تغییرات سمپلینگ در دوران کرونا

تغییرات سمپلینگ در دوران کرونا

تاثیر تغییرات سمپلینگ در دوران کرونا بر کسب و کارها

آن دسته از افرادی که در دوران کرونا برای خرید به فروشگاه‌های مواد غذایی مراجعه کرده‌اند، تجربه‌ای کاملاً جدید و البته غیرعادی را به چشم خود دیده‌اند. لزوم استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی دو مورد از بارز‌ترین تغییرات در این زمینه به شمار می‌روند اما از جمله دیگر تغییرات مشهود می‌توان از تغییرات سمپلینگ در دوران کرونا نام برد.

این امر در انواع دیگر فروشگاه‌ها نیز صادق است. فروشگاه‌های محصولات آرایشی بهداشتی که پیش از این امکان تست نمونه‌های موجود در آن‌ها وجود داشت، حالا دیگر شما را مجبور می‌کنند که بدون انجام هرگونه آزمایش قبلی از آن‌ها خرید کنید. در ادامه نگاهی به نقش و تغییرات سمپلینگ در دوران کرونا و گسترش صنایع و نحوه سازگاری برند‌ها با این تغییرات می‌پردازیم.

تغییرات سمپلینگ در دوران کرونا | سمپلینگ درون فروشگاهی

طبق نتایج یک تحقیق انجام شده توسط شرکت بازاریابی اینفلوئنسر «She Speaks»، سمپلینگ درون فروشگاهی منجر به رشد 57 درصدی آگاهی از برند، رشد 63 درصدی محبوبیت برند، رشد 48 درصدی قصد خرید و رشد 55 درصدی قصد توصیه (recommendation) می‌شود. توجیه کارکرد آن نسبتاً ساده است؛ انجام این کار میزان خطر ناشی از خرید یک محصول جدید و نا‌آشنا را کاهش می‌دهد و در ادامه به وضوح بر کیفیت تجربه خرید می‌افزاید. در ادامه نتایج یک نظرسنجی انجام شده توسط شرکت تحقیقات بازار «Mintel» نیز نشان داد که 61 درصد از جامعه افراد بزرگسال در ایالات متحده آمریکا تمایل به مشاهده و امتحان نمونه‌های بیشتری از محصولات جدید هنگام خرید مواد غذایی دارند.

به‌هرحال واقعیت این است که در شرایط فعلی تولیدکنندگان کالا‌های مصرفی باید در صدد کشف راه‌حل‌های ناملموس برآیند. هنگامی‌که کوکا کولا در ماه ژانویه برای اولین بار شروع به عرضه نوشیدنی‌های Coca-Cola Energy خود کرد، طرح و برنامه اولیه حول محور اجرای یک پروژه سمپلینگ تجربی برای معرفی محصول به مصرف کنندگان می‌چرخید اما شیوع کرونا اجرای چنین برنامه‌هایی را غیرممکن ساخت. در نتیجه برند نمونه‌هایی از نوشیدنی انرژی‌زای خود را در قالب سفارشات آنلاین عرضه و در اقدامی دیگر آن‌ها را به بیمارستان‌ها و اولین گروه از افراد پاسخگو اهدا نمود. طبق گزارش‌های دریافتی از شرکت مشاوره کسب و کار «Advantage Solutions»، در دو ماه گذشته، تعداد برند‌هایی که قصد استفاده از تاکتیکی مشابه با تاکتیک کوکا کولا را داشته‌اند، دوبرابر شده است.

تیزرهای تبلیغاتی نوشیدنی انرژی‌زا کوکا کولا

 

سمپلینگ محصولات آرایشی و بهداشتی

در سال‌های اخیر، برند‌های آرایشی و بهداشتی همواره از قدرت سمپلینگ بهره می‌بردند اما به تازگی با شیوع covid-19، دیگر امکان اجرای این تاکتیک به عنوان سومین محرک خرید در فروشگاه‌ها وجود ندارد در نتیجه پیش‌بینی می‌شود که بازار محصولاتی در ابعاد کوچک و مسافرتی در این میان رشد داشته باشد.

تاریخ ثابت کرده که 60 درصد از مشتریانی که سمپل رایگان دریافت می‌کنند، در آینده نزدیک به مشتریانی وفادار تبدیل خواهند شد؛ بنابراین با آغاز همه‌گیری کرونا، برند عطر «Harmonist» شروع به فروش سمپل‌های شخصی تنها به قیمت 6 دلار کرد. Harmonist هدف از انجام این کار را تشویق مردم به خرید عطر با حجم واقعی عنوان نمود.

تغییرات سمپلینگ در دوران کرونا | سمپلینگ تجربی از راه دور

سمپلینگ برند kind

تابستان امسال با توجه به کمبود فاحش برگزاری رویداد‌های حضوری به دلیل همه‌گیری کرونا، برند‌ها از لحاظ نحوه معرفی محصولات به مصرف‌کنندگان، دست به خلاقیت زده‌اند. اخیراً «Kind» در راستای حمایت از شکلات‌های جدید «Kind Frozen» خود، مسابقه‌ای را در وبسایت شرکت ترتیب داد. در اقدامی جالب، جوایز مسابقه، یعنی سه بستنی غیر لبنی منحصربه‌فرد، به‌وسیله یک پرنده آموزش دیده، یک هواپیمای بدون سرنشین یا یک بالون هوای داغ به برندگان خوش شانس آن تحویل داده می‌شد.

 

در شرایطی که «Starburst» (یک شرکت تولیدکننده تافی‌های میوه‌ای) محصول جدیدی برای معرفی در دستور کار نداشت، این برند راهی یافت تا به‌واسطه آن، در مکالمات مربوط به‌روز ملی خودمراقبتی حضوری پررنگ پیدا کند. با الهام از محبوبیت فراوان تافی‌های صورتی «Starburst»، شرکت یک سری کیت‌های خود مراقبتی شامل یک ژورنال تشکرآمیز، حوله یوگا، کتاب رنگ آمیزی مراقبتی، دستگاه بخار، ماسک مخصوص خواب و ماگ به قیمتی کمتر از یک دلار را به علاقمندان فروخت و آن‌ها را واداشت تا برای خرید پک خاص و کامل برند به خرده‌فروشی‌ها مراجعه کنند.

کیت خود مراقبتی STARBURST
کیت خود مراقبتی تمام صورتی STARBURST

عدم امکان اجرای این پروژه‌ها مثل قدیم به علت تغییرات سمپلینگ در دوران کرونا تأثیری فراگیر بر روی صنایع مختلف گذاشته اما در این میان برند‌ها همچنان به کشف راه‌حل‌هایی خلاقانه برای رساندن سمپل‌ها به دست مصرف‌کنندگان می‌اندیشند.

 

www.inspiramarketing.com