بازاریابی شبکه های اجتماعی در بزرگترین شرکت های جهان

بازاریابی شبکه های اجتماعی
به این مطلب رای دهید:
کل: 0 میانگین: 0

استفاده از بلاگ‌ها در بزرگترین شرکت های جهان طبق لیست فورچون 500 سریعاً در حال رشد است. اگر نگاهی به بازاریابی شبکه های اجتماعی در بزرگترین شرکت های جهان بیندازیم متوجه خواهیم شد که استفاده از اینستاگرام روز به روز بیشتر می‌شود. فیسبوک کماکان پرطرفدار و لینکدین سرآمد همه شبکه های اجتماعی در شرکت های بزرگ است.

این موارد همگی از تحقیقات مرکز تحقیقات بازاریابی دانشگاه دارتموث ماساچوست روی رفتار و فعالیت‌های شرکت‌های حاضر در لیست فورچون 500 در شبکه های اجتماعی به دست آمده است. در ادامه این مقاله نکات مهمی درباره بازاریابی شبکه های اجتماعی و بلاگ در بزرگترین شرکت های جهان می‌پردازیم.

بیش از نیمی از شرکت های فورچون 500 بلاگ دارند

با توجه به اینکه بلاگ‌ها محلی برای تعامل با مخاطبین هستند، این مطالعه علاوه بر بررسی شبکه های اجتماعی به بررسی فعالیت شرکت های بزرگ در زمینه بلاگ نیز پرداخته است. نتایج این مطالعه نشان داد که بین سال 2017 تا 2018 استفاده از بلاگ‌ها در شرکت های بزرگ بیشترین رشد سالانه را تجربه کرده است. درصد شرکت های فورچون 500 در وبسایت خود بلاگ دارند از 42 درصد در سال 2017 به 53 درصد در سال 2018 افزایش یافته است.

درصد استفاده از بلاگ در شرکت های فورچون 500

اگر این آمار از نظر شما بسیار کم و پایین است باید بگوییم که در این آمار فقط بلاگ‌هایی لحاظ شده‌اند که مطالبی برای مخاطب عام دارند و فعالیت‌هایشان فراتر از پایگاه انتشار اخبار شرکت است. یک نکته عجیب که در مورد بلاگ‌های این شرکت‌ها وجود این است که نسبت بلاگ‌هایی که اجازه انتشار کامنت کاربران را می‌دهند رو به کاهش است.

درصد بلاگ‌هایی که اجازه کامنت می‌دهند

این آمار بیانگر این است که مدیریت و پاسخ به کامنت‌ها برای شرکت‌ها کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است و خیلی از آن‌ها از خیر خوبی‌های این کار گذشته‌اند و کلا بخش کامنت‌ها را غیرفعال کرده‌اند. البته این تصمیم اصلاً نتیجه خوبی نخواهد داشت و باعث کاهش تعامل کاربران با شرکت‌ها و کاهش شفافیت عملکرد شرکت می‌شود. از یان رو شرکت‌ها باید به دنبال حل این مسئله باشند.

فیسبوک و توئیتر کماکان بسیار محبوب هستند

مطالعه دانشگاه دارتموث نشان داد که 455 شرکت از میان لیست فورچون 500 سال 2018 یعنی 91% اکانت توئیتر فعال دارند و همچنین 445 شرکت معادل 89% صفحه فسیبوک دارند. 10 شرکت برتر در هر دو شبکه اجتماعی فعال هستند. صنایع بانکداری تجاری و خرده‌فروشی تنها صنایعی هستند که تمام شرکت‌هایشان در هر دو شبکه اجتماعی فعال هستند.

ایجاد صفحه مخصوص برند در فیسبوک و تئویتر و به‌روز نگه داشتن آن بسیار کم‌هزینه است و فقط کمی زمان می‌خواهد. از این رو اصلاً عجیب نیست که بسیاری از شرکت‌های حاضر در لیست بزرگترین شرکت های جهان فعالیت‌های بازاریابی شبکه های اجتماعی خود را معطوف به این دو شبکه اجتماعی کرده‌اند.

استفاده از اینستاگرام به شدت در حال رشد است

در سال 2013، تنها 9 درصد شرکت‌های فورچون 500 اکانت اینستاگرام داشتند. در سال 2018 این نسبت به 63 درصد رسیده است. نمودار رشد سالانه این نسبت را برای سال‌های 2013 تا 2018 نمایش می‌دهد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی و اینستاگرام در شرکت‌های فورچون 500

البته اگر نگاهی به آمار کاربران اینستاگرام بیندازیم این رشد کاملاً قابل درک خواهد بود، چرا که اینستاگرام در سال 2013 فقط 100 میلیون کاربر داشت ولی تعداد کاربران در سال 2018 از 1 میلیارد نفر نیز فراتر رفته است.

برای استفاده از خدمات بازاریابی شبکه های اجتماعی می‌توانید به سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ لاوان مراجعه کنید.

تقریباً همه شرکت‌های فورچون 500 در لینکدین حضور دارند

توئیتر و فیسبوک در میان شرکت‌های فورچون 500 محبوبیت زیادی دارند و محبوبیت اینستاگرام نیز به شدت در حال افزایش است، اما بیشترین درصد حضور این شرکت‌ها مربوط به شبکه اجتماعی لینکدین می‌شود. 489 شرکت معادل 98% شرکت‌های لیست فورچون 500 در شبکه اجتماعی لینکدین فعال هستند.

با توجه به اینکه فضای لینکدین کاملاً حرفه‌ای و مناسب کسب‌وکارهاست و بیش از 500 میلیون حرفه‌ای عضو این شبکه هستند، اصلاً عجیب نیست که شرکت‌های بزرگ تا این حد علاقه به این شبکه اجتماعی داشته باشند، در واقع این عجیب است که چرا 100% این شرکت‌ها در لینکدین حضور ندارند (برای مشاهده آمار و ارقام مهم در مورد لینکدین این مقاله را مطالعه کنید).

محبوبیت بازاریابی شبکه های اجتماعی در حال رشد است

شرکت‌های بزرگ دنیا دیگر به بازاریابی شبکه اجتماعی به چشم یک گزینه و راهکار نگاه نمی‌کنند، بلکه آن را یک ضرورت می‌دانند. این گرایش به حضور در شبکه های اجتماعی روز به روز در میان شرکت‌ها افزایش می‌یابد. شرکت‌های بزرگ و موفق متوجه شده‌اند که برای تداوم موفقیت خود نیاز به تعامل با مخاطبین و مشتریان دارند.