تلوبیون پلاس و از بین بردن زمینه رقابت برای VOD ها

تلوبیون پلاس

تلوبیون سرویس نمایش محتوای آرشیو سازمان صدا و سیما است که حالا به معرفی سرویس تلوبیون پلاس به رقابت مستقیم با شرکت‌های خصوصی خدمات VOD مانند فیلیمو و نماوا پرداخته است و بزرگترین تفاوتش با آن‌ها در رایگان بودن اشتراک خدمات تلوبیون پلاس است. در ادامه به توضیح تاثیر این اتفاق بر بازار VODها و معرفی سرویس تلوبین پلاس خواهیم پرداخت.

تلوبیون چیست

تلوبیون چیست

تلوبیون خدمات نمایش آرشیو فیلم‌ها، سریال‌ها و برنامه‌های پخش شده از صدا و سیما است که از سال 1391 راه‌اندازی و آرشیو آن در سال 1393 تکمیل شد و امروزه خدمات این پلتفرم از طریق وب سایت تلوبیون و اپلیکیشن موبایل آن قابل دسترسی است.

امروزه پلتفرم‌های VOD بسیاری مانند فیلیمو، نماوا و نمونه‌های مشابه به ارائه آرشیو فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی و خارجی می‌پردازند و در زمینه محتوای صدا و سیما تلوبیون رقیب اصلی این پلتفرم‌ها محسوب می‌شود؛ اما به تازگی تلوبیون اعلام کرده که او نیز قصد ارائه دادن سرویس‌هایی مانند فیلم‌ها و سریال‌های خارجی را نیز دارد که جای تعجب ندارد؛ اما نکته این خبر اینجاست که برخلاف دیگر پلتفرم‌ها که هزینه اشتراک از کاربران خود دریافت می‌کنند، تلوبین قصد دارد تا این خدمات را به صورت رایگان ارائه دهد!

بیشتر بخوانید: فیلیمو یا نماوا | مقایسه خدمات تماشای فیلم و سریال آنلاین ایرانی

تلوبیون پلاس چیست

با انحصاری شدن بازار در آینده این شرکت می‌تواند تا قیمت‌گذاری مورد نظر خود را انجام دهد و به این دلیل که رقیب مهمی در زمینه فعالیت خودش ندارد. این کار باعث از بین رفتن بازار رقابتی و زمینه پیشرفت و بهبود خدمات یا محصولات شرکت‌های مختلف می‌شود و به صورت کلی تاثیر منفی خواهد داشت.

نمونه دیگر این اتفاق را در رقابت بین دو برند Apple و Microsoft در سال 1997 دیدیم که بعد از روی کار آمدن دوباره Steve Jobs به عنوان مدیرعامل شرکت اپل در این سال، این شرکت در مرز ورشکستگی قرار داشت و مایکروسافت درصد زیادی از بازار را به خود اختصاص داده بود.

رقابت اپل و ماکیروسافت

برای از بین نرفتن این رقابت و زنده باقی‌ماندن زمینه پیشرفت مایکروسافت، بیل گیتس مبلغ 150 میلیون دلار را به شرکت اپل کمک کرد و درصد زیادی از سهام این شرکت را خریداری کرد. در مقابل نیز شرکت اپل شکایت خود در آن زمان نسبت به کپی کردن ساختار سیستم‌عامل ویندوز از مکینتاش اپل را پس گرفت.

در گذشته نیز تلوبیون به نحوی با توجه به ارائه آرشیو محتوای صدا و سیما رقیب شرکت‌های دیگر محسوب می‌شد؛ اما حالا با ارائه دادن خدماتی مانند نمایش فیلم‌ها و سریال‌های روز مانند دیگر شرکت‌های VOD این رقابت رسمی بین بخش دولتی و بخش خصوصی است که از نظر عقلانی و منطقی درست نیست.

به علاوه این دو مورد با توجه به این که تلوبیون پلتفرم صدا و سیما است و یک نهاد دولتی محسوب می‌شود با ارائه شدن پلتفرم تلوبیون پلاس شاهد رقابت مستقیم یک نهاد دولتی با نهادهای خصوصی خواهیم و بود با توجه به عدم برابری امکانات و توانایی‌های صدا و سیما با دیگر پلتفرم‌ها امکان رقابت بین این پلتفرم‌ها و تلوبیون پلاس از بین می‌روند و دیگر پلتفرم‌ها برای رقابت باید بر تولیدات اختصاصی خود تمرکز کنند و قدرت زیادی در رقابت با صدا و سیما در ارائه دادن خدمات دیگر نخواهند داشت.

رقابت تلوبیون با نمایش خانگی

پیش از این که رقابت تلوبیون و پلتفرم های نمایش خانگی شکل بگیرد، مسابقات و رویدادهای مهم صدا و سیما با کیفیت پایین به صورت رایگان قابل مشاهده بود و برای نمایش با کیفیت بهتر باید اشتراک تهیه می‌کردید. اما در چند وقت اخیر تمام آرشیو صدا و سیما در تلوبیون با بهترین کیفیت قابل مشاهده است.

تلوبیون رایگان شد

همچنین در خبری که توسط تلوبیون نیز منتشر شد، اینترنت مصرفی کاربران این پلتفرم از تاریخ 27 اسفند 1400 تا 13 فروردین 1401 رایگان خواهد بود. همین مسئله نشان دهنده این است که فیلیمو، نماوا و دیگر پلتفرم های نمایش خانگی علاوه بر رقابت با یکدیگر، رقیب سرسختی به نام تلوبیون دارند.

با تمام این ها تلوبیون در اقدامی جالب از برنامه استعدادیابی اختصاصی خود رونمایی کرد که همین مسئله رقابت آنها را تنگاتنگ کرده است.

برنامه استعدادیابی اختصاصی تلوبیون

آوای جادویی تلوبیون

آوای جادویی نخستین برنامه اختصاصی تلوبیون می‌باشد که در حوزه استعدادیابی موسیقی پخش خواهد شد. طبق اطلاعاتی که تلوبیون منتشر کرده است، این برنامه به صورت کاملا اختصاصی از این پلتفرم پخش خواهد شد و نکته جالب یا شاید عجیب ماجرا این است که بینندگان آن هیچ پولی برای آن پرداخت نخواهند کرد و مشاهده آن کاملا رایگان است.

آوای جادویی

آوای جادویی یک مسابقه استعدادیابی در زمینه‌ی خوانندگی است.

آوای جادویی یک رویداد و یک تریبون رسمی برای به تصویر کشیدن رقابتی سالم و معرفی استعدادهای خوانندگی کشور است و صرفا یک برنامه‌ی تولیدی با رویکرد سرگرمی نیست، بلکه تلاش می‌کند با نمایش به اشتراک گذاشتن تجربیات بزرگان موسیقی کشور، تبادل نظرات کارشناسی و آموزش‌ها و تمرین‌های کاربردی لازم ، علی‌رغم خلق لحظات متفاوت و جذاب برای بینندگان، روند رقابت شرکت کننده‌های مستعد را، هدفمندسازی نموده و قضاوت را در نهایت به مخاطبین واگذار نماید.

آوای جادویی


در آوای جادویی استعداد‌های خوانندگی در سراسر کشور، که به هر دلیل امکان حضور در یک اتفاق موسیقیایی بزرگ و یکپارچه را نداشته‌اند از طریق فراخوان وارد مرحله راستی آزمایی شده و پس از اخذ رای مثبت مربی خود وارد مسابقه اصلی با سطح حرفه ای می شود.

داوران مسابقه آوای جادویی

مربیان برنامه آوای جادویی

تا به اینجای کار خوانندگان سرشناسی برای داوری این مسابقه هیجان انگیز مشخص شده‌اند. رضا صادقی، محمد اصفهانی، رضا یزدانی و محمد معتمدی 4 داور و مربی این رقابت بزرگ هستند که همین مسئله نشان دهنده اهمیت بالای به تصویر کشیدن این برنامه برای تلوبیون می‌باشد.

تغییر رویکرد صدا و سیما در برابر مسابقات استعدادیابی

در چند سال اخیر مسابقاتی بوده‌اند که برای استعدادیابی و فرصت به جوانان باهوش و مستعد برگزار شده‌اند. برنامه عصر جدید احسان علیخلنی یکی از نمونه‌های موفق این مسابقات بوده است. اما همانطور که می‌دانید موضع صدا و سیما در برابر موسیقی کمی سختگیرانه‌تر می‌باشد. ساخت آوای جادویی توسط تلوبیون به نوعی تعجب همگان را برانگیخت.

تیغ تیز ساترا برای بندبازی

سانسورها و تاخیر در پخش برخی عنوان‌های نمایش خانگی از مواردی است که پس از به وجود آمدن ساترا گریبان سازندگان این مجموعه‌ها و برنامه‌ها را گرفت. مسابقه بندبازی از پلتفرم فیلم نت که به تازگی پخش می‌شود یک مسابقه استعدادیابی تخصصی در حوزه موسیقی است که با سانسورهای بسیاری مواجه شده، از حذف برخی صحنه‌ها تا پوشش حضار که اعتراض سازندگان این برنامه را در پی داشت.

مسابقه آوای جادویی تلوبیون پلاس

همین مسئله نشان داده که صدا و سیما و همچنین دیگر نهادها به برنامه‌هایی که محوریت موسیقی دارند، سختگیرانه‌تر عمل می‌کنند. جلوگیری از تولید و پخش فصل دوم مسابقه موفق شب کوک از شبکه نسیم که مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده بود مثال بارزی است از موضع عجیب صدا و سیما در برابر موسیقی. در حالی که آوای جادویی از تلوبیون که به نوعی متعلق به صدا و سیما است پخش خواهد شد و باید دید که ساترا یا صدا و سیما چه واکنشی به آن نشان خواهند داد.

بخش های مختلف تلوبیون

با ورود به سایت plus.telewebion با بخش‌های مختلف آن روبرو می‌شوید. البته بهتر است بدانید که در ابتدا این میزان تنوع وجود نداشت و با گذر زمان به آن اضافه شد. از بخش‌های مختلف آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • کودک
  • فیلم
  • سریال
  • برنامه ترکیبی
  • مستند

البته در همان صفحه اصلی سایت نیز هر چه به قسمت‌های پایین‌تر می‌روید، دسته بندی‌ها متمایزتر می‌شود. برای نمونه تقسیم‌بندی سریال‌ها و فیلم‌ها بر اساس بازیگران ایرانی و خارجی نیز امکان دارد که همین مسئله کار را برای کاربران راحت‌تر کرده است. انتخاب فیلم و سریال مورد نظر بر اساس ژانر نیز از دیگر قابلیت‌های تلوبیون پلاس می‌باشد

سریال اختصاصی تلوبیون

پس از اخباری که در قسمت قبل نیز به آن اشاره شد، در چند روز اخیر خبری منتشر شده از پخش اولین سریال اختصاصی این پلتفرم متعلق به صدا و سیما به نام جناب عالی که تعجب همگان را برانگیخت. قبل از ایام تعطیلات عید، جناب عالی در لیست سریال های نوروزی صدا و سیما قرار داشت و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی به صورت ناگهانی از این لیست حذف شد.

حال با گذر از تعطیلات عید، جناب عالی عنوان اولین سریال اختصاصی تلوبیون پلاس را به دست آورد و قرار است در ایام ماه مبارک رمضان در روزهای فرد از این پلتفرم پخش شود. صدا و سیما با انجام این کار رقابتی جدی را با دیگر پلتفرم های نمایش خانگی آغاز کرده ولی دور از ذهن نیست که این پروژه در برابر فیلیمو یا نماوا شکست بخورد.

سریال جناب عالی

سریال «جناب عالی» سعی دارد با محوریت قرار دادن شخصیت جوانی به نام «امیرعلی عالی» که فارغ التحصیل رشته هماهنگی و برنامه‌ ریزی سیاسی در مقطع دکترا است، با نگاهی طنز، به بررسی معضل بیکاری و نقد به سیستم‌ های اداری کشور بپردازد. این سریال با دست مایه قراردادن این مضمون که مشکلات ساختارهای اداری و دولتی یک شبه حل نمی‌ شوند، به دنبال لزوم اصلاح اساسی زیرساخت‌ها، جوانگرایی و استفاده از نیروی انسانی باانگیزه است.

کارگردانی این سریال طنز را عادل تبریزی بر عهده دارد و مصطفی رضوانی نیز تهیه کننده آن است. از بازیگران جناب عالی می‌توان به امیرحسین رستمی به عنوان نقش اصلی، حسین سلیمانی، بیژن بنفشه خواه، بیتا سحرخیز، منوچهر آذری و میرطاهر مظلومی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

آیا تلوبیون پلاس رایگان است؟

سرویس تلوبیون پلاس برای نمایش فیلم‌ها و سریال‌های خارجی بدون هزینه اشتراک است؛ اما با توجه به اطلاعات موجود تنها هزینه شما برای استفاده از این سرویس هزینه اینترنت مصرفی‌تان خواهد بود.

تفاوت تلوبیون با تلوبیون پلاس چیست؟

تلوبیون سرویس نمایش فیلم‌ها و سریال‌های آرشیو و پخش زنده شبکه‌های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است؛ اما تلوبیون پلاس سرویس نمایش فیلم‌ها و سریال‌های خارجی به صورت Video On Demand است.

آیا تلوبیون پلاس به معنی پایان فعالیت فیلیمو و نماوا است؟

تلوبیون پلاس قصد دارد تا خدمات بیشتر از فیلیمو و نماوا را به صورت رایگان ارائه دهد؛ با توجه به این نکته ارائه شدن این سرویس به معنای رقابت بسیار دشوار آن با دیگر سرویس‌های VOD است.