مغزهای کوچک زنگ زده مدیران و بیلبوردهای تیزینگ زنگ نزن و بزن

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

تبلیغات Advertising در جهت ایجاد تمایز و پیشی گرفتن از رقبا و همچنین یادآوری خدمات کسب و کار یا ویژگی‌های محصول استفاده می‌شود (تعریف ساده). از طرفی تبلیغات خلاقانه و منحصربفرد موجب دیده شدن برند، محصول و خدمات شده و در خاطر مخاطب ماندگار می‌شود.

در تابستان 1397 بیلبوردهای تیزینگ اپلیکیشن اسنپ فود با کانسپت “ دیگه زنگ نزن “، در مرحله باز شدن کمپین و رمزگشایی “ آنلاین سفارش بده ” با معرفی خدمات سفارش به روش آنلاین پرداخت، اکران شد و برای مخاطبان به اندازه کافی جلب توجه کرد.

بعد از اتمام اکران این بیلبوردها و در فاصله کوتاهی استارتاپ یا کسب و کار آنلاین دیگری با بیلبورد تیزینگ و با شعار “ به ما هم دیگه زنگ نزن D: ” در تهران به روی اکران رفت. استفاده از همان شعار اسنپ فود با اضافه کردن سه کلمه و یک اموجی! این کاری بود که استارتاپ پلاک با بیلبوردهای تیزینگ خود انجام داد.

– اما آیا فقط رنگ سازمانی در تبلیغات ایجاد تمایز می‌کند؟!
– آیا پلاک با این تیزینگ هزینه کرده تا مجددا اسنپ فود را یادآوری کند؟ یا می خواست روی موج تبلیغات اسنپ فود سوار شود؟
– آیا واقعا تبلیغات اسنپ فود آنقدر اثربخشی داشته که پلاک هم از آن کانسپت و شعارش استفاده کرده است؟

سوال اینجاست که آیا بیلبورد یک رسانه ارزان است؟
در کشورهای پیشرفته رقابت و شوخی با رقیب بسیار دیده می‌شود و شاهد موارد بسیاری هستیم که رقبا با کانسپت‌های کاملا متفاوت و تاثیرگذار به درگیر کردن مخاطب با تبلیغات خود می‌پردازند. اما نکته‌ای که در این قبیل از تبلیغات دیده می‌شود تبلیغات کاملا مستقل و هدفمند است.

بیشتر بخوانید:  وقتی قدمت محور اصلی تبلیغ برند می‌شود

اما گویا در ایران ما با موضع دیگری مواجه شدیم! موج سواری برندها بر تبلیغات دیگر برندها نه از جنس رقیب و رقابت است و نه اینکه از نظر اقتصادی توجیه دارد. اینکه شما یکی از گرانترین رسانه‌های موجود در کشور را به تبلیغاتی بدون ایجاد تمایز و شوخی‌های اینستاگرامی اختصاص دهید چیزی جز مغزهای کوچک زنگ زده برای تصمیم‌گیری نخواهد بود.

جدا از بحث استارتاپ ها و بیلبوردهای تیزینگ این روزها، در این بین شاهد بهر‌ه‌برداری متفاوت از یک شرکت تبلیغاتی صاحب رسانه هستیم که فروش بیلبوردهای خود را با شعار ” اتفاقا اگر میخواهی بیشتر از همیشه دیده بشی، حتما به ما زنگ بزن ” را بر اساس موج به راه افتاده توسط اسنپ فود و پلاک اکران کرده است.

نهایتا فراموش نکنید، در دوران تبلیغات بیلبوردهای زنگ نزن و بزن، هزینه‌های بسیاری به دور ریخته می‌شود، تنها صاحب برند نیست که ضرر می‌کند، بلکه نوعی بی‌اعتمادی در حوزه اثرگذاری تبلیغات و همچنین شرکت های تبلیغاتی اتفاق خواهد افتاد.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0