شش مزیت کلیدی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کارها

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

نویسنده میهمان: امیرحسین کلهر

بارها دوستان و همکاران بنده در مورد مزایای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در مقالات مختلف مطلب نوشتند و امروزه شاهد حضور بیش‌ازپیش برندها و کسب‌وکارها در شبکه‌های اجتماعی هستیم .

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به زبان ساده چیست؟
بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مثل سایر مفاهیم یک تعریف واحد و مشخص ندارد اما اگر بخواهم تعریفی در اینجا ارائه بدم به نظرم تعریف زیر یکی از کامل‌ترین تعاریف و درعین‌حال ساده‌ترین است :
« بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ، نوعی از بازاریابی اینترنتی است که در آن کسب‌وکارها و افراد باهدف برقراری ارتباط با مخاطبان و همچنین برندسازی در این شبکه‌ها حضور پیدا می‌کنند. »

بر طبق تعریف بالا می‌توان گفت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نوعی از بازاریابی است که تمرکز بر روی مخاطبان و برقراری ارتباط با آن‌ها اولویت دارد نه بر روی فروش مستقیم محصولات و خدمات .
در حقیقت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بر ایجاد محتوایی استوار است که بتواند ضمن جلب‌توجه مخاطبان و علاقه‌مندان آن‌ها را به اشتراک‌گذاری محتوا و صدای برند شما با دوستانشان ترغیب کند .
خوب بعد از تعاریف بالا که سعی کردم به زبانی کاملاً ساده ارائه کنم به برخی از مزایای شبکه‌های اجتماعی که می‌توانند کسب‌وکار شمارا متحول کنند اشاره می‌کنم .
what-is-social-media-marketing-1024x367
۱- شناسایی بهتر کسب‌وکار (برندسازی):
یکی از مهم‌ترین اهداف شرکت‌ها برای برندسازی دیده شدن است . این مورد به این معناست که برندها اخبار ، محتوا و صدای برندشان را از طریق رسانه‌ها به سمع و نظر مخاطبانشان برسانند . در قدیم که شبکه‌های اجتماعی وجود نداشت این امر از طریق رسانه‌های جمعی مثل رادیو ، تلویزیون و نشریات چاپی انجام می‌شد .
حالا با رشد اینترنت و اضافه شدن شبکه‌های اجتماعی متعدد و حضور اقشار مختلف مخاطبان با عقاید و علاقه‌مندی‌های متفاوت در آن‌ها، برندها را به حضور در این شبکه‌ها بیش‌ازپیش ترغیب کرده است.
شرکت‌ها با حضور در این شبکه‌ها هم‌صدای برند خودشان را به مخاطبان فعلی می‌رسانند و هم به دنبال استراتژی آگاهی برند هستند و با مخاطبان جدید آشنا می‌شوند و به توسعه مخاطبان خودشان می‌پردازند .
به‌عنوان‌مثال با انتشار محتوای مناسب در این شبکه‌ها ، مخاطبان بالقوه شما برای اولین بار پست شما رو مشاهده می‌کنند و در صورت تولید محتوای ارزشمند ، آن‌ها مشتاق به شنیدن صدای شما خواهند شد . منظور از صدای شما همان محتوا و اخبار شرکت شماست و با این کار مخاطبان شما از یک کاربر بی‌تفاوت به یک کاربر علاقه‌مند تبدیل می‌شوند.

بیشتر بخوانید:  بازاریابی شبکه اجتماعی به سبک Personal Branding در اینستاگرام

۲- وفادارسازی مشتریان:
حدود یک ماه پیش یک مقاله‌ای می‌خواندم که گزارشی از دانشگاه تگزاس منتشر کرده بود . در این گزارش عنوان‌شده بود نمانام‌هایی که از کانال‌های شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند از وفاداری بیشتری بین مشتریانشان بهره می‌برند .
طبق آمار منتشرشده دانشگاه تگزاس ۵۳% از آمریکایی‌هایی که برندی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند به آن برند وفادارترند . شما هم می‌توانید با داشتن یک برنامه منظم و همچنین استراتژی مشخص ، فرایند وفادارسازی مخاطبتان رو به‌درستی انجام بدید .
و نکته آخر بنده در مورد وفادارسازی مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی این است که:
شرکت‌ها باید از شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان ابزاری قدرتمند برای برقراری ارتباط با مخاطبانشان استفاده کنند

۳- ایجاد فرصت‌های تجاری بیشتر:
به اعتقاد بنده هرگاه شما پست‌های حرفه‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید ، خواه‌ناخواه در حال ایجاد فرصت‌های تجاری بیشتر هستید. اینکه پست حرفه‌ای و موردعلاقه مخاطبانتان ارسال کنید قطعاً احتمال ایجاد فرصت‌های تجاری بیشتر را افزایش‌خواهید داد .
هر فیلم ، عکس یا کامنتی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید ، این شانس را ایجاد می‌کنید که از طرف یکی از مخاطبانتان واکنشی داشته باشد . هر واکنش ممکن است به بازدید از وب‌سایت شما و درنهایت به عقد قراردادهای تجاری و یا فرصت‌های همکاری تبدیل شود .
با افزایش انتشار پست‌های حرفه‌ای و مناسب ، افزایش فرصت‌های تجاری و درنهایت افزایش احتمال همکاری و فروش رو شاهد خواهید بود

۴- کاهش هزینه‌های بازاریابی:
یکی دیگر از مزایای استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای کسب‌وکارها کاهش هزینه‌های بازاریابی است . در شبکه‌های اجتماعی از بودجه‌های سنگین و سرسام‌آور تبلیغاتی و برندینگ از طریق رسانه‌های جمعی و چاپی خبری نیست .
سرمایه‌گذاری در این شبکه‌ها به تولید محتوا و طراحی استراتژی و البته سرمایه‌گذاری زمانی نیروی انسانی شرکت شما معطوف خواهد شد که به نسبت رسانه‌های دیگر بسیار ناچیز است .
البته استارتاپ ها یا کسب‌وکارهای نوپا و کوچک با توجه به محدود بودن بودجه ، صاحبان آن شروع به تولید محتوا و نهایتاً انتشار آن محتوا در شبکه‌های اجتماعی خواهند کرد .
اگر شما بتونید تنها روزی دو ساعت به طراحی استراتژی جهت بهبود ارتباط با مخاطبان و تولید محتوای ارزشمند اختصاص بدید ، قطعاً نتایج بسیار عالی آن را خواهید دید .
فکر می‌کنم شما هم با بنده هم‌عقیده باشید که با توجه به قدرت شبکه‌های اجتماعی این سرمایه‌گذاری بسیار ناچیز است .

بیشتر بخوانید:  کاربران شبکه های اجتماعی تا سال 2021 بیش از یک سوم جمعیت جهان را تشکیل خواهند داد!

۵- بهبود رتبه در موتورهای جستجو:
همان‌طور که احتمالاً به‌خوبی می دونید یکی از بهترین روش‌های جذب مخاطب بهینه‌سازی وب‌سایت یا همان سئو (SEO) است .
پارامترهای امتیازدهی گوگل به صفحات وب جهت رتبه‌بندی بیش از ۲۰۰ مورد است . یکی از این پارامترها که تأثیری غیرمستقیم در افزایش رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها دارد فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و ایجاد ترافیک هدفمند از این شبکه‌ها به سمت وب‌سایت است . با انتشار لینک‌های مطالب و محتوای خود در این شبکه‌ها و جذب بازدیدکننده ، به‌صورت غیرمستقیم بر روی افزایش رتبه‌بندی وب‌سایتتان در گوگل تأثیر خوبی دارد .
یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها توسط گوگل انجام می‌پذیرد “جستجوی برند” است . به این معنی که اگر شما در شبکه‌های اجتماعی فعالیت مناسبی داشته باشید مخاطبان ، برندتان را در گوگل جستجو می‌کنند و وارد وب‌سایت شما می‌شوند .
این امر برای گوگل بسیار حائز اهمیت است و نشان از محبوب بودن و قابل‌اعتماد بودن برند شما نزد مخاطبانتان دارد که طبعاً از گوگل هم امتیاز خوبی دریافت خواهید کرد .

۶- شناسایی رفتار مخاطبان و نیازهای آن‌ها:
شبکه‌های اجتماعی به کسب‌وکارها این فرصت را می‌دهند تا در مورد مخاطبانشان به اطلاعات ارزشمندی برسند. اطلاعاتی مثل به چه چیزی علاقه‌مند هستند و چگونه رفتار می‌کنند و … . این نکته بسیار مهمی هست که خیلی از کسب‌وکارها حتی آن‌هایی که حضوری فعال در شبکه‌های اجتماعی دارند از آن استفاده مناسبی نمی‌کنند.
به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید نظرات آن‌ها را در کامنت ها رصد کنید تا متوجه شوید مردم در مورد کسب‌وکار شما چه فکری دارند؟
حتماً سعی کنید در اکسل فایلی درست کنید که در آن عنوان پست ، زمان انتشار آن به تاریخ روز و ساعت ، نوع فرمت پست (متنی ، عکسی یا ویدئو یا … ) و همچنین میزان بازخوردی که گرفته‌شده مثل گرفتن لایک یا share و .. را بنویسید تا بتونید آنالیز بهتری از نیاز و علائق مخاطبانتان داشته باشید . برحسب نیاز مجموعه خودتان می تونید فیلدهای جدید به فایل اکسل اضافه کنید .
با آنالیز دقیق پست‌هایتان می‌توانید آن دسته از محتوایی که موردتوجه مخاطبانتان قرارگرفته شده و به‌نوعی بیشترین استقبال را داشته بیشتر تولید کنید .
social-media-marketing-tips
نکته‌ای که به‌کرات در این شبکه‌ها می‌بینم این هست که خیلی از شرکت‌ها با روش‌های سنتی به فعالیت در این شبکه‌ها می‌پردازند . روش‌هایی که در رسانه‌های جمعی و چاپی جواب می‌دهد در این شبکه‌ها مناسب نیست ، اینکه به‌صورت مستقیم به تبلیغات محصولات و خدمات بپردازیم استراتژی بسیار اشتباهی است .
شبکه‌های اجتماعی محلی برای فروش مستقیم محصولات و خدمات شما نیست.

بیشتر بخوانید:  اصول استفاده از هشتگ برای برندها در شبکه‌های اجتماعی

درنهایت باید عرض کنم یکی از پرقدرت‌ترین ابزارهای بازاریابی اینترنتی ، روابط عمومی و برندسازی شرکت‌ها و سازمان‌ها ، شبکه‌های اجتماعی هستند . پیشنهاد می‌کنم برای یادگیری اصول و استراتژی‌های آن حتماً مطالعه داشته باشید و یا از کارشناسان و متخصصان این حوزه راهنمایی بگیرید .
آیا شما در شبکه‌های اجتماعی فعالیت مناسبی دارید ؟ چه نوع استراتژی جهت بهبود ارتباط با مخاطبانتان در این شبکه‌ها اتخاذ کردید ؟ کدام شبکه اجتماعی رو مناسب با کسب‌وکارتان می دونید ؟

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0