جمعه سیاه امسال در اختیار فروشگاه‌های آنلاین و دیجیتال مارکتینگ بود!

جمعه سیاه امسال

جمعه سیاه امسال با فروش اینترنتی رکورد تازه‌ای زد. آمارها نشان می‌دهد تعداد خرید انجام شده توسط فروشگاه‌های اینترنتی بسیار بیشتر از خریدهای فیزیکی بوده است. جمعه سیاه امسال نشان داد حتی در این روز نیز دیجیتال مارکتینگ حرف اول را می‌زند.

آمار خرید جمعه سیاه امسال

• خرده فروشان 7.4 میلیارد دلار به صورت آنلاین فروش کردند.
• میانگین هرسفارش به مبلغ 168 دلار ، رکورد خرید را در این خرید یک روزه شکست.
• 65%  از سفارشات دیجیتال در دستگاه های همراه صورت گرفته است.

رکورد 7.4 میلیارد دلاری فروش آنلاین در جمعه سیاه امسال

فصل خرید تعطیلات سال 2019 سرانجام با 7.4 میلیارد دلار فروش آنلاین در جمعه سیاه فرارسید که رشد 19.6 درصدی را نسبت به سال گذشته (YOY) نشان می دهد.
این، مطابق با آمار ارائه شده توسط ادوبی (Adobe) است که تفاوت فروش جمعه سیاه سال 2019 را به مبلغ 500000 دلار با دوشنبه سایبری سال 2018 رقم زده است.
این آمار تا به امروز، رکورد بزرگترین روز در تجارت الکترونیکی ایالات متحده را درا ختیار دارد. ادوبی برای دوشنبه سایبری (Cyber Monday) سال 2019، مبلغ 9.4 میلیارد دلار فروش، معادل 18.9 درصد افزایش نسبت به سال گذشته پیش بینی کرده است.
ارقام مربوط به شرکت نرم افزاری Salesforce اندکی پایین‌تر است –  7.2 میلیارد دلار معادل رشد 14 درصدی نسبت به سال گذشته — اما با این وجود Salesforce می‌پذیرد که سال  2019 بزرگترین جمعه سیاه را به خود دید.
مانند خرید روز شکرگزاری ، آمار واقعی فروش، اندکی پایین تر از پیش بینی‌ها بود — ادوبی پیش بینی کرده بود جمعه سیاه 7.5 میلیارد دلار فروش خواهد داشت و Salesforce انتظارداشت این روز 7.3 میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

جمعه سیاه دیجیتال مارکتینگ

ساعت 9 شب بیشترین آمار خرید

به گفته ادوبی در جمعه سیه امسال مصرف کنندگان از ساعت 9 شب جمعه به وقت شرق آمریکا ، 5.4 میلیارد دلار به صورت آنلاین هزینه کرده‌اند. این آمار 22.3٪ نسبت به سال گذشته افزایش یافته که در بعد از ظهر، به نرخ 5.3 میلیون دلار درهر دقیقه رسید.
علاوه بر این، ادوبی گفت که برای مصرف کنندگان، خرید اقلام گران‌تر به صورت آنلاین، راحت‌تر بوده است؛ زیرا میانگین سفارش در جمعه سیاه به رکورد 168 دلار رسید که 5.9 درصد نسبت به سال گذشته بالاتر است.

بیشترین خرید با تلفن همراه

در جمعه سیاه امسال ادوبی  9/2 میلیارد دلار فروش ازطریق تلفن‌های همراه هوشمند، سفارش گرفته است. این آمار؛ جمعه سیاه سال 2019 را به بزرگترین روز برای خرید با تلفن همراه هوشمند تبدیل کرده است.
طبق آمار ادوبی ، 39٪ از کل فروش تجارت الکترونیکی در تلفن‌های هوشمند انجام شده که معادل 21٪ افزایش نسبت به سال گذشته است.
علاوه بر این، ادوبی گفت در جمعه سیاه بیش از نیمی (61٪) از کلیه بازدیدها از خرده فروشان آنلاین از طریق تلفن‌های همراه انجام شده که نسبت به سال گذشته 15.8٪ بیشتر بوده است.
به همین ترتیب ، Salesforce گفت 65 درصد از کل سفارشات دیجیتال از یک دستگاه همراه صورت گرفته است. این بدان معنی است که سفارشات موبایل امسال 35 درصد رشد داشته است.
درحوزه فروش از طریق تلفن هوشمند، پلت فرم های بزرگ تجارت الکترونیک یا آنهایی که سالانه بیش از یک میلیارد دلار درآمد دارند نسبت به فروشگاه‌هایی که کمتر از 50 میلیون دلار درآمد دارند عملکرد بهتری داشته اند.
ادوبی دریافت که فروشگاه‌های بزرگ، سهم درآمدی بیشتری به میزان11٪ دارند  و در فروختن اجناس به مصرف کنندگان در تلفن های هوشمند، 87٪ کارآمدتر عمل نموده اند. این غول های تجارت الکترونیک در این فصل تعطیلات، تاکنون شاهد افزایش 45.6 درصدی فروش بوده اند؛ در مقایسه با افزایش 17.6 درصدی در خرده فروشان کوچکتر.

خرید آنلاین، تحویل در فروشگاه!

به گفته ادوبی در جمعه سیاه امسال سفارشات «خرید به صورت آنلاین ، تحویل در فروشگاه» (BOPIS) نیز نسبت به سال قبل  43.2٪ افزایش یافته است.
این موضوع نشان می‌دهد حتی مشتریانی که مایل به خرید در فروشگاه‌ها نیستند “با این وجود برای تحویل کالاها به آنجا مراجعه می‌کنند.” ادوبی هم چنین گفت این نشانه‌ای است که “خرده فروشان با موفقیت در حال پل زدن میان عملیات خرده فروشی آنلاین و آفلاین هستند.”

جمعه سیاه در اختیار دیجیتال مارکتینگ

از نظر منشن‌های شبکه‌های اجتماعی راجع به جمعه سیاه ، Salesforce  گفت که پنج برند مطرح در سراسر دنیا عبارتند از: پلی استیشن (PlayStation)، نینتندو (Nintendo) ، اپل (Apple) ، ایکس باکس (Xbox) و گوگل (Google). پنج خرده فروش مطرح عبارتند از: آمازون (Amazon) ، والمارت (Walmart) ، تارگت ( Target) ،  GameStop  و Best Buy.
ادوبی گفت محصولات برتر جمعه سیاه شامل انیمیشن  Frozen 2 ، Nerf و Paw Patrol است. لوازم الکترونیکی برتر شامل Air Fryers ، AirPods و تلویزیون های سامسونگ بود.
در همین راستا ، ادوبی  گفت خریداران بیشترین تخفیف را در تلویزیون ها با متوسط تخفیف 18.6٪ و همچنین 17.5٪ در رایانه ها و 14.4٪ در اسباب بازی ها شاهد بودند.
در همین حال ، بازرگانان در روز جمعه سیاه، روی پلتفرم شرکت تجارت الکترونیکی Shopify بیش از 900 میلیون دلار از بیش از 9.3 میلیون مصرف کننده که به طور متوسط 84.49 دلار هزینه کرده‌اند، درآمد داشته اند. مطابق با رفتارهای خریدی که در بالا ذکر شد ، Shopify گفت 69٪ از تراکنش‌های جمعه سیاه مربوط به دستگاه‌های تلفن همراه بوده است.

منبع: https://www.adweek.com/