فوربز بزرگترین شرکت‌های دنیا را در سال 2014 معرفی کرد

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

موسسه تحقیقاتی فوربز Forbes فهرستی از بزرگترین و قدرتمندترین شرکت‌های دنیا را منتشر کرد.
global-2000
فهرست گلوبال 2000 که توسط فوربز در سال 2014 منتشر شده است شامل فهرستی از 2000 شرکت سهامی عام بزرگ دنیاست که بر اساس میزان درآمد، سود، دارایی و ارزش بازار از بین 64 کشور رتبه‌بندی و انتخاب شده‌اند.

در مجموع، درآمد شرکت‌های موجود در این لیست معادل 38 تریلیون دلار آمریکا و سودی معادل 3 تریلیون دلار محاسبه شده که 13 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است و نزدیک به 90 میلیون نیروی انسانی در دنیا برای آنها کار می‌کنند.

لیست 10 شرکت بزرگ دنیا در سال 2014 به قرار زیر است:
global-companies
برای مشاهده لیست کامل بزرگترین شرکت‌های سهامی عام دنیا به وب‌سایت فوربز مراجعه کنید.

اما نگاهی به آمار منتشر شده نشان می‌دهد که شرکت‌های چینی نه تنها توانسته‌اند برای اولین بار جایگاه نخست این فهرست را از آن خود کنند، بلکه 5 جایگاه از 10 شرکت اول دنیا نیز چینی هستند و اروپایی‌ها دیگر در ده‌تای اول جایی ندارند.
جایگاه اول تا سوم این فهرست متعلق به سه بانک دولتی چینی است، اما در ادامه این لیست، بانک، بیمه‌ و شرکت‌های نفتی ایالات متحد آمریکا قرار گرفته‌اند.

این فهرست نمایی کلی از تغییرات بازار و کسب‌و‌کار جهانی را نمایش می‌دهد. ایالات متحده آمریکا با حضور 564 شرکت در این فهرست، بیشترین سهم را از کل فهرست داراست و ژاپن با 225 شرکت آن‌را دنبال می‌کند و کشور چین با 207 شرکت جایگاه سوم را دارد.

نقشۀ پراکندگی زیر به صورت جزئی به نمایش تعداد بزرگترین شرکت‌های دنیا در هر کشور می‌پردازد:
0506_g2k-intro-map_1200x698
مقایسه حضور شرکت‌ها با توجه به تقسیم‌بندی انجام شده نشان می‌دهد که تعداد شرکت‌های سهامی عام آسیایی در این فهرست در سال 2014 نسبت به سال 2003 بسیار افزایش یافته و توانسته با 674 شرکت بالاتر از قاره آمریکای شمالی و اروپا قرار بگیرد. شاید بتوان گفت در این سال‌ها توازن فعالیت‌های تجاری به‌شکل قابل ملاحظه‌ای از سمت غرب به شرق دنیا متمایل شده است.
G2000-region-pie-chart-2014
G2000-region-pie-chart-20031
اما اگر بخواهیم بهترین‌های لیست بزرگترین شرکت‌های دنیا را انتخاب کنیم، می‌بینیم که شرکت اپل در فهرست جایگاه پانزدهم را دارد اما همچنان با ارزش‌ترین شرکت دنیاست.
فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت با وجود اُفت شدید در سوددهی، هنوز هم رهبر فروش کالا در جهان است.
انجمن ملی فدرال وام (فنی می) بعد از پشت سر گذاشتن بحران اقتصادی، توانسته است به سودآورترین شرکت دنیا تبدیل شود.
0506_g2k-intro-mkvalue-chart

برای مطالعه تحلیل کامل‌تر این گزارش به وب‌سایت فوربز مراجعه کنید.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0