بهترین برند‌های جهان در سال 2021 کدامند؟

بهترین برندهای جهان

در فهرست بهترین برندهای جهان در سال 2021 گوگل، آمازون و مایکروسافت مدعی کسب سه جایگاه برتر هستند. پس از ایالات متحده آمریکا به ترتیب فرانسه، ژاپن، چین و انگلستان بیشترین نماینده را در این فهرست به خود اختصاص داده اند. به موجب هجدهمین گزارش سالیانه فهرست 500 برند تاثیرگذار یا به عبارتی بهترین در جهان که توسط موسسه مشاوره «World brand Lab» در هفتم دسامبر سال 2021 منتشر شد، گوگل با عملکردی عالی در بازار و رشد تجاری زیاد خود توانست در صدر این فهرست قرار گیرد. او آمازون را شکست داد که به دلیل کسب نتایجی کمتر از حد انتظار در دوران شیوع کرونا، به رتبه دوم این رده بندی سقوط کرده بود. در ادامه مایکروسافت موفق شد مقام سوم خود را حفظ کند.

مطالعه بیشتر: لیست برترین برندهای در حال رشد 2021

کشورهای بهترین برندهای جهان

فهرست بهترین برندهای جهان که طی هجده سال گذشته سالیانه منتشر شده، بر اساس تاثیر هر یک از برند‌ها بر روی جهان، به ارزیابی آمار و داده‌های اطلاعاتی دریافتی می‌پردازد. World Brand Lab سه شاخص کلیدی سهم برند از بازار، وفاداری نسبت به برند و مدیریت بر دنیا را لحاظ کرده است. وضعیت لحظه به لحظه بیش از 15 هزار برند پیشرو در دنیا را زیر نظر گرفته و از داده‌های آماری به دست آمده برای تهیه این فهرست بهره برده است. در این راستا علاوه بر برند‌های جدیدی مثل تسلا که به دلیل تولید خودرو‌های برقی مورد توجه قرار گرفته اند، برخی برند‌های چینی از جمله هایر نیز در مسیر رشد حرکت می‌کنند.

لیست بهترین برندهای جهان

فهرست بهترین برندهای جهان در سال 2021 شامل برند‌هایی از 31 کشور دنیا می‌شود. ایالات متحده آمریکا با حفظ جایگاه خود به عنوان یک ابرقدرت بزرگ در سطح بین المللی با 198 برند در صدر این سیاهه قرار گرفت. فرانسه، ژاپن، چین و بریتانیا به ترتیب با 48، 46، 44 و 37 برند در حالی در این لیست حضور دارند که آلمان، سوئیس و ایتالیا سومین لایه از رده بندی فوق را تشکیل می‌دهند. به دلیل تاثیر دوگانه شیوع کرونا و مسائل ژئوپولیتیک، برند‌های چند ملیتی امسال در سرتاسر جهان با بحران اعتماد و شهرت روبرو شده اند.

مطالعه بیشتر: برترین برندهای مد و فشن 2021

در این فهرست شاهد حضور پر رنگ فعالانی از 47 صنعت مختلف هستیم. صنعت خودرو در مجموع با 37 برند پیشتاز بوده و پس از آن صنعت غذا و نوشیدنی با 34 برند دومین صنعت موفق در سال جاری میلادی نام گرفته است. شیوع کووید-19 انتشار اطلاعات را از همیشه مهم تر کرده است. حضور 28 برند از صنعت رسانه در این رده بندی حکایت از وضعیتی مشابه با وضعت پارسال دارد و صنعت انرژی نیز در رتبه چهارم جای می‌گیرد.

امسال نام 26 برند جدید در این فهرست به چشم می‌خورد. شیائومی از جمله برند‌های تازه وارد چینی است. با توجه به شیوع کرونا، برند‌های فعال در عرصه‌های خرده فروشی، مسافرت و هوانوردی بازندگان بزرگ سال جاری میلادی بوده اند. رتبه یونایتد ایرلاینز، سنگاپور ایرلاینز و و شرکت مخابرات ژاپنی «Softbank» چندین پله سقوط کرد.

کشورهای بهترین برندهای جهان

میانگین سنی برند‌های مذکور 97.65 سال است. 218 برند از بهترین برندهای جهان حاضر در این رتبه بندی بیش از یک قرن قدمت دارند که البته 40 درصد یا به عبارتی 79 عدد از آن‌ها آمریکایی هستند. شرکت بیمه «Aviva» بیش از 300 سال است در این حوزه فعالیت می‌کند. از میان 44 برند چینی موجود در این فهرست، Bank of China از پیشینه ای 100 ساله برخوردار است.

در مواجهه با دنیایی پویا، برند‌های چند ملیتی باید به نحوی موثر به مشتریان قول سود دهی را داده و در عین حال تنش‌های ژئوپولیتیکی سخت و فزاینده بین کشور‌ها را نیز مدیریت کنند. هایسن دینگ، مدیر عامل جامعه آنلاین «World Executive Group» و یکی از بنیانگذاران World Brand Lab بر روی این باور خود تاکید می‌کند که برند‌ها نه تنها باید در قبال مصرف کنندگان بلکه در برابر سهامداران نیز پاسخگو باشند. شیوع کرونا به روند تغییر در ارزش‌ها و آرمان‌های مصرف کننده سرعت بخشیده و انتظار می‌رود که برند‌ها هم به ،رمان‌های مصرف کنندگان پایبند بوده و هم در مورد مسائل اخلاقی و مدیریت مسئولانه موضعی جدی و محکم اتخاذ کنند. استفان وولگار رئیس کمیته آکادمیک World Brand Lab نیز در نهایت گفت که بهترین برندهای جهان باید چارچوب ارزش‌های خود را برای پاسخگویی به نیاز‌ها و برآورده کردن اولویت‌های مصرف کننده تغییر داده و دست به تدوین استراتژی بازاریابی خود بر مبنای اصل «برندی برای همیشه» بزنند.

از سال 2003 تاکنون World Brand Lab به ردیابی وضعیت بیش از 80 هزار برند بزرگ در 60 کشور جهان پرداخته است. این شرکت پیشرو در امر مشاوره، تحقیق و ارزیابی برند، که توسط پروفسور فقید رابرت ماندل برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 1999 میلادی تاسیس شد، به طور کامل به World Executive Group تعلق دارد. رابرت ماندل در ابتدا ریاست World Brand Lab را بر عهده داشت. World Brand Lab علاوه بر تهیه فهرستی سالیانه از 500 برند تاثیرگذار در جهان به ارزیابی، تدوین استراتژی، نامگذاری، طراحی و حفاظت از برند نیز می‌پردازد. گزارش‌های منتشر شده از سوی World Brand Lab آن را به مرجعی کلیدی برای ارزیابی دارایی‌های نامنقول در جریان فرایند ادغام و تملیک (M&A) صد‌ها شرکت فهرست شده تبدیل کرده است.

منبع: www.globenewswire.com