تکاپوی برندهای شوینده برای کمپین روز مادر

معمولاً برندها و شرکت‌های تولیدکننده و فروشندۀ محصولات شوینده و بهداشتی بعد از شرکت‌های غذایی جزوِ پرکارترین شرکت‌ها در زمینۀ تبلیغات هستند.
سال 1393 نیز از این قاعد مستثنا نبوده و فعالیت این شرکت‌ها برای اولین مناسبت بعد از تبریک عید، پرداختن به مناسبت و گرامیداشت روز مادر است.

برند پریل Pril از هنکل پاک‌وش و برند Tage تاژ ،  31 فروردین ماه 1393 سالروز ولادت حضرت فاطمه و روز مادر ( روز زن ) را بهانه‌ای فراتر از یک تبریک خشک و خالی برای روز مادر دانسته و هر دوی این برندها اقدام به برگزاری یک مسابقه به مناسبت روز مادر کرده‌اند که در ذیل به آنها شاره می‌کنیم:

برند پریل Pril :
پریل با پیروی از کمپین سالِ گذشتۀ خود، از مخاطبین دعوت می‌کند تا با ارسال یک عبارت در مورد مادر با عنوان « بهترین نامه برای بهترین مادر دنیا » در این مسابقه شرکت کنند و به 100 نفر از برندگان 100 آویز طلا هدیه می‌دهد.
شرکت در کمپین Pril بصورت ارسال نامه یا ایمیل تا تاریخ 22 اردیبهشت ادامه دارد.
pril-mothers-day-imarketor

برند تاژ:
تاژ پا را فراتر گذاشته و کمپینی مشابه با پریل با عنوان « مادران پارسی ، خلیج فارسی » برگزار کرده است. ولی در کمپین تاژ مخاطبین می‌بایست از عبارت خود در مورد مادر یا زن  با دوربین (موبایل یا دوربین دیجیتال یا…)  عکس بگیرند، یا حتی طرحی متناسب با روز زن و یا روز مادر تهیه کنند و آنرا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.
شرکت در کمپین تاژ « مادران پارسی ، خلیج فارسی » تنها یک شرط دارد و آن درج عبارت #تاژبانو در محل اشتراک گذاری عکس است. در اصل تاژ برای این کمپین تمرکز خود را روی شبکه‌های اجتماعی گذاشته است.

کمپین « مادران پارسی ، خلیج فارسی » از تاژ در بازۀ زمانی از روز مادر شروع و تا روز ملی خلیج فارس (10 اردیبهشت) ادامه دارد که در پایان نیز به مناسبت روز خلیج فارس 5 سفر دونفره به کیش به برگزیدگان اهدا می‌شود.

بیلبورد تاژ مادران پارسی خلیج فارسی روز مادر
نکتۀ جالب در این دو کمپین از پریل و تاژ این‌ست که هر دو شرکت بدون اینکه مشتری مجبور به خرید محصول‌شان باشد، می‌تواند در این دو مسابقه شرکت کند. از طرف دیگر برند تاژ با تبلیغات گسترده در رسانه‌های محیطی، مجازی و تلویزیونی و انتخاب شبکه‌های اجتماعی بعنوان بسترِ این مسابقه دست به ساختارشکنی جسورانه‌ای در بین شرکت‌های ایرانی زده است.
برای اطلاعات بیشتر در مورد کمپین تاژ به وب‌سایت این کمپین به آدرس www.tagelife.com سر بزنید.

با توجه به تکاپوی شرکت‌های دیگر در پیشی گرفتن از رقیبان با قرعه کشی‌های میلیونی به ازای خرید محصولات‌شان، اقدام دو برند پریل و تاژ برای برانگیختن حس مشارکت در بین مخاطبین بدون نیاز به خرید محصول را می‌توان یک استراتژی بازاریابی و برندینگ هوشمندانه تلقی کرد.