تبلیغات در تلگرام یا اینستاگرام، کدام‌یک پادشاه تبلیغات در ایران هستند؟

تلگرام یا اینستاگرام
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی زیادی در ایران فعالیت می‌کنند اما علاقه مردم نسبت به دو شبکه تلگرام و اینستاگرام بیش از بقیه شبکه‌ها است، آمارها نشان می‌دهد حدود چهل میلیون ایرانی در تلگرام فعال هستند که در مقابل، تعداد ایرانی‌های اینستاگرام در حدود بیست و پنج میلیون نفر تخمین زده می‌شود. بااین‌حال پتانسیل‌های موجود برای تبلیغات در تلگرام با اینستاگرام متفاوت است، هدف این مقاله مقایسه‌ پتانسیل‌های موجود این دو شبکه با یکدیگر است تا شما بتوانید تبلیغات خود را بهتر اجرایی و عملیاتی کنید.

تفاوت‌های اصلی تلگرام با اینستاگرام

در اینستاگرام همه برای دیدن می‌آیند اما در تلگرام همه برای برقراری ارتباط حاضر هستند. پیام‌های تبلیغاتی را متناسب با نوع کاربردی که دارند تهیه و منتشر کنید.  لازم است توجه داشته باشید کاربران در تلگرام پیام شما را منتشر می‌کنند تا با دیگران ارتباط برقرار کنند، اما در اینستاگرام کاربران، دوستان و آشنایان خود را منشن می‌کنند تا چیزی را به هم نشان بدهند. تفاوت این دو شبکه اگر به‌خوبی درک شود می‌تواند به شما کمک کند تا از پتانسیل این دو شبکه اجتماعی به‌خوبی برای تبلیغات خود استفاده کنید.توجه داشته باشید که یکی از  تفاوتهای اصلی این دو شبکه، تعامل‌های پیوسته‌ای که می‌توانید با ایجاد گروه‌های مشتریان خود در تلگرام به دست بیاورید که این قابلیت را فعلاً نمی‌توانید در اینستاگرام داشته باشید. از طرفی اگر پیام‌های شما ازنظر محتوی بصری در اینستاگرام استوار و قوی باشند بیشتر دیده می‌شوید و کاربران این شبکه شما را دنبال خواهند کرد.

متن یا تصویر؟ مسئله این است!

در اینستاگرام متن نسبت به تصویر در حاشیه است، اما در تلگرام متن کمی نسبت به تصویر برتری دارد. با در نظر گرفتن این نکته، اگر قرار است مخاطبین شما متنی در اینستاگرام بخوانند بهتر است دلیلی خوب برای آن‌ها داشته باشید علاوه بر این، باید حتماً در تصویر و ویدیویی که منتشر می‌کنید نشانه‌ای از خود داشته باشید در غیر این صورت در بهترین حالت، فقط چند لحظه از پلک زدن آن‌ها جلوگیری کرده‌اید. در نقطه مقابل هنگامی‌که متن و تصویر به این اندازه در تلگرام مهم است، باید استراتژی بسیار مشخصی در خصوص متن و تصویر داشته باشید و بدانید که متن‌های شما حتماً باید بر تصاویر شما دلالت مستقیم داشته باشند.

 

اگر قصد تبلیغات در تلگرام یا اینستاگرام دارید، می‌توانید از خدمات آژانس دیجیتال لاوان بهره‌مند شوید.

 

شکل ظاهری متفاوت

اینستاگرام و صفحات آن به‌صورت پیش‌فرض، grid طراحی‌شده‌اند اما تلگرام به‌صورت stream طراحی‌شده است، همین مسئله سبب می‌شود که در صورت یافتن صفحه اینستاگرام اطلاعات بیشتری با یک نگاه به مخاطب داده شود و حق انتخاب بیشتری برای فرد وجود داشته باشد؛ اما برای تلگرام در کانال‌ها چنین قابلیتی وجود ندارد و فرد پیام‌ها را بالا و پایین می‌کند در اینجا در هر دو شبکه (اینستاگرام و تلگرام) هرچقدر مطالب جذاب‌تر و مفیدتری برای مخاطب خود تدارک دیده باشید احتمال ماندن مخاطب در کانال شرکت شما بیشتر است گرچه ماندن در اینستاگرام به‌واسطه طراحی صفحه کمی بیشتر است. البته ماندن و دنبال کردن کانال‌ها (صفحه‌های) اینستاگرام و تلگرام با یکدیگر متفاوت است.

تعاملی بودن (اگر برایتان مهم باشد!)

بیایید در تلگرام و اینستاگرام نحوه دنبال کردن یک صفحه (کانال) را یکسان فرض کنیم. در تلگرام بحث و تبادل‌نظر در خصوص کانال (صفحه) وجود ندارد، تنها آماری که تلگرام برای فعالیت‌های تبلیغاتی می‌دهد، عدد تعداد دفعات دیده شدن پست‌هاست که این عدد با توجه به پشت سر هم بودن پست‌ها معیار خوبی برای سنجش نیست. حال‌آنکه اینستاگرام این امکان را در خود دارد که افراد بتوانند برای صفحه موردنظرشان کامنت و یا لایک بگذارند. همین مسئله تعاملی بودن اینستاگرام سبب شده که سنجش فعالیت‌های تبلیغاتی بهتر صورت بگیرد و بازخوردها صریح‌تر باشند. برای شرکت هایی که اهداف خاص دارند اینستگرام این قابلیت را دارد که با بررسی پروفایل افراد،کوهی از اطلاعات را به شرکت‌ها می‌دهد، حال‌آنکه پروفایل تلگرام هیچ اطلاعاتی را برای تفسیر در اختیار شرکت‌ها قرار نمی‌دهد. با بررسی پروفایل‌ها ، شرکت‌های تبلیغاتی می‌توانند، مشتریان و دنبال کنندگان ویژه خود را پیدا کنند و بر روی ذائقه آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند. درحالی‌که تلگرام این قابلیت را ندارد و نمی‌توان به سراغ افراد و جامعه‌ی هدف رفت. درواقع تلگرام از منطق “پخش‌کن و دعا کن تا دیده شوی”(spry and pry) پیروی می‌کند، منطقی که تنها شما را امیدوار به دیده شدن تبلیغتان نگه‌می‌دارد.

دست‌های پشت پرده همه‌چیز را معین می‌کنند!

همان‌طور که همگان می‌دانند اینستاگرام جزو دارایی‌های فیس‌بوک به شمار می‌رود، فیس‌بوک در این سالیان نشان داده است که برای فعالین اقتصادی در شبکه‌هایش همواره امکانات ویژه‌ای در نظر گرفته است، اخبار منتشرشده از این شرکت نشان از این دارد که بر روی داشبوردهای پروفایل‌های اینستاگرام، قرار است بخش تجارت فعال شود؛ اما در مقابل تلگرام توسط یک شرکت روسی اداره می‌شود که مصرف‌کنندگان برایش تفاوتی ندارند و بستر خاصی برای فعالین اقتصادی طراحی نکرده است. البته که به‌روزرسانی مداوم و مرتب آن‌ها را نباید نادیده گرفت، اما تاکنون خبری از داشبورد و یا امکان خاصی که برای فعالین اقتصادی باشد از طرف این شرکت مخابره نشده است. چالش‌های پیش روی تلگرام برای فعالیت در ایران بسیار زیاد است، اما به‌سادگی نمی‌توان از جمعیت چهار برابری آن نسبت به اینستاگرام چشم پوشید و در آن تبلیغات نکرد.

جمع‌بندی

هر دوی این شبکه‌ها در ایران شبکه‌های قدرتمندی هستند اما تبلیغات باید با در نظر گرفتن تفاوت‌های ظاهری و ماهوی آن‌ها باشد در این صورت است که تبلیغات مؤثر واقع می‌شوند. برنامه داشتن برای هرکدام لازم و ضروری است و بدون برنامه نه تبلیغات در تلگرام و نه اینستاگرام فایده‌ای نخواهد داشت، البته همان‌طور که گفته شد باید برنامه متناسب با شبکه اجتماعی تدوین بشود.

نویسنده مهمان: جمال احمدی