تبلیغات " اخبار رسمی " در مترو تهران یک ایده هوشمندانه

اخبار رسمی وب‌سایتی است که نام آن را اولین بار در جشنواره وب ایران سال 1392 دیدم. چند روز پیش در بلاگ این خبرگزاری مطلبی را در مورد کمپین این آژانس در متروی تهران مطالعه کردم که ترجیح می‌دهم بجای شرح به بازنشر آن بپردازم ( البته باکمی تغییر و به شکل خلاصه و با دریافت اجازه از مدیران اخبار رسمی )


اخبار رسمی کمپین تبلیغاتی وسیعی را به‌صورت محیطی در متروی تهران آغاز کرد. این کمپین که در تمامی ایستگاه‌های متروی تهران راه‌اندازی شده، لوگوی اخبار رسمی را در معرض دید گسترده شهروندان تهرانی قرار داده و هدف آن افزایش آگاهی از نام و علامت تجاری این برند تازه تأسیس اعلام‌شده است.

akhbarrasmi-thumbnail

یکی از بنیان‌گذاران و مدیر ارشد ارتباطات آژانس رسانه «اخبار رسمی» در زمینه ضرورت‌های اجرای این کمپین می‌گوید: خدمات «اخبار رسمی» اگرچه برای مخاطب عام چندان ملموس نیست و جامعه هدف ما، شخصیت‌های حقوقی و شرکت‌ها و سازمان‌ها هستند ولی امروزه نمی‌توان در فضایی ایزوله از بطن جامعه به کار و فعالیت پرداخت و قرارگرفتن شرکت و یا سازمان، در بطن زندگی مردم به یکی از مهم‌ترین ضرورت‌ها برای ارتباطی ماندگار بدل شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا لوگوی به‌کاررفته در کمپین متروی تهران تا حدی با لوگوی رسمی «اخبار رسمی» متفاوت است و القاکننده شلنگ‌های آتش‌نشانی است، گفت: امروزه شاهدیم تعصبات برندهای مطرح دنیا مخصوصاً در شرکت‌های زاده عصر تکنولوژی، نسبت به مقوله هویت بصری تا حد زیادی کم شده و مثلاً شاهدیم شرکت گوگل هم به مناسبت‌های مختلف، طرح‌های مختلفی از لوگوی خود را ارائه می‌کند تا پیام‌های مختلفی را مخابره کند و یا مثلاً در تبلیغات داخلی بانک‌ها می‌بینیم که لوگوی خود را در قالب خدماتشان مجسم کرده‌اند.
Screenshots_2014-09-24-00-29-56
در این کمپین شاهدیم که لوگوی اخبار رسمی که در حالت عادی نمایانگر «مخابره پیام» است به حالت شلنگ آب نمایش داده‌شده است و منظور از آن ایجاد یک کانال مطمئن رفع عطش مخاطبان شرکت‌ها با اطلاعات و محتوای باارزش توسط پلتفرم «اخبار رسمی» است.

درواقع پیام این کمپین این است که در دنیای پرهیاهوی رسانه‌ای امروز که مخاطبان تشنه اطلاعات دست‌اول و مطمئن و به‌صورت مداوم هستند، شلنگ «اخبار رسمی» می‌تواند تأمین‌کننده ارتباط بین جریان‌های مولد اطلاعات و مصرف‌کننده آن باشد. وی افزود: اگرچه شکل لوگو تا حدی تغییر کرده ولی ازنظر رنگ و دایره بودن، دقیقاً مبتنی بر سند هویت بصری اخبار رسمی است.
مدیر بازاریابی و تعالی سازمانی آژانس رسانه «اخبار رسمی» نیز درزمینهٔ این کمپین و به‌کارگیری لوگوهای «اخبار رسمی» در بالای جعبه‌های آتش‌نشانی می‌گوید: محل قرارگیری این لوگوها برای موفقیت این کمپین بسیار حیاتی بود تا اینکه بهترین جایگاه را در بالای جعبه‌های اطفاء حریق دیدیم.

از طرفی یکی از مزایای دیگر مکان لوگوها نسبت به سایر تبلیغات در مترو، فلش مسیریاب جهت است که به‌طور ضمنی و در کنار نشان دادن مسیر به مسافران، دقیقاً به سمت لوگوی «اخبار رسمی» نشانه رفته است و این مسئله باعث جذب حداکثری توجه مخاطب بر این لوگو می‌شود. درنهایت این‌که پیام این کمپین را این‌گونه می‌توان تفسیر کرد: «اگر به دنبال جذب اطلاعات باارزش و مداوم از کانالی مطمئن هستید و یا اگر شرکتی دارید که می‌خواهید از بحران‌های رسانه‌ای در امان باشید، این لوگو را به‌دقت به خاطر بسپارید.»


اینجا پایان مطلب منتشرشده در مورد اخبار رسمی است اما توجه به نکاتی در نگارش این مطلب برای من جالب بود که خواستم با شما به اشتراک بگذارم:
اول‌ ازهمه اینکه خلاقیت در نگارش این متن جالب است تا جایی که برخی از بازخوردها نشان می‌دهد که گروهی این موضوع را کاملاً جدی گرفته‌اند و این نشان‌دهنده موفقیت این متن است.
دوم اینکه ایده پردازان این متن، دیدی باز به اطراف خود داشته‌اند و توانسته‌اند اشکال و طرح‌های شبیه به لوگوی خود را در جاهای مختلف شناسایی و از آن برای معرفی برند محبوب خود استفاده کنند.
تا فراموش نکردم، آیا تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که لوگوی شما شبیه به کدام المان یا نشان اطرافتان است!
سوم اینکه خلاقیت در داستان‌نویسیِ یک مصاحبه خیالی برای یک وب‌سایت که قرار است نقش یک آژانس خبری را بازی کند برای من ستودنی است، مخصوصاً در فضایی که کسب‌و‌کارهای مشابه خود را بسیار جدی می‌گیرند.

به‌نظر من در کل این موضوع نشان می‌دهد که در ادبیات تجاری با فقر نگارش خلاقانه با دستمایه طنز روبرو هستیم و همه فکر می‌کنیم که باید همیشه جدی باشیم!