بلواسکای bluesky یک شبکه اجتماعی جدید که قاتل توئیتر می‌شود!

شبکه اجتماعی بلواسکای

شبکه اجتماعی جدیدی با نام بلواسکای Bluesky پا به عرضه وجود گذاشته است و بسیاری از کارشناسان تصور می‌کنند که بلواسکای یک قاتل بلامنازع برای توئیتر است. بله ما از این امر آگاه هستیم که در حال حاضر تنها به کمک دعوت‌نامه می‌توان وارد بلواسکای Bluesky شد و از این موضوع هم باخبر هستیم که فقط چند هزار نفر عضو دارد.

این را هم می‌دانیم که نمی‌توان هم‌اکنون بر روی آن عکس یا ویدیو آپلود کرد. در هر صورت این موضوع حس می‌شود که بلواسکای Bluesky قاتل توئیتر خواهد بود.

داستان شروع به کار بلواسکای Bluesky

شبکه اجتماعی بلو اسکای

همه چیز خیلی سریع اتفاق افتاد. اخبار مربوط به بلواسکای (bluesky) در صدر رسانه‌های مختلف اینترنتی بخش شدند. این جایگزین غیرمتمرکز توئیتر توانسته است در مدت زمان بسیاری کوتاهی نظر کاربران را به خود جلب کند.

جالب است بدانید که بخش عظیمی از خبرهای مربوط به این شبکه اجتماعی در خود توئیتر رد و بلد می‌شد! در واقع اگر سری به توئیتر بزنید می‌توانید این اخبار را به صورت لحظه‌ای دنبال کنید.

شما در توئیتر افراد بسیار زیادی را مشاهده می‌کنید که از بقیه برای دریافت یک دعوت‌نامه جهت عضویت در برنامه بلواسکای (Bluesky) التماس می‌کنند! همین موضوع موجب شده است تا هر فردی به نوبه‌ خود نسبت به بلواسکای (Bluesky) کنجکاو شود و سعی در دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این شبکه اجتماعی جدید داشته باشد.

خبرهای مربوط به بلو اسکای (Bluesky) موجب ایجاد یک جو خاص در توئیتر شده است. همان جوی که سال‌ها پیش تنها می‌توانستید آن را مشاهده کنید. انبوهی از خبرهای مختلف از سوی افراد متنوع در حوزه‌های گوناگون. به نظر می‌رسد که توئیتر با رقیب سرسختی روبه‌رو است و باید خود را برای روزهای مهمی‌ آماده کند.

بلو اسکای Bluesky

هرچند که هیچ‌ چیزی هنوز مشخص نیست،‌ اما می‌توان انتظار داشت که بلواسکای (Bluesky) سعی کند با ارائه امکاناتی شبیه به توئيتر، نقش مهمی را در حوزه شبکه‌های اجتماعی بر عهده بگیرد. با توجه به محبوبیت چند روزه این شبکه اجتماعی باید منتظر باشیم و ببینیم که در ماه‌های آینده چه خبرهای جدیدی از بلواسکای (Bluesky) و قابلیت‌های آن به دست می‌آوریم.

افزایش تعداد کاربران بلو اسکای (Bluesky)

پس از معرفی ناگهانی  بلو اسکای (bluesky) ، شاهد پیوستن برخی از مهم‌ترین اکانت‌های موجود در توئیتر به این شبکه اجتماعی بودیم. البته، این موضوع جای تعجبی ندارد، زیرا در بسیاری از مواقع چنین برندهایی به عنوان اولین حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

از جمله مهم‌ترین حساب‌های کاربری در توئیتر که به بلواسکای (bluesky) اضافه شده‌اند می‌توان به گزینه‌هایی همچون   AOC، WERATEDOGE  و DARTH اشاره کرد. با توجه به این موضوع، ظاهراً‌ در حال حاضر شاهد رشد بی‌سابقه پلتفرم بلواسکای (bluesky) هستیم و باید ببینیم که چه اکانت‌های دیگری از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند.

محیط بلواسکای چه شکلی است؟

این طور به نظر می‌رسد که بلواسکای (bluesky) توانایی جذب ناگهانی این تعداد کاربر را نداشته است. در روز پنجشنبه یعنی روز شروع به کار بلواسکای (bluesky)، اکانت رسمی این شبکه اجتماعی عنوان کرد که در بلواسکای (bluesky) در حال مشاهده بیشترین میزان رشد کاربران در تاریخ خود است.

به همین دلیل آن‌ها مجبور به ارتقای سرورهای خود بودند. این شبکه اجتماعی به مدت بیست دقیقه کاملاً‌ از کار افتاد، اما پس از آن توانست به فعالیت خود ادامه دهد. این امر ما را به یاد روزهای اولیه شروع به کار توئیتر می‌اندازد. در همان زمان هم رشد ناگهانی تعداد کاربران باعث به وجود آمدن چنین مشکلات خاصی شده بود.

پیش بینی رفتار مشتری در سال 2023

همواره این طور به نظر می‌رسید که بلواسکای (bluesky) گزینه‌ای جذاب برای جایگزین کردن توئیتر است، اما هیچ کسی فکرش را هم نمی‌کرد که بلو اسکای (bluesky) در مدت بسیار کوتاهی کاربران زیادی از سراسر جهان را به خود جلب کند. همین امر یک امتیاز مثبت برای این شبکه اجتماعی محسوب می‌شود.

در گذشته تصور می‌شد که تنها افراد خوره تکنولوژی به سراغ بلواسکای (bluesky)  می‌روند و کاربران عادی علاقه‌ای به استفاده از آن نخواهند داشت،‌ اما ظاهراً این تصور یک تصور کاملاً نادرست بوده است.

جذابیت‌های بلواسکای (bluesky)

پلتفرم شبکه اجتماعی بلواسکای

پیوستن اکانت‌‌های خاصی همچون AOC و DARTH نشان می‌دهد که با یک شبکه اجتماعی مناسب روبه‌رو هستیم. در واقع فعالیت این اکانت‌در بلواسکای (bluesky) موجب شده است تا کاربران زیادی به سمت استفاده از این شبکه اجتماعی بروند. اگرچه بلو اسکای (bluesky) در حال رشد است و قابلیت‌های خوبی دارد، اما هنوز نمی‌توان به خاطر آن قید توئیتر را به طور کامل زد.

بسیاری از کاربران روز به روز توئیتر را برای چک کردن اخبار جدید چک می‌کنند و نمی‌توانند به راحتی از آن دل بکنند. همه کسانی که شما هم‌اکنون در توئیتر آن‌ها را فالو می‌‌کنید در بلو اسکای (bluesky) فعالی نیستند و به همین دلیل واقعآً‌ نمی‌توان همین حالا توئیتر را به طور کامل رها کرد. علاوه بر این، نبودن قابلیت دایرکت و ارسال ویدیو از نقطه‌ ضعف‌های بلواسکای (bluesky) محسوب می‌شود.

مهمترین ترند شبکه اجتماعی در سال ۲۰۲۳

حال و هوای درونی برنامه بلواسکای (bluesky) نیز دست کمی از حال و هوای جهنمی توئیتر ندارد! برخی از کاربران از همین حالا شروع به تهدید کردن سایر کاربران کرده‌اند.

به عنوان مثال، کاربران زیادی متیو ایگلسیاس را تهدید کرده‌اند که او را به زودی تا سر حد مرگ کتک خواهند زد! بنابراین، نباید انتظار داشته باشید که فضای بلواسکای (bluesky) به طور کامل با توئیتر تفاوت داشته باشد.

در هر صورت می‌توان امیدوار بود که به مرور زمان فضای موجود در این شبکه اجتماعی بهتر و بهتر شود. در واقع همه ما چشم‌ انتظار یک بلواسکای (bluesky) خاص هستیم که همه در آن با ملایمت رفتار کنند.

این مورد باعث خواهد شد تا بلواسکای (bluesky) به عنوان قاتل توئیتر بتواند شتاب خود را با سرعت بیشتری به پیش ببرد و به یک شبکه اجتماعی شکست‌‌خورده تبدیل نشود. البته، این شبکه اجتماعی باید بتواند قابلیت‌های بیشتری نسبت به توئیتر را به ما ارائه کند.

سخن پایانی

هنوز فرصت زیادی باقی مانده است تا بتوان به بلواسکای (bluesky) واقعاً لقب قاتل توئیتر را اهدا کرد. در واقع هنوز باید صبر کنیم و ببینیم که آيا بلواسکای (bluesky) می‌تواند جایگزین مناسبی برای شبکه اجتماعی توئیتر باشد یا خیر.

در هر صورت با توجه به کلیه امکانات ارائه شده توسط این شبکه اجتماعی و همچنین علاقه کاربران برای پیوستن به آن می‌توان انتظار داشت که بلواسکای (bluesky) چه در میان کاربران حرفه‌ای و چه در میان کاربران عادی به محبوبیت بالایی می‌رسد.

البته، طبیعتاً توئیتر نیز دست روی دست نخواهد گذشت و برای احیای جایگاه اصلی خود تلاش خواهد کرد. بلواسکای (bluesky) اگر موفقیت سال‌های اولیه توئیتر را تکرار کند، به جایگاه مناسبی دست پیدا خواهد کرد.

لینک گوگل پلی: play.google.com

لینک اپل استور: apps.apple.com

منبع: theverge.com