با ارزش ترین برند‌های جهان کدامند؟ معرفی با ارزش ترین برندهای 2021

شرکت مشاوره اینتربرند در گزارش جدید خود به رده‌بندی با ارزش ترین برندهای 2021 که بهترین عملکرد را داشته‌اند، پرداخت.

با ارزش ترین برندهای 2021

تسلا در پی ورود مجدد خود به این فهرست در سال گذشته، امسال نیز با رشد بی‌سابقه ارزش برند، ضمن کسب رتبه چهاردهم به عنوان برندی شناخته شد که در این مدت بیشترین نرخ رشد را تجربه کرده است. تسلا همچنین با 26 پله صعود، بیشترین پیشرفت را داشت. در جایگاهی نزدیک به آن، شرکت کامپیوتری Salesforce با 26 پله صعود به رتبه سی و هشتم و PayPal با 18 پله صعود به رتبه چهل و دوم دست یافت.

برندهای گروه LVMH

Sephora با کسب رتبه 100 تنها شرکت کننده‌ای بود که سال‌های قبل در این فهرست جایی نداشت اما، اضافه شدن آن به این لیست، گروه LVMH را به بزرگ‌ترین گروه و مجموعه حاضر در جدول تبدیل کرد. LVMH اولین گروهی است که پنج برند زیر مجموعه آن در این فهرست قرار دارند که عبارتند از:

  • Sephora (رتبه 100)
  • Louis Vuitton (رتبه 13)
  • DIOR (رتبه 77)
  • Tiffany & Co (رتبه 92)
  • Hennessy (رتبه 95)

پرارزش ترین برندهای 2021

با وجود رشد جنجالی و چشمگیر تسلا، این برند هنوز نتوانسته به جمع ده برند برتر راه یابد.

با ارزش ترین برندهای 2021

اپل با ارزش ترین برند 2021

اپل (به ارزش 408 میلیون و 251 هزار دلار) بار دیگر در صدر جدول قرار گرفت.

پس از آن آمازون (به ارزش 249 میلیون و 249 هزار دلار) جایگاه دوم را به خود اختصاص داد. مایکروسافت (به ارزش 210 میلیون و 191 هزار دلار) هم پس از پیشی گرفتن از گوگل در سال 2020، امسال نیز رتبه سوم خود را در جدول حفظ کرد. این سه برند برتر در مجموع، یک سوم از ارزش کل جدول امسال را به خود اختصاص داده‌اند.

ده نام برتر باقیمانده را گوگل با رتبه 4 (به ارزش 196 میلیون و 811 هزار دلار)، سامسونگ با رتبه 5 (به ارزش 74 میلیون و 635 میلیون دلار)، کوکاکولا با رتبه 6 (به ارزش 57 میلیون و 488 هزار دلار)، تویوتا با رتبه 7 (54 میلیون و 107 هزار دلار)، مرسدس بنز با رتبه 8 (50 میلیون و 866 هزار دلار)، مک دونالد با رتبه 9 (45 میلیون و 865 هزار دلار) و دیزنی با رتبه 10 (44 میلیون و 183 هزار دلار) تشکیل دادند.

بیشتر بخوانید: محبوب ترین برند‌ خودرو در سال 2021

ارزش جدول

ارزش کلی جدول با 15 درصد رشد از 1 میلیارد و 326 میلیون و 491 هزار دلار در سال 2020، امسال به 2 میلیارد و 667 میلیون و 524 هزار دلار رسید. این بیشترین نرخ رشد در 22 سال گذشته از دیدگاه اینتربرند به شمار می‌رود.

متوسط افزایش ارزش با ارزش ترین برندهای 2021 ده درصد بوده که به طور قابل توجهی نسبت به رقم 1.3 درصد در سال 2020 افزایش یافته است. این اختلاف فاحش عمدتا به دلیل اختلال اقتصادی ناشی از شیوع بین‌المللی کووید-19 است. در این میان فناوری مدرن با متوسط رشد سالیانه 23 درصد سریع‌ترین بخش در حال رشد در سال جاری میلادی محسوب می‌شود. فناوری مدرن از لحاظ ارزش برند نیز با ارزش‌ترین بخش در فهرست فوق به شمار می‌رود. در رتبه‌های بعدی این فهرست به ترتیب نوشیدنی‌ها و محصولات ورزشی قرار گرفته‌اند.

نکته‌های کلیدی

نتایج تجزیه و تحلیل بهترین برند‌های جهان در سال 2021 به ما نشان داد که برند‌هایی با بیشترین سرعت رشد در سه حوزه کلیدی بهتر از بقیه عمل کرده‌اند:

  • جهت‌گیری: این قبیل برند‌ها مسیر مشخصی را می‌پیمایند و از قبل می‌دانند که کل سازمان قرار است در نهایت به چه هدفی دست یابد. در این راستا همه عناصر در مسیر نیل به هدفی یکسان گام بر می‌دارند.
  • سرعت و چابکی: این برند‌ها سریع حرکت کرده، محصولات و خدمات جدیدی را به بازار ارائه داده و در صورت لزوم، پایه و اساس کار را رفع نیاز‌های متغیر مشتری تعریف می‌کنند.
  • مشارکت: این نوع برند‌ها در نهایت افراد را با خود به سفر برده و آن‌ها را در جنبشی برای ایجاد دنیایی جذاب شریک می‌کنند.

به گفته «ناتان برچ»، مدیر عامل برند در استرالیا و نیوزلند، شواهد و قرائن موجود حاکی از آن است که بزرگ‌ترین برند‌ها روز به روز نسبت به قبل بزرگ‌تر می‌شوند. این اتفاق گواهی بر این موضوع تکراری است که هدف یک برند، باید تبدیل شدن به بزرگ‌ترین یا متفاوت‌ترین نام فعال در بازار باشد. این همان اصلی است که بسیاری از برند‌های فعال در استرالیا می‌توانند به خوبی به آن عمل کنند.

در ماه آگوست، اینتربرند استرالیا و نیوزلند دست به انتشار گزارشی مبنی بر برند‌های پیشرو و بسیار موفق در کشور زد که بر اساس آن 10 برند قابلیت تبدیل شدن به نماد‌های جهانی را دارند. این 10 برند عبارتند از: Airtasker (بازار آنلاین)، Airwallex (امور تجاری بین‌المللی)، Bluey (برنامه تلویزیونی)، Go 1 (کتابخانه الکترونیکی)، Go-To (نرم افزار جلسه و کنفرانس آنلاین)، Heaps Normal (شرکت آبجو سازی بدون الکل)، Linktree (ابزار لینک بیو)، Lyre’s (تولید کننده نوشیدنی با عصاره طبیعی)، Sharesies (شرکت سرمایه گذاری) و Oodie (برند پوشاک).

به اعتقاد چارلز ترویل، مدیر عامل Interbrand Global، جهت‌گیری، چابکی و مشارکت سه عامل اساسی در زمینه رشد برند در یک سال گذشته به حساب می‌آیند. با توجه به چشم‌انداز پیش روی دنیای تجارت، جذب کارمندان، سازگاری با تغییرات و تشکیل یک پایگاه مشتریان بزرگ و قدرتمند به رونق برخی برند‌ها کمک کرده است.

شایان ذکر است که تسلا در یک سال گذشته نرخ رشد خود را اعلام کرده است. افزایش سه رقمی ارزش برند در 22 سال گذشته در مقایسه با دیگر برند‌های برتر جهان بی‌سابقه است. تسلا به عنوان یک برند موفق برای جهت گیری، چابکی و مشارکت ارزش زیادی قائل است، بنابراین چندان عجیب نیست اگر شاهد آن باشیم که تسلا بزرگ‌ترین جهش را در رده بندی بهترین برند‌های جهان در سال 2021 به خود اختصاص داد.

بیشتر بخوانید:

لینک منبع: mumbrella.com.au