بفرمایید شام به صرف ته سیگار ؛ تبلیغ محیط زیستی

هر ساله چهار و نیم تریلیون عدد ته سیگار به محیط زیست از جمله دریا‌ها راه پیدا می‌کنند و از آن‌ها بستری رایج برای آلودگی‌های پلاستیکی می‌سازند. با هدف جلب توجه افراد به این مشکل، یک سازمان حافظ محیط زیست در فنلاند موسوم به «Keep The Archipelago Tidy Association»، یک کمپین تبلیغاتی خیره کننده را راه انداخت و با استفاده از ته سیگار یک ماهی بزرگ ساخت. هدف از راه‌اندازی این تبلیغ محیط زیستی آگاه سازی درباره این مشکل است که در نهایت چه کسی دوست دارد یک ماهی شام ته سیگار بخورد؟

تبلیغ محیط زیستی درباره زباله‌های دریایی

سیگار تاثیر قابل توجهی بر روی نابودی محیط زیست دارد. وزن کلی ته سیگار‌هایی که سالیانه به محیط زیست راه پیدا می‌کنند، دو برابر وزن ساختمان Empire State در ایالات متحده آمریکا است.

راه ته سیگار‌ها اغلب اوقات به دریا‌ها و دریاچه‌ها ختم می‌شوند و چند نوع ماده شیمیایی سمی را در آب آزاد می‌کنند که به محیط زیست ساحلی و حیات موجودات آبزی آسیب می‌رساند. یکی از مسائل مهم در این میان میکروپلاست‌های مضری هستند که به دستگاه گوارش ماهی‌ها راه یافته و در نهایت در بشقاب مردم می‌نشینند.

بیشتر بخوانید: افزایش آمار فروش سیگار در آمریکا پس از 20 سال

سازمانی که پشت این کمپین قرار دارد، تلاش‌های هم جانبه ای را برای تمیز نگه داشتن دریاچه‌ها و دریا‌های فنلاند انجام خواهد داد. سایر فعالیت‌های این سازمان در امور آموزشی، پروژه ملی و بین المللی خلاصه می‌شود.

به گفته مدیر پروژه «Keep the Archipelago Tidy Association»، جولیا جاناری، طبیعت زیرسیگاری نیست. متاسفانه، ریختن ته سیگار در طبیعت رایج است و اغلب افراد آن را قابل قبول‌تر از ریختن دیگر انواع زباله در محیط زیست می‌دانند.

ته سیگار‌ها معمولا در دریچه فاضلاب خیابان‌ها دور ریخته می‌شوند و از آن جا اغلب اوقات به نزدیک ترین آب‌راه‌ها راه می‌یابند. دلیل این امر ممکن است آن باشد که مردم از اثرات آلودگی ته سیگار‌ها بر روی محیط زیست آگاه نیستند. به همین دلیل، با اطلاع‌رسانی به عموم مردم، مدیران سازمان امیدوارند که افراد نسبت به این موضوع کمتر از قبل بی تفاوت باشند.

بیشتر بخوانید: 5 کمپین تبلیغاتی خلاقانه

هدف از راه‌اندازی این تبلیغ محیط زیستی افزایش آگاهی در مورد اثرات مخرب ته سیگار‌هایی است که به شکلی نادرست دور انداخته شده اند. امیدواریم که نمایش بصری مشکل آلودگی دریا‌ها مردم را به فکر وادارد که کجا باید ته سیگار خود را دور بیندازند.

تبلیغ محیط زیستی

آژانس‌های تبلیغاتی TBWA/ و FLC هلسینکی به رایگان مسئولیت ایده پردازی و اجرای کمپین را بر عهده گرفتند.

به اعتقاد کاسیمیر هایوائوجا، رتوشگر ارشد و شریک FLC هلسینکی، ماهی از جنس ته سیگار به نوعی بیانگر زیان‌های وارده در پی افزایش روزافزون حجم زباله‌های دریایی است. نمایش بصری این واقعیت که مردم میکروپلاستیک می‌خورند، توجه مردم را به سوی این مساله جلب خواهد کرد.

این کمپین تبلیغاتی در محیط آنلاین، فضای باز و به شکل تبلیغات چاپی اجرا خواهد شد.

 

لینک منبع: lbbonilne.com