بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی در بزرگترین شرکت های جهان

زمان مطالعه 3 دقیقه2.0K۰

استفاده از بلاگ‌ها در بزرگترین شرکت های جهان طبق لیست فورچون ۵۰۰ سریعاً در حال رشد است. اگر نگاهی به بازاریابی شبکه های اجتماعی در بزرگترین شرکت های جهان بیندازیم متوجه خواهیم شد که استفاده از اینستاگرام روز به روز بیشتر می‌شود. فیسبوک کماکان پرطرفدار و لینکدین سرآمد همه شبکه های اجتماعی در شرکت های بزرگ است.

این موارد همگی از تحقیقات مرکز تحقیقات بازاریابی دانشگاه دارتموث ماساچوست روی رفتار و فعالیت‌های شرکت‌های حاضر در لیست فورچون ۵۰۰ در شبکه های اجتماعی به دست آمده است. در ادامه این مقاله نکات مهمی درباره بازاریابی شبکه های اجتماعی و بلاگ در بزرگترین شرکت های جهان می‌پردازیم.

بیش از نیمی از شرکت های فورچون ۵۰۰ بلاگ دارند

با توجه به اینکه بلاگ‌ها محلی برای تعامل با مخاطبین هستند، این مطالعه علاوه بر بررسی شبکه های اجتماعی به بررسی فعالیت شرکت های بزرگ در زمینه بلاگ نیز پرداخته است. نتایج این مطالعه نشان داد که بین سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ استفاده از بلاگ‌ها در شرکت های بزرگ بیشترین رشد سالانه را تجربه کرده است. درصد شرکت های فورچون ۵۰۰ در وبسایت خود بلاگ دارند از ۴۲ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۵۳ درصد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است.

درصد استفاده از بلاگ در شرکت های فورچون 500

اگر این آمار از نظر شما بسیار کم و پایین است باید بگوییم که در این آمار فقط بلاگ‌هایی لحاظ شده‌اند که مطالبی برای مخاطب عام دارند و فعالیت‌هایشان فراتر از پایگاه انتشار اخبار شرکت است. یک نکته عجیب که در مورد بلاگ‌های این شرکت‌ها وجود این است که نسبت بلاگ‌هایی که اجازه انتشار کامنت کاربران را می‌دهند رو به کاهش است.

درصد بلاگ‌هایی که اجازه کامنت می‌دهند

این آمار بیانگر این است که مدیریت و پاسخ به کامنت‌ها برای شرکت‌ها کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است و خیلی از آن‌ها از خیر خوبی‌های این کار گذشته‌اند و کلا بخش کامنت‌ها را غیرفعال کرده‌اند. البته این تصمیم اصلاً نتیجه خوبی نخواهد داشت و باعث کاهش تعامل کاربران با شرکت‌ها و کاهش شفافیت عملکرد شرکت می‌شود. از یان رو شرکت‌ها باید به دنبال حل این مسئله باشند.

فیسبوک و توئیتر کماکان بسیار محبوب هستند

مطالعه دانشگاه دارتموث نشان داد که ۴۵۵ شرکت از میان لیست فورچون ۵۰۰ سال ۲۰۱۸ یعنی ۹۱% اکانت توئیتر فعال دارند و همچنین ۴۴۵ شرکت معادل ۸۹% صفحه فسیبوک دارند. ۱۰ شرکت برتر در هر دو شبکه اجتماعی فعال هستند. صنایع بانکداری تجاری و خرده‌فروشی تنها صنایعی هستند که تمام شرکت‌هایشان در هر دو شبکه اجتماعی فعال هستند.

ایجاد صفحه مخصوص برند در فیسبوک و تئویتر و به‌روز نگه داشتن آن بسیار کم‌هزینه است و فقط کمی زمان می‌خواهد. از این رو اصلاً عجیب نیست که بسیاری از شرکت‌های حاضر در لیست بزرگترین شرکت های جهان فعالیت‌های بازاریابی شبکه های اجتماعی خود را معطوف به این دو شبکه اجتماعی کرده‌اند.

استفاده از اینستاگرام به شدت در حال رشد است

در سال ۲۰۱۳، تنها ۹ درصد شرکت‌های فورچون ۵۰۰ اکانت اینستاگرام داشتند. در سال ۲۰۱۸ این نسبت به ۶۳ درصد رسیده است. نمودار رشد سالانه این نسبت را برای سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ نمایش می‌دهد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی و اینستاگرام در شرکت‌های فورچون 500

البته اگر نگاهی به آمار کاربران اینستاگرام بیندازیم این رشد کاملاً قابل درک خواهد بود، چرا که اینستاگرام در سال ۲۰۱۳ فقط ۱۰۰ میلیون کاربر داشت ولی تعداد کاربران در سال ۲۰۱۸ از ۱ میلیارد نفر نیز فراتر رفته است.

برای استفاده از خدمات بازاریابی شبکه های اجتماعی می‌توانید به سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ لاوان مراجعه کنید.

تقریباً همه شرکت‌های فورچون ۵۰۰ در لینکدین حضور دارند

توئیتر و فیسبوک در میان شرکت‌های فورچون ۵۰۰ محبوبیت زیادی دارند و محبوبیت اینستاگرام نیز به شدت در حال افزایش است، اما بیشترین درصد حضور این شرکت‌ها مربوط به شبکه اجتماعی لینکدین می‌شود. ۴۸۹ شرکت معادل ۹۸% شرکت‌های لیست فورچون ۵۰۰ در شبکه اجتماعی لینکدین فعال هستند.

با توجه به اینکه فضای لینکدین کاملاً حرفه‌ای و مناسب کسب‌وکارهاست و بیش از ۵۰۰ میلیون حرفه‌ای عضو این شبکه هستند، اصلاً عجیب نیست که شرکت‌های بزرگ تا این حد علاقه به این شبکه اجتماعی داشته باشند، در واقع این عجیب است که چرا ۱۰۰% این شرکت‌ها در لینکدین حضور ندارند (برای مشاهده آمار و ارقام مهم در مورد لینکدین این مقاله را مطالعه کنید).

محبوبیت بازاریابی شبکه های اجتماعی در حال رشد است

شرکت‌های بزرگ دنیا دیگر به بازاریابی شبکه اجتماعی به چشم یک گزینه و راهکار نگاه نمی‌کنند، بلکه آن را یک ضرورت می‌دانند. این گرایش به حضور در شبکه های اجتماعی روز به روز در میان شرکت‌ها افزایش می‌یابد. شرکت‌های بزرگ و موفق متوجه شده‌اند که برای تداوم موفقیت خود نیاز به تعامل با مخاطبین و مشتریان دارند.

لینک کوتاه
https://www.imarketor.com/gSsRe

824 نوشته
آیمارکتور به عنوان یک رسانه مستقل و مشاور در حوزه بازاریابی ، برندینگ و تبلیغات فعالیت می‌ کند. آیمارکتور با هدف بررسی و معرفی کمپین های بازاریابی ، دیجیتال مارکتینگ ، برندینگ و تبلیغات برندهای داخلی و خارجی و همچنین ارائه به روزترین مقالات این حوزه‌ها راه‌اندازی شده است.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند