برندسازی در شبکه اجتماعی ، راهنمای جامع برای کسب و کار ها

برندسازی شبکه اجتماعی
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

حضور در شبکه های اجتماعی یکی از نکات کلیدی موفقیت کسب و کارهای کوچک در دنیای دیجیتال است. ساخت پروفایل و اکانت در شبکه های اجتماعی مختلف، تنها یکی از جنبه های برندسازی در شبکه اجتماعی است. ساخت یک شخصیت برند آنلاین فعال که مناسب بازار و مشتریان هدف شما باشد، یکی دیگر از جنبه های آن است. ما در این راهنمای جامع، برندینگ در شبکه اجتماعی را به طور دقیق به شما آموزش می‌دهیم.

اصول برندسازی در شبکه اجتماعی

اصول برندسازی در شبکه اجتماعی

فهرست:

هویت برند و برندسازی در شبکه اجتماعی

اساس استراتژی برندسازی در شبکه اجتماعی شما، هویت برند شماست. این هویت، شما را از رقبا متمایز می‌کند و باعث می‌شود که مخاطبان هدف به شرکت شما علاقه پیدا کنند. برای تعیین هویت برند خود به ترتیب زیر عمل کنید:

انتخاب ویژگی فروش متمایز کننده از رقبا (Unique Selling Proposition)

قبل از ساخت هویت برند هنگام برندینگ شبکه اجتماعی، شما باید تعیین کنید که چه چیزی شما را از رقبا متمایز می‌کند. چه مزایایی می‌توانید به خریداران ارائه دهید که شرکت های دیگر نمی‌توانند؟ نکته فروش متمایز کننده شما، چیزی است که مخاطبان شما را متقاعد می‌کند که به جای انتخاب شرکت های رقیب، شرکت شما را انتخاب کنند. شما می‌توانید با طرح این سوال ها، نکته فروش متمایز کننده خود را تعیین کنید:

 • خدمات یا محصولاتی که من ارائه می‌دهم، چه مشکلاتی را برای خریداران حل می‌کنند؟
 • مشتریان با انتخاب شرکت من، چه مزایایی دریافت می‌کنند؟
 • چه چیزی شرکت من را از شرکت های رقیب موجود در بازار متمایز می‌کند؟

نکته فروش متمایز کننده شرکت شما، یکی از سنگ بناهای اصلی برندینگ در شبکه اجتماعی برای شرکت شما خواهد بود.

ساخت یک داستان برند جذاب در هنگام برندسازی در شبکه اجتماعی

هر برند موفق، یک داستان و گذشته جذاب دارد. روایت و داستان برند شما باید احساسات مخاطبان هدف شما را برانگیزد. این داستان باید به سوال هایی مانند سوال های زیر پاسخ دهد:

 • چرا این شرکت را تأسیس کردید؟
 • در مسیر خود، با چه چالش هایی رو به رو بودید؟
 • محصولات یا خدمات شما، چه تأثیرات مثبتی روی زندگی مشتریان شما داشتند؟

شرکت شما به لطف داستان برندتان، به یک شرکت با یک چهره انسانی تر تبدیل خواهد شد و شخصیتی خوش رو تر خواهد داشت. این داستان را روی همه شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

انتخاب رنگ ها و تصاویر مناسب برای برندسازی در شبکه اجتماعی

انتخاب رنگ ها و تصاویر مناسب برای برندسازی در شبکه اجتماعی

رنگ ها تأثیر بالایی در آگاهی از برند شما دارند. برای مثال شرکتی مثل کوکا کولا را در نظر بگیرید که رنگ قرمز معروف آن به سرعت قابل شناسایی است. یک ترکیب رنگ که شخصیت و اصول برند شما را به خوبی نشان دهد را انتخاب کنید. احساسات مختلفی که رنگ های متفاوت در انسان ها ایجاد می‌کنند را در نظر بگیرید و رنگ های برند خود را بر اساس آن انتخاب کنید.

علاوه بر رنگ‌ها، سایر جنبه های ظاهری مانند لوگو، تایپ فیس و تصاویر گرافیکی مختلف باید در همه شبکه های اجتماعی شما یکسان باشند. این ثبات و پیوستگی، قدرت هویت برند شما و برندسازی در شبکه اجتماعی شما را افزایش می‌دهد.

انتخاب یک شعار عالی در برندسازی در شبکه اجتماعی

داشتن یک شعار عالی، می‌تواند برندسازی در شبکه اجتماعی شما را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار دهد. شعار برند شما باید مختصر و مفید باشد و اساس برند شما را در خود بگنجاند. به خاطر سپردن این شعار باید آسان باشد و اصول اساسی شرکت شما را در خود داشته باشد.

انتخاب بهترین پلتفرم ها و شبکه های اجتماعی

انتخاب بهترین پلتفرم ها و شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی مختلف با هم متفاوت هستند و هر کدام از آنها ویژگی ها و مخاطبان خاصی دارند. در صورتی که می‌خواهید برندسازی در شبکه اجتماعی شما بالاترین تأثیر را داشته باشد، باید شبکه اجتماعی را انتخاب کنید که با اهداف و مخاطبان هدف شما همخوانی داشته باشد.

مطالعه بازار هدف برای برندسازی در شبکه اجتماعی

شناخت بازار هدف، امری ضروری برای برندینگ در شبکه اجتماعی برای شرکت شماست. سن، جنسیت، موقعیت مکانی، تفریحات و فعالیت آنلاین افراد را در نظر بگیرید. با توجه به این اطلاعات شما می‌توانید بفهمید که مخاطبان هدف شما بیشتر از چه پلتفرمی استفاده می‌کنند.

برای مثال در صورتی که مخاطبان هدف شما افراد جوانی هستند که به محصولاتی که از لحاظ ظاهری جذاب هستند علاقه دارند، پلتفرم هایی مانند اینستاگرام و پینترست می‌توانند برای شما عالی باشند. اما در صورتی که مخاطبان هدف شما بیشتر شرکت ها هستند و نوع کسب و کار شما B2B است، شاید لینکدین پلتفرم بهتری برای شما باشد.

تطابق ویژگی های پلتفرم با شخصیت برند

شبکه های اجتماعی مختلف، اهداف و محیط های متفاوتی دارند. شما باید در هنگام برندینگ در شبکه اجتماعی برای شرکت خود، شبکه اجتماعی را انتخاب کنید که با اهداف و شخصیت برند شما همخوانی داشته باشد. در ادامه به بررسی مختصر شبکه های اجتماعی می‌پردازیم:

 • فیسبوک محلی مناسب برای ایجاد اجتماع های مختلف و تبادل محتوا است.
 • اینستاگرام برای نشان دادن چیزهای مختلف و روایت داستان به صورت تصویری عالی است.
 • توییتر (شبکه X) برای مکالمه با سایر افراد و مطلع شدن از وضعیت چیزهای مختلف به صورت زنده و سریع مناسب است.
 • لینکدین مکانی عالی برای برقراری ارتباط حرفه ای و کسب و کار های B2B است.
 • پینترست برای به اشتراک گذاری کارهای دستی و تصویری مناسب است.
 • تیک تاک مکانی عالی برای دستیابی به مخاطبان جوان و به دنبال مد است.

مشاهده فعالیت رقبا

در هنگام برندینگ در شبکه اجتماعی به حضور رقبایتان در شبکه های اجتماعی توجه کنید. به این توجه کنید که آنها از چه پلتفرم هایی استفاده می‌کنند و این پلتفرم های چقدر برای آنها مفید هستند. محتوا، رشد فالوورها و سطح ارتباط مخاطبان با آنها را بررسی کنید. شما می‌توانید از این اطلاعات برای پیدا کردن فرصت های مختلف و خلأهای موجود در بازار استفاده کنید.

ساخت اکانت و حضور در پلتفرم های مهم

پس از انتخاب مناسب ترین پلتفرم ها برای برندینگ در شبکه اجتماعی، باید پروفایل خود در آن پلتفرم ها را بهبود ببخشید. اطمینان حاصل کنید که همه اجزای برند شما، شامل لوگوها، رنگ ها و عبارت های متنی در همه پلتفرم ها یکسان هستند.

همواره به این نکته توجه کنید که باید پیام ها و تصاویر برند شما در شبکه های اجتماعی مختلف ثابت باشند. هر کسی که صفحه شما در هر شبکه اجتماعی را باز می‌کند، باید بتواند فوراً برند شما را تشخیص دهد.

تولید محتوای عالی برای برندسازی در شبکه اجتماعی

برندسازی در شبکه اجتماعی حول تولید محتوای جذاب شکل می‌گیرد. مخاطبان شما باید با محتوای شما ارتباط برقرار کنند. همچنین محتوای شما باید اصول اساسی شرکت شما را در خود داشته باشد و برای مخاطبان مفید باشد.

ارزش بازاریابی محتوا را درک کنید

بهترین راه جلب توجه و تعامل با مخاطبان در یک بازار هدف مشخص، بازاریابی محتوا است. انواع مختلف محتوا شامل پست وبلاگ، تصاویر، ویدیو، اینفوگرافیک و غیره وجود دارند. هدف بازاریابی محتوا چند چیز است:

 • معرفی برند شما به عنوان رهبر و برند اصلی در حیطه کاری شما
 • جذب و حفظ مخاطبان هدف
 • جذب ترافیک طبیعی برای وبسایت شما
 • ترغیب مخاطبان به تعامل با شما

انواع محتوای مؤثر برای برند شما

با توجه به بازار هدف و حیطه فعالیت شما، نوع محتوای مناسب شما متفاوت خواهد بود. انواع محتوای زیر را در نظر داشته باشید:

 • پست وبلاگ: پست های آموزشی و آموزنده که تجربه شما را بازگو می‌کند.
 • محتوای بصری: توجه مخاطبان را جلب می‌کند و باعث می‌شود که مخاطبان با محتوای شما ارتباط بگیرند.
 • ویدیو: ویدیوهای قابل به اشتراک گذاری که محصولات مختلف را توضیح می‌دهند یا تاریخچه شرکت شما را بازگو می‌کنند.
 • اینفوگرافیک: نمایش بصری اطلاعات یا ایده های مختلف به صورت ساده و قابل فهم.

محتوایی که توسط مخاطبان شما تولید شده و ارتباط آنها با محصول شما را برجسته می‌کند، به نام محتوای تولید شده توسط کاربران شناخته می‌شود.

تولید محتوای قابل به اشتراک گذاری و جذاب

برای تولید محتوای جذاب برای مخاطبان در هنگام برندینگ در شبکه اجتماعی، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • از طریق آشنایی با مشکلات، علاقه مندی ها و سلیقه مخاطبان، با آنها بیشتر آشنا شوید.
 • داستان سرایی کنید: از شکست ها، موفقیت ها و داستان های پشت پرده خود برای مخاطبان بگویید.
 • از تصاویر استفاده کنید: از تصاویر و ویدیوهای عالی در محتوای خود استفاده کنید.
 • صادق بودن به معنی نشان دادن احساسات و خصلت های انسانی شرکت و نترسیدن از نشان دادن ضعف است.
 • از طریق سوال پرسیدن، نظرسنجی کردن و صحبت کردن با مخاطبان، تعامل مخاطبان با برند خود را افزایش دهید.

استفاده از محتوای کاربران

محتوای تولید شده توسط کاربران، یکی از ابزارهای مفید در هنگام استفاده از شبکه های اجتماعی است. مشتریانی که از محصولات یا خدمات شما برای تولید محتوا استفاده می‌کنند، محصولات شما را از به نوعی تأیید می‌کنند و با مخاطبان شما تعامل دارند. شما می‌توانید کاربران را با استفاده از مسابقه ها، هشتگ ها و جایزه های مختلف به تولید محتوا درباره محصولاتتان ترغیب کنید.

الگوریتم جدید اینستاگرام چگونه محتوا را در بخش فید نمایش می‌دهد؟

حفظ ثبات در برندسازی در شبکه اجتماعی

نکته کلیدی حفظ تأثیر برندسازی در شبکه اجتماعی، داشتن ثبات است. ثبات باعث می‌شود که مخاطبان بیشتر با شما تعامل داشته باشند. همچنین باعث می‌شود که قدرت هویت برند شما افزایش یابد و اعتماد کاربران به شما بیشتر شود. برای حفظ ثبات برند خود در شبکه های اجتماعی به نکات زیر توجه کنید:

 • ساخت یک برنامه منظم انتشار پست – ایجاد برنامه منظم برای انتشار پست های مختلف، نخستین قدم برای حفظ ثبات برند است. برای انتشار پست روی هر شبکه اجتماعی برنامه مشخصی داشته باشید و از آن پیروی کنید.
 • ثبات لحن برند – لحن برند شما، نحوه ارتباط شما با مردم را نشان می‌دهد. لحن شما چه صمیمی باشد، چه جدی و چه شوخ، باید در همه پلتفرم های مختلف یکسان باشد.
 • واکنش به پست ها و نظرات مخاطبان – تعامل با کاربران یک فعالیت دو طرفه است. در سریع ترین زمان ممکن بازخورد و پیام های کاربران را جواب دهید. این کار احساس ارتباط مخاطبان با شما را عمیق تر می‌کند و باعث می‌شود که بیشتر به برند شما اعتماد پیدا کنند.
 • نظارت روی تغییرات استراتژی و بازاریابی – میزان تأثیر پست های شبکه های اجتماعی خود را زود به زود بررسی کنید. به میزان تعامل مخاطبان با پست های مختلف توجه کنید. با این کار متوجه می‌شوید که چه چیزهایی مؤثر هستند و چه چیزهایی مؤثر نیستند.

ثبات در برندسازی در شبکه اجتماعی شامل اجزای بصری برند نیز می‌شود. محتوای همه صفحات شما در شبکه های اجتماعی باید از برندینگ یکسانی استفاده کنند.

ایجاد یک اجتماع برای مخاطبان

ایجاد یک اجتماع برای مخاطبان

یکی از راه های تشویق معرفی برند و همچنین افزایش وفاداری مشتریان، ایجاد یک جامعه برای مخاطبان برند است. این مخاطبان وفادار به افرادی تبدیل خواهند شد که برند و شرکت شما را به سایر افراد معرفی می‌کنند. برای انجام این کار به نکات زیر توجه کنید:

 • تعامل با طرفداران : نکته کلیدی ساخت یک اجتماع بای مخاطبان، تعامل با آنان است. از طریق شرکت در بحث های مختلف در حیطه کاری خودتان و پاسخ به نظرات مختلف، با مخاطبان خود تعامل داشته باشید.
 • برگزاری مسابقات و اهدای جوایز مختلف: اهدای هدایای مختلف و برگزاری مسابقات راهی عالی برای افزایش تعامل کاربران با برند شماست. شما می‌توانید با تعیین جوایز مختلف، کاربران را به شرکت در مسابقات ترغیب کنید.
 • همکاری با اینفلوئنسرها : شما می‌توانید حضور خود در شبکه های اجتماعی را از طریق همکاری با اینفلوئنسرها تقویت کنید. اینفلوئنسرهایی که در حیطه مرتبط با فعالیت شما هستند و ارزش هایی مشابه با برند شما دارند را پیدا کنید. شما می‌توانید با همکاری با آنها، برند خود را به افراد بیشتر معرفی کنید. اطمینان حاصل کنید که همکاری شما با اینفلوئنسرها صادقانه باشد و به دو طرف سود برساند.
 • استفاده از هشتگ ها : با استفاده از هشتگ های مختلف، شما احتمال دیده شدن محتوای خود را افزایش می‌دهید. هشتگ های مرتبط با صنعت و حیطه کاری خود را پیدا کنید و سپس آنها را در پست های خود استفاده کنید.

با وجود اینکه ساخت یک اجتماع از مخاطبان می‌تواند کمی سخت باشد، مزایای این کار بسیار زیاد هستند. طرفداران وفادار می‌توانند به رشد طبیعی برند شما کمک کنند و به صورت پیوسته از برند شما حمایت کنند.

بررسی آمار و ارقام

هر شبکه اجتماعی ابزارهای آماری خود را دارد. داده های مربوط به تعامل، میزان دیده شدن، ایمپرشن و آمار دیگر توسط خود شبکه های اجتماعی در اختیار شما قرار می‌گیرد. استفاده از ابزارهای تحلیل آمار دیگر نیز می‌تواند مفید باشد.

تعیین آمار کلیدی عملکرد

تعیین کنید که کدام شاخص کلیدی عملکرد، با اهداف برندسازی شما همخوانی بیشتری دارد. این شاخص ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • نرخ افزایش فالوور
 • نرخ تعامل کاربران (لایک، نظر و به اشتراک گذاری)
 • نرخ کلیک یا CTR
 • نرخ تبدیل
 • میزان مصرف اینترنت از شبکه های اجتماعی
 • هزینه به ازای مشتری جدید

شما می‌توانید با استفاده از شاخص های بالا، میزان موفقیت و نحوه بهبود رویکردهای خود را تعیین کنید.

تصمیم گیری بر اساس داده

به طور پیوسته داده های شبکه های اجتماعی خود را تحلیل کنید. بر اساس این تحلیل ها تصمیم گیری کنید. در صورتی که کاربران با پست های دارای تصاویر تعامل بیشتری دارند، تمرکز بیشتری روی این نوع پست ها بگذارید.

تغییر رویکرد برای دستیابی به بیشترین اثرگذاری

شما می‌توانید با استفاده از یک رویکرد وابسته به داده، به صورت پیوسته برندسازی در شبکه اجتماعی خود را بهبود ببخشید. با توجه به داده هایی که دارید، در صورت نیاز رویکرد خود را تغییر دهید. برای درک اینکه کدام نوع محتوا عملکرد بهتری برای برند شما دارد، انواع مختلف محتوا، برنامه های انتشار محتوا و استراتژی های تبلیغاتی مختلفی را استفاده کنید.

قطب نمای شما در دنیای در حال تغییر شبکه های اجتماعی، آمار و ارقام مختلف حاصل از آنهاست. این داده ها با کمک به شما در درک بهتر سلایق مخاطبان، به موفقیت شما کمک می‌کنند.

تبلیغات پولی در برندسازی در شبکه اجتماعی

تبلیغات پولی در برندسازی در شبکه اجتماعی

با وجود اینکه شناخته شدن به صورت طبیعی ارزشمند است، تبلیغات پولی روی شبکه های اجتماعی نیز می‌تواند به دیده شدن برند شما کمک کند. در هنگام استفاده از تبلیغات پولی شبکه های اجتماعی، به نکات زیر توجه کنید:

 • تأثیر تبلیغات پولی روی شبکه های اجتماعی : با استفاده از تبلیغات پولی، شما می‌توانید بخش های مشخص و افراد با رفتارهای مشخصی را هدف قرار دهید. از طریق هدف قرار دادن کاربران با این دقت، شما اطمینان پیدا می‌کنید که افرادی که به محتوای شما علاقه دارند یا مخاطبان هدف شما هستند، محتوای شما را می‌بینند.
 • تعیین بودجه مشخص : برای تبلیغات پولی در شبکه های اجتماعی بودجه مشخصی تعیین کنید. در ابتدا کار خود را با بودجه کمی شروع کنید و پس از نتیجه گرفتن از تبلیغات، بودجه خود را افزایش دهید.
 • ساخت تبلیغات موفق : تصاویر جالب توجه برای تبلیغات خود طراحی کنید. تبلیغات شما باید با هویت شرکت شما همخوانی داشته و برای مخاطبان هدف شما جالب باشند.
 • انتخاب جامعه هدف مناسب : از ابزارهای تبلیغات هدفمند روی پلتفرم های مختلف استفاده کنید.

تبلیغات پولی می‌تواند به میزان قابل توجهی به کسب و کارهای کوچک کمک کند. این نوع تبلیغات به شما کمک خواهد کرد که مخاطبان جدیدی پیدا کنید.

مدیریت نظرات منتقدانه

در طی برندسازی در شبکه های اجتماعی، شما قطعا با نظرات منفی مواجه خواهید شد. نحوه برخورد شما با نظرات منفی، روی دید مردم نسبت به برند شما تأثیر بالایی خواهد داشت. برای مدیریت نظرات منفی می‌توانید به نکات زیر توجه کنید:

 • مدیریت کاربرانی که بی دلیل از برند شما بدشان می آید : برخی از نظرات منفی، از جانب کسانی ثبت خواهند شد که هیچ علاقه ای به محصولات یا برند شما ندارند. معمولا بهتر است که این نظرات را نادیده بگیرید یا به صورت حرفه ای و محترمانه جواب آنها را بدهید. از بحث کردن با این افراد یا دفاع از برندتان در برابر آنها خودداری کنید.
 • تغییر نظرات منفی به نظرات مثبت : انتقادهای سازنده، حتی در صورتی که با لحن بدی اظهار شوند می‌توانند به پیشرفت برند شما کمک کنند. مشکلاتی که واقعا وجود دارند را از طریق نظرات شناسایی کنید و از پیشنهادات کاربران برای حل مشکلات استفاده کنید.
 • صداقت و شفافیت : صادق بودن، به شما در جلب نظر مخاطب کمک می‌کند. مسئولیت اشتباهات خود را قبول کنید. صادقانه معذرت خواهی کنید و اقدامات لازم برای جبران اشتباهات خود را انجام دهید. با شفافیت در مدیریت مشکلات، اعتماد مردم به برند شما افزایش خواهد یافت.

مدیریت درست نظرات منفی می‌تواند به بهبود شهرت برند شما کمک کند.

همراه شدن با مدهای جدید

همراه شدن با مدهای جدید شبکه های اجتمای

شبکه های اجتماعی محیط هایی پویا هستند و مدها و تکنولوژی های جدید همواره در حال تغییر هستند. برای همراه شدن با مدهای جدید، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • محیط همواره در حال تغییر شبکه های اجتماعی – همواره مدهای جدید شبکه های اجتماعی و پلتفرم های جدید را زیر نظر داشته باشید. چیزی که امروز جذاب است، ممکن است فردا از مد بیفتد. در صورتی که پلتفرم های جدید مناسب هدف ها و مخاطبان هدف شما هستند، از آنها استفاده کنید.
 • توجه به تغییرات الگوریتم – الگوریتم های شبکه های اجتماعی همواره در حال پیشرفت هستند. به تغییرات پلتفرم هایی که از آنها استفاده می‌کنید توجه کنید. به این نکته توجه کنید که این تغییرات چطور روی دیده شدن محتوای شما تأثیر می‌گذارند و در صورت نیاز استراتژی خود را تغییر دهید.
 • شناسایی و استفاده از امکانات و تکنولوژی های جدید – پخش زنده، فیلترهای واقعیت افزوده و قابلیت استوری تنها تعدادی از امکانات جدید شبکه های اجتماعی هستند. برای جذاب نگه داشتن محتوای خود از این امکانات استفاده کنید.

جمع بندی

برندینگ شبکه اجتماعی بخش مهمی از موفقیت یک کسب و کار در عصر دیجیتال است. مهم است که بتوانید یک شخصیت آنلاین متناسب با فعالیت خود در شبکه اجتماعی ایجاد کنید. اکانت شبکه اجتماعی شما راهی برای ارتباط با مخاطب ، تولید محتوا ، حفظ ثبات، تشکیل یک جامعه از مخاطبان، پذیرش تبلیغات و رسیدگی به نظرات انتقادی است.

به خاطر داشته باشید که برندسازی رسانه های اجتماعی یک مسیر طولانی و همواره در حال تغییر است. افزایش مخاطب، وفاداری مشتری و رشد کسب و کار از مزایای زمانی است که برای توسعه آنلاین برند خود صرف می کنید.

سوالات متداول (سؤالات متداول)

اگر در شبکه اجتماعی نظرات منفی دریافت کردیم چه کنیم؟

برای حل مشکل مخاطب خود تلاش کنید. با آنها صحبت کرده و از دعوا جدل دوری کنید. همواره می توانید از انتقادات به عنوان فرصتی برای پیشرفت استفاده کنید.

چگونه بفهمیم در برندسازی شبکه اجتماعی موفق بوده ایم؟

تعداد فالوورهای به دست آمده، نرخ تعامل، نرخ کلیک، نرخ تبدیل، ترافیک وب سایت از رسانه های اجتماعی و هزینه های جذب مشتری از شاخص های مهم هستند. همواره این آمار را بررسی کنید.

منبع: martech.zone

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0