تلوبیون پلاس و از بین بردن زمینه رقابت برای VOD ها

تلوبیون پلاس

تلوبیون سرویس نمایش محتوای آرشیو سازمان صدا و سیما است که حالا به معرفی سرویس تلوبیون پلاس به رقابت مستقیم با شرکت‌های خصوصی خدمات VOD مانند فیلیمو و نماوا پرداخته است و بزرگترین تفاوتش با آن‌ها در رایگان بودن اشتراک خدمات تلوبیون پلاس است. در ادامه به توضیح تاثیر این اتفاق بر بازار VODها و معرفی سرویس تلوبین پلاس خواهیم پرداخت.

تلوبیون چیست

تلوبیون چیست

تلوبیون خدمات نمایش آرشیو فیلم‌ها، سریال‌ها و برنامه‌های پخش شده از صدا و سیما است که از سال 1391 راه‌اندازی و آرشیو آن در سال 1393 تکمیل شد و امروزه خدمات این پلتفرم از طریق وب سایت تلوبیون و اپلیکیشن موبایل آن قابل دسترسی است.

امروزه پلتفرم‌های VOD بسیاری مانند فیلیمو، نماوا و نمونه‌های مشابه به ارائه آرشیو فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی و خارجی می‌پردازند و در زمینه محتوای صدا و سیما تلوبیون رقیب اصلی این پلتفرم‌ها محسوب می‌شود؛ اما به تازگی تلوبیون اعلام کرده که او نیز قصد ارائه دادن سرویس‌هایی مانند فیلم‌ها و سریال‌های خارجی را نیز دارد که جای تعجب ندارد؛ اما نکته این خبر اینجاست که برخلاف دیگر پلتفرم‌ها که هزینه اشتراک از کاربران خود دریافت می‌کنند، تلوبین قصد دارد تا این خدمات را به صورت رایگان ارائه دهد!

بیشتر بخوانید: فیلیمو یا نماوا | مقایسه خدمات تماشای فیلم و سریال آنلاین ایرانی

تلوبیون پلاس چیست

با انحصاری شدن بازار در آینده این شرکت می‌تواند تا قیمت‌گذاری مورد نظر خود را انجام دهد و به این دلیل که رقیب مهمی در زمینه فعالیت خودش ندارد.

این کار باعث از بین رفتن بازار رقابتی و زمینه پیشرفت و بهبود خدمات یا محصولات شرکت‌های مختلف می‌شود و به صورت کلی تاثیر منفی خواهد داشت.

نمونه دیگر این اتفاق را در رقابت بین دو برند Apple و Microsoft در سال 1997 دیدیم که بعد از روی کار آمدن دوباره Steve Jobs به عنوان مدیرعامل شرکت اپل در این سال، این شرکت در مرز ورشکستگی قرار داشت و مایکروسافت درصد زیادی از بازار را به خود اختصاص داده بود.

رقابت اپل و ماکیروسافت

برای از بین نرفتن این رقابت و زنده باقی‌ماندن زمینه پیشرفت مایکروسافت، بیل گیتس مبلغ 150 میلیون دلار را به شرکت اپل کمک کرد و درصد زیادی از سهام این شرکت را خریداری کرد. در مقابل نیز شرکت اپل شکایت خود در آن زمان نسبت به کپی کردن ساختار سیستم‌عامل ویندوز از مکینتاش اپل را پس گرفت.

در گذشته نیز تلوبیون به نحوی با توجه به ارائه آرشیو محتوای صدا و سیما رقیب شرکت‌های دیگر محسوب می‌شد؛ اما حالا با ارائه دادن خدماتی مانند نمایش فیلم‌ها و سریال‌های روز مانند دیگر شرکت‌های VOD این رقابت رسمی بین بخش دولتی و بخش خصوصی است که از نظر عقلانی و منطقی درست نیست.

به علاوه این دو مورد با توجه به این که تلوبیون پلتفرم صدا و سیما است و یک نهاد دولتی محسوب می‌شود با ارائه شدن پلتفرم تلوبیون پلاس شاهد رقابت مستقیم یک نهاد دولتی با نهادهای خصوصی خواهیم و بود با توجه به عدم برابری امکانات و توانایی‌های صدا و سیما با دیگر پلتفرم‌ها امکان رقابت بین این پلتفرم‌ها و تلوبیون پلاس از بین می‌روند و دیگر پلتفرم‌ها برای رقابت باید بر تولیدات اختصاصی خود تمرکز کنند و قدرت زیادی در رقابت با صدا و سیما در ارائه دادن خدمات دیگر نخواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

آیا تلوبیون پلاس رایگان است؟

سرویس تلوبیون پلاس برای نمایش فیلم‌ها و سریال‌های خارجی بدون هزینه اشتراک است؛ اما با توجه به اطلاعات موجود تنها هزینه شما برای استفاده از این سرویس هزینه اینترنت مصرفی‌تان خواهد بود.

تفاوت تلوبیون با تلوبیون پلاس چیست؟

تلوبیون سرویس نمایش فیلم‌ها و سریال‌های آرشیو و پخش زنده شبکه‌های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است؛ اما تلوبیون پلاس سرویس نمایش فیلم‌ها و سریال‌های خارجی به صورت Video On Demand است.

آیا تلوبیون پلاس به معنی پایان فعالیت فیلیمو و نماوا است؟

تلوبیون پلاس قصد دارد تا خدمات بیشتر از فیلیمو و نماوا را به صورت رایگان ارائه دهد؛ با توجه به این نکته ارائه شدن این سرویس به معنای رقابت بسیار دشوار آن با دیگر سرویس‌های VOD است.