تبلیغات برنج و ترویج فرهنگ غلط تغذیه

rice

این روزها خرید برنج تبدیل به یکی از راه های طی کردن یک شبه راهی صدساله است چرا که بسیاری از برندهای برنج ایران که شاید بزرگترین نقش آنها در این محصول سفارش ساخت کیسه هایی با نام برندشان است به شما فرصت می دهند که با خرید برنج شانس برنده شدن جوایزی بزرگ را به دست آورید.

rice-2

تبلیغاتی رنگارنگ که در اکثر آنها یک خانواده خوشحال و احتمالا تعدادی میهمان خوشحال تر سعی دارند لذت خوردن برنج را به شما القا کنند. نقش لبخند رضایت کودکان در این تیزرها معمولا پررنگ است و خوب با این لبخند کل خانواده راضی و خوشحال هستند.

اما روی دیگر و مهمتر سکه ترویج یا بهتر بگوییم بمباران اذهان مخاطبان در رسانه ملی برای خرید برنج به عنوان محور اصلی غذای خانواده است چرا که در هیچ یک از تیزرها علی‌رغم وجود غذاهای متعدد روی میز تمامی خانواده صرفاً بر روی یک دیس برنج متمرکز می‌شوند و گویی فقط برنج می خورند و از خوردنش لذت می‌برند.

rice

این رویکرد عجیب در تبلیغات تلویزیونی ایران شرایطی را به وجود می‌آورد که اثرات بسیار بدی بر فرهنگ تغذیه عمومی و در نهایت بر سلامت جسمی مردم خواهد داشت چرا که اساسا برنج به عنوان قوت قالب از خواص غذایی کاملی برخوردار نیست و به دلیل حجم بالای مصرف روزانه در دست کم دو وعده، زمینه چاقی مفرط را به وجود می آورد.