تبلیغات موبایلی در سال 2022 – چه روندی برای تبلیغات پیش بینی می‌شود؟

تبلیغات موبایلی

سال 2021 برای تبلیغ کنندگان موبایلی سخت گذشت و مجموعه‌ای از اقدامات و معیار‌های ارائه داده شده در این مدت، دسترسی آن‌ها به مخاطبان را دشوارتر از قبل کرده است. با این وجود، به همین اقدامات می‌توان به چشم فرصت‌هایی جدید برای بازاریابی در سال 2022 نیز نگریست. در این مقاله، لوی متکینز، مدیر عامل آژانس تبلیغاتی «LifeStreet»، به ذکر نقطه نظرات خود در این باره می‌پردازد که سال 2022 چه ارمغانی برای صنعت تبلیغات موبایلی به همراه خواهد داشت.

روند تبلیغات موبایلی در سال 2022

ادامه روند نوآوری در سال 2022

در سال 2021 شاهد عدم تمایل اپل به اطلاع از اثر انگشت کاربران اپلیکیشن توسط نیروی پلیس بودیم. این یک باگ بزرگ است که امیدواریم در 12 ماه آینده برطرف شده و واکنش‌های گسترده ای را در صنعت به دنبال داشته باشد. پردازشگر‌های سیگنال‌های دیجیتال یا همان «DSP» در حال حاضر به شدت متکی به مدل‌های برداشت به تبدیل (impression-to-conversion) بوده و حدف تمام داده‌های کاربر نهایی از معادله ممکن است اساسا این نوع قابلیت مدل سازی را از بین ببرد. در بدترین حالت، احتمالا شاهد یک نوع بازگشت و پسرفت به سوی مدل‌های نرخ کلیک و سنجش‌های مبتنی بر هدف پشت کلیک‌ها باشیم.

به احتمال زیاد این خطر وجود دارد که هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ مالی، تبلیغ کنندگان به این اتفاق واکنش نشان ندهند. اگر اپل در سال 2022 جلوی اجرای فناوری اثر انگشت را بگیرد، انتظار می‌رود که برخی کسب و کار‌های مستقل به انجام یک سری اقدامات واقعا موثر و نواورانه در زمینه تکنولوژی تبلیغات (Adtech) روی بیاورند که به خودی خود ماهیتی انعطاف پذیر دارد. Adtech همان نرم‌افزار پیش‌بینی میزان موفقیت یک آگهی تبلیغاتی است.

مطالعه بیشتر: اهمیت گوگل به سایت های موبایل فرندلی

بازار استودیو‌های بازی داغ خواهد شد

در سراسر اکوسیستم، ما شاهد ادامه روند استفاده از الگو‌هایی خواهیم بود که در سال 2021 ظهور کردند: علی رغم داده‌های محدودی که در وضعیت فعلی در دسترس قرار دارند، استراتژی جمع آوری داده‌ها به استودیو‌های بازی اجازه خواهند داد تا اطلاعات را از تعداد بیشتری سیگنال متنی استخراج کنند. در نتیجه، حین تلاش برای حفظ حریم خصوصی که رسالت اپل می‌باشد، شکل بهتری از پروفایل‌های کاربری در دسترس قرار خواهد گرفت.

شرکت‌هایی که خرید‌هایی از این دست را انجام می‌دهند، اکوسیستم‌های کوچک مخصوص به خود را ایجاد کرده و به این ترتیب، خود را برای زمانی که اپل شروع به اجرای قوانین خاص خود در مورد اثر انگشت کرد، مهیا می‌سازند.

توسعه شفاف سازی موجب بهبود عملکرد DSP‌ها و بازاریابان می‌شود

همزمان با هوشیارتر شدن تبلیغاتی موبایلی نسبت به گذشته، میزان تقاضا از سوی ایشان برای فناوری مدرن و کاربرد‌های آن نیز افزایش می‌یابد. در سال 2022، با توجه به حجم فزاینده موجودی غیر قابل بازاریابی، بازاریابان عملکرد گرا می‌خواهند کنترل بیشتری بر روی بودجه تبلیغاتی خود داشته و با شفاف سازی بیشتر دریابند که پولشان صرف انجام چه کاری می‌شود. با کاهش شدید توانایی پر طرفدار ترین پلتفرم‎‌ها برای هدف قرار دادن دقیق کاربران، به نظر می‌رسد که هزینه‌ها به سمت DSPهایی جریان یابند که مایل به ارائه خدمات بیشتر در عرصه شفاف سازی به بازاریابان هستند.

اگر شرکت‌هایی مثل فیسبوک، آمازون و گوگل نتوانند در زمینه برگشت هزینه تبلیغات (ROAS) بسیار موفق عمل کنند، احتمالا شاهد تلاش تبلیغ کنندگان برای تدوین به شخصه استراتژی‌هایی در این رابطه خواهیم بود: حرکتی که احتمالا به دلیل زمان زیادی که باید صرف توسعه و حفظ یک DSP و منحنی یادگیری طولانی خرید برنامه ریزی شده و مدون کرد، نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت.

موفق‌ترین تبلیغ کنندگان موبایلی کسانی هستند که تمایل دارند با کارشناسان مورد اعتماد برای راه اندازی کمپین های تبلیغاتی مشترک همکاری کنند. این کمپین‌های تبلیغاتی که با کمک ورودی‌های دریافتی از هر دو طرف معامله راه اندازی می‌شوند، جلوی هدر دادن زمان و منابع مالی تبلیغ کنندگان را گرفته و به آن‌ها کمک می‌کنند تا سطحی از تخصص را از لحاظ فنی در دنیای بازاریابی به وجود آورند.

بیشتر بخوانید: قیمت تبلیغات

برند‌ها از اپلیکیشن‌های بازی برای تبلیغ محصولات جذاب خود استفاده خواهند کرد

همان طور که بازاریابان به قصد اپل برای حفظ حریم خصوصی کاربران خود و دیگر استراتژی‌های جدید شرکت در سال 2021 واکنش نشان می‌دهند، طبق پیش‌بینی‌ها، در سال 2022 کمپین‌های تبلیغات موبایلی با اهداف خاص اما جذابیت فراوان برای طیف گسترده‌ای از مخاطبان، بیشترین انعطاف را در برابر تغییرات در تاکتیک‌های هدفگذاری از خود نشان خواهند داد. در نتیجه احتمالا در سال جدید میلادی کمپین‌‌های تبلیغات موبایلی در قالب اپلیکیشن‌های بازی رشد و توسعه چشمگیری خواهند داشت.

تبلیغات در بازی

بیشتر بخوانید: تبلیغاتی در بازی

اپلیکیشن‌های بازی موبایل یک محیط پایدار و قابل اعتماد برای تبلیغ کنندگان فراهم کرده و تا حدی افزایش حجم تعاملات با برند را تضمین می‌نمایند. با توجه به این که در حال حاضر این قبیل نرم افزار‌ها تقریبا بر روی همه تلفن‌های همراه نصب شده اند، می‌توان نتیجه گرفت که تبلیغ کنندگان به طیف متنوعی از مخاطبان با امکان ارتباط گسترده دسترسی پیدا خواهند کرد.

تبلیغ کنندگانی با جذابیت فراوان، در حال حاضر به موفقیت‌های زیادی در عرصه تبلیغات درون برنامه ای دست یافته و همچنان به کسب این تجربه مهم و مفید ادامه خواهند داد. در دنیایی با ابزار‌های هدف یابی دقیق تر نسبت به گذشته، به احتمال زیاد، امسال شاهد افزایش تعداد برند‌هایی خواهیم بود که از کمپین‌‌‌‌های عملکرد محور خود تغییر رویه داده و بودجه تبلیغاتی را صرف تبلیغات درون برنامه ای می‌کنند.

مشتاقانه انتظار آینده ای روشن را می‌کشیم

به عنوان یک صنعت رو به رشد، فناوری تبلیغات به روند رشد و شکوفایی خود ادامه داده و بنا بر پیش بینی‌های شرکت سرمایه گذاری رسانه «GroupM»، این بخش از تبلیغات در سال 2022، 9.7 درصد رشد خواهد کرد. روند مستمر ارائه نوآوری با اصلاحات نظارتی و تغییر در نوع انتظارات کاربران تحریک شده و توسعه خواهد یافت. در شیوه تبلیغ بازاریابان، توسعه فرمت‌های تبلیغاتی جدید و همکاری با شرکای خود، رویکرد کاربر محورتری را نسبت به گذشته شاهد خواهیم بود.

در تازه‌ترین مورد، وقتی تبلیغ کنندگان به مکان‌های تبلیغاتی جدید و نسل بعدی مصرف کنندگان دسترسی پیدا می‌کنند، اسم متاورس سر زبان‌ها خواهد افتاد. سال 2021 سالی پر حادثه بود و اگر از تجارب به دست آمده در این سال استفاده کنیم، به آمادگی لازم برای ورود به یک سال غیر قابل پیش بینی دست خواهیم یافت.

لینک منبع: martechseries.com