بیلبورد خلاقانه در ایران فقط از کادر بیرون می‌زند

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

تابلوهای دیواری قدمتی به اندازۀ نسل بشر دارد و می‌توان پیدایش آنها را از زمان ثبت نقوش انسان‌های اولیۀ غارنشین حساب کرد و تحولش را در نقاشی‌های رنگی مصریان دانست.
اما شروع تبلیغات محیطی به شکل امروزیِ آن، یعنی بیلبور Billboard ، به اواخر صدۀ 17 میلادی برمی‌گردد که به شکل پوسترهای لیتوگرافی سیاه و سفید پا به بازار گذاشتند و اوج این شکوفایی با ظهور تبلیغات شرکت اتومبیل‌سازی فورد در اوایل قرن بیستم آغاز شد.
Ford-T-mobile-billboard
Billborad-بیلبورد
old-billboard-ad
از دورۀ طلائی بیلبوردها زمان زیادی می‌گذرد و در دوره‌ای که تکنولوژی و وسایل ارتباطی عرصه را بر اینگونه تبلیغات تنگ کرده است، طراحان ملزم به اجرای ایده‌های خلاقانه برای چبران آن شده‌اند بطوری که بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن اصل مطلب را به مخاطبین به‌گونه‌ای متفاوت القا کنند.

در سال‌های اخیر استفاده از طرح‌ها و ایده‌های حجمی یا سه‌بعدی و استفاده از اِلمان‌های موجود در اطراف بیلبوردها بسیار رایج شده است تا جایی که بیلبوردها همچنان خود را به‌عنوان یکی از شاخص‌ترین آیتم‌های موثر در یک کمپین تبلیغاتی مطرح کرده‌اند. استفاده از اشیا و محصولات در سایز بزرگ، حالت‌های تعاملی در بیلبورد، حرکت آیتم‌های موجود در بیلبورد و … نمونه‌هایی از این ایده‌هاست.
nestle-billboard
back-seat-belt-billboard
billboard-2
billboard-new
هرچند این نوع ایده‌پردازی و خلاقیت در ساخت بیلبوردها به ایران هم رسیده اما ساده‌ترین نوع این بیلبوردها توسط آژانس‌های تبلیغاتی مورد استقبال قرار گرفته است.
شاید بهتر است بگوئیم واردات خلاقیت در طراحی بیلبورد به ایران بدون دفترچۀ راهنما بوده است و کمترین تلاش در خلق تابلوها و بیلبوردهای خلاقانه مورد استفاده قرار گرفته است.
گویا شرکت‌های تبلیغاتی با وجود دریافت مبالغ زیاد بابت طراحی بیلبوردها دست از ایده‌پردازی خلاقانه در اجرای بیلبوردها برداشته‌اند و تمام خلاقیت خود را محدود به خارج کردن بخشی از لوگو یا عکس‌های موجود در بیلبورد کرده‌اند.
qesh-airline
taromar-billboard
alwaystage
البته در این میان نمونه بیلبوردهای انگشت شماری هم بوده‌اند که خلاقانه اجرا شده‌اند و البته در خاطر مخاطبین هم ماندگار شدند.
jacobs-banner
طراحان بیلبورد در ایران نه تنها خلاقیت در ایده‌پردازی را فراموش کرده‌اند بلکه نوع این رسانه را هم از خاطر برده‌اند، رسانه‌ای که می‌بایست در کمترین زمان پیام خود را به مخاطبی که با سرعت بالا از کنار آن عبور می‌کند برساند، آن هم درست و کامل!

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0
بیشتر بخوانید:  ترندهای تبلیغات در سال 1399 به کدام سمت می رود؟