بلیت پرواز رایگان هدیه ویژه کمپین بازاریابی JetBlue

جت‌بلو، ( به انگلیسی: JetBlue ) شرکت هواپیمایی ارزان‌قیمت آمریکایی است که در سال ۱۹۹۹ توسط یکی از کارکنان خطوط هواپیمایی ساوت‌وست ایرلاینز، بنام دیوید نیلمن راه‌اندازی شد.

خطوط هواپیمایی جت‌بلو JetBlue از ویترین خالی یک فروشگاه برای راه‌اندازی یک کمپین بازاریابی تعاملی استفاده کرده است. در این کمپین از روش هولوگرام تعاملیِ با حضور یک خانم مهماندار در مقابل یک صفحه نمایش لمسی برای جذب مخاطبین استفاده شده است.
در این کمپین با صدا کردن مخاطبین و یا جلب توجه کردن، از آنها خواسته می‌شود برخی حرکات را تکرار کنند، برقصند و یا آواز بخوانند!
JetBlue-NYC-wingman-robot-600
در اصل یک خانم مهماندار به شکل زنده در آنجا حاضر است و با یک دوربین مخفی و میکروفن به تعامل با افرادی می‌پردازد که در حال کار با صفحه نمایش لمسی هستند.
افرادی که با خواسته‌های مهماندار همراهی می‌کنند در انتهای تعامل یک بلیت رایگان دریافت می‌کنند، بلیتی که خود خانم مهماندار از فروشگاه بیرون می‌آید و به آنها تقدیم می‌کند.
JetBlue-NYC-wingman-600

با هم به مشاهده ویدئوی این کمپین بازاریابی بنشینیم:

پیاده‌سازی کمپین‌های تعاملی چیزی است که در ایران بسیار کم دیده شده است و آژانس‌های تبلیغاتی در مشاوره با برندها و شرکت‌ها کمتر به سراغ آن می‌روند.
شاید علت این باشد که بسیاری از آژانس‌های تبلیغاتی خود را بیشتر در مقام یک فروشنده تبلیغات و تیزر تلویزیونی یا بیلبوردهای محیطی می‌بینند تا مشاور برندینگ و بازاریابی! نتیجه این نوع همکاری آژانس‌های تبلیغاتی با شرکت‌ها، حضور تبلیغات کم‌ارزش، بی‌محتوا و نام‌های کسب‌و‌کارهای تجارت‌با‌تجارت B2B در رسانه‌های عمومی است، جائی که مخاطب برند حضور ندارد.