بررسی وضعیت برندهای صنایع لبنی در اینستاگرام – دوره اول – اردیبهشت 1398

برندهای صنایع لبنی در اینستاگرام
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

در سال‌های اخیر بسیاری از شرکت‌های ایرانی وارد حوزه بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ شده‌اند و با توجه به محدودیت شبکه‌های اجتماعی مهمی چون فیسبوک و توییتر در ایران، شبکه اجتماعی اینستاگرام از جایگاه خاصی میان شرکت‌های ایرانی برخوردار است. شرکت‌ها و برندهای صنایع لبنی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و اتفاقاً حضور بسیار قدرتمندی در اینستاگرام دارند.

گزارش سوم آیمارکتور از وضعیت برندهای صنایع لبنی در فضای آنلاین (اردیبهشت 99) را در صفحه
قرعه کشی میهن و رقابت نفسگیر صنایع لبنی ! بخوانید.

 

موفقیت شرکت‌های لبنی با توجه به حضور در بازار محصولات بسته‌بندی و زود مصرف (FMCG) به ارتباط مؤثر با مشتری نهایی و افزایش آگاهی از برند وابسته است. از این رو حضور قدرتمند در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند بر فروش محصولات این شرکت‌های تأثیر مثبت داشته باشد. به همین دلیل است که تقریباً تمام شرکت‌های لبنی بزرگ و موفق ایرانی در شبکه اجتماعی اینستاگرام حضور دارند و به طور مداوم به تولید و نشر محتوای مناسب برای مخاطبین خود می‌پردازند.
همچنین برخی از شرکت‌های لبنی از ابزارهای جدید بازاریابی دیجیتال مانند اینفلوئنسر مارکتینگ و تبلیغات دیجیتال نیز استفاده می‌کنند؛ برای مثال به عنوان یک نمونه می‌توان به همکاری برندهای رامک و روزانه در کمپین‌های اخیرشان با اینفلوئنسرهای اینستاگرام اشاره کرد. راه‌اندازی و اجرای کمپین دیجیتال مارکتینگ از دیگر فعالیت‌هایی است که برندهای لبنیات در این اواخر از آن بهره برده‌اند.

برندهای صنایع لبنی در شبکه اجتماعی اینستاگرام به روایت آمار و ارقام دوره اول – اردیبهشت 1398

جدول زیر نشان‌دهنده وضعیت برندهای صنایع لبنی در اینستاگرام است. نمودار پیش رو حاوی اطلاعاتی متنوعی از جمله تعداد فالوئرها، تعداد پست‌ها و مقدار نرخ تعامل و تعداد تعاملات کابران (برای 15 پست آخر) را برای هر یک از صفحات این برندها در تاریخ 28 اردیبهشت 98 نشان می‌دهد.

ردیف نام برند آدرس صفحه پست فالوئر نرخ تعامل% تعداد تعامل
1 میهن mihanfood ۹۶۱ ۱۱۳,۱۲۶ ۱,۱۲ ۱۲۶۷٫۰۱
2 دومینو dominodairyco ۲۸۰۳ ۱۰۵,۵۵۵ ۰,۴۰ ۴۲۲٫۲۲
3 کاله kallehbrand ۹۹۰ ۹۰,۱۶۳ ۲,۰۸ ۱۸۷۵٫۳۹
4 رامک ramakdairy ۱۵۹۲ ۳۸,۳۶۹ ۲,۴۶ ۹۴۳٫۸۸
5 روزانه rouzanehdairy ۲۱۷ ۳۰,۸۹۱ ۲,۷۴ ۸۴۶٫۴۱
6 دامداران damdaran_teenco ۳۱۶ ۲۵,۲۱۰ ۰,۸۵ ۲۱۴٫۲۹
7 عالیس manoalis ۳۶۰ ۲۳,۹۴۷ ۲,۸۴ ۶۸۰٫۰۹
8 صباح sabahdairy 270 ۱5,4۲۸ 2.65 408.1
9 پاکبان pakbandairy ۲۲۲ ۱۳,۸۲۸ ۰,۸۸ ۱۲۱٫۶۹
10 پگاه pegah_dairy ۳۴۵ ۱۲,۶۴۵ ۳,۷۵ ۴۷۴٫۱۹
11 هراز harazdairy ۴۲۱ ۱۰,۳۳۴ ۲,۲۷ ۲۳۴٫۵۸
12 پاک pak.dairy ۲۸۱ ۱۰,۱۰۲ ۱,۹۸ ۲۰۰٫۰۲
13 چوپان choopandairy ۲۰۴ ۷,۳۱۱ ۱,۹۸ ۱۴۴٫۷۶

بررسی جدول بالا نشان می‌دهد که در حوزه برندهای لبنی و برپایه بیشترین تعداد فالوور برند میهن در جایگاه اول قرار می‌گیرد و پس از آن دومینو و کاله در جای دوم و سوم قرار دارند، اما نرخ تعامل پست‌های دومینو بسیار پایین است که نشان می‌دهد تعامل مخاطبان آن نسبت به برندهای کاله و میهن کمتر است. حتی اگر تعداد تعاملات کاربران برای 15 پست آخر را مد نظر قرار دهیم، دومینو از صفحه اینستاگرام برند پگاه با 12645 فالوئر نیز عملکرد ضعیف‌تری داشته است.

عملکرد شرکت های لبنی در اینستاگرام

در بین این شرکت‌ها و براساس بیشترین نرخ تعامل، صفحه برند پگاه یا صنایع شیر ایران با بیشترین درصد تعامل در جایگاه نخست فهرست قرار دارد.

جایگاه بعدی نیز از آن عالیس است که اخیراً با تبلیغات گسترده محیطی و تلویزیونی توانسته نظر مخاطبین به خود جلب کند. البته با توجه به تعداد فالوئرهای کمتر پگاه و عالیس نسبت به برندهایی که تعداد فالوئرهای بالاتری دارند مثل کاله و میهن، بیشتر بودن نرخ تعامل لزوماً به معنی برتری این صفحات محسوب نمی‌شود چراکه معمولاً نرخ تعامل با افزایش تعداد کاربران کاهش می‌یابد. اما آنچه اهمیت دارد این است که برند پگاه در مقایسه برندهایی که کمتر از 50 هزار فالوئر دارند با اختلاف بهترین وضعیت را در تعامل کاربران دارد و نکته‌ای که اهمیت این امر را دوچندان می‌کند این است که در بازه زمانی این گزارش شرکت پگاه هیچ کمپین یا مسابقه‌ای در حال برگزاری نداشته است. رامک و روزانه نیز نرخ تعاملی بالایی دارند، این دو برند اخیراً با کمپین‌های مسابقه‌ای که داشته‌اند توانسته‌اند میزان تعامل کاربران را افزایش دهند. بیشترین تعداد پست نیز مربوط به دومینو و پس از آن مربوط به رامک است.

سخن آخر

آیمارکتور با همکاری شرکت تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ لاوان قصد دارد به صورت دوره‌ای وضعیت فعالیت برندهای صنایع مختلف را در شبکه‌های اجتماعی و به خصوص اینستاگرام مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد و این اولین گزارش بررسی برندهای صنایع لبنی است. اگر فکر می‌کنید اسم شرکتی در این لیست جاافتاده است که باید در گزارش‌های بعدی به آن بپردازیم، خوشحال می‌شویم در کامنت‌ها این موضوع را با ما در میان بگذارید.

 

منبع:

www.iconosquare.com

www.influencerfee.com

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0