتما خواهد توانست راهی طولانی را یک شبه طی کند.

بازاریابی رسانه های اجتماعی و استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی | آیمارکتور

پاسخ دادن به نقطه نظرات منفی اهمیت زیادی دارد. به این ترتیب شما نه تنها فرصت آن را دارید که با پاسخ بجا و مناسب خود در صدد اصلاح یک موقعیت و وضعیت منفی برایید بلکه می‌توانید بر روی مصرف کنندگانی تاثیر بگذارید که ممکن است بر اساس شیوه پاسخ دهی اتان، شما را قضاوت کنند.

صفحات خود در رسانه‌های اجتماعی را مدام زیر نظر داشته باشید. مصرف کنندگان انتظار دارند که در فیسبوک یا هر رسانه اجتماعی دیگری پاسخی سریع از سوی نمایندگی‌ها دریافت کنند. طوری برنامه ریزی کنید که حد اقل یک بار در طول روز به بررسی صفحات خود در رسانه‌های اجتماعی بپردازید تا یقین پیدا کنید که هیچ سوال، بازخورد، شکایت یا مشتری احتمالی و بالقوه ای بی پاسخ نمانده باشد.

منبع : www.localiq.com