4 فرایند تجارت الکترونیک برای سال 2022

تجارت الکترونیک

امروزه خرید آنلاین تنها با چند لمس روی گوشی هوشمندتان آسان‌تر از همیشه است. قبل از سال 2020 خرید آنلاین در حال افزایش بود. پاندمی اخیر به تنهایی رشد تجارت الکترونیک را سریعتر و با درآمد پیش بینی شده 5.02 میلیارد دلار در سال 2022 افزایش داد.

در حالی که فروشگاه های فیزیکی از بین نمی روند، مصرف کنندگان خواهان انتخاب و راحتی هستند. برای کسب و کارها مهم است که با آخرین روندهای تجارت الکترونیک همراه باشند زیرا رفتار مصرف کننده دائماً در حال تغییر است. عرضه محصولات دیگر صرفاً در فضای فیزیکی صورت نمی گیرد، عرضه محصولات به صورت دیجیتالی نیز به همان اندازه مهم است.

فرایندهای برتر تجارت الکترونیک در سال 2022

انواع گرایش های تجارت الکترونیکی که باید مراقب آنها بود:

تجارت اجتماعی

تجارت اجتماعی

تجارت اجتماعی زمانی است که شما محصولات یا خدمات را مستقیماً از یک پلتفرم رسانه اجتماعی خرید و فروش می کنید. با رشد صنعت اینفلوئنسر، گام طبیعی بعدی این است که پلتفرم ها به اینفلوئنسرها و شرکت ها کمک کنند تا به مصرف کنندگان بفروشند. اگر کسی بتواند روی برچسب محصول کلیک کند و در کمتر از یک دقیقه چیزی بخرد، چرا مجبور باشد اینستاگرام را ترک کند ؟

مطالعه بیشتر: فروشگاه زنجیره‌ای وال مارت به امید رشد تجارت الکترونیک جت دات کام را خرید

روندهای تجارت اجتماعی

طبق تحقیقات انجام شده توسط The Harris Poll، به نمایندگی از Sprout Social 73٪ از مشاغل در حال حاضر در تجارت اجتماعی شرکت می کنند در حالی که 79٪ انتظار دارند در سه سال آینده این کار را انجام دهند. اگر قبلاً فروش خود را در رسانه های اجتماعی شروع نکرده‌اید، احتمال اینکه رقبای شما قبلاً این کار را داشته باشند یا در حال برنامه ریزی هستند، زیاد است.

برای کسب‌وکارهایی که می‌خواهند برای نسل‌های جوان بازاریابی کنند، مهم است که بدانید تقریباً نیمی از آنها قبلاً به صورت آنلاین خرید کرده‌اند. طبق یک نظرسنجی اخیر، 55.5 درصد از مصرف کنندگان 18 تا 24 ساله و 48.7 درصد از مصرف کنندگان 25 تا 34 ساله حداقل یک خرید در شبکه های اجتماعی در سال 2021 انجام داده اند. تا سال 2025، تجارت اجتماعی ایالات متحده تقریباً به 79.6 میلیارد دلار تخمین زده می شود .

مطالعه بیشتر: 101 نکته طلایی از مدرسه تجارت

تجارت اجتماعی چه چالش هایی را حل می کند؟

زمانی که مصرف کنندگان در حال شناخت محصولات و برندها در رسانه های اجتماعی هستند، خرید اقلام از طریق پلتفرم برای آنها منطقی است. در گشت و گذار خریداران در تجارت اجتماعی، حتی یک کلیک کمتر برای مشتریان، شانس این را که سبد خرید را رها کنند کمتر می کند.

نمونه برند تجارت اجتماعی

نمونه برند تجارت اجتماعی: Eagle Creek

تجهیزات مسافرتی Eagle Creek از فروشگاه اینستاگرام استفاده می کند تا تجربه چک کردن مستقیم در اینستاگرام را به خریداران ارائه دهد. می‌توانید مجموعه‌های مختلف آنها را کشف کنید، اندازه‌ها و رنگ‌های محصول را انتخاب کنید و مستقیماً در فروشگاه آنها سؤال بپرسید.

مطالعه بیشتر: بررسی دیجی کالا در تجارت الکترونیک

چگونه در تجارت اجتماعی شروع کنیم

پلتفرم هایی که در حال حاضر تجارت اجتماعی را ارائه می دهند فیس بوک، اینستاگرام، پینترست و وی چت هستند. برنامه هایی برای افزودن تجارت اجتماعی قبلاً توسط YouTube ، TikTok و Twitter اعلام شده است. برای شروع، مشخص کنید که بیشترین مخاطبان شما کجا هستند و فروشگاهی را در آنجا راه اندازی کنید.

موفقیت خود را از طریق تجزیه و تحلیل پلتفرم بومی و ترافیک ارجاع وب سایت دنبال کنید. برای شخصی‌سازی بیشتر تعاملات مشتری خود، از ادغام‌های Sprout با فروشگاه‌های فیسبوک و Shopify برای برچسب‌گذاری محصولات در پست‌ها، پیوند به محصولات در پیام‌ها و پیگیری وضعیت سفارش‌ها ا ستفاده کنید. تجارت اجتماعی به خوبی با استراتژی مراقبت از مشتری اجتماعی شما ترکیب می شود.

تجارت واقعیت افزوده (AR)

تجارت الکترونیک واقعیت افزوده

واقعیت افزوده (AR) در تجارت الکترونیک از نقشه برداری سه بعدی برای کمک به مشتریان برای امتحان کردن محصولات یا پیش نمایش تجربیات قبل از خرید استفاده می کند. برخی از نمونه‌های تجارت الکترونیک واقعیت افزوده عبارتند از: استفاده مجازی از فریم عینک، قرار دادن یک مبلمان در اتاق برای دیدن ظاهر آن، و استفاده از محصولات آرایشی مختلف برای دیدن رنگ پوست شما.

روندهای تجارت AR

اسنپ چت اولین کسی بود که AR را وارد پلتفرم های رسانه های اجتماعی کرد. در سال 2020، AR اغلب مورد استفاده قرار می گرفت زیرا مصرف کنندگان نمی توانستند به راحتی از فروشگاه ها خرید کنند. و در سال 2022، پیش بینی می شود که AR حداقل یک بار در ماه توسط 101.6 میلیون مصرف کننده استفاده شود.

با توسعه فناوری AR و روند خرید اجتماعی در حال افزایش، تجارت AR به رشد خود ادامه خواهد داد. در اواسط ژوئیه 2021، اسنپ Vertebrae را خریداری کرد، شرکتی که تصاویر سه بعدی از محصولات را برای برندها تولید می کند. این سرمایه گذاری نشان دهنده علاقه این شرکت به توسعه بیشتر در فضای تجارت AR است. دیگر پلتفرم‌های اجتماعی بزرگ مانند فیس‌بوک و پینترست قبلاً روی فناوری AR خودشان سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا به تجربه خرید اجتماعی بیفزایند.

تجارت AR چه چالش هایی را حل می کند؟

«قبل از خرید امتحان کنید» این جمله با تجارت واقعیت افزوده معنای جدیدی پیدا می‌کند. AR به برندها کمک می‌کند به مشتریانی دسترسی پیدا کنند که ممکن است برای رفتن به نزدیک‌ترین فروشگاه وقت کافی نداشته باشند یا فروشگاهی در نزدیکی خود ندارند. در واقع، برندها برای استفاده از تجارت واقعیت افزوده حتی نیازی به ویترین فروشگاه‌های فیزیکی ندارند.

از آنجایی که مشتریان می‌توانند بدون خرید پیش‌نمایش محصولات و تجربیات خود را مشاهده کنند، تصمیمات خرید آنها آگاهانه‌تر است و منجر به برگشت کالای کمتری می‌شود. AR همچنین به مصرف کنندگان این امکان را می دهد که در زمان خود آزمایش کنند و این کانال بازاریابی و فروش را کاملا مقرون به صرفه می کند.

تجارت AR

نمونه برند تجاری واقعیت افزوده Wayfair

Wayfair در برنامه iOS خود از AR برای بهبود تجربه خرید مشتری از سال 2017 استفاده کرده است. اقلام معمولی مبلمان را می‌توان در فضاهای مشتریان قرار داد تا آنها واقعاً ظاهرشان را تصور کنند. اگر بتوانید ببینید که صندلی راحتی چرمی چقدر در اتاق نشیمن شما جا می‌شود، در تصمیم خرید خود اطمینان بیشتری خواهید داشت و کمتر احتمال دارد که کالا را برگردانید.

چگونه تجارت AR را شروع کنیم

هم برای فیس بوک و هم برای اینستاگرام، Spark AR Studio برای همه در دسترس است. هم توسعه دهندگان و هم سازندگان می توانند جلوه ها و تجربیات خود را ایجاد کنند. با استفاده از Spark AR، با یا بدون کد، می‌توانید فیلترهای ساده چهره یا فیلترهای پیچیده‌تر جهان بسازید. Spark AR آموزش هایی ارائه می دهد تا بتوانید یاد بگیرید که چگونه یک فیلتر سرگرم کننده به صورت خود اضافه کنید یا یک شی را به صورت مجازی به اتاق اضافه کنید.

خرید پخش زنده در تجارت الکترونیک

خرید پخش زنده در تجارت الکترونیک

خرید پخش زنده ترکیبی از تجارت اجتماعی و پخش زنده است. با استفاده از سرمایه اجتماعی، اینفلوئنسرها و برندها محتوای خود را به صورت زنده پخش می کنند تا محصولات و خدمات را موثرتر معرفی کنند. در طول پخش، مصرف کنندگان می توانند از طریق یک چت باکس با یکدیگر و همچنین با برند تعامل داشته باشند و محصولات معرفی شده را خریداری کنند. این تجربه شبیه به خرید از یک فروشگاه است که همکاران فروشگاهی به سؤالات شما پاسخ می‌دهند، اما اکنون به راحتی در خانه شما در دسترس است.

مطالعه بیشتر: بررسی بامیلو در تجارت الکترونیک

روند خرید پخش زنده

خرید تجارت الکترونیک پخش زنده در چین بسیار محبوب است و در ایالات متحده شروع به اوج گیری کرده است. در سال 2020، گزارش جشنواره جهانی خرید 11.11 نشان داد که فروش پخش زنده 6 میلیارد دلار بوده است که دو برابر فروش رویداد سال قبل است. تحقیقات پیش بینی می کند که در سال 2022، تجارت پخش زنده در چین به 446 میلیارد دلار خواهد رسید که 15 درصد از کل فروش آنلاین را تشکیل می دهد.

چالش هایی که خرید از طریق پخش زنده حل می کند

خرید پخش زنده ماهیتی تعاملی دارد. وقتی مصرف‌کننده‌ای نمی‌تواند در فروشگاه خرید کند یا محل فروشگاهی در نزدیکی آن ندارد، پخش زنده محصول را برای او نشان می‌دهد. مولفه چت به آن‌ها اجازه می‌دهد تا از اینفلوئنسرها یا برندها سؤال بپرسند، دقیقاً مانند نحوه انجام این کار با یکی از همکاران فروشگاه.

گاهی اوقات، پخش زنده ممکن است کمی دشوار به نظر برسد. به طور مثال وقتی در حال انجام کاری هستید که شامل خرید می‌شود، باید همزمان با مصرف‌کنندگان تعامل داشته باشید، که منجر به تجربه خرید صمیمی‌تر و معتبرتر شود .

Dermalogica

نمونه برند خرید پخش زنده

برند مراقبت از پوست Dermalogica از خرید لایو فیس بوک برای نمایش محصولات خود استفاده می کند. با موضوع ملزومات مراقبت از پوست در تابستان، مشتریان سوالاتی در مورد محصولات و کاربرد آنها پرسیدند.

پخش زنده برند Dermalogica

چگونه در تجارت الکترونیک پخش زنده شروع کنیم

خرید پخش زنده در چندین سیستم عامل در دسترس است. فیس بوک، اینستاگرام، تیک تاک و پینترست همگی از قبل ویژگی های پخش زنده را به عنوان بخشی از ویژگی تجارت الکترونیک خود دارند یا به طور فعال در حال آزمایش هستند.

سایر پلتفرم‌های تجارت الکترونیک مانند آمازون نیز وارد عمل شده‌اند. باید انتظار داشت که پلتفرم های اضافی در آینده نزدیک خرید پخش زنده را ارائه دهند.

تجارت محاوره ای

تجارت محاوره ای

تجارت محاوره ای فروش کالاها و خدمات به مشتری از طریق یک پلت فرم چت یا پیام است. تصور کنید در حال مکالمه با یک برند در فیس بوک مسنجر هستید . آنها به سؤالات شما در مورد یک محصول پاسخ می دهند و بدون اینکه شما از پلت فرم خارج شوید، فرآیند خرید را تسهیل می کنند. تجارت مکالمه ای بسیار شخصی تر و تعاملی تر به صورت فردی است.

در بالای تجارت محاوره ای مبتنی بر متن، نوع دیگری است: خرید صوتی. داشتن یک مکالمه طبیعی با Amazon Echo یا Google Home که منجر به خرید می شود، نمونه دیگری از تجارت مکالمه است.

روندهای تجارت مکالمه ای در تجارت الکترونیک

طبق یک مطالعه در مورد چت زنده، 41٪ از مصرف کنندگان ترجیح می دهند از چت زنده به عنوان یک کانال پشتیبانی استفاده کنند و 52٪ به احتمال زیاد به شرکتی که آن را ارائه می دهد وفادار می مانند. همچنین لازم نیست که چت در طرف دیگر یک انسان داشته باشد. تا زمانی که به سؤال آنها پاسخ داده شود، 40٪ از مشتریان اهمیتی نمی دهند که چت انسانی باشد یا ربات محور. این یک معامله بزرگ است زیرا چت های زنده مقدار قابل توجهی از زمان و سرمایه گذاری را می گیرند.

چالش هایی که تجارت محاوره ای حل می کند

تجارت مکالمه به برند شما کمک می کند تا “همیشه فعال” باشد. داشتن یک تجربه خرید شخصی برای مصرف کنندگان باعث ایجاد اعتماد می شود و تجربه خرید بدون اصطکاک تری را ارائه می دهد. با کمک یک ربات چت، می‌توانید سؤالات را به افراد مناسب هدایت کنید و همیشه برای مشتری خود در دسترس باشید.

نمونه تجارت مکالمه برند Gymshark

نمونه تجارت مکالمه برند Gymshark

شرکت پوشاک ورزشی Gymshark از یک ربات مسنجر استفاده می کند تا به مشتریان کمک کند به راحتی وضعیت سفارش خود را بررسی کنند، مشکلی را گزارش کنند و جنس را مرجوع کنند. تنظیم این سناریوهای رایج در یک ربات زمان را برای تیم پشتیبانی برای مسائل دقیق‌تر مشتری آزاد می‌کند.

چگونه در تجارت مکالمه کار را شروع کنیم

ابتدا، تیم های اجتماعی خود را جمع کنید. تجارت مکالمه با استراتژی اجتماعی شما همراه است، به این معنی که مدیران رسانه های اجتماعی شما احتمالاً در خط مقدم تعامل با مشتری هستند. آنها احتمالاً قبلاً دانشی در مورد تعاملاتی که با مشتریان داشته اند به دست آورده اند و می توانند به راحتی مکالمات آینده را شخصی کنند.

خدمات چت زنده زیادی برای استفاده در وب سایت شما وجود دارد. اگر می‌خواهید یک چت ربات خدمات مشتری ایجاد کنید، از ابزاری مانند Sprout برای ایجاد آن در پیام‌های پیام‌رسان فیسبوک یا توییتر استفاده کنید.

نتیجه

چندین روند تجارت الکترونیک وجود دارد که باید در سال آینده مراقب آنها بود. فناوری جدید برای اطمینان از سفرهای روان تر مشتری و تجربه بهتر برند در حال توسعه است. تجارت اجتماعی، AR، خرید با جریان مستقیم و تجارت مکالمه، همگی گرایش های تجارت الکترونیک هستند که هم برای مشتری و هم برای شرکت سودمند است. خرید شخصی آینده است. با انجام مصاحبه برای تنظیم استراتژی تجارت اجتماعی خود، از منحنی جلوتر باشید .