4 فعالیت حیاتی برای افزایش تأثیر بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

فارغ از این که یک فروشگاه محلی یا یک فروشگاه آنلاین را اداره می‌کنید، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی یکی از مسائلی است که به طور حتم باید به انجام آن مبادرت کنید. این ابزار می‌تواند به شما در جذب مشتریان احتمالی، ایجاد برندی قدرتمند و در نهایت رشد کسب‌وکار شما کمک کند. با این وجود، مشابه هر کانال بازاریابی دیگر، موانعی در این حوزه نیز وجود دارند. یکی از این موانع و اشتباهات، انتقال پیام برند شما به مخاطبان نادرست است. اگر می‌خواهید از این اشتباهات جلوگیری کنید، در رعایت نکات بعدی در کسب‌وکار خود تلاش کنید:

نحوه کار با هر کدام از پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی را بیاموزید

برای انجام کارآمد بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی اولین قدم انتخاب شبکه اجتماعی مناسب برای انجام این کار است. بیشتر کسب‌وکارهای سراسر دنیا از فیسبوک به این دلیل بهره می‌برند که بیشترین تعداد کاربران را دارد. اما ایراد کار جایی است که بسیاری از آنها حتی زحمت یادگیری نحوه کار هر کدام از این پلتفرم‌ها را به خود نمی‌دهند.
مطمئن شوید که شما نیز مرتکب چنین اشتباهی نمی‌شوید و این کار را با صرف زمان برای آموزش خود صورت دهید. منابع آنلاین زیادی در این حوزه وجود دارند، منابعی نظیر پست‌های بلاگ یا دوره‌های آموزشی آنلاین مواردی از این دست هستند، که می‌توانند به شما در یادگیری دانش مناسب در مورد شبکه‌های اجتماعی یاری‌رسان باشند.

مطالعه بیشتر: 6 مزیت بازاریابی شبکه های اجتماعی

به مخاطبان خود گوش فرا دهید

به یاد داشته باشید که کسانی که در شبکه‌های اجتماعی شما را دنبال می‌کنند به احتمال زیاد مشتریان بالقوه یا بالفعل شما هستند. نقطه تماسی برای گوش دادن به صحبت‌های این افراد ایجاد کنید. اگر شکایت‌های زیادی در مورد خدمات مشتری خود دریافت می‌کنید، آن‌گاه شاید بهتر باشد تمرکز خود را بر این خدمات هدایت کنید. ممکن است مشتریان شما انتقاداتی در مورد زمان تحویل محصول یا خدمت خود داشته باشند، در این صورت تلاش کنید که این بازخوردها را به شکلی ملموس دنبال کنید و بدین ترتیب کسب‌وکار خود را بهبود دهید.

برای ایجاد یکپارچگی از سیستم‌های خودکار استفاده کنید

قطعا اسپم کردن دنبال کنندگان صفحات اجتماعی با پست‌های پی‌درپی امر مطلوبی برای کسب‌وکار شما محسوب نمی‌شود، در عین حال نباید اجازه دهید که به دلیل فواصل طولانی انتشار مطالب، مشتریان شما را به کلی فراموش کنند. از ایجاد یک توازن اطمینان حاصل کنید. شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای مدیریت رسانه‌های اجتماعی نظیر Hootsuite یا Buffer به خودکارسازی بارگذاری پست‌های خود بپردازید. با استفاده از چنین ابزارهایی، شما یا مسئول شبکه‌های اجتماعی شما، می‌تواند به زمان‌بندی زودتر از موعد محتوا بپردازید و بدین ترتیب از عدم توقف تلاش‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود اطمینان حاصل کنید. این اقدام می‌تواند زمان بیشتری برای تعامل با فالوئرها و پاسخگویی به پیام‌ها یا نظرات آن‌ها در اختیار شما قرار دهد.

فعالیت خود در حوزه بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی را رهگیری و بررسی کنید

یکی از رایج‌ترین خطاهای صورت گرفته در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، عدم رهگیری و اندازه‌گیری کارآمدی کمپین‌های شما محسوب می‌شود. اگر به انجام این کار نپردازید، شما نمی‌توانید از موفقیت تلاش‌های صورت گرفته در شبکه‌های اجتماعی خود مطمئن شوید. از رهگیری و جمع‌آوری داده‌ها اطمینان پیدا کنید تا بدین ترتیب بتوانید به تحلیل اقدامات خود بپردازید و در ادامه به انجام تغییرات ضروری برای راهبرد بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود مبادرت کنید. فیسبوک و توئیتر، ابزارهای تحلیل دقیق شبکه‌های اجتماعی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا بدین ترتیب بتوانید به راحتی به جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز خود بپردازید.